באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - מובייל

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רחובות ושמות • איך קיבלו הרחובות בשכונת רמת הנשיא בחיפה את שמם?

שכונת רמת הנשיא

שכונת רמת הנשיא נבנתה בקרבה גדולה לשכונת נווה דוד הוותיקה, אז גם היתה חומה שהפרידה בין שתי השכונות. רמת הנשיא כולה היא בסך הכול מספר רחובות שבהם בתי קומות, ובכל זאת, בהתחלה נוצר הרושם שהיא לא מעוניינת להתחכך עם נווה דוד.

עם הזמן התפוגגה ההפרדה בין השכונות, אין מה לעשות – רמת הנשיא "דבוקה" לנווה דוד. יותר מכך, נווה דוד עומדת כבר הרבה שנים לקראת התחדשות עירונית, וכשזו תגיע, נווה דוד תראה כגוש של רבי קומות, בדיוק כמו רמת הנשיא.

בנייה לגובה בחיפה - מגדלים - רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)
בנייה לגובה בחיפה – מגדלים ברמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

החיים כמו בסוכת המציל

אני מניחה שיש אנשים שאוהבים לגור בבניין של 17 קומות, לראות מהמרפסת את הים ולהרגיש כאילו שהם בסוכת המציל. הרבה שכונות היום נבנות ככה, כמו למשל שכונת סביוני דניה. אולי הבעיה היא אצלי, שאני לא מבינה את היתרונות במגורים כאלה, אבל בחיי שלא ברורה לי האהבה של אנשים למגורים ברבי קומות, כשכל הבניינים הם גושי בטון שאין להם סוף והכול נראה אותו הדבר ועם הרבה אפור.

שכונה יפיפייה

יחד עם זאת, שכונת רמת הנשיא עצמה יפיפייה. ישנו מרכז קניות גדול ומרשים וכמובן את גן המשחקים הכי יפה בחיפה – בפער גדול מהשאר. השכונה טובלת בירוק מכל הכיוונים, וכמובן מבט קצר מערבה ורואים רק כחול.

אבל איזה נשיא?

שכונת רמת הנשיא נקראה בהתחלה "רמת חביב" על שמו של חביב כיאט, על שמה של משפחת כיאט, שהייתה מבעלי הקרקע. בהמשך, היזמים שבנו את השכונה, החליטו לקרוא לה רמת הנשיא, ועל אף שהשם לא אושר מעולם על ידי הוועדה העירונית, הוא התקבע אצל הציבור החיפאי.

בחיפה ישנן הרבה מאוד שכונות על שם נשיאים וראשי ממשלות (נאות פרס, רמת אשכול, רמת גולדה), ורמת הנשיא היא לכאורה לזכרו של אחד הנשיאים, אבל איזה? שם השכונה הוא לא לזכרו של אף אחד ולא מכבד אף נשיא או ראש ממשלה קודם.

תלאות מהרגע הראשון

בדיקה של התלאות שעברו על השכונה בשנים הראשונות שלה, עוד לפני שהחלה הבנייה, היא תמצית בעייתם של היזמים והתושבים בחיפה. כל פעם הגיע יזם, ראה מה הוא יכול לבנות בשכונה ומיהר לפנות למוסדות התכנון העירוניים על מנת לקבל אישור לבנות יותר. כמובן, כל פעם הוועדה המקומית אכן אישרה להגדיל את נפח הבנייה, אבל נראה שזה אף פעם לא היה מספיק ולכן היזמים הלכו שוב ושוב לוועדה כדי לקבל היתרים לבנות יותר יח"ד.

רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)
רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

ריאות ירוקות ומאבקים

גם התושבים שגרו בסמוך לא אהבו, בלשון המעטה, את הבנייה המתוכננת. במשך כמה שנים העלו התנגדויות והערימו קשיים, על מנת שהבנייה לא תצא לפועל. בסופו של דבר, כמו תמיד, שכונה אחרי שכונה, התושבים שגרים בקרבת הריאה הירוקה ונחמים עליה – מפסידים. זה לא מונע מהתושבים בשכונה הבאה לצאת למאבק משלהם. זה קרה ברמת הנשיא, זה קרה בגבעת זמר וזה קרה ויקרה בעוד שכונות.

זונחים את הישן ובונים חדש

כנראה המשמעות של מגורים בעיר היא שעל אף שיש כמות גדולה של דירות לא מאוכלסות, ממשיכים לבנות עוד ועוד שכונות חדשות ולא מטפלים בדירות שעומדות ריקות, ומדובר במאות או אפילו אלפי דירות כאלה.

שונית

רחוב שונית נמצא בין דרך הים לשכונת רמת הנשיא. שני רבי הקומות של רחוב שונית הוקמו לפני ששכונת רמת הנשיא נבנתה ואוכלוסה, ועדיין הם ממוקמים בקצה השכונה. הבניינים בולטים במראה שלהם בשל צבעוניותם. כששכונת רמת הנשיא נבנתה, מי שכבר גר ברחוב שונית לא היה יכול לפתוח את החלון בגלל הררי האבק שיצרה הבנייה.

פירוש שם הרחוב הוא סלע או רכס חולי, ולעיתים עצמים מלאכותיים הנמצאים מתחת לפני המים או מתנשאים מעליהם ומהווים בית גידול לבעלי חיים שוכני קרקעית. מן הסתם, קרבתו של הרחוב אל הים העניקה לו את שמו.

רחוב שונית (צילום: מיכל ירון)

חביב

רחוב חביב הוא לזכרו של ד"ר חביב כיאט, בן משפחת כיאט שעזב לארה"ב, למד שם משפטים ושימש כמרצה בתחום. חביב חזר לחיפה והצטרף לעסקי המשפחה, שהייתה בעלת הקרקע עליה נבנתה לימים רמת הנשיא. כיאט נפטר בשנת 1979, כשהיה רק בן 45. הוא לא זכה לראות את הפרויקט קורם באמת עור וגידים. לאחר מותו קיבלה המשפחה היתר ראשון לבנייה במקום, אך לא מימשה אותו. בתחילת הדרך, נקראה השכונה רמת חביב, כאמור, על שם בעלי הקרקע. רק לאחר מכן שונה השם.

רחוב חביב (צילום: מיכל ירון)

אלמוג

אני חייבת להגיד שעל אף עוד ועוד סיבובים בשכונה בחיפוש אחרי השלטים עם שמות הרחובות, שגררו כמובן צפירות מנהגים שנהגו מאחוריי וחשבו שאני לא נוהגת מספיק מהר, לא מצאתי שלטים כאלה. נשאר לי בצוק העיתים רק לצלם את חזית הבניין עם שם הרחוב.

אלמוג, כידוע, הוא בעל חי ימי. ישנה גם חברת בנייה גדולה בשם זה, אך היא דווקא בנתה פרויקט בנאות פרס ולא ברמת הנשיא.

רחוב אלמוג (צילום: מיכל ירון)

חדשים ולבנים

על טעם ועל ריח אין מה להתווכח ואין ספק שבניינים חדשים ולבנים נראים אטרקטיביים עבור חלק מהאנשים, עובדה שמשפחות רבות רוכשות דירות ברמת הנשיא במחיר של מעל מיליון ש"ח. הבנייה החדשה היום היא ברובו, לעניות דעתי, גבב של בניינים מהסוג הזה, ואם כל כך הרבה אנשים מוכנים להוציא מיליונים על מנת לגור עם עוד עשרות או מאות משפחות בגוש בטון שאין לו סוף, אולי יש בזה משהו טוב, יותר ממה שנדמה לי.

בעיניי עדיין עדיף לגור בבית שיש בו מעט דיירים ואין בו כל כך הרבה קומות. לצאת למרפסת בקומה העשירית נראה לי מפחיד. אני מבינה שמתרגלים להכול, אבל אני מעדיפה שלא.

רמת הנשיא (צילום: מיכל ירון)

הפערים בין גני המשחקים

אם הייתי צריכה לכתוב כל החיים רק כתבה אחת שוב ושוב, ללא ספק היא הייתה על הפערים בין גני שעשועים בשכונות החוף מול אלה שבשכונות על הרכס. אני חושבת שהעובדה שאימהות משכונות חלשות פוגשות ליד הבית גן משחקים עייף ולא אטרקטיבי, לעומת אימהות מבוססות יותר, שפוגשות גן משחקים מטופח ומזמין, היא עוול משווע.

הפער עוד מכאיב יותר מתוך ההנחה שלאם המבוססת יהיה לרוב רכב והיא תוכל לקחת את הילדים לכל גן משחקים שתרצה, או למשחקיות, לים ולהצגות, לעומת האימא שידה אינה משגת שתעביר אחרי צהריים פנויים בגן המשחקים המדכא שבשכונת מגוריה. כמובן, לכל כלל יש יוצאים מהכלל ויש שכונות חלשות עם גני משחקים מאוד מוצלחים. עדיין אין בכך להעיד על רוב השכונות.

פארק הפרפר (צילום: מיכל ירון)

הגן היפה מכולם

רמת הנשיא היא ממש לא שכונה על הרכס, אבל התושבים בה הם ממעמד סוציואקונומי גבוה יחסית, ובהלימה, גן המשחקים בשכונה הוא בין היפים בעיר ובעיניי אף היפה מכולם. קודם כל, מדובר בפארק ענק. מעבר לכך, יש בו אטרקציות שלא רואים בהרבה גני משחקים, כמו מתקנים עם חבלים ומים. מה שעוד יפה בפארק הזה, זו העובדה שהוא מתאים גם לילדים גדולים יותר, וכך אפשר לצאת גם עם פעוטות וגם עם ילדים בני 10-13, שגם הם יכולים להנות בו ולהעביר בו שעות מהנות מאוד.

מושך אנשים משכונות אחרות

כמובן, אין טוב בלי רע. לאורך השנים תושבי רמת הנשיא התלוננו לעתים תכופות על כך שהגן כל כך מוצלח עד שהוא מביא לשכונה תושבים משכונות אחרות שרוצים ליהנות ממתקני הטיפוס ושאר האטרקציות. התושבים בשכונה טענו שמי שמגיע מבחוץ מרעיש ומלכלך. אבל אין מה לעשות, לא בודקים דרכון בכניסה לכל שכונה.

מרכז קניות

מרכז הקניות של רמת הנשיא הוא באמת מקסים. במקום אפשר למצוא שופרסל וסניף של בנק הפועלים. יש חנות אופטיקה ומסעדות של מזון מהיר. נוח מאוד לגור בשכונה, להעביר אחה"צ בגן המשחקים ואז להביא את הילדים לאכול פיצה זריזה, מקלחת ולמיטה.

מרכז הקניות השכונתי (צילום: מיכל ירון)

מעגל תנועה שכזה…

באמת קשה להתאפק ולא להזכיר את מעגל התנועה הזה, במורדות דרך הים, בצמוד לשכונה. לא ברור מה הרציונל לבנות מעגל תנועה כל כך גדול, שבקושי בקושי משאיר מקום לתנועת כלי רכב. מה שכן ברור הוא שיש במקום פקקי תנועה, שהיו יכולים להימנע, לפחות בחלקם, לו היה מעגל התנועה הזה בגודל סביר. אם ממשיכים לעלות בדרך הים עד מרכז הכרמל, יש ברחוב עוד מספר מעגלי תנועה, כולם בהלימה לגודל הכביש. מה קרה במעגל התנועה הזה? תעלומה.

מעגל התנועה הסמוך לשכונה (צילום: מיכל ירון)

בתי ספר

בתי הספר בשכונה הם בית הספר השש שנתי ליאו באק וגם החטיבה החדשה שנפתחה השנה בשכונה עצמה. חטיבת הביניים החדשה היא בית ספר צומח, כך שהשנה הייתה רק שכבת ז' ובשנת הלימודים הבאה תהיה גם כיתה ח'.

יש לציין שבמרחק שני רחובות מהשכונה נמצא בית הספר השש שנתי בסמת החדש, שמציע לימודים עם דגש טכנולוגי. בית הספר הוא על אזורי ויש מבחן לתלמידים שמעוניינים ללמוד בו.

בית הספר היסודי הקרוב הוא "רמות" בשכונת שפרינצק, או "נירים" בנווה דוד. התלמידים צריכים לנסוע באוטובוס או הסעה ברכב על מנת להגיע לכל אחד מבתי הספר האלה.

בית הספר ברמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)
בית הספר ברמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

כמה זה עולה?

מאתר מדלן אפשר לראות שדירת 100 מ"ר (4 חדרים) ברחוב שונית נמכרה במחיר של 1.6 מיליון ש"ח. ברחוב אלמוג נמכרה דירת 5 חדרים (127 מ"ר) במחיר 2.06 מיליון ש"ח.

באופן כללי מדובר בשכונה נחמדה מאוד, מקום טוב מכל הבחינות להקים בו משפחה ולגדל בו ילדים. קרוב לים, לרכבת ולמת"ם, בתי ספר טובים פארק משחקים נהדר ומרכז קניות במרחק הליכה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

  1. אני בדיעה שמחובת של עיריית חיפה, לכבד את משפחת כיאט המכובדת שתרמה רבות לעיר חיפה, זו משפחה נוצרית מקסימה וראשוני המתיישבים בעירנו, לכן מחובתה שעיריית חיפה לתת כבוד גדול והערכה למשפחת כיאט על פעילותה למען עירנו.
    אני מאוד מקווה שקולי יישמע ברבים.

  2. ישראל פצפונת ולכן רצוי מאוד לבנות לגובה ולא לעודד בניה פרטית שדורשת תשתיות לאין ארוך הרבה הרבה יותר יקרות ומשחיטות את הטבע

  3. אפילו בשני רחובות ןחצי של השכונה הסתובבת באוטו.. נשמע שאת מכורה קשה או שהרגליים שלך לא פעילות. בכל אופן רמת הנשיא שווקה לאנשי היי טק בתור 'בואו לגור עם עוד כמוכם'. אף אחד לא סופר את נוה דוד ממטר והיא מטרד לרמת הנשיא כמו יתושים. הקימו מרכז מסחרי במקום רחובות מסחר שפויים כי החברה הבונה היא גב ים של קניוניזציה. ככה מהנדס העיר הכושל אישר מרכז מסחרי שגורם לפקקים גם בכניסה לרמת הנשיא וגם לרמת דוד. ווטרמן הוא נזק מהלך איפה שלא תסתכלו. והבניינים המשוכפלים מכוערים כל כך. אלו בפינוי בינוי נוה דוד יהיו צפופים ומכוערים ופקוקים עוד יותר, זה בטוח.
    גם אני שאלתי לפני כמה שנים על שם איזה נשיא?. המשווק אמר לי שרצו להדגיש שאם עולים בדרך הים, מגיעים לשדרות הנשיא ולמרכז הכרמל. רמת חביב היה השם הישן בתוכניות. היה גם מורדות דרך הים. בכל אופן, לאיש מהתושבים לא אכפת שמה רק שלא ייבנו את החצי השני שלה מאחורה. ועוד איך יבנו.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...