לשמור מרחק מאזור האירוע ולהחליף בגדים: שריפה במעורבות אסבסט בחיפה • ראיון עם טפסר משנה בדימוס איציק שליו

שריפת ענק פרצה לפנות בוקר 26/6/22 במתחם לוגיסטי בדרך בר יהודה בחיפה, בסמוך לגשר המוביל לרחוב החשמל. בשריפה בערו גגות אסבסט שנשרפו כליל על כן קיים חשש כבד כי סיבי האבסט שעלו לגובה נישאו באוויר לכיוון בו נשבה.

שריפת הענק בעירוב אסבסט - תנועת העשן וסיבי האסבסט (משוערת לפי כיוון הרוח)
שריפת הענק בעירוב אסבסט – תנועת העשן וסיבי האסבסט (משוערת לפי כיוון הרוח)
(הדמיה – חי פה)

סיבי האסבסט מתניידים עם תנועת האוויר

טפסר משנה איציק שליו בדימוס, ומי ששימש כראש ענף אבק מזיק במערך הכבאות, ובעל חברת (י.ש אש ועשן) מסביר בשיחה לחי פה:
"מדובר באירוע די מורכב, עם מטעני אש די גדולים ואחת הבעיות הקריטיות שמהוות סכנה הן לכל אנשי הביטחון והכיבוי וכל מי שנמצא באירוע הזה קל וחומר לתושבים כל הנושא של מעורבות אסבסט. בשעת האירוע הכל מתנייד לפי השלכות מזג האוויר".

איציק שלו - טפסר משנה בדימוס (צילום: אבי שלוש - פרסום מי)
איציק שלו – טפסר משנה בדימוס (צילום: אבי שלוש – פרסום מי)

את ההשלכות הבריאותית לא רואים עכשיו אלא בעוד חמש שנים

מדובר באזור תעשייה שנמצא בקרבת אוכלוסייה ורמת הסיבים שמרחפת לכיוון המגורים מהווה סכנה סביבתית ובריאותית. סיבי האסבסט קלים ונעים והם ינחתו וימצאו בכל אזור ועם הרוח הנושבת הם יגיעו לאזור מגורים, ולמי שלא ממוגן, ההשלכות עלולות להיות מאוד מסוכנות ברמה הבריאותית. הסיבים עלולים לחדור לריאות וכל כמות היא מסוכנת. אם סיב אחד יחדור לריאות זה מותיר צלקת שאי אפשר להתעלם ממנה, את ההשלכות הבריאותית לא רואים עכשיו אבל בעוד חמש שנים, בנאדם ששאף לריאותיו סיבים מיקרוסקופיים, מבלי שאפילו היה מודע לכך, זה לא יגמר לו בטוב ואי אפשר לצאת מזה בחיים.

צפו: מטען אש אדיר מרים את סיבי האסבסט מעלה

תפקיד קריטי של מאויש

שליו, מתייחס בשיחתו לחשיבות איוש תפקיד ראש ענף אבק מזיק בדימוס, תפקיד ממנו פרש לפני 7 שנים ומאז טרם אויש. נכון שיש היום במערך הכבאות נוהל ויש מפקד אירוע שיכול לתת את הנתונים ולתכלל את האירוע ולחבור לכל גורמי החירום שמדובר באירוע אסבסט, אבל התפקיד הזה הוא חשוב וחיוני. התפקיד הזה הלך לאיבוד ונעלם. בתקופתי אנחנו העמקנו בנושא, אם זה בנושא הדרכות, אם זה בנושא סטטיסטיקות, אם זה בנושא שיתופי פעולה עם כל גופי החירום בנושא המודעות. אין גוף שלא מודע ושלא ידע איך מתמודדים ומה ההנחיות. כולי תקווה שמפקד כבאות והצלה אייל כספי יחזיר את זה.

עד לפני 7 שנים היה קיים נוהל וקווים מנחים איך להתמודד ומה לעשות ואיך לטפל באירוע ולשתף פעולה עם כל גורמי החירום וליידע אותם שמדובר באירוע שמסכן את הסביבה עוד ברגע שהאירוע מתחיל.

אסבסט עלה באש במתחם הזרע בחיפה (צילום: כבאות והצלה)

יש לשמור מרחק מזירת האירוע

ההמלצות: אני ממליץ לכל הסקרנים וגם לאנשי התקשורת לא להיות בסביבת הזירה בה נשרף האסבסט, כי כל עוד יש עשן הסיבים עדיין מרחפים באוויר וכל מי שקרוב לאירוע הזה או מי שהיה בתוך האירוע, כולל אנשי משטרה ומד"א, אני ממליץ להם להחליף בגדים לשטוף את עצמם כי לפחות 70% אחוז הסיבים יושבים להם על הבגדים. יש להחליף את בגדי העבודה ולכבס את הבגדים בנפרד לא עם בגדי שאר בני הבית וכן את הציוד.

אמצעי זהירות לאחר האירוע

ההשלכות אחרי: באירועים מסוג זה, אנשי המשרד להגנת הסביבה מבצעים ניטור סביבתי בשלושה ארבעה ימים וכן במהלך השריפה. אני בטוח שמערך הכבאות במחוז חוף עושה את העבודה בצורה הטובה ביותר מה גם שהיום המיגון במערך הכבאות מהטובים בעולם השאלה מה קורה מסביב.

הגגות שנשרפו ( צילום: ג'וואד חוראני, המשרד להגנת הסביבה)

אסבסט שרוף מהווה מפגע בטיחותי חמור

מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה לאירוע השריפה:
"בשעות המוקדמות של הבוקר, פרצה שריפה במתחם "הזרע" בדרך בר יהודה בחיפה, הסמוך לגשר "פז". השריפה התפשטה במהרה לעסקים רבים במתחם שנשרפו כליל, ביניהם מחסן פרזול ומחסן רהיטים, דבר שגרם לתימרות עשן כבד. למקום הוזנקו מספר רב של כבאיות על מנת להשתלת על השריפה. בסריקה שנערכה בזירת האירוע על ידי גורמים מקצועיים מטעם הרשויות – המשרד להגנת הסביבה ואיגוד הערים – נמצא כי המבנים שניזוקו בנויים בחלקם מאסבסט. מנהלי האירוע והרשות המקומית עודכנו על כך והובהר בפניהם כי אסבסט שרוף מהווה מפגע אסבסט חמור. בעלי הנכסים/העסקים יקבלו הנחיות מהמשרד להגה"ס לגבי הטיפול והסילוק המושכל של האסבסט באמצעות חברות מורשות. לאורך האירוע כיוון הרוח היה מערבי, כלומר לכיוון "הר הזבל" ולא לכיוון בתי המגורים ברח' החשמל ורח' יגור. אף על פי כן, העירייה פעלה כדי לעדכן את הדיירים באזור זה לסגור את החלונות. עם תום האירוע, האיגוד יבצע דיגום לנוכחות סיבי אסבסט באוויר באמצעות מעבדה מאושרת".

פועלים לשמירה על איכות האוויר ובריאות תושבי האזור

המשרד להגנת הסביבה פרסם מוקדם יותר:
"בעקבות השריפה במחסנים באזור תעשייה בחיפה, שבה הייתה מעורבות גם לשריפת גגות אסבסט בשטח נרחב, המליץ המשרד להגנת הסביבה למשטרה, המנהלת את האירוע, על הסתגרות של הבתים הנמצאים בקו ראשון של קרבה למקום השריפה. זאת, כאמצעי זהירות, על אף שבשלב זה, כיוון הרוח אינו פונה לשכונות מגורים. מפקחי מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בשטח השריפה ופועלים בתיאום משטרת ישראל וכבאות והצלה לישראל".

"במסגרת מאמצי הכיבוי, הגיעו קצפי כיבוי אל נחל סעדיה. המשרד הנחה את רשות נחל קישון לערוך דיגומים למי הנחל, ויפעל בשיתוף הרשות בהתאם לממצאים. מוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה והצוות במחוז חיפה של המשרד פועלים מול כלל הגורמים הרלוונטיים, בהם משטרת ישראל וכבאות והצלה לישראל, לשמירה על איכות האוויר ובריאות תושבי האזור. המשרד יבדוק את נסיבות האירוע ויפעל בהתאם לסמכויותיו. המשרד קורא לציבור להישמע להוראות כוחות הביטחון".

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  כתובת השכונה העיריה ולא המשטרה לא ידעו בדבר ולא חצי דבר להסתגר

 2. תקוע בישראל אמר/ה

  מדינות עולם שלישי מסתכלות על ישראל ברחמים.

 3. אייל אמר/ה

  ככה נראית עיר בהתפרקות מערכות:
  – מהנדס העיר חיפה לא ידע מה יש במתחם, איזה תוספות לא חוקיות נבנו ואין אכיפה (ראו דו"ח מבקר המדינה בנושא)
  – אגף פיקוח לא מפקח, מתחמים שלמים פיראטיים מתנהלים כמו אקס-טריטוריה בלב העיר
  – אף אחד לא פועל לפנות מפגעים כאלו. כל העיר התחתית מלאה מבנים נטושים, פחונים, גגונים, תוספות בנייה פיראטיות,
  גגות אזבסט, מבני משרדים לא תקניים בלי אמצעי כיבוי ומילוט, בתי חרושת, מוסכים, בעלי מקצוע שפועלים בלי היתרים ובלי פיקוח, בלוגי גז וחשמל בחיבורים לא תקינים, צוברי גז גלויים – לפעמים בקומת הקרקע של בנייני מגורים תוך סכנה לכל הבניין.
  – לעירייה אין נהלים לפינוי תושבים. מישהו יוצא עם הודעה "תסתגרו בבתים". מאד מקצועי.
  – בכבאות לא מאויש נציב אבק מזיק כבר שנים. מפעלים ומחסנים לוגיסטים פועלים באין מפריע בלי אישורי כבאות כולל עם חומרים מסוכנים. פעם מפעל שמן, פעם מפעל צבע, פעם מחסן רהיטים, פעם מפעל שיש.. הכל חפיף. שוב, בלי פיקוח.
  – בעירייה פוחדים לגעת במתחמים מחשש שיתבעו אותה על נזק כלכלי לעסק במליוני ש'
  – אין שום משרד ממשלתי שלוקח אחריות על פינוי אסבסט בכל המדינה.
  – מאשרים עוד ועוד אחסון חומרים מסוכנים תוך הגדלת הסיכונים בחוף שמן, אדמירלטי, צ'ק פוסט וחלוצי התעשיה.
  – הציבור עוצם עיניים באדישות. פה להבה, פה שריפה, פה ענן שחור, פה דליפה לקישון. פשוט עצימת עיניים.
  – ראש עיר לא מתפקדת שעסוקה בלשרוד פוליטית ומריבות עם כל גורם ממשלתי במקום טיפול בנעשה בעיר מתחת לאף.

 4. אייל אמר/ה

  שימו לב מה מצא דו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי כשערך ביקורת על מהנדס העיר חיפה והועדה המקומית חיפה בתקופת יונה יהב (2010) ואם מישהו חושב שמשהו השתנה אז מספיק לראות את הארוע הנוכחי להבין שכלום לא השתנה ולא ישתנה תחת מהנדס עיר שנכשל בתפקידו:

  עיריית חיפה:
  פיקוח על הבנייה
  1. הפיקוח על הבנייה: בחלק מהמקרים הפיקוח שהפעילה הוועדה המקומית לא היה יעיל דיו, ועברות הבנייה התגלו בשלב בנייה מתקדם, לרוב רק לאחר שהוגשו תלונות בגינן.
  2. הפיקוח על הבנייה בתחומי מפעלים אשר משתמשים ומאחסנים חומרים מסוכנים (להלן – מפעלים מסוכנים): המחלקה לפיקוח על הבנייה אינה מפקחת ביעילות ובמקצועיות על הקמת מבנים, מתקנים ותשתיות שיש בהם שימוש בחומרים מסוכנים (להלן – חומ"ס) בתחומם של מפעלים מסוכנים. היא אינה מכינה כלל תכניות עבודה לפיקוח על מפעלים אלו ואינה עורכת בהם ביקורות יזומות.

  הכשרה בדיעבד של בנייה בלתי חוקית
  הוועדה המקומית נוהגת לאורך שנים להכשיר בדיעבד בנייה בלתי חוקית ושימוש חורג במקרקעין בהיקף נרחב, וכך מעודדת עבריינות בנייה.
  1. הכשרה בדיעבד של מבנים, מתקנים ותשתיות שיש בהם שימוש בחומ"ס: לאורך שנים הורחבו באזור מפרץ חיפה מפעלים, מתקנים ותשתיות שיש בהם חומ"ס, הוגדל בהם נפח האחסון של חומ"ס והוקמו מתקני עזר – ללא היתרי בנייה, כנדרש בחוק.
  הוועדה המקומית לא פיקחה ביעילות ובמקצועיות על הפיתוח הרב במפעלים העוסקים בחומ"ס במפרץ חיפה ולא אכפה שם את חוקי התכנון והבנייה. המשך המצב הנוכחי, שבו דיני התכנון והבנייה אינם נאכפים על מפעלים אלה, טומן בחובו סכנה ממשית לאזור המפרץ כולו.
  2. הכשרה בדיעבד של שימוש חורג במקרקעין: אזורים מסוימים בתחומה של העיר חיפה מאופיינים במגמה הולכת וגדלה של שימושים חורגים, בניגוד לחוק. למשל, דירות מגורים אוכלסו בבתי עסק, במשרדים, בחנויות, במסעדות, בבתי קפה ובפאבים (להלן – בתי עסק) בלא שניתן להם היתר לשימוש חורג תוך קביעת עובדות בשטח, ששינו את אופי האזורים שבהם החלו לפעול.

 5. שחר אמר/ה

  למה משרד להגנת הסביבה לא דאג לדווח לכל האיזורים שהרוח נשבה אלפי אזרחים תמימים היום נחרץ גורלם אני כבר חודשים שלא מתקרב לסירה שלי במעגן נחל קישון מתחולל שם רצח עם ותבדקו את דבריי איזה ביזיון רודף ביזיון והציבור אפטי לחלוטין

 6. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  לשמור מרחק מהאיזור הזה. לילה טוב.

הגיבו כאן לכתבה