קונדיטוריה ספירא נסגרת לאחר 70 שנות פעילות: רחוב יפו – חיפה

לא מדובר בעוד קונדיטוריה אלא באחת הקונדיטוריות הראשונות בחיפה, שנוהלה על ידי בני משפחת ספירא בעיר התחתית.

קונדיטוריה ספירא (צילום - ירון כרמי)

קונדיטוריה ספירא תיסגר בסוף החודש אחרי כמעט 70 שנות פעילות. רבים מתושבי העיר נהגו ליהנות מהעוגות, המאפים ודברי המתיקה הייחודיים, שנמכרו במקום. בכניסה ניצב שלט המציין כי המקום נפתח בשנת ההקמה של המדינה, 1948.

 

לאורך השנים, העיר התחתית עברה תהפוכות, מימים שבהם כמות התושבים שהיו מגיעים לרחובות יפו והעצמאות הייתה מאוד קטנה ועד לימים שאחרי השיפוץ של השוק הטורקי והעיר התחתית. מה שלא השתנה גם בתקופות הטובות וגם בתקופות הפחות טובות הוא הקונדיטוריה, שהמשיכה למשוך אליה חיפאים, שהתענגו על הסברינה, עוגות הגבינה הגבוהות והרולדות.

יאיר רפפורט – קונדיטוריה ספירא (צילום – ירון כרמי)

טעם הילדות של חיפאים רבים:

היום, כשהמקום עומד להיסגר, רבים מאלה שנהגו להגיע לעתים קרובות מרגישים שהם מאבדים הרבה יותר מאפשרות לקנות עוגות, הם מאבדים את האפשרות לשחזר את הטעם המתוק של ילדותם ושל השעות שהעבירו עם קרובי משפחה וחברים על כוס קפה ועוגה. מי שניהל במשך עשרות שנים את המקום הוא יאיר רפפורט, שחלק מהקסם של המקום מיוחס ליכולת שלו לתת שירות עם חיוך יום אחרי יום לכל אחד מהלקוחות.

עם היוודע דבר הסגירה הקרובה של הקונדיטוריה, החלו דיונים ברשתות החברתיות בחיפה. אחת הגולשות סיפרה שלפני מעל 20 שנה היא ביקשה לרכוש במקום עוגת בר מצווה מיוחדת, אבל בעלי המקום התעקשו לתת אותה כמתנה. יש חיפאים שנזכרו בעוגות הפרג או הגבינה, אחרים דווקא בסברינה עם הדובדבן, שנהגו לאכול במקום. רבים ציינו כי נהגו לעבוד בעיר התחתית וליהנות על בסיס כמעט יומי מהעוגות או המאפים המלוחים. חיפאים אחרים כתבו בצער, שהיו רוצים להספיק להגיע עוד פעם אחרונה לקונדיטוריה, אך כיון שכבר שנים ארוכות הם לא גרים בעיר, ייתכן שלא יספיקו להגיע עד סוף החודש.

שלט בקונדיטוריה ספירא (צילום: ירון כרמי)

אווירה משפחתית

חיפאים רבים מציינים את בעלי הקונדיטוריה, שהיו ממשפחת ספירא ותמיד ידעו כיצד להעניק למקום אווירה משפחתית, שגרמה לעוברים ושבים להיכנס שוב ושוב גם בשביל דברי המתיקה וגם בשביל האווירה הנעימה והשירות האישי והמכבד.

יוסי מורג (צילום: ירון כרמי)

היועץ העסקי מטעם לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, יוסי מורג, שהיה נוהג לקיים פגישות עסקיות בקונדיטוריה ספירא, אמר בתגובה כי קונדיטוריית ספירא היא הקונדיטוריה הראשונה בחיפה.

"לפני מס חודשים עוד אכלתי שם אני מעריך שלמשפחה לא היה יותר מי שימשיך הקונדיטוריה היתה מבוססת על ניהול ועבודה פיזית משפחתית"

 

קונדיטוריה ספירא בחיפה – תמונות למזכרת

עוגות בקונדיטוריה ספירא (צילום – ירון כרמי)
קונדיטוריה ספירא (צילום – ירון כרמי)
מקום מפגש – בית קפה ומאפה – קונדיטוריה ספירא (צילום – ירון כרמי)
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. יעקוב אנוור אתניאל אמר/ה

    שלום לכם וחג שמח רק שכחתם דבר אחד להזכיר בכתבה של קונדיטוריה ספירו יש בעלים חדשים והם גם נחמדים מאוד ונותנים שרות מעולה ..6גם נדיבים. כדאי לך לבקר שמה ביום מהימים. ותדעי במה מדובר ..ואת מוזמנת. מתי שתרצי ..באדיבות והמון אהבה.וחג שמח.מכל הלב מאחל יעקוב אנואר אתניאל 💓

  2. יעקוב אנוור אתניאל אמר/ה

    שלום לך יקירתי הנכבדה ואני מאחל לך חג שמיח .בקשר לכתבה של קונדיטוריה ספירה..לא הזכרת .שיש בעלים חדשים.לקונדיטוריה.והם נחמדים .ואדיבים מאוד.ואת מוזמנת. מתי שנוח לך ושיהיה לך חג שמיח מכל הלב מאחל יעקוב אנוור אתניאל💓

הגיבו כאן לכתבה