אושרה התוכנית לאזור מופחת פליטות מזהמות מתחבורה בחיפה

מועצת העיר חיפה אישרה אמש (ג') את התוכנית לאזור מופחת פליטות מזהמות מתחבורה בחיפה. (תוכנית, שמטרתה להביא לצמצום זיהום האוויר הנגרם מרכבי דיזל מזהמים באזורי המגורים בחיפה). 17 חברי מועצה הצביעו בעד, 2 נגד ו-1 נמנע. יהב: "המלחמה שלנו על זיהום מתחבורה אינה גורעת לרגע מהמלחמה שלנו שנמשיך לנהל כל הזמן בתעשיות המזהמות".

003-_אישור_תוכנית.JPG

צילום: סמר עודה
מדובר בתוכנית המיושמת לראשונה בחיפה. תוכנית שנעשתה בשיתוף ציבור שכלל פגישות עם כ-20 רשויות בסביבה. ובשיתוף עם עיריית חיפה, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות וחברת יפה נוף.
מטרת התוכנית היא להביא לצמצום זיהום האוויר הנגרם מתחבורה (רכבי דיזל מזהמים) בתחומי אזורי המגורים של העיר חיפה. ומתקדמת בצמצום היקפי פליטה של מזהמי האוויר הנחשבים כבעלי הפוטנציאל המשמעותי ביותר לפגיעה בריאותית.

בשלב הראשון התוכנית תחול על כלי רכב במשקל 3.5 טון ומעלה – הפחתה של 10% לחלקיקים נשימים מסוג פי אם 2.5 וכ-4% לתחמוצות חנקן.

בשלב השני התוכנית תכלול כלל כלי הרכב המוגדרים כמזהמים – הפחתה של לפחות 20% בפליטות החלקיקים ולפחות 5% מפליטות תחמוצות החנקן מכלי רכב.

IMG_4630.JPGמנכ"ל יפה נוף, אבישי כהן: "התוכנית היא כמו בית כולל הרבה חדרים והנושא של כלי הרכב הוא חדר אחד בתוך הבית הזה הוא לא המכלול. אנחנו נוגעים בתוך טיפול שכלול טיפול בתעשייה, בכלי שייט, בחומרים מסוכנים והפחתת סיכונים סביבתיים וניטור. יש פה תוכנית הוליסטית ומבוקרת. אנחנו יודעים מה התוצאות הנדרשות וגם לוח הזמנים. זאת לא תוכנית ערטילאית של אדם אחד שקם בערב, החליט שהוא אומר משהו ועושה תוכנית בלי בדיקה או הליך של בקרה. יש כאן תהליכים של אכיפה מאוד חזקים ובקרה מתמדת אותם יבצע המשרד להגנת הסביבה."

"מרכיב הדיזל נחשב לאחד המרכיבים המזהמים ביותר ומסכן את בריאות הציבור זה מגובה במחקרים בכל העולם והנתון הזה אין עליו ויכוח. הדבר הזה נעשה בין שלושה גורמים והכי משמעותי הוא הסכם שיתוף הפעולה של הציבור והחלטת הממשלה שקיבלה תוקף שגיבתה את ההסכם הזה. היעדים צמצום פליטה עד 2018 ביחס מ 2014 מתעשייה, הגברת פיקוח והפחתת זיהום אוויר בשריפת דלק ע"י החלפת מערכות מפחיתות זיהומים. במסגרת התוכנית אותה מובילה עיריית חיפה יוחלפו מסנני חלקיקים בסבסוד המשרד להגנת הסביבה.300 אוטובוסים מזהמים של אגד יוחלפו להם מסננים בעלות של מיליוני שקלים (לשם כך המשרד להגנת הסביבה הכשיר מוסכים להחלפת מסננים). יוחלפו משאיות למשאיות מונעות על גז טבעי כנ"ל 30 אוטובוסים עירוניים והמטרונית. יופחתו תעריפי הנסיעה במנהרות ו-500 מוניות יעברו להנעה חשמלית".

"התוכנית מחולקת לשני שלבים שלב א' עד שנת 2017 הוא יחול על כל הרכבים מעל 3.5 טון. שלב ב' עד 2022 יכלול את כל כלי הרכב כולל טנדרים, כולל מוניות כולל הכל וכאן מדובר בהפחתה של 20% ו-25% בפליטות של חנקן הנחשבות להכי מסוכנות. התוכנית איננה מיועדת למנוע כניסה של עלי רכב המטרה היא לאפשר כניסה של כלי רכב לא מזהמים. אנחנו לא באנו להקשות באנו לעשות תהליך שהוא טוב לכל המדינה".

IMG_4613.JPGאבי מושל, שהכין את התוכנית התחבורתית עבור עיריית חיפה: "בדקנו את הנושא התנועתי וההשפעה של התוכנית על התנועה בחיפה ואת נושא השפעת התוכנית על זיהום האוויר במרחב חיפה. התוכנית תשפר את איכות האוויר. רוב הזיהום שאנשים מרגישים הוא זיהום מתחבורה והזיהום שנפלט מרכבי דיזל נחשב לזיהום המסוכן ביותר אליו נחשפים התושבים מכלל הזיהום שנפלט מתחבורה, לכן ההשפעה של התוכנית הזאת צריכה להיות מאוד משמעותית על איכות האוויר שהתושבים נושמים משום שאנחנו גורמים לכלי הרכב שמזהמים לא יכלו לכנס בכלל לאזור המגורים בחיפה. ובעלי הרכב יצטרכו להחליף את הרכב לחדש יותר שפחות מזהם או להתקין מסננן שמפחית את הזיהום. 89% מכלי הרכב מונעים על בנזין השאר זה מדיזל – אנחנו מתמקדים במשאיות ואוטובוסים זה השלב הראשון והחשוב. הכניסה שלהם לא תתאפשר והמשרד להגנת הסביבה יסבסד את חילוף המסננים. רכב שיכנס יקבל קנס שעדיין לא נקבע גובהו. מדובר בתוכנית חשובה שרוב הערים הגדולות באירופה מיישמות וטוב שחיפה היא הראשונה שמיישמת אותו".
יונה_יהב.jpgראש עיריית חיפה יונה יהב: "ישיבת המועצה הזאת היא רגע חשוב ואפילו מרגש. בשנה האחרונה מאז שחתמנו על מסמך הבנות, עיריית חיפה המשרד להגנת הסביבה, משרד התחבורה ומשרד הבריאות. אנחנו עושים הרבה צעדים קטנים ומשמעותיים שיחדיו מתחברים לתוכנית אזור אוויר נקי חיפה מבלי להזניח בשום דרך וצורה את המלחמה העיקרית במפעלים המזהמים. היום עשינו את צעד קטן מתוך שורה של צעדים והוא תוכנית רב שנתית לניהול ולהסדרה של התחבורה בחיפה. נפח התחבורה בחיפה גדל בכל יום ועלינו לתת על כך את הדעת. יש הרבה מאוד אי ידיעה סביב זיהום האוויר מתעשייה , לכן אנחנו דבקים לדרשתנו ממשרדי הממשלה למנות צוות חקירה בינלאומי שיחקור לעומק ויחזיר לכולנו את האמון. אנחנו דורשים שהצוות יהיה בלתי תלוי וייתן מענה ותשובות לתושבים. אבל משהו אנחנו יודעים על בטוח, תחבורה היא גורם מזהם משמעותי בכל מטרופולין. התעשייה מסוכנת אפילו יותר אבל המלחמה שלנו על זיהום מתחבורה הערב אינה גורעת לרגע מהמלחמה שלנו שנמשיך לנהל כל הזמן בתעשיות המזהמות".

"אנחנו יודעים שחלקיקים הנפלטים מרכבי דיזל גורמים למחלות ולהבדיל מגורמים מזהמים אחרים שהמלחמה שלנו בהם תלויה גם בממשלה, גם בוועדות ובבתי המשפט המלחמה בתחבורה תלויה רק בנו אנחנו לא ממציאים שום דבר חדש. מה שאנחנו עושים כאן עשו כבר בערים רבות באירופה והאנשים שלהם חשופים היום פחות מזיהום מתחבורה. אפשר לעשות את זה ואפשר לעשות את זה מהיר ויעיל. המאבק על איכות האוויר בחיפה הפך להיות מר ונוקב בין הרבה מאוד גורמים אבל היום אנחנו מבקשים לכבד את השני וננסה לשלב ידיים ולכבד את אנשי המקצוע ואת התוכנית. נעשה את זה לא רק על מנת לשמור על כבודנו כנבחרי ציבור אלא על מנת לשמור על כבודו ובריאותו של הציבור. התוכנית היא מורכבת ולא פשוטה שגורמים מקצועיים טרחו עליה מספר חודשים".

במהלך הישיבה חברי המועצה ירון חנן, שרית גולן, בועז גור ומיכי אלפר, השמיעו מספר הערות בעניין התוכנית. מנכ"ל חברת יפה נוף קיבל את ההערות והשיב להם עליהן. ראש העירייה יונה יהב, ביקש להתייחס בכובד ראש להערות שהתקבלו במיוחד מחבר מועצת העיר ירון חנן. וביקש לזמן אותם לישיבות הבאות.

בסיום הישיבה להצבעה על התוכנית:
17 חברי מועצה הצביעו בעד. 2 הצביעו נגד (שלי משולם איטח ועינת רותם קליש) ו-1 נמנע (חבר המועצה ירון חנן).


לא ניתן להגיב