תכנית מתחם קמפוס הנמל הוצגה בפני הוועדה המקומית • ב.ברוך אדריכלים

בניה מרקמית בקמפוס הנמל - הדמיות

עיריית חיפה משיקה תכנית חדשה לקמפוס הנמל ובה עירוב שימושים. העירייה תזמין יזמים לקחת חלק במימוש התכנית, כאשר הגובה והמרקם יוגדרו מראש. כך יצטמצם שלב המו"מ, אומרת ראה"ע. החידוש המעניין הוא שקליש יוצרת כאן קונספט ברור לכל המתחם, כולל גבהים והגדרה ברורה של שימושים. הגדרה שכז מקלה על יזמים לראות את החזון לרובע הזה וכך הם יכולים לקצר את תהליך קבלת ההחלטות – אם מתאים או לא מתאים להם להכנס להשקעה. וודאות מעודדת השקעות.
המצגת המלאה שהוצגה בוועדה המקומית – בהמשך הכתבה…

מתחם קמפוס הנמל - גבולות התכנית
מתחם קמפוס הנמל – גבולות התכנית

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם:
"העיר התחתית תראה כמו הרחוב הפריזאי". הערב הוצגה תכנית המכפילה את השטח הבנוי בעיר התחתית. המטרה להביא לעירוב שימושים, ושבעיר התחתית לא יהיו רק מקומות בילוי.

ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובניה

תכנית מתחם קמפוס הנמל הוצגה הערב בפני הוועדה המקומית לתכנון ולבניה. ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם אמרה כי שטח הרצפה בעיר התחתית יכפיל את עצמו פי שניים בעקבות התכנית. "מגוון השימושים העירוניים יגדל מאוד. אנחנו נראה חנויות ועסקים. כיום יש רק בידור ורק מזון, וזה ישתה. יש יתרון גדול מאוד למסחר ברחוב ואנחנו נהנה מזה.

ד"ר עינת קליש רותם – ראש העיר חיפה:
במושבה הגרמנית, למשל, אנחנו עוברים ממסעדה למסעדה לאין את המגוון, שהיינו רוצים לראות. אני עכשיו לא יודעת להגיד בדיוק איזה חנויות יהיו, כי עיר אמיתית מונעת מכוחות שוק. כוחות השוק יכתיבו איזה חנויות יהיו במקום. העיר התחתית תראה כמו הרחוב הפריזאי. במדינה שלנו רגילים למגדלים ולא רגילים לסביבה אורבנית עם גובה אחיד. היזמים יוכלו להוסיף מתחמים לחניה בשטחם, אבל לא יהיה יותר כופר חניה. אנחנו מעודדים תחב"צ לעיר התחתית. אנחנו מתחילים לחפש מבנים לבתי ספר וגני ילדים כיון שעיר לא יכולה להיות ללא תושבים ומגורים".

בניה מרקמית בקמפוס הנמל - הדמיות
בניה מרקמית בקמפוס הנמל – הדמיות

התכנית הוצגה בפני הוועדה המקומית לתכנון ובניה, אך לא נערכה הצבעה. התכנית תעלה לאתר על מנת שגם התושבים יוכלו להעיר הערות. בעוד שבוע יערך דיון על הפקדת התכנית על מנת שלחברי המועצה יהיה שבוע ללמוד את התכנית.

התכנית היא אחת משורה של תכניות, שעתידות להיות מוצגות בשבועות ובחודשים הקרובים. "זה אירוע היסטורי", אמרה ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם בפתחה של הישיבה, "אנחנו עובדים מסביב לשעון כדי להתחיל ולגבש נושאים. אני שמחה להגיד שעמדנו בזמנים. יש מנהל שלם, מנהל ההנדסה, ומהנדס העיר אריאל וטרמן, שעושים לילות כימים ועובדים קשה מאוד. מה שמוביל אותי זה הוודאות התכנונית. כולנו מכירים את המציאות החיפאית של השנים האחרונות – כאוס. אנחנו מקווים להכנס להליך שהוא יותר ברור. המטרה, שגם היזמים בעיר ידעו מה מותר ומה לא, הם הגוף, שמביא לצמיחה כלכלית, איפה יש 200% אחוזי בניה, 300% אחוזי הבניה ועוד. אין יותר ניסיונות לשנות את המציאות. לוודאות התכנונית יש משמעות מאוד גדולה. התכניות יהיו ברורות, תושבי חיפה ידעו לאן הם הולכים".

בניה מרקמית בקמפוס הנמל - הדמיות
בניה מרקמית בקמפוס הנמל – הדמיות

התכנית מתארת בפירוט רב כיצב יראה כל רחוב ולעתים גם כל בניין בעיר התחתית. יש התייחסות למבנים לשימור, מצד אחד לא לפגוע בהם, ומצד שני להוסיף על המבנה לשימור בהתאם לתכנון המקורי.

התכנית תוכננה על ידי משרד האדריכלים ב. ברוך. יש בה התייחסות גם לאיזורים המבונים וגם לשאר השימושים. לצד הבניינים, ניתן היה לראות גם שווקים זמניים, כיכרות וחיבור לנמל. במצגת אפשר לראות גם גינות ציבוריות בין הבניינים, חניות והצעה לחזית חיצונית של בניינים רחוב אחרי רחוב. במצגת יש גם התייחסות לשיקוע הרכבת, ושתי הצעות לאיך יראה האיזור – אם יהיה שיקוע של הרכבת או לא.

הגדרות המתחמים בתכנית קמפוס הנמל - ב.ברוך אדריכלים
הגדרות המתחמים בתכנית קמפוס הנמל – ב.ברוך אדריכלים

מ"מ ראש העיר נחשון צוק אמר כי כיום בעיר התחתית יש מוסדות חינוך והייטק, אבל הוא היה רוצה לראות עוד שימושים – מסחר ותיירות.

תכנית קמפוס הנמל בחיפה

(המצגת המלאה שהוצגה על ידי האדריכל ברוך בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חיפה)

תגובה
  1. תושב העיר התחתית אמר/ה

    מה לגבי גינת כלבים??

לא ניתן להגיב