באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

שכונת נאות פרס – אלפי תושבים ללא בית כנסת | תכנון אורבני בחיפה

פרויקט גיוס המונים למימון בית כנסת בשכונת נאות פרס עתיד להסתיים בעוד כ-10 ימים (10/10/2018), ונכון לעכשיו התושבים הגיעו רק ל-20% מהיעד שהציבו. המשמעות היא שאם עד ליעד לא יושג כל הסכום, גם מעט התרומות שכבר נאספו יוחזרו לבעליהם ולא יוקם בית כנסת בשכונה.

נאות פרס. מבט מאצטדיון הכדורגל העירוני
(צילום: ירון כרמי – חי פה)

תושבים בשכונת נאות פרס הופתעו לגלות שעל אף שהשכונה מרוחקות משכונות אחרות ומבתי כנסת, לא יוקם בית כנסת בשכונתם. שכונת נאות פרס נמצאת במבואות הדרומיים של חיפה ועל מנת להגיע לבית כנסת צריך לעלות את כביש וינשל (פרויד) ולהגיע לבית הכנסת ברמת אשכול או ללכת לשכונת נווה דוד. לטענת התושבים, אף אחת משתי האפשרויות היא לא ריאלית ועל מנת שכל תושב בשכונה יוכל להתפלל בבית כנסת, כשירצה בכך, חייב להיות בית כנסת בשכונה. יותר מכך, תושבים טוענים שבשכונה, שעתידה להיות מאוכלסת על ידי 1,700 משפחות ונמצאת במרחק גדול מכל בית כנסת אחר, היה מראש צריך להיות מוקצה שטח לטובת הקמת בית כנסת ומימון.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=C8ssDDvfkuM

התושבים פנו לעירייה וביקשו פתרון לבעיה:

"לאחר מאמצים מול העירייה התקבלה משבצת קרקע עבור בית הכנסת, ועכשיו לא נותר אלא לבנות אותו", אמר לחי פה אחד התושבים שמובילים את המאבק להקמת בית הכנסת, "דיירי השכונה החדשה, פתחו מיזם מימון המונים באתר Giveback תחת השם 'בית כנסת נאות פרס', והציבו לעצמם יעד מינימליסטי של 150 אלף שקל, שכנגדם יתרמו המוסדות את היתרה הדרושה".

פרוייקט מימון ההמונים מוגבל בזמן. המועד האחרון להשגת היעד הולך וקרב, ועד עכשיו הצליחו התושבים לגייס רק כ-20% מהסכום. אם לא יושג מלוא היעד עד ה-10 באוקטובר, יאבדו גם התרומות שנצטברו ויוחזרו לבעליהן, והסיכוי שהיה להקים בית כנסת בשכונה יאבד. התושבים מדגישים עוד כי כל תרומה תתקבל ברצון ותיענה בתעודת הוקרה המעידה על השתתפות התורם בבניית בית הכנסת הראשון והיחיד בשכונה החיפאית החדשה נווה פרס.

[bs-white-space]

האם העירייה דואגת להקמת בתי כנסת בשכונות החדשות, לצד גני שעשועים, בתי ספר וגני עירייה?

בשכונות החדשות שנבנות בחיפה אין היערכות מוקדמת לבניית בתי כנסת. חלק מהשכונות החדשות מוקמות סמוך לשכונות וותיקות, בהן יש בית כנסת פעיל, ולעתים יותר מאחד, יש שכונות מרוחקות מבתי כנסת וותיקים כדוגמת נאות פרס ובהם הבעיה בוערת יותר לתושבים.

רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)
רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

יש לציין כי גם בשכונת רמת הנשיא הסמוכה לשכונות נווה דוד ושפרינצק והוקמה בשנים האחרונות אין בית כנסת. בשכונה הוקם פארק שעשועים גדול, שאליו מגיעים ילדים והורים מהשכונה ומשכונות אחרות, יש מרכז מסחרי עם סניף בנק, סופר מרקט ועוד, אבל אין בית כנסת. כיון שהשכונה סמוכנה לשכונת נווה דוד חלק מהתושבים שגרים ברמת הנשיא מגיעים לבתי הכנסת בשכונה הסמוכה.

"כשביקשנו להקים בית כנסת בשכונה", אמר לכתבת חי פה הרב יוסף יצחק גרשוביץ המתגורר בעצמו בשכונת רמת הנשיא, "אמרו לנו, שאין טעם כי יש הרבה מאוד בתי כנסת בשכונות הסמוכות – רמת שאול, שפרינצק ונווה דוד. זה לא מדויק. תושב רמת הנשיא שרוצה ללכת בשבת לבית כנסת ברמת שאול צריך לעשות הליכה ארוכה מאוד, וזה לא אמור להיות ככה. אני מקים בחגים אוהל במרכז המסחרי בשכונה ומגיעים לכאן להתפלל בראש השנה וביום כיפור מאות אנשים. לא כולם מצליחים להיכנס לאוהל, אבל גם מי שלא נכנס שומע את התפילות. יש לנו גם תורמים, שלא מגיעים בעצמם להתפלל כאן בחגים, אבל מאוד חשוב להם שיהיה מקום להתפלל בשכונה, אם הם ירצו להגיע.

יש גם אנשים, שאומרים לי, שהם לא מגיעים להתפלל כאן בשכונה, כי זה לא מבנה קבע, ואם היה בית כנסת מכובד, הם היו בשמחה מגיעים להתפלל בו. אני לא מבין למה כשמתכננים שכונה לא מראש מקצים שטח ותקציב להקמת בית כנסת, זה נראה לי אלמנטרי. זה שאנחנו צריכים להתחנן בשביל לבקש את המובן מאליו – קשה לי להבין את זה. אנחנו פנינו לעירייה על מנת לקדם את עניין בית הכנסת ואמרו לנו את הסכום הכספי, שאנחנו נצטרך לגייס. מבחינתנו מדובר בסכום שאין לנו שום סיכוי להשיג, ולכן בשלב הנוכחי אנחנו מסתפקים באוהל, אבל זה באמת כאב לב גדול בשבילנו".

[bs-white-space]

כזכור, בשכונת רמות ספיר, כבר למעלה מ-20 שנה יש ניסיון לבנות מבנה קבע עבור בית כנסת, אבל כל המאמצים וכל התרומות לא עוזרים ובית הכנסת לא נבנה. לקראת החגים מדי שנה בודקים בכלי התקשורת המקומיים את ההתקדמות של הפרויקט, אך כל שנה מתברר שעדיין החלום של תושבים בשכונת רמות ספיר להגיע ולהתפלל בבית כנסת מכובד רחוק מלהתממש. עכשיו נותר רק לראות מה יקרה לחלום של התושבים בשכונת נאות פרס.

רמות ספיר
רמות ספיר

בשכונה החדשה, גלי כרמל, המוקמת בימים אלה בטירת הכרמל הקבלן שבונה בשכונה התחייב להקים בית כנסת בסמוך לבתי המגורים. יש מקרים בהם הקבלן או היזם מתחייבים להקים גינה ציבורית, מבנה כזה או אחר לטובת הדיירים, ובטירת הכרמל נקבע שכשהשכונה תהיה מוכנה התושבים יוכלו ליהנות מבית כנסת חדש בסמוך לבתי המגורים שלהם.

גלי כרמל – טירת כרמל – מאי 2018 (צילום – ירון כרמי)

[bs-white-space]

קישור לגיוס התרומות למען בית הכנסת בנאות פרס

[bs-white-space]

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

עיריית חיפה הקצתה קרקע לבניית בית כנסת בשכונת נאות פרס ואף פנתה יחד עם ועד בית הכנסת למשרד הדתות האחראי על הנושא, בבקשה לתקצב הקמת בית כנסת בשכונה. בתוך כך העמידה העירייה שטח בבית הספר אותו הקימה בשכונה המשמש כבית כנסת זמני לטובת התושבים.
בתוך כך יצוין כי העירייה אינה מקימה מוסדות דת [לרבות בתי כנסת, כנסיות ומסגדים] והנושא נמצא בתחום סמכות משרד הדתות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...