שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

שכונות ללא בית כנסת • ערב יום הכיפורים בחיפה ולתושבים רבים אין היכן להתפלל

(חי פה בשכונות) – ערב יום כיפור תשפ"ג, וגם השנה יש בחיפה תושבים שאין להם בית כנסת בקרבת ביתם ויצטרכו לצעוד ברגל במהלך הצום לשכונה אחרת על מנת להתפלל או לחוות את אווירת יום הכיפורים. בעוד שיש שכונות בהן מתנהל מאבק ארוך שנים על מנת שיוקם בהן בית כנסת דוגמת רמות ספיר. ישנן שכונות שלטענת העירייה לא הוגשה לגביהן כל בקשה להקמת בית כנסת, לכן גם לא מתחיל כל תהליך לבנייה של בית כנסת. כך קורה למשל, בשכונת רמת הנשיא.


"כמו שמקימים בתי ספר, כך צריך לדאוג לבית כנסת"

הרב יהודה גינזבורג מחב"ד בכרמל צרפתי, טוען שלא ייתכן שבחיפה אין מחויבות מצד העירייה לבניית בתי כנסת: "כשנבנית שכונה חדשה, לצד הבניינים והדירות בונים גם בית ספר וגני ילדים. כמו שדואגים להקמה של מוסדות חינוך, כך, כשמוקמת שכונה חדשה העירייה חייבת לדאוג שיהיה בה גם בית כנסת. אני לא יודע מי אמור לממן את זה, אבל מה שאני רואה בפועל זה שלא פעם קורה שבשכונות חדשות שמוקמות בחיפה, כמו נאות פרס, אין בית כנסת. כלומר כשקבלן מקים שכונה חדשה, אף אחד לא מחייב אותו לדאוג למבנה שישמש בית כנסת לתושביה.

הרב יהודה גינזבורג (צולם ביום חול על ידי ירון כרמי)

ברמות ספיר – מאבק של כמעט 20 שנה

ב-17 השנים האחרונות פועלת עמותת "ברכת השבטים", שבראשה עומד אלי בן שושן, תושב שכונת רמות ספיר, במטרה שיוקם בית כנסת בשכונה. כדי שייבנה בית כנסת יש צורך בתקציב ובקרקע לבנייה. באוגוסט אשתקד םרסם בן שושן מודעה בתקשורת המקומית, בה הוא קורא לעובדי המדינה ולציבור החיפאי לעשות חשבון נפש לקראת ערב ראש חודש אלול, על כך שהם מקבלים משכורת, אבל לא דואגים לנושא בניית בית הכנסת בשכונות. במודעה כותב בן שושן גם על עצמו, ועל כך שהוא בן 83 ומאוד מקווה שיהיה לו הכוח אחרי מאבק בן 15 שנה, למען הקמת בית הכנסת ברמות ספיר, מאבק שטרם הגיע לכדי הגשמה. בן שושן מביע עוד את תקוותו העמוקה כי יצליח לראות בית כנסת בשכונה, למען תושבי השכונה, כדי שהם עוד יזכו להתפלל בשכונתם.

יש לציין שלאורך השנים הצליחה העמותה לקבל תרומות למען המטרה, אך לא בכמות מספיקה כדי שיוקם. טענתם של בן שושן ושל תושבים נוספים בשכונה לאורך השנים, הייתה שבכל שכונה בעיר צריך להיות בית כנסת, וכי לא סביר לצפות מתושבי רמות ספיר לצעוד בכל שבת וחג לבתי כנסת בשכונות הסמוכות. לאורך השנים הוקם בשכונה בית כנסת זמני, אבל התושבים אינם מסתפקים בו ורוצים שיהיה להם בית כנסת מכובד, כזה שנעים לבוא אליו ולהתפלל בו.

רמות ספיר (צילום: ירון כרמי)
רמות ספיר (צילום: ירון כרמי)

בכל שנה מתעורר הנושא מחדש לקראת יום הכיפורים, שכן זהו מועד בו גם אנשים שלא נוהגים לפקוד ביום יום את בית הכנסת, רוצים להגיע ולהתפלל או אפילו רק לחוות את אווירת החג. יותר מכך, בשל הצום ההליכה לשכונות סמוכות היא עוד יותר מורכבת.

יש לציין כי בשנת 2016 קיבלה העמותה היתר מהעירייה, והייתה אמורה לגייס כספים להקמת בית הכנסת, אך הכספים לא גויסו ובית הכנסת לא הוקם. בן שושן לא הפסיק את מאבקו. לטענתו, ישנן בשכונה כ-1,200 משפחות ולא ייתכן שלא יהיה להן בית כנסת והתושבים יצטרכו לצעוד לשכונות אחרות כדי להתפלל בהן.

הרב יהודה גינזבורג (צילום: ירון כרמי)
הרב יהודה גינזבורג (צילום: ירון כרמי)

כרמל מזרחי, רוממה הישנה ורחוב שמשון

רוממה הישנה היא שכונה ותיקה מאוד בחיפה, אך אין בה בית כנסת – לא ספרדי ולא אשכנזי. מי שגר בשכונה יכול לעלות לבית כנסת באחוזה או ברוממה החדשה. כך גם בחלק העליון של ורדיה ורחוב שמשון אין בתי כנסת. המצב דומה גם בכרמל המזרחי, ברחובות האסיף, וינגייט וקיש, אין ולו בית כנסת אחד לרפואה.

גבעת זמר – עוד ועוד טקסים, שום כוונה להקים בית כנסת

בשנים האחרונות מוקמת שכונה חדשה בחיפה – גבעת זמר הממוקמת בין רמות ספיר, רמת אלמוגי ורוממה החדשה. בחודשים האחרונים נערכו טקסים והשקות חגיגיות של בהן הוכרזו שמות הרחובות החדשים שעתידים להיות בשכונה המוזיקלית, על שמם ולכבודם של זמרים מפורסמים ומוזיקאים – ובנוכחותם(!), אבל נכון לעכשיו, לא ידוע על כוונה כלשהי לבנות בשכונה בית כנסת.

שכונת רמת הנשיא בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שכונת רמת הנשיא בחיפה (צילום: ירון כרמי)

רמת הנשיא

תושבי רמת הנשיא מגיעים מדי שנה לבתי כנסת בכרמל צרפתי או בשכונת נווה דוד. לטענת העירייה, היה ניתן להתחיל בתהליך להקמת בית כנסת בשכונה, אבל לא הייתה פנייה מצד תושבים שמעוניינים בכך. ביום כיפור יתקיימו תפילות באולם האירועים 'אורנים' בכרמל הצרפתי, וכמדי שנה יגיעו למקום גם תושבים מרמת הנשיא.

רמת חן: המדינה העבירה את הכסף, בית כנסת עדיין אין

בכל פעם שמוקם בית כנסת חדש, המשרד לשירותי דת מעביר לרשות המקומית 600,000 ש"ח לטובת בנייתו. הקושי היחיד הוא שלא מאפשרים למתפללים להחליט האם הם רוצים שהכסף הזה יהיה חלק מסכום הרבה יותר גבוה, שיאפשר בניית בית כנסת מפואר, או שבסכום הזה יובא קרוואן, שייתן שרות למתפללים לאורך שנים ארוכות. בשכונת רמת חן, הנמצאת בין שכונת רמות ספיר ורמז, התהליך החל כבר מזמן, אבל אין ולו התחלה של הקמת בית כנסת.

נאות פרס: התקדמות לקראת בית כנסת

ברחוב זוהר בשכונת נאות פרס עומד לקום בית כנסת במבנה דו קומתי. במפלס העליון יהיה אולם תפילה לכ-220 מתפללים, כאשר העירייה הקצתה שטח לטובת בנייתו. נכון לעכשיו עדיין אין בית כנסת ולתושבי השכונה אין כל אפשרות להגיע למקום כלשהו כדי להתפלל בשטח השכונה ביום הכיפורים.

חיפה • שכונת נאות פרס, אצטדיון הכדורגל על שם סמי עופר (צילום רחפן: מרום בן אריה)
שכונת נאות פרס (צילום רחפן: מרום בן אריה)

העירייה: "אנחנו לא מקימים ולא מתחזקים בתי כנסת"

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:
"העיריה אינה מקימה ואינה מתחזקת בתי תפילה, ואולם לאור חשיבות הנושא, מקצה העירייה ללא תמורה קרקעות לעמותות המבקשות להקים בתי כנסת. במסגרת זו, הונחה לאחרונה אבן פינה לבית כנסת חדש שיוקם על קרקע אותה הקצתה העירייה לטובת הנושא בנאות פרס.

עמותות המבקשות להקים בתי כנסת מוזמנות לפנות לאגף נכסים ושמאות בעירייה, למלא טפסי הקצאה, תוך ציון פרטי הקרקע המבוקשת עבור בית הכנסת ולצרף אישור ניהול תקין של העמותה והוכחת יכולת מימון לבניית בית הכנסת.

בשכונת רמת הנשיא לא הוגשה כל בקשה להקמת בית כנסת. במידה שתוגש, הרי שזו תבחן על ידי ועדת ההקצאות, בהתאם לנוהל משרד הפנים".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

26 תגובות

 1. מה הקשר בין בית כנסת להשקעות אחרות? בית כנסת חשוב לקיום הזהות היהודית שלנו …אף אחד לא כופה על מישהו להתפלל ..כשנוסעים לחול לא מתפלאים שיש בכל פינה כנסיה למה? ככה גם ליהודי חשוב שיהיה בית כנסת שכונתי

 2. זה חוסר התחשבות מצד פרנסי העיר וראשיה בציבור הדתי והמסורתי בעיר חיפה.
  ראש עיר חייב !חייב! לא רק להקצות קרקע ,אלא להביא תברי"ם לעיר למטרת הקמת בתי כנסת בכל שכונה ושכונה ובאפשרותו לעשות כן.
  כשראש עיר רוצה להקים פארק לכלבים, ואו גן שכונתי הוא לא שולח את תושבי השכונה לגייס כספים לפארק. כך גם חייב!! להיות לגבי בתי כנסת.
  יש רשויות רבות במדינת ישראל שדואגות לתקציבים ובונות בתי כנסת לתושבי עירם.
  חייבים לדרוש זאת מהמתמודדים לראשות העיר בשנת 2023 בהתחייבות כתובה!!!

 3. עירייה שמתפארת באי הקמת בתי כנסת במדינה היהודית היחידה בעולם. אין גבול לבושה.
  בקרית ביאליק בנאות אפק השכונה רק החלה להתאכלס והוקם בית כנסת מפואר. פלא שחיפאים עוזבים לערים עם סדר עדיפחיות יהודי?? תשובת עיריית חיפה היא סתירה בפרצוף לזהות המדינה וצרכי הציבור שעירייה אמורה לספק.

 4. קודם לא תקין אבל מצד שני באדר יש לפחות חמש או שש ביתי כנסת סגורים כי אין יהודים ויש אחלה בית מלון בגן הזיכרון יאללה שנה הבאה שיהיה לכולם אחלה שנה

 5. אני דוקא יותר מודאג מזה שיש פתאום יותר מדי הרבה מקומות להתפלל ומשכונות שלמות שמתפללות.

 6. גמר חתימה טובה. צום קל לכל בית ישראל.

 7. צבועים ומתחסדים. היו אנשים טובים כל ימות השנה ולא תזדקקו לבית כנסת ל'ימים הנוראים'.

  • אם אני אחלה של בן אדם 365 ימים בשנה ובכל זאת בא לי מידי פעם לפקוד את בית הכנסת?
   מה בדיוק כואב לך?

 8. למתפללים הקבועים יש בתי כנסת, נראה למישהו שצריך להשקיע מליונים בבנית בתי כנסת שיהיו ריקים כל השנה רק בשביל כאלה שחושבים שאם יתפללו ביום כיפור, הם ממלאים את חובתם הדתית? גם כך הדתיים משתלטים על כל חלקה טןבה

  • אבל העולם האמיתי לא עובד ככה, אז ממליץ לך להתעדכן.

 9. בית כנסת נוצר על ידי גופים פרטיים ועמותות. מי שרוצה לבנות בית כנסת שייקח הלוואה בנקאית או יפתח בקמפיין גיוס ויבנה את בית הכנסת ולאחר מכן יגבה תשלום בעבור כניסה לבית הכנסת.

 10. שקודם ישקיעו בזה שלצעירים יהיה איפה לבלות ולהכיר כל השנה, ואז אם יישאר כסף שיחשבו מה לעשות איתו.
  בקצב הנוכחי חיפה הולכת להפוך לעיר רפאים תוך שלושים שנה רק בגלל הגיל הממוצע של תושביה

  • יש מקומות בילוי המון . אבל בעיר התחתית שם מבלים רוב הצעירים ליד הנמל מסביב יש
   מסעדות מאוד מיוחדות שם מזכיר את דרום תל אביב. יש שם חניה מיוחד לכל המסעדות מסביב .ממש ליד הנמל כיף . שם אני נהנתי מאוד מסביב בנו המון מסעדות מאוד מגוונות . והמון מבלים צעירים . אני כל כמה פעמים בשבוע עוברת בעיר התחתית מלא צעירים מבלים תענוג שהעיר מוארת .

 11. יש יותר מידי בתי כנסת מי שבוחר לגור במקום מסוים שידאג לבדוק אם יש בית כנסת כמו בית ספר לא צריך להשקיע בבתי כנסת

 12. שיעשו תחבורה ציבורית בכיפור ומי שרוצה שייסע לבית כנסת ולא יצטרך ללכת ברגל

 13. מצחיק שעד עכשיו לתושבים הדתיים שם לא הפריע שאין בית כנסת, פתאום יום אחד בשנה זהו אסון

 14. מספיק כבר עם הכפייה הדתית. בכל כיפור סוגרים את כל המדינה. פגאניים רוצים להתפלל? שלא יהוו מטרד ציבורי

 15. לא בכל שכונה יש הרבה דתיים ולא בכל שכונה צריך בית כנסת, יש דברים יותר חשובים שצריך להשקיע בהם תקציבים מאשר בתי כנסת , אנחנו לא בימי הביניים. תתקדמו

 16. לתושבי נעמת ושמשון וחלק מורדיה אין מקום תפילה במיוחד לימים הנוראים. מי שרוצה ללכת להתפלל הולך עד אהוד שזו עליה גדולה משמשון או למרכז הצפרירים שזה גם עליה גדולה ומרחק גדול. הגיע הזמן לדאוג גם לאזרחים מהרחובות האלה.
  היכן רבני שכונות הכרמל
  שיאדגו בעירה לבתי כנסת לציבור מסורתי.

 17. ברוצמה הישנה יש בית כנסת ותיק ברחוב הצלפים ואפילו מפורסם במאבק משנת 2005 כשברסלבים אלימים ניסו להשתלט עליו. היה מאבק תודבים מרשים שסילק אותם מהשכונה.

 18. גם קהילת יהודי יוצא אתיופיה שמתגוררים במערב חיפה ( שכונת נווה דוד ) הגשנו בקשה להקצאת בית כנסת לקהילה עדיין לא נעננו.

 19. לא תאומן אזלת ידה של עיריית חיפה בכלל, ובנושא המאמר הזה בפרט. גמר חתימה טובה.

 20. ראשת העיר תעשי נשהו למען השכנים הדתיים שלך שנראה שכשית משהו בזמן כהונתך לפני שאת עפה הביתה

 21. לא, כי במקומות בהם יש בית כנסת… אגב, מדוע ביהכ"נ במרכז הכרמל,סגור לסליחות?

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....