מבת גלים העברית למרומי הכרמל הצרפתי בחיפה • ד"ר דוד בר און

כנסיית המנזר ״גבירתנו של הכרמל” | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

נטישת המנזר הכרמליתי בבת גלים

כפי שסיפרנו בשבוע שעבר, נזירות מהמסדר הכרמליתי הצרפתי, הקימו בבת גלים את המנזר הראשון שלהן ב-1892. אולם, כעבור כ-20 שנה, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, השלטון העות'מני גירש אותן והנזירות נאלצו לעזוב את המקום.

לאחר המלחמה, שבו הנזירות הכרמליתיות לחיפה, אך נטשו את המנזר בבת גלים, שהפכה בינתיים מאזור מבודד על שפת הים לשכונה עברית מתפתחת וסואנת (נוסדה ב-1922).

כנסיית המנזר ״גבירתנו של הכרמל” | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

״גבירתנו של הר הכרמל״ – Notre Dame du Mont Carmel

הנזירות הקימו מנזר חדש על רכס הכרמל, במקום מבודד (ברחוב טשרניחובסקי של היום), המוקדש למריה, אם ישו, שם המנזר – ״גבירתנו של הר הכרמל״.

המנזר, דמוי מבצר הבנוי אבן בסגנון גותי, משקיף אל מפרץ חיפה, עמק זבולון והרי הגליל, והחל לפעול ב-1936, כאשר התגוררו כ-20 נזירות שאומנם הגיעו מלאומים שונים, אך ניהלו את חייהן ואת תפילותיהן בשפה הצרפתית. בחלקו המזרחי של המתחם שוכנת הכנסייה. בניגוד למנזר המסוגר, הכנסייה פתוחה לקהל, כשלאחרונה אף ניתן לקיים ביקורי קבוצות גם במנזר עצמו, בתיאום מראש.

הכרמל הצרפתי

המנזר בנוי בשולי אזור הנקרא ״כרמל צרפתי״, המשתרע על אדמות שהיו שייכות למסדר הכרמליתים שמקורו בצרפת. המסדר קיבל את החסות על אדמות אלו מהשלטון העות'מני עוד באמצע המאה ה-18. מכאן גם נגזר שמו של האזור.

תגובה
  1. נילי אמר/ה

    האם גם המנזר ברחוב הורשה כרמליטי?

לא ניתן להגיב