מי יביא את המיליון? • עיריית חיפה בשימוע בנושא האסבסט בליאו באק

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

שנים שהנהלת ליאו באק, עיריית חיפה והמשרד להגנת הסביבה, מתעסקים ודנים בהסרת מפגע האסבסט במבנה תיכון ליאו באק. עד כה נערכו כבר עשרות ישיבות, דיונים, שיחות ודחיות. בשטח, הוויכוחים רק נמשכים ונמשכים, כשכעת הנושא החם הוא: מהיכן יבואו מיליון השקלים החסרים למימון הפרויקט.

בעוד שבעירייה ובהנהלת בית הספר בחרו לפתוח את שנת הלימודים בביה"ס על אף מפגע האסבסט, במשרד להגנת הסביבה התעקשו והזמינו את עיריית חיפה לשימוע שני בנושא. למה שימוע שני? נציגי העירייה לא התייצבו לשימוע הראשון שנקבע לתאריך 24/8/21.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי העירייה התייצבה אתמול (א' 10/10/21) לשימוע השני. "המשרד להגנת הסביבה העביר את התמיכה המקסימלית האפשרית לעירייה, על מנת שיהיה אפשר להסיר את מפגע האסבסט. אנו בודקים את הנושאים שעלו בשימוע.

כזכור, וכפי שסיקרנו בהרחבה בחי פה, בשנים האחרונות הוחלט להסיר באופן מיידי את מפגע האסבסט בתיכון ליאו באק, זאת בהתאם לחוק משנת 2011, המורה על הסרת האסבסט הפריך מכל המבנים הציבוריים. תקציבים הועברו, מועדים נקבעו, אך כאמור, הדבר לא יצא אל הפועל.

הנושא עלה שוב ושוב לדיונים, ישיבות מועצה התכנסו, ההורים נפגשו עם העירייה, פניות חוזרות מהמשרד להגנת הסביבה, הגופים השונים מעבירים את האחריות מאחד לשני, כשלמעשה, הדעות חלוקות באשר לאופן הטיפול הבטיחותי והנכון ביותר בנושא.

מדובר בשיפוץ שעלותו מיליוני שקלים שהוקצו למטרה הזו, הבעיה כעת היא שהעירייה טוענת שקיים פער בין הסכום שהגיע מהמשרד להגנת הסביבה ובין עלות התיקון בפועל. בישיבת מועצת עיר בנושא, התקבלה החלטה כי בשום פנים ואופן לא יחויבו הורי התלמידים בבית הספר לשאת חלק כלשהו בעלות התיקון.

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)
ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

המשרד להגנת הסביבה טוען שאם העירייה הייתה מתחילה את התיקון לאחר שביצעה את המכרז, היה ברשותה את מלוא הסכום, בשנים שחלפו מאז נוספו עלויות וכעת העירייה טוענת שחסר לה מיליון ש"ח לביצוע התיקון.

נזכיר כי בחודשי הקיץ, לא היה ברור עדיין, אם תלמידי התיכון יוכלו לחזור לספסל הלימודים בתחילת שנת הלימודים. ההורים והתלמידים חיכו בחוסר ודאות להודעה ממנכ"ל ליאו באק אופק מאיר, היכן הם עתידים ללמוד. שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים קיבלו ההורים איגרת ממאיר, בה הוא מודיע כי הלימודים עתידים להיפתח כסדרם במבנה ביה"ס הקבוע, וכך היה.

תגובת העירייה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. הורה מודאג אמר/ה

  חייבים לבצע את הסרת האסבסט באופן מיידי !! כל יום שעובר והתלמידים ממשיכים להגיע לביה"ס עלול להוביל לאסון המוני בקנה מידה שטרם ידענו כמוהו. נמאס מהתירוצים – פנו את האסבסט עכשיו !

  1. הורה שעשה בירורים אמר/ה

   לידע כללי, הסרת האסבסט גרועה בהרבה מהשארתו.

 2. דין דין אמר/ה

  מה זה מיליון שקל לבריאות התלמידים?

 3. על זה המדינה מתווכחת עם העירייה. הבנתם אמר/ה

  למדינה יש 150 מליארד (150,000,000,000) שקל למדינת המרכז לחפור שלושה קווי מטרו.
  יש לה מליארדים רבים לתת לתוספות לא חוקיות לפנסיות של משרתי הקבע מגיל 47.
  יש לה 30 מליארד שקל לפתע לחלק לשוחד קואליציוני לרע"מ… חגיגות השחיתות בעיצומן.

  אבל אין לה 1 מליון ש' (1,000,000) להסיר אסבסט שמסכן חיי מאות תלמידים ומורים.
  הבנתם.
  סדר עדיפויות של מדינת המרכז.

הגיבו כאן לכתבה