פינוי האסבסט בבית ספר ליאו בק מתוכנן לחופשת הקיץ 2021 | סקירה נרחבת על הפרויקט

הסרת אסבסט במוסדות חינוך בחיפה (צילום: אירה אלימלך השרד להגנת הסביבה)

לאחר שפרויקט פינוי האסבסט מבית ספר ליאו בק נדחה בקיץ שנה שעברה, נמסר מהנהלת בית הספר להורים כי הפרויקט בשיתוף עם עיריית חיפה יתחיל בסיום שנת הלימודים הנוכחית. בימים אלו מתגבשת תכניות הפרויקט והאחראית עליו מטעם עיריית חיפה תהיה חברת שקמונה. זהו הפרויקט להסרת האסבסט הראשון בארץ שנעשה במוסד חינוכי פעיל.


אסבסט (צילום: זכריה)

הרקע – חוק האסבסט

בשנה שעברה העביר המשרד להגנת הסביבה תקציב של 10 מליון שקלים להסרת אסבסט ממבני מוסדות חינוך בארץ. חצי מהסכום, כ-5 מליון שקלים הוקצבו לבית ספר ליאו בק. האסבסט הפריך הוא חומר מסרטן שהותז כבידוד אקוסטי בתקרות מבנים לפני יותר מ-60 שנה ועל פי חוק האסבסט שנכנס לתוקף בשנת 2011, נדרש להסירו עד 4 באוגוסט 2021.

הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך, המשרד להגנת הסביבה)
הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך, המשרד להגנת הסביבה)

פינוי החומר כרוך בעבודה מיוחדת ומסוכנת מאוד, אשר לא נעשתה בשום בית ספר אחר בישראל שבו הילדים שבים ללמוד לאחר מכן.
האופן שבו חומר זה מוסר מהתקרות הוא מכני וידני, אשר מפיץ אבק אסבסט רב בחלל המבנה בו מבוצעת העבודה.

העבודות שתוכננו בקיץ 2020 נדחו ל-2021

ביולי 2020 נדחו העבודות לתאריך לא ידוע, בעקבות מחאת התושבים באזור, שחששו לבריאותם עקב פיזור האסבסט, הידוע כרעיל ומסוכן מאוד לאדם.

בפגישה באפליקציית זום עם ההורים בקיץ שנה שעברה אמר הרב אופק מאיר שבשנת 2000 נאטם האסבסט ע”י בטון ושמאז נערכו בדיקות כל שנה שכולן חזרו תקינות. הוא סיפר שבקיץ 2018 נערך פיילוט שעבר בהצלחה. אחת המסקנות של הפיילוט הייתה שיש צורך במימון חיצוני לפינוי האסבסט.
בסוף אוגוסט 2020 הודיע מנהל מרכז ליאו בק הרב אופק מאיר שהפרויקט נדחה.


ההערכות לפרויקט וביצועו מתוכננת לחופשת הקיץ

בחופשת הפסח, אפריל 2021, התקיים מפגש הורים בזום שבו התבשרו ההורים כי עיריית חיפה מינתה את מנהל מחלקת התשתיות ואגף בנייה ציבורית החדש של עיריית חיפה אריאל בלנק, לפרויקטור בנושא האסבסט וכי כבר נערכו מספר פגישות איתו ועם נציגי חברת הביצוע של העירייה שקמונה.

חברת שקמונה שכרה מפקח מוסמך לפינוי אסבסט – עמית גלקין, ובקרוב ייבחר גם קבלן מבצע מוסמך. המשרד להגנת הסביבה הוא הרגולטור האחראי על הנהלים, ההנחיות והתקנים השונים.

אלה השלבים שמתוכננים עד כה:

השלבים בפרויקט האסבסט בהודעה מבית ספר ליאו בק
השלבים בפרויקט האסבסט צילום הודעה מבית ספר ליאו בק

מפגש של נציגי ועדי ההורים עם עיריית חיפה

בשבוע שעבר התקיימה פגישה של נציגי יו"ר ועדי ההורים עם מנהל מחלקת התשתיות החדש בעיריית חיפה אריאל בלנק. בפגישה העלו ההורים מספר נושאים שמטרידים אותם, כמו וידוא שהציוד שאמור להגיע בין ה-20 ביוני לבין ה-1 ביולי נקי מאסבסט, סיוע של עיריית חיפה במציאת מבנים חלופיים לתלמידים במידה והפרויקט יימשך. עוד, עולה מהפגישה כי בסוף הפרויקט יבוצעו בדיקות סופיות לאחר שלבי הניקיון וכן בדיקות משטח למרות שאין להן דרישה בחוק או בהיתר.

בסיום הפרויקט מגישים הממונים דו"ח "אישור אכלוס" וכן דו"ח למשרד להגנת הסביבה על סיום הפרויקט ועל כך שהמבנה נקי. המשרד להגנת הסביבה מסמיך את המפקח לתת את האישור הסופי.

תחילת הפרויקט – איטום פתחים

בדוח המסכם את שאלות ההורים ותשובות האחראים ממרכז ליאו בק, מצויין כי ב-20 ביוני יחלו במבנה החטיבה העליונה בעבודות הכנה – איטום פתחים, שילוט, יריעות ניילון וכו'.

ב-1 ביולי יחל שלב ההסרה של האסבסט. הפרויקט צפוי להימשך כ-45 ימים. הנהלת בית הספר פועלת למציאת פתרונות למבנים חלופיים במידה והפרויקט ימשך.דיווח על מפגש נוסף בין ההורים להנהלת ליאו באק

אתמול, יום רביעי (2021\5\12) התקיים מפגש הורים נוסף עם האחראים על הפרויקט ומנהלי ליאו בק, על הדברים שהועלו בו נדווח "חי פה תאגיד החדשות" בכתבה הבאה.


תגובת עיריית חיפה:

עיריית חיפה אישרה בתגובה ל"חי פה תאגיד החדשות" שהעבודות יבוצעו בקיץ הקרוב:
"עיריית חיפה נערכת לפינוי האסבסט בתיאום ועל פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. העבודות יבוצעו תוך יידוע התושבים במהלך חופשת הקיץ כאשר לא מתקיימים במקום לימודים או פעילויות אחרות. פרטים ימסרו עם גיבוש תכנית העבודה הסופית".

תגובת המשרד להגנת הסביבה:

"המשרד להגנת הסביבה העביר תקציב של 10 מיליון שקל לצורך הסרת אסבסט ממבני מוסדות החינוך בישראל, מתוכם 5 מיליון שקל הועברו לבית ספר ליאו בק בחיפה. התקציב שהועבר למערכת החינוך אושר בקרן לשמירת הניקיון, במטרה להפחית את הסיכון לציבור ולקדם פעולות איתור והסרה של אסבסט פריך מותז במבני חינוך.

המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות רבה בפינוי האסבסט ממבנה המוסד בהקדם האפשרי. בכל מקרה, על בעל הנכס לעמוד בדרישות החוק ולסיים את הסרת האסבסט עד ליום 4 לאוגוסט 2021.

המשרד להגנת הסביבה טרם קיבל מבעל הנכס את אישורו להיתר עבודת אסבסט ותכנית לביצוע העבודה לאישורו, בנושא פינוי האסבסט הפריך מבית הספר ליאו בק, וכפי שנדרש על-פי החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע"א-2011, ולא ידוע לו על תאריך שנקבע להסרה. ככל שתתקבל בקשה ותכנית לפינוי, יבחן המשרד את הבקשה למתן היתר על פי חוק, ייתן תנאים לביצוע העבודה, תוך התייחסות לטכניקת ההסרה המוצעת, ויפקח על הסרת האסבסט הפריך באופן הבטוח ביותר לבריאות הציבור.

המשרד להגנת הסביבה מדגיש, כי עבודות ההסרה נעשות על-פי היתר המאושר על ידו ומבוצעות רק על-ידי עוסקים מורשים אשר עומדים בדרישות ההיתר – החל משלבי התארגנות העבודה, המשך בשלב ההסרה של האסבסט ושלב הדיגומים, עד לקבלת תוצאות תקינות ואישור האכלוס.

עבודות הסרת האסבסט מבוצעות בתנאים מחמירים של סגירת המבנה וסביבתו ואיסור כניסה לציבור הרחב. העבודות נעשות בפרקטיקה מיטבית הכוללת בניית חלל אטום, ומבוצעות רק על ידי עוסקים עם רישיון מתאים, ללא יצירת סכנה לציבור. נדגיש כי אישור אכלוס המבנה מחדש ניתן על-ידי העוסק המורשה רק בסיום ההליך וקבלת תוצאות של סדרת בדיקות, המעידה על העמידה בערכים הנדרשים".

5 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  תמוה בעיני שלא היתה שום פגישה עם התושבים או נציגיהם הגרים בקרבת ביה"ס…
  התלמידים יהיו בחופשה אך אנחנו גרים וחיים פה!!!
  זה חוסר אחריות ואף זלזול, שלנו מחלקים פליירים בנושא ותו לא!!!

 2. זהבה אמר/ה

  וכעת ממציאים את התירוצים לדיחוי נוסף. עד שלא יהיה גמור לא אאמין. כאשר יד ימין אינה יודעת מיד שמאל יוציאו גם צו הפסקת עבודה….. חלם שלנו.

 3. אורית אמר/ה

  ומה עם הגנים הצמודים צבר / דפנה שאמורים לפעול במתכונת קייטנה או בית ספר של החופש הגדול ??

 4. Eli אמר/ה

  אני ממליץ לכלל ההורים של הקטנטנים לא לקחת סיכון ולהוציא במיידי את הילדים מבית הספר שגם ככה לאחרונה חלה עליה משמעותית בחוות בדעת שבית הספר ירד מנכסיו החינוכיים והוא מדורג בתחתית הסולם. בכל מקרה ממליץ לעבור לבית ספר אחר עפ ערכים יותר טובים מבית ספר ליאובק שהוא כשלון דלא נדבר על גזענות.

 5. ברמס אמר/ה

  לא בדיוק. לא מורידים את האסבסט אלא אוטמים אותו. כל חוות הדעת אמרו שלהסיר יעשה נזק גדול יותר

לא ניתן להגיב