שפע אירועי אביב בחיפה • תפקיד העירייה כמבדרת

פסטיבל החג של החגים (צילום: בית הגפן חיפה)

דווקא היו אירועים בחיפה בעבר, ובעידוד העירייה

העובדה שיש שלל אירועים בעיר משמחת בהחלט, עם זאת, התייחסות היושבים בחסן שוקרי לשפע הזה כחדשני, ככזה שלפניו לא היה דבר – ממש מדבר צחיח, תמוהה ביותר ואף מקוממת.

זה הזמן להזכיר שהיו אירועים בחיפה גם בעבר ובעידוד העירייה ודי אם נציין את הגדולים והמוכרים בהם: מרוץ המדרגות, החג של החגים – שכלל גם תערוכת אמנות ומייצבים בוואדי ניסנאס במהלך חודש החג של החגים – יצירות שנותרו בחלקן גם לאחר מכן. פסטיבל הסרטים, תו בטבע – אירועי מוזיקה בוואדיות חיפה, פסטיבל תיאטרון קהילתי, בתים פתוחים ועוד רבים אחרים לאורך השנים.

אירועים בהשתתפות יוצרים מקומיים, בהשתתפות תושבים מקומיים, בהשראת הייחוד החיפאי, הטופוגרפיה, הים, ההר, הוואדיות, הרב תרבותיות המאפיינת את העיר – כל אלה הם מקור לגאווה מקומית.

מרוץ המדרגות של חיפה – צילום – ראובן כהן – עיריית חיפה

חשיבותם של אירועים פתוחים

החשיבות של אירועים מקומיים משמעותיים המתקיימים במרחב הציבורי וזמינים לכל היא עצומה. היא מאפשרת שותפות והשתתפות של התושבים, היכרות של העיר מזוויות שונות ודרך מרחבים פחות מוכרים – אף לתושבים עצמם ומאפשרת מפגשים בלתי פורמליים ובלתי מתוכננים במרחב הציבורי – כפי שראוי בכל עיר באשר היא עיר.

מרחבי העיר השונים מקבלים זריקת מרץ ועידוד כמרחבי חיים. המדרגות, הוואדיות, חייבים להוות חיבור החלקים השונים ולא גורם מפריד ומונע. השימוש בהם בנקודות זמן קבועות יהפוך אותם לבעלי ערך ושמישים באופן תדיר גם בפרקי זמן אחרים.

הקרנת סרטים ברחבת האודיטוריום - חינם - לקהל הרחב - פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)
הקרנת סרטים ברחבת האודיטוריום – פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה (צילום: ירון כרמי)

עירייה מבדרת

תפקידה של העירייה להשתמש בייחוד של העיר – בטופוגרפיה המזמנת לנו פעולות אתגריות- בים, בואדיות, בחיבור. ברוח היצירה המקומית הענקית – ויעידו על כך יוזמות קולינריות, סיורים נושאיים, אמנים, מוזיקאים ואחרים הקיימים בעיר ובמספרים לא מבוטלים. ברב תרבותיות המצוייה בעיר ומייחדת אותה – תרבות האסלם והנצרות, הקהילה הבהאית והאחמדית, הקרבה הגדולה את הישובים הדרוזים, הקהילות הגדולות של יוצאי חבר העמים ויוצאי אתיופיה.

כל אלה הם נכסים שעל העירייה להשקיע בטיפוחם המשותף.

אז העירייה חייבת להיות עירייה "מבדרת" במובן של עירייה שמאפשרת, יוזמת, מעודדת, יוצרת הזדמנויות לשפע התרבותי הנרחב המצוי בעיר, מחזקת חיבורים וקוראת להם.

סווינג בשוק תלפיות – ערב מוזיקה שארגנה עיריית חיפה (צילום – ירון כרמי)

מחרוזת עשירה לטובת התושבים

אם באמצעות קולות קוראים, אם באמצעות מענקים, באמצעות איש קשר מקצועי בעירייה שתפקידו קידום יוזמות שכאלה וכמובן לתת ביטוי תקציבי בספר התקציב העירוני – באמצעות סיוע בגיוס משאבים לטובת הנושאים (כפי שנעשה בתערוכה במדרגות העיר) וכתפישה כוללת לאורך השנה כולה. יש להרבות ביצירת חרוזים ולשזור אותם לכדי מחרוזת עשירה – לטובת התושבים, קודם כל וראשית כל.

תחנת הכרמלית - כיכר פריז (צילום: ירון כרמי)
תחנת הכרמלית – כיכר פריז (צילום: ירון כרמי)

הכרמלית 24/7 – דבר להילחם עליו

ויש לדבר שוב על החשיבות של הכרמלית כציר תנועה 24/7 – זהו דבר להילחם עליו וערכו לא יסולא בפז, גם בהקשר של פעילות במרחבים הציבוריים בעיר.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רחל אמר/ה

  גם קריית חיים שיכת לחיפה ובתור אמנית אני מצפה שיהיה ייצוג גם לאמנים בקריית חיים, כגון בתים פתוחים, יש בקריית חיים שפע של מסעדות ובתי קפה וקולינריה מהשורה הראשונה. נכון שאין לנו ואדיות , סמטאות ומדרגות, אבל גם לנו יש מה להציע. אל תשכחו אותנו.

 2. ליאת אמר/ה

  שכחת את קלבת שבת במתחם הנמל, היו הופעות טובות, אמנים, דוכנים ואוכל טעים. לזה אני מתגעגעת ממש.

 3. עליזה אמר/ה

  מה שהיה היה ומה עכשיו??? כלום הכל יבש.

 4. שלומית אמר/ה

  צריך ל חזיר אירועים לעיר ולקרית חיים.

 5. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  אכן שפע אירועי אביב בעירנו היפה,חיפה.

הגיבו כאן לכתבה