להקים פארק עירוני חדש בעיר חיפה • דעה

גן האם (צילום: ענבל חן ברגב)

ימי חום יולי – אוגוסט מדגישים את הצורך הבלתי מתפשר לשמר את ואדיות חיפה ובמקביל לפתח עוד שטחי ציבור פתוחים ומוצלים ברחבי העיר.

גן האם (צילום: ענבל חן ברגב)
גן האם (צילום: ענבל חן ברגב)

פארק עירוני

פארק עירוני, זהו שטח גן גדול טבעי או מלאכותי הממוקם בתוך העיר ומציע שימושים מגוונים במרחב הפתוח לכל האוכלוסיה. הוא כולל בדרך כלל שטחי גינון וצמחיה, כאשר בשנים האחרונות בכל העולם ניתנת תשומת לב מוגברת לעצים שיוכלו לשמש להצללה והפחתת החום. לצד הטבע המקומי ניתן למצוא אזורים מרוצפים ובמרחב הפארק מוצבים מתקני משחק לילדים, פינות ישיבה ופיקניק, שטחי מנוחה לנופש, מדשאות ומקום רחב לכינוס לשם הופעות ופעילויות בידור. בנוסף, כדי שיענה על ההגדרה העירונית צריכה להיות נגישות טובה ויעילה אליו בתחבורה ציבורית או ברגל.

ההבדל בין פארק לגן ציבורי הוא בעיקר בגודל, כאשר פארק משתרע על שטח גדול יותר מגן ציבורי.

פארק 'גן האם'

גן האם, ובשמו המקורי "גן הצנובר", נוסד ב-1913, תוכנן וטופח על ידי הגנן גוטפריד מאייר שהיה אחראי מטעם הכשרת היישוב על נטיעת עצי המחט בכרמל. גן האם היה למעשה חלק מאחוזת הנופש של הכומר מרטין שניידר שמבנהו מוכר כיום כמלון בוטיק "כרמלה". סביב הבית השתרעו גנים וברכות נוי שאותם טיפח הגנן החביב ומהם נותר רק "גן האם".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

לאחר מלחמת העולם השנייה הפקיעו שלטונות המנדט את השטח ועם הקמת המדינה הגן נמסר לידי עיריית חיפה. בשנת 1951 הציע ראש עיריית חיפה, אבא חושי, לטעת את "גן האם והילד" לכבוד יום האם, אותו בקש לקבוע בחג החנוכה.

פסל - גן האם (צילום: ענבל חן ברגב)
פסל – גן האם (צילום: ענבל חן ברגב)

סנרטל פארק

גן האם נמצא במרכז הכרמל בשדרות הנשיא, נגיש להליכה לתושבי שכונת הכרמל וקרוב לתחנות אוטובוס וכרמלית לבאים משכונות מרוחקות. המדשאה הרחבה ובמת ההופעות שזכתה לשם "הקונכיה", מאפשרות לקיים מופעי בידור במרחב העירוני במועדי השנה ובימי חול. עוד בפארק מתקני משחקים, בתי קפה, פינות ישיבה מוצלות, שולחנות לפיקניק, מדשאות, גן החיות הלימודי, מרחב מסחרי וכן מציע הפארק גישה למסלול טיול בואדי לטם שמתחיל מאחורי במת הקונכיה.

חיפה - מרכז הכרמל - גן האם • בימת הקונכיה (צילום: חי פה בשטח)
חיפה – מרכז הכרמל – גן האם • בימת הקונכיה (צילום: חי פה בשטח)

צורך בהקמת פארק עירוני חדש על ציר הכרמל

הספורטק שבשכונת נווה שאנן הוא עוד דוגמא לפארק עירוני רחב ידיים, שמספק לתושבי השכונה מגוון שימושים לספורט, בידור ופנאי. הפארק היפה משתרע על כ-9 דונם, יש בו מתחם ייעודי לגלגיליות, מגרשי כדורסל, מתקני ספורט, מסלולי ריצה, מתחם ריקודי עם, שירותים. הפארק מאפשר לקיים חוגי ספורט במרחב הפתוח לצד ערבי שירה בציבור וכן מציע ירידה במדרגות לנחל גיבורים, מסלול הליכה בטבע עירוני.

הספורטק מתעורר (צילום: גלעד שטיין)
הספורטק מתעורר (צילום: גלעד שטיין)

היעדר פארק עירוני נוסף על ציר הכרמל, בעל שימושים מגוונים לספורט, פנאי ובידור מורגש ודורש התייחסות של הרשות העירונית. למעשה מגן האם לכיוון האוניברסיטה אין פארק עירוני שיתן מענה לשכונות אחוזה, רמת בגין, רמת גולדה, רמת אלמוגי.

יום העצמאות האחרון סיפק עוד הוכחה לצורך בהקצאת שטח ציבורי נוסף על הכרמל. במקום להנות מהופעות הבידור (המעטות) שהעיריה אפשרה על במת הקונכיה, נותרו תושבים רבים שהגיעו לחגוג עם ילדיהם מחוץ למתחם הפארק שהגיע לתפוסה מירבית.

ספורטק - פארק עירוני (צילום: ענבל חן ברגב)
ספורטק – פארק עירוני (צילום: ענבל חן ברגב)
הגיבו כאן לכתבה

14 תגובות
 1. נחמיה אמר/ה

  פארק גן האם?
  לזה אתם קוראים פארק?
  לכל הערים הבינוניים בארץ יש פארקים מכובדים, רק לעיר חיפה אין דבר כזה
  לפני 27 שנים נפגשתי עם עמרם מצנע שסיפר שגבעת פסולת האשפה של חיפה עתידה להיות פארק
  נו מה זה 27 שנים? בושה לכל ראשי העיר לדורותיהם

 2. אילן בורנשטיין אמר/ה

  תכנית המתאר החדשה לחיפה, חפ/2000 (פורסמה למתן תוקף בשנת 2019), הקצתה שני פארקים עירוניים משמעותיים. שטח כל אחד מהם למעלה מ-100 דונם. הפארק המערבי היה אמור כבר לקום וזאת במסגרת תכנית המבואות הדרומיים ב' – נאות פרס דרום – שכונה הכוללת מעל ל-6,000 יח"ד שאמורה היתה להכיל את הפארק העירוני רחב הידיים שבמרכזו נחל עמירם – בפועל, תכנית המבואות הדרומיים ב' שאושרה כבר בשנת 2018 ביטלה את הפארק העירוני. הוא כבר לא יקום. את נחל עמירם יכניסו לצנרת גדולה ויקרה שתעבור מתחת לכבישים, תחצה קווי מתח עליון מוטמנים, ותמנע מאתנו את הטבע. אם וכאשר תהיה מכת גשם גדולה יפרצו המים, יהרסו את הכבישים, והטבע ילמד אותנו בני האדם, עד כמה אנחנו טיפשים. חוצפה.

 3. רותי אמר/ה

  על מה אתם מדברים? איזה פארק ואיזה נעלים? אצל קליש הפרק היחידי שיכול לקום זה עוד פארק לגידול חזירים!!

 4. אייל אמר/ה

  פעמים רבות כתבתי על הצורך להעיף את גן החיות והמבנים שהוקמו ליד המכון הביולוגי ולהגדיל את גן האם פי 3 בשטח כשהוא נפגש לכל אורכו במדרון ואדי לוטם.
  זה יאפשר מדשאות רחבות ועוד שימושים.
  עבור שימושים גדולים יותר יהיה פארק עירוני – תיירותי בשטח המחנה בטשרניחובסקי עד מנזר הכרמליתים.
  ויחד יווצר ציר יפה של גן הפסלים ברמת התשבי, הפארק מצוק במחנה סטלה מאריס ומהם דרך טיילת לואי הליכה לגן האם פארק עירוני גדול.
  תוספת האוכלוסיה הצפופה בתמא 38 בשכונות סביב ומגדלי זאבי במגידו וכו' מחייבים תוספת שטח גנים לתושבים וגם ככה בליפה מ"ר ירוק לתושב מאד נמוך כי ניתלו את זה שנכנס בחישוב טיילות החופים רק שהן רחוקות מכמעט כל השכונות בעיר.

 5. דן אמר/ה

  מן הראוי להקים פארק רחב ידיים באזור חורש עם סולמות וגשרים בין העצים, ואטרקציות כמו אומגה כפי שיש במקומות רבים בעולם.

 6. עירית לנדסברגר אמר/ה

  ומדוע קוראים לגן האם, גן האם? כי כל בתולה הופכת לאם. 🤣

 7. כירטק בנשמה אמר/ה

  פארק גדול מכניס חיים לעיר וכל מי שעובר בפארק הירקון יודע זאת. הטופוגרפיה של חיפה שונה ולכן הפארק צריך להיות "נחש" מנחל סעדיה, דרך הספורטק לגן האם וראש כרמל. דרוש מעוף וכושר ביצוע

 8. חיפאית שהעיר יקרה לה אמר/ה

  מה שמיציב הוא שגן האם היה פארק שכזה עד שכורסם על ידי הבנייה לתוכו דל בתי הקפה ועיצובם באופ המחקה ומעליב את האדריכל הדגול גאודי ברמה זולה ומתפוררת.
  פארק עירוני מוצע בימים אלה כחלק מהמאבק על ראש הכרמל/ סטלה מאריס במקום הבסיס המתפנה. אך הוא נועד לצורך של השלמת רצף הפעילות התיירותית של הגנים הבהאיים עם המשכיות לבת גלים ולמושבה הגרמנית. זו יוזמה של פורום ציבורי כרמל כנגד תוכנית רמ"י בעיר להקמת שכונה בזבזנית בשטח ופוגענית בנכסי הנוף של חיפה ומתעלמת חברתית מצרכי חיפה והשכונה.
  צריך לפעול לפי מיפוי צרכים וג תוך חדשנות ולא ללכת על ה"גנרי"..ואז להתבסס בדומה להתחדשות העירונית על רכישת מתחמים נטושים כמו קולנוע מוריה ומבנים צמודי דופן וכך לייצר מרחב נגיש ולמלאו בתכנים משמעותיים לטובת הציבור וללא תשלום.

  1. אייל אמר/ה

   מסכים את הגאודי ד-לה שמאטה שם צריך להעיף
   מה גם שהיו מזרקות ופסיפסים ולאט לאט תלשו והרסו את המעט שהעה אמנותי

 9. רפי רפאל - חסון. עיתוהנאי בכיר. אמר/ה

  כתבה חשובה ענבל חן-ברגב. צום קל

 10. נעצח אמר/ה

  דרכי מילוט הרבה יותר דחופות מפארקים. גרה ליד נחל אחוזה בחיל ורעד על כל מטייל שיורד לשם עם ציוד לקפה,עישון ועוד יותר. אין שילוט מונע אין פיקוח והשריפה הבאה היא רק עניין של זמן.דרכי מילוט במקרה של אש במורד פרויד לא משאירים שם דרך להינצל. הבטיחה ראשת העיר שזה יהיה על בטוח ולשם כך בחרנו בה. נקווה שראש העיר הבא יוכל לממש הבטחה אחת לפצות,זאת.

 11. אסף אמר/ה

  הייתי בעיקר מעדיף שיהיו יותר רחובות שוקקים והומי אדם עם הרבה חנויות ומסחר, בו משפחות רבות וגם צעירים וקשישים מבלים. פארק ושטח ירוק זה חשוב מאוד, אך צריך לעשות את זה נכון. גן מניה ליד האודיטורים אחד המקומות הכי לא סימפטיים בשעות הלילה, הרבה מוזרים עוברים שם.

  1. אסף אמר/ה

   אני תומך לגמרי בפארק עירוני. אבל מגמת הפארקים המקודמת כמו בכפר סבא, רעננה וכו של ליצור פארק מנותק לגמרי מהעיר, ללא חנויות וללא שום דבר ליד לא אהובה עליי כלל.

 12. שולמית אמר/ה

  להקים פארק עירוני ולגבות בו דמי כניסה מינימליים כדי לממן בו אבטחה פעילה של יוצאי יחדות קרביות כדי לאפשר בו ביטחון אישי ולמנוע מקרים של ונדליזם,נסיעות פרועות,גניבות,הטרדות,מניעת שימוש במוסיקה קולנית,מניעת עשן לכל סוגיו(צליית בשר,נרגילות ועישון) ומניעת שימוש בפארק למטרות מחאות/עצרות פוליטיות.
  בעידן שלנו פארקים ללא אכיפה ואבטחה הופכים למקום שלא נעים לשהות בו.

הגיבו כאן לכתבה