הופסקו עבודות הריסת הבניין בחביבה רייך בחיפה וניתנו הנחיות על פינוי אסבסט מהמקום ע"י קבלן מורשה בלבד

בתמונה: מרטיבים את צינור האסבסט תוך כדי הריסתו (צילום: חי פה בשטח)

המשרד להגנת הסביבה הורה היום, שלישי 03/12/2019 על הפסקת עבודות הריסת בניין 74-78 שקיים בו מוצא צינורות מרזבי אסבסט ומסר לקבלן הנחיות המורות על פינוי אסבסט על ידי קבלן מורשה בלבד, טרם ביצוע פעולות הריסה.

הוראה זו באה בעקבות פניית מערכת חי פה למשרד להגנת הסביבה והתעקשות על המצאות אסבסט בזכות תושבים ערניים, מודאגים ואכפתיים משכונת חביבה רייך שתיעדו וצלמו את ההתנהלות הרשלנית וההריסות שהתבצעו ללא פיקוח ולא על פי חוק. שכן כפי שפורסם בחי פה, מהנדס האתר של היזם קיבל לפני כחודשיים הודעה רשמית, באמצעות עורך דין ברנט, שמלווה את הפרויקט ובה התרעה על המצאות ארבעה מרזבי מים מצינורות אסבסט 6 צול המצויים בבניין, אך הקבלן החל בהריסה ללא פינוי הצינורות.

המשרד להגנת הסביבה, הודיע אתמול למערכת חי פה כי נציג מטעם איגוד ערים להגנת הסביבה הגיע למקום ולא ראה אסבסט באתר. אותו נציג העביר הנחיה למנהל העבודה שבמקרה ומתגלה אסבסט במהלך ההריסות – יש להפסיק את העבודות וליצור קשר עם המשרד.

צינור האסבסט הראשון נהרס ללא פיקוח ולא בצורה תקנית (חי פה בשטח)

אחד התושבים המשיך ותיעד את הריסת המבנה כולל שני מרזבים מאסבסט ללא כל פיקוח על פי חוק. לאחר שליחת תמונות והתעקשות על המצאות אסבסט המשרד שלח בדחיפות נציג נוסף לאתר והיום כאמור הנציג עצר את העבודות ומסר לקבלן הנחיות המורות על פינוי אסבסט על ידי קבלן מורשה בלבד, טרם ביצוע פעולות הריסה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה:

המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות גדולה לטיפול בנושאי אסבסט ופועל רבות בנושא זה. בעקבות פנייתך, נציג של המשרד להגנת הסביבה הגיע אתמול לרחוב חביבה רייך ובדק את האתר ואת הבניין המדובר.
בעקבות חשד שקיימת צנרת שככל הנראה עשויה מאסבסט צמנט, הנציג עצר את העבודות ומסר לקבלן הנחיות המורות על פינוי אסבסט על ידי קבלן מורשה בלבד, טרם ביצוע פעולות הריסה.
בשל דחיפות הנושא, המשרד להגנת הסביבה פעל במהירות והוציא היתר לקבלן מורשה לפינוי תכולת האסבסט במבנה. פעילות זו החלה בשעות הבוקר, עם קבלת ההיתר.
המשרד קורא לציבור להמשיך לגלות ערנות, ולפנות למוקד החירום של המשרד בטלפון *6911 בכל מקרה של חשד להימצאות אסבסט.
כידוע חיפה נמצאת בתקופה של התחדשות עירונית ופיתוח על כן תושבים שחושדים כי יש להמצאות אסבסט במבנים סמוכים למקום מגוריהם יכולים להודיע למוקד החירום של המשרד *6911 וגם למערכת חי פה.
בתמונה: מרטיבים את צינור האסבסט תוך כדי הריסתו (צילום: חי פה בשטח)

מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה:

האיגוד קיבל תלונה על מפגע אבק. בדרך למתחם לבדיקה קיבל נציג האיגוד בקשה לוודא כי אין אסבסט במקום. הנציג הגיע לאתר ראה שהטיפול בהריסות נעשה תוך ביצוע פעולות למניעת אבק ובבחינה חיצונית של המבנה והסביבה לא נמצאו שאריות אסבסט. הנציג לא יכל להכנס לבניין עצמו כי בבניין עצמו עבדו כלים כבדים.

לאחר מכן הגיע תלונה נוספת כי קיים חשש שבבניין צנרת ביוב פנימית החשודה כעשויה מאסבסט. הנציג הגיע למתחם פעם נוספת ובשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה עצרו את העבודות, נכנסו לתוך אתר הבניה ומצאו חשד לאסבסט. בגלל החשד נעצרה העבודה במתחם וצוות הבינוי התבקש לפעול בהתאם להנחיות.

נציג האיגוד התקשר ועדכן את פונה כי בעקבות החשד הוחלט (עד להשלמת הבירור) לעצור את העבודה במתחם.

תגובה
  1. הרב פיינשמעקער אמר/ה

    בקיצור, הפקחים כרגיל עשו חצי עבודה (במקרה הטוב) ולא רצו ללכלך את הנעליים.
    "עבדו כלים כבדים"… אז מורים להם להפסיק את העבודה!!!
    אין על מי לסמוך, חברים.

לא ניתן להגיב