נחשון צוק: "בחברת יפה נוף נותרה הכנסה שוטפת לשתי משרות בלבד" • דיון סוער ומדאיג מאד במועצת העיר חיפה | צפו בווידאו

דיון במועצת העיר חיפה אודות ההתרסקות של חברת יפה נוף, שאירעה בעקבות העברת הפרויקטים על ידי השרה רגב לחברות אחרות:
(תוכלו לצפות בווידאו המלא בסוף הכתבה)


נחשון צוק העלה הערב, ג', 11/8/20, הצעה לסדר במועצת העיר, בנוגע למצבה הכספי של חברת יפה נוף. צוק הסביר כי לאחר שנלקחו מהחברה פרויקטים בהיקף של כ-700 מליון ש"ח בשנה, נותרה החברה עם פרויקטים בהיקף של כ-30 מליון ש"ח בלבד. עוד הסביר צוק כי החברה לוקחת עמלת ניהול פרויקטים של 3 אחוז, עובדה המשאירה בקופה תקציב של מליון ש"ח בלבד, לתשלום משכורות לעובדים, אך בעוד שבחברה עובדים מעל 45 עובדים, תקציב זה מספיק לתשלום של שתי משכורות בלבד.

צוק ביקש להעביר את ניתוח מצב החברה לוועדת הכספים. חברי מועצת העיר דרשו להעביר את הנושא לדיון במועצה. כאשר התקדם הדיון התעורר חשש בקרבו של צוק כי הצעתו לא תזכה לרוב והוא הסיר את ההצעה מסדר היום."אתם הרסתם את יפה נוף"

דבריו של צוק גררו סערה במועצת העיר וחילופי האשמות קשים מצד חברי האופוזיציה. הנה עיקרי הדיון (את הדיון המלא תוכלו לראות כאן למעלה בווידאו):

אביהו האן הטיח בצוק האשמות כי צוק וקליש נושאים באחריות להתרסקות החברה, התרסקות אשר החלה מאז שנכנסו השניים והתערבו בניהול החברה.
האן קרא לאריה בליטנטל לחזור ולקחת חלק בניהול החברה. האן אמר כי ראש העיר קליש הייתה צריכה להעביר את יו"ר הדירקטוריון, יואב רמתי מפקידו ולא עשתה כן. כאשר הפיטורין של עשרות עובדים נאמנים צפויים בעת הקרובה, האן אמר שמדובר בהליך כואב מאד, חמור מאד ועצוב מאד.

אביהו האן (צילום: עיריית חיפה)
אביהו האן (צילום: עיריית חיפה)מוטי בליצבלאו אמר: מצאתי את עצמי עומד מול יו"ר חברה שמונה על ידי צוק וקליש, הנמצא בניגוד עניינים חמור ביותר, ונגוע בשחיתויות לכאורה. בליצבלאו הטיח בצוק כי צוק חשב שהחברה הזאת מיותרת. צוק הכחיש את הדברים. בליצבלאו קרא להחזיר את הפרויקטים העירוניים לחברת יפה נוף, תוך ניסיון להציל את החברה.

מוטי בליצבלאו (צילום: עיריית חיפה)
מוטי בליצבלאו (צילום: עיריית חיפה)


חבר המועצה אלי בן דיין אמר לצוק: זרקתם את פרויקט המטרונית ובהתנהלותכם יש בעייתיות. במקום לחתום הסכם מבעוד מועד עם משרד התחבורה, בזבזתם את הזמן והבאתם את החברה לסף פירוק. אני חושב שאתם כחברי הדירקטוריון נושאים באחריות.

אלי בן דיין (צילום: עיריית חיפה)
אלי בן דיין (צילום: עיריית חיפה)נחשון צוק אמר: לחברה יש רזרבה גדולה ויש לדון בוועדת הכספים ביכולתה של החברה להמשיך להתקיים. צוק אמר כי הטענה כאילו שהוא עצמו הרס את החברה היא טענה מצחיקה. אני מעוניין להביא את הנושא לדיון בקרב בעלי המניות של החברה.

יוסי שלום אמר לצוק: אני דורש להחזיר את הדיון למועצת העיר ולא להחביא את העובדות בוועדות שונות. 700 מליון שקלים נעלמו מהעיר חיפה ואני לא אהיה חותמת גומי של נחשון צוק.

הילה לאופר אמרה: אני קוראת לחברי המועצה לחשוב על מה אתם מצביעים. יש לכך השלכות על חיים של אנשים.

צוק השיב כי מדובר בהוצאת דיבה וכי הדוברים חשופים לתביעת דיבה בעקבות דברים אלה (שנאמרו במועצת העיר).

צוק מתקפל מההצעה לסדר

לקראת סופו של הדיון הסוער התברר כי שהירה שלבי, נעמה לזימי ואלי לנדאו מהקואליציה נמנעים מלתמוך בהצעתו של צוק (ובעצם דורשים לקיים דיון במועצה). צוק ניסה לספור את סיגל ציוני בין התומכים, למרות שהיא בכלל נעדרה מהאולם ובכך עורר עליו את חמתם של יריביו מהאופוזיציה. כך הסתמן כי לצוק לא יהיה רוב במועצה. הוא קרא ליועצת המשפטית ימית קליין להתייעצות דחופה ובסופו של דבר החליט נחשון צוק להסיר את הצעתו שלו מסדר היום.

וידאו – המשבר בחברת יפה נוף – הצעה לסדר של נחשון צוק במועצת העיר

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  המטרונית פרויקט הזוי וכושל, עשרות מליוני שקלים כל קילומטר. בליעת מליארדים בניפוח עלויות ושחיתות וקומבינות הגיע זמן להבהיר לפקידים שסורחים שמקום העבודה שלהם ממש לא מובטח.
  זה הזמן לפרק את התאגיד הכושל ולהקים חברה חדשה נקייה לפיתוח עירוני.

  1. חיפני אמר/ה

   מגיע להם אחרי מעשה הנבלה שבמטרונית.
   ידעו מראש שאיש לא ישתמש במפלצות נטולות חלונות עם פקחים אלימים וכפו את השימוש בה על ידי מחיקת קווים 103,108 ועשרים קווי חיפה קריות.
   מעשה הנבלה עומד לחזור על עצמו כאשר יושלם הקו העובר בין תחנות מרכזיות דרך המנהרות וביטול קו אגד 101, השלמת הקו לנשר תעלה לנו במחיקת קווים לשם וכשיושלם המיזם ההזוי של ה"רכבליח", קווי אוטובוס ממרכזית המפרץ לקמפוסים בכרמל יפלו קורבן, כדי לכפות שימוש בה.

 2. לשים להם סוף אמר/ה

  קורא לתושבי חיפה להפגין נגד מעשי הגניבה וההתעללות בנוסעים של יפה נוף.
  מה שתואר לפני זה רק קצה הקרחון. מעבר לכל השחיתות והסרחון במכרזים ומינויים
  הם בכוונה עושים קווי אוטובוס ארוכים מתחנה מרכזית אחת לשניה ואז אי אפשר לתכנן כלום והאוטובוסים כל הזמן מאחרים ומפוצצים.

 3. רם אמר/ה

  מינהלת עיר כושלת אשר פוגעת בכל חלקה טובה, שמנסה להוביל שינוי על ידי הרס העיר ומוסדותיה. הפגיעה הזו בחברת יפה נוף קרתה במשמרת של ראש העיר עינת קליש ותרשם על שמה.
  חיפה מתדרדרת מעיר לעיירה.

 4. ששי אמר/ה

  בושההה

 5. ביזיון אמר/ה

  את מה שהתרחש בישיבת המועצה האחרונה אפשר לתאר במילה אחת: ביזיון. את חיוך הבוז על פניו של נחשון צוק, שבלשון גסה וללא הצלחה, ניסה להשתיק חברי מועצה, גם המסיכה שעטה על פניו, לא הצליחה להסתיר. אם רק היה יודע כמה פאתטי הוא נשמע, כשהוא משתיק דוברים בגסות, קורא להוצאתם מהאולם, או מאיים עליהם בתביעת דיבה, רק משום שהעזו להביע דיעה. איומים, סתימת פיות ונסיונות השתקה הם נשקם של החלשים. ואין ספק, ההנהגה הנוכחית בחיפה לא רק שהיא כושלת, היא גם מאוד חלשה. ושוב מתברר שמעבר למילים הגבוהות והחלולות, לנחשון צוק ולעינת קליש אין מושג קלוש בדבר. לא בכספים, לא בתכנון, לא בניהול. גם לא בספורט, בתיירות ובים. אין להם מושג בכלום. ובינתיים, במשך כמעט שנתיים, הם רק הורסים. הרסו את חברת יפה נוף, הורסים את אתוס, והורסים את הספורט, את התרבות ואת הרווחה בחיפה. למה? ככה, פשוט כי הם יכולים, ואנחנו הציבור, לא עוצרים בעדם ולא יוצאים לרחובות ומוחים. אנחנו מקיימים הצבעה דמוקרטית הכריז נחשון צוק, שניהל את ישיבת המועצה במקומה של ראש העיר עינת קליש שנעדרה, מבלי שהסיבה להעדרותה ניתנה. הצבעה דמוקרטית? הרי החברים בקואליציה העירונית כפופים וכבולים למשמעת ברזל קואליציונית, ומצביעים כפי שמורים להם שני ראשי העיר שלה, נעדרי הראש והלב, גם במקרים בהם ההצבעה נוגדת את שכלם הישר ואת מצפונם. ההצבעות במועצת העיר חיפה רחוקות מלהיות דמוקרטיות וחופשיות. ראויים להערכה חברי הקואליציה שהירה שלבי, נעמה לזימי ואלי לנדאו שנמנעו מלתמוך במהלך, שנכשל בסופו של דבר, מהלך שאותו יזם והוביל נחשון צוק, ממלא מקום ראש העיר, שתכליתו לנקות את עצמו ואת שותפתו להנהגה מאחריות לקריסתה של חברת יפה נוף, להתנער מאחריות אישית ולגלגל אותה על כלל חברי המועצה. שלושה חברי קואליציה נמנעו, ואחרים עזבו את האולם קודם שהסתיימה ההצבעה, אולי כדי לא להיות שותפים לפארסה ולא להיות חלק מהבושה. מי שצפה בשידור החי מישיבת המועצה, ודאי ראה איך הצעקות באולם הפכו את הגברת שתירגמה לשפת הסימנים בפינה השמאלית התחתונה של המסך למיותרת – הצעקות באולם היו כל כך רמות עד שבודאי גם החרשים וכבדי השמיעה מבין הצופים היו מסוגלים לשמוע. הערה למזכירת העיר, ברכה סלע – במקום להוכיח, מלשון תוכחה, את חברי המועצה, הגיע הזמן שתוכיחי ותעמידי במקומם את שני הבוסים שלך, ולא תהיי שותפה פעילה למצגי השווא החלקלקים והמתעתעים שהם, בעזרתך, יוצרים. לעינת ולנחשון – במקום לנקות אורוות דמיוניות, מוטב שתתחילו לנקות את הרחובות. חיפה, לדאבון לב, מעולם לא היתה מוזנחת ומלוכלכת כל כך. למי שיבוא אחריכם בעוד שלוש שנים תהיה עבודה רבה בשיקום ההרס שאתם זורעים ובניקוי האורווה הגדולה, הבזבזנית והיקרה שאתם עכשיו מקימים.

לא ניתן להגיב