רחובות ושמות • איך קיבלו הרחובות ברוממה הישנה בחיפה את שמם?

רוממה הישנה (צילום: מיכל ירון)

לפני שנים דיברתי עם הסופר אמיר גוטפרוינד ז"ל, שכמו רבים, גדל בחיפה ועזב אותה לאזור המרכז בבגרותו. גוטפרוינד סיפר שכילד גר בנווה שאנן ברחוב חניתה 60, והבית שבו אני גדלתי, חניתה 40, הייתה מגרש המשחקים שלו. זה גם הסיפור של רוממה הישנה, שהוקמה בשנת 1925, כשרוממה החדשה עוד לא הייתה בתכנון כשכולה עוד היתה חורשה ירוקה שאפשר היה לשחק בה.

ריאות שהיו לשכונות

בשנות ה-60 החלה להיבנות רוממה החדשה. הילדים שגדלו בה היו משחקים בחורשה הסמוכה, שלימים תהפוך להיות 'גבעת אורנים'. זו ההיסטוריה של חיפה, ריאה ירוקה אחת אחרי השנייה הפכו להיות שכונות מגורים. הריאה הירוקה האחרונה, שנוהלה לגביה מלחמה קשה, שהסתיימה בהפסד ידוע מראש, היה כמובן שכונת גבעת זמר.

רוממה שהפכה לישנה

שכונת רוממה הישנה קיבלה את שמה בשל היותה ממוקמת במקום גבוה יחסית – כלומר מרוממת. כשהוקמה רוממה החדשה, הפכה 'רוממה' ל'רוממה הישנה'.

הפלמ"ח

רחוב הפלמ"ח – הרחוב קיבל את שמו מארגון הפלמ"ח (פלוגות המחץ), שהיווה יחד עם האצ"ל, הלח"י וההגנה, את הבסיס לצה"ל. רחוב הפלמ"ח הוא שדרה רחבת ידיים. לאורך כל הרחוב יש הרבה מאוד עצים משני צידי הכביש. הרחוב גם ארוך מאוד ולקראת סופו נמצא בית מלון מרום.

מבצע יהונתן

רחוב מבצע יהונתן – מבצע יהונתן מוכר יותר כמבצע אנטבה. פעולה צבאית, שצה"ל ביצע באוגנדה בשנת 1976 על מנת לשחרר חטופים ישראלים. במבצע נהרגו 3 בני ערובה ואחיו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, יוני נתניהו ז"ל, שהיה מפקד סיירת מנכ"ל.

מבצע יונתן / שער הגיא (צילום: מיכל ירון)

שער הגיא

רחוב שער הגיא קיבל את שמו בעקבות הכניסה מהשפלה אל הרי ירושלים. במלחמת העצמאות הערבים שמו מצור על ירושלים בעזרת התמקמות בשער הגיא (באב אל וואד). הדרך לירושלים נשארה חסומה שנים ארוכות ומדינת ישראל ספגה שם אבדות רבות, עד שהאיזור נכבש כולו וחזר לשליטה ישראלית. חיים גורי כתב את השיר "באב אל וואד" במלחמת העצמאות לזכרם של הקורבנות במקום.

בית ספר יסודי בן גוריון – בית הספר היסודי נקרא על שמו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. לאורך כל השנים, שעבדתי ככתבת חינוך בחיפה, מעולם לא פירסמתי כתבה שלילית על בית הספר. זה יכול להיות מאחת משתי סיבות: או שהכול טוב בבית הספר או פשוט, שלא הצלחתי ליצור קשר עם הורים או מורים בבית הספר. או שילוב של שני הגורמים.

בתי ספר

בשכונת רוממה החדשה נמצאת הכניסה התחתונה לבית הספר ריאלי אחוזה. הכניסה השניה היא מרחוב דיזרעאלי. בית הספר נמצא על צלע הר, והוא מאוד מאתגר מבחינת המדרגות שבו. בית הספר הוא בי"ס פרטי ומי שמסיים ללמוד בו ממשיך לתיכון בית בירם החל מכיתה י'.

ביה"ס בן גוריון (צילום: מיכל ירון)

מי שמעוניין ללמוד בבית ספר עירוני ילמד בבית הספר השש שנתי עירוני ה', שנמצא במרכז הכרמל. יש הסעות משכונת רוממה עד לבית הספר.

בסך הכול מבחינת חינוך, שכונת רוממה הישנה מציעה מוסדות ברמה גבוהה וגם לא קשה להגיע אליהם. לעומת זאת התלמידים שמסיימים בית ספר יסודי ברוממה החדשה שייכים לבית הספר השש שנתי אליאנס.

הכניסה התחתונה לסניף אחוזה של הריאלי (צילום: מיכל ירון)

קרן היסוד

רחוב קרן היסוד – קרן היסוד הייתה המגבית המאוחדת לישראל, המוסד הכספי לפעולותיה של ההסתדרות הציונית בארץ ישראל.

היכל הספורט רוממה (צילום: מיכל ירון)

היכל הספורט

היכל הספורט עבר שיפוץ מסיבי לפני כמה שנים ומספר מקומות הישיבה באולם המרכזי הכפיל את עצמו מ-2,500 מושבים ל-5,000. מספר החניות במקום נותר ללא שינוי. לכן כשיש משחק ספורט אטרקטיבי או הופעה גדולה, אין שום אפשרות להחנות בקרבת היכל הספורט ואנשים מנסים להיכנס לרוממה הישנה והחדשה על מנת למצוא חנייה.

מגרשים בלב העיר

הקטע הזה של מגרשי כדורסל וכדורגל, שאליהם מגיע קהל רב, והם נמצאים באמצע העיר, הוא מאוד בעייתי. גם באצטדיון במבואות הדרומיים של העיר, כשיש כ-27,000 מושבים ו-700 חניות, והצופים מחנים רחוק מאוד והולכים ברגל וגם בהיכל הספורט – הקהל החיפאי לא מעוניין להגיע למגרשים בתחב"צ ואי אפשר לחנך אותו לזה, כי יש לכך סיבה טובה מאוד: התחב"צ בחיפה היא בעייתית ורבים מדווחים כי אם היא היתה טובה יותר, היו שוקלים להשתמש בה.

היכל הספורט רוממה (צילום: מיכל ירון)

תחבורה ציבורית?

בשנים האחרונות נבנה רכבל ממרכזית המפרץ לאוניברסיטה ולטכניון על מנת להקל על התנועה בעיר. פעילות הרכבל טרם התחילה (כנראה תחל בקרוב) ואולי אני טועה, אבל רכבל נראה לי כלי תחבורה כל כך מסורבל לעומת הפתרון האולטימטיבי – רכבת תת קרקעית. בחיפה יש את הכרמלית, שמחברת בין מרכז הכרמל לעיר התחתית (כיכר פריז). אם אפשר היה להרחיב את הכרמלית, זה היה יכול להיות פתרון אמיתי לבעיות החנייה והפקקים בעיר.

קפה בוקר בויוינו

במשך הרבה מאוד שנים היה בהיכל הספורט סניף של קפה קפה, שאחד מקסמיו היה שפע של חנייה. לפני למעלה משנה בית הקפה נסגר וכעת מחכים לפתיחה של סניף ארוחות הבוקר של ויוינו. מאוד מסקרן לראות מה יהיה במקום לאור ההצלחה הגדולה של מסעדת ויוינו, שנמצאת בדיוק מהצד השני של כביש פיק"א.

חטיבת עודד (צילום: מיכל ירון)

חטיבת עודד

רחוב חטיבת עודד קיבל את שמו על שם חטיבת חי"ר במילואים הכפופה לאוגדת הבשן, אוגדה מרחבית בפיקוד הצפון. חטיבת עודד הייתה אחת משלוש חטיבות שהוקמו בצפון הארץ במלחמת העצמאות. עם הקמת צה"ל חטיבת עודד הפכה לחטיבה 9.

מדרגות רביצקי אימרה (צילום: מיכל ירון)

מדרגות רביצקי אימרה

מדרגות רביצקי אימרה הן לזכרו של סגן אלוף רביצקי אימרה שהציל אלפי הונגרים ויהודים ממחנות השמדה במלחמת העולם השנייה, כשהתעקש בעזרת צווי חירום לגייס אותם ל'שירות העבודה'.

רחוב פטל

פטל

שמות הרחובות בשכונת רוממה הישנה הם מאוד מיליטנטיים, עד שמגיעים לרחוב הפטל. רחוב הפטל קיבל את שמו על שם השיח הקוצני ממשפחת הוורדים.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. טליה אמר/ה

  2 הערות. א. המדרגות לבית ספר ריאלי נמצאות ברח הראל כלומר רוממה הישנה ולא החדשה כפי שכתוב. ב. שער הגיא ( לפחות עפ הרישום לבית ספר יסודי אהוד) לא שייך לרוממה.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אמרתי בעבר יש בעירית חיפה ועדת שמות בראשות ראש,העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם והיא מחליטה לתת שמות לרחובות בחיפה,כמו רחוב ירדנה ארזי ויורם גאון.שבת שלום

  1. אייל אמר/ה

   הבוט הכי מצחיק אי פעם.
   איך שראיתי את הכותרת על שמות רחובות ברוממה אמרתי שהבוט רפי רפול בטח יכתוב על "ירדנה ארזי ויורם גאון".
   א. קליש לא מחליטה, הועדה מחליטה. ב. יהורם גאון לא יורם. וחסר כל קשר לחיפה, אגב. ג. לא אמרת בעבר אתה מדקלם זאת ללא פשר כל הזמן. ד. לפחות הצחוק בריא, העיריה תחת קליש חולה.

 3. רמבי אמר/ה

  ראשית הפלמ"ח כמו הפלי"ם היו חלק מאירגון ההגנה המרכזי בטרם הקמת צה"ל, ויחי ההבדל הקטן! מחתרות האצ"ל והלח"י עשו הרבה צרות לשלטון המרכזי במאבק נגד הבריטים, ובמיוחד מנחם בגין, מההרג המיותר של יהודים רבים במלון המלך דוד בירושלים וההרג המיותר באוניה אלטלנה שהוא הוביל אותה בדווקאיות מכפר ויתקין לנמל תל-אביב בניגוד להנחיות השלטון המרכזי כשלושה שבועות לאחר הקמת המדינה! וכך גם בהמשך עד מותו! בושה!!!

 4. אייל אמר/ה

  כמה שגיאות בעברית!! הגהה!
  "והבית שבו אני גדלתי, חניתה 40, הייתה מגרש המשחקים שלו".
  מה יהיה??

הגיבו כאן לכתבה