בעלי הנכסים מוחים: "איזה שירותים עירוניים נכס הרוס בחיפה מקבל?"

ואדי סאליב 2015 - בתים נטושים | אין קשר לנאמר בכתבה (צילום - ירון כרמי)

בעלי נכסים הרוסים בחיפה מוחים על כך שהם מחויבים לשלם ארנונה מלאה על נכסים שלא אושרו לבנייה ואינם מניבים.

בעלי הנכסים בבעיה

בשנת 2013 נכנס לתוקפו תיקון שקבע שהפטור מתשלום ארנונה שמקבלים נכסים הרוסים – יצטמצם. בתיקון נקבע שב-4 השנים הראשונות, נכס הרוס פטור מתשלום ארנונה, אבל החל מהשנה החמישית, רשאית הרשות המקומית לגבות ארנונה מלאה עבורו. בעלי נכסים הרוסים מצאו את עצמם בבעיה, כיוון שהנכס לא משמש למגורים ואי אפשר להשכיר אותו, אך הם נדרשים לשלם עליו ארנונה.

מבנים נטושים • נחל הגיבורים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מבנים נטושים • נחל הגיבורים בחיפה | אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: ירון כרמי)

"חשבתי שאני עושה עסקה מעולה"

"אני קניתי כמה מבנים הרוסים לפני השנה בה התיקון התקבל", מספר צבי, שבבעלותו כמה נכסים הרוסים בחיפה. "כשקניתי אותם, חשבתי שאני עושה עסקה מעולה ואוכל לבנות עליהם. בפועל, מצאתי את עצמי תקוע. העירייה, גם זו של יהב וגם זו של קליש רותם, לא ממהרת לתת אישורי בנייה, אבל לגבות ארנונה על הנכסים – את זה הם יודעים. כשקניתי את הנכסים, הם לא היו חייבים בארנונה. התקבלה החלטה באיזו ועדה בכנסת לגבי הארנונה ומצאתי את עצמי בבעיה רצינית. יש עוד הרבה אנשים כמוני ולכן פנינו לבקש סעד מבית המשפט. זה לא הצליח במחוזי, אבל לא הרמנו ידיים והלכנו לעליון, גם שם בית המשפט לא רצה להתערב בהחלטה של הכנסת. עכשיו אני ועוד רבים תקועים עם נכסים לא מניבים, שצריך לשלם עליהם ארנונה מלאה. ועל מה?

יש לציין כי בחיפה יש עשרות רבות של נכסים הרוסים, רובם בוואדי ניסנס, בעיר התחתית ובהדר. חלקם נכסים שננטשו במלחמת השחרור על ידי ערבים שהתגוררו בהם עד למלחמה וברחו. אנשים רכשו את הנכסים מתוך מחשבה שיוכלו להרוויח מהרכישה, אך בפועל הם מצאו את עצמם מחויבים לשלם אלפי שקלים בשנה, כשאין להם כל רווח מהנכס.

מבנים נטושים • נחל הגיבורים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מבנים נטושים • נחל הגיבורים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

"ברור שאני רוצה להשמיש את הנכס"

"העניין הגיע לבית המשפט בגלל שעושים לנו כאן עוול", אומר צבי, "הרי אם אפשר היה להשמיש את המבנה שלי, אני הייתי הראשון שמרוויח מזה, וברור שאני מעוניין בזה. צריך להבין שכשבניין עומד הרוס, בעל הנכס הוא הראשון שמפסיד, וזה קורה או בגלל שהעירייה מערימה קשיים ולא מאפשרת בנייה או בגלל סכסוכי ירושה ובעיות כאלה ואחרות. אז מגיע לי עונש כפול? גם אני לא מצליח לבנות על הקרקע שלי ואין לי הכנסה ממנה וגם אני צריך לשלם ארנונה גבוהה? כשמנהל מקרקעי ישראל העמיד את הנכס למכירה ואני קניתי, חשבתי שאני עושה עיסקה טובה, עכשיו במקום שאני ארוויח משהו, יש לי הוצאות. זה לא הוגן".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
ואדי סאליב 2015 – בתים נטושים | אין קשר לנאמר בכתבה (צילום – ירון כרמי)

"איזה שירותים עירוניים נכס הרוס מקבל?"

יש לציין שלא כל העיריות גובות ארנונה על מבנים הרוסים. גם טירת כרמל וגם שפרעם מאפשרות להחזיק נכס הרוס בלי שתיגבה ארנונה בגינו. "אני מתנהל מול המחלקה המשפטית של העירייה כבר שנים ארוכות. אני מרגיש שאין עם מי לדבר. הדבר היחיד שמעניין אותם, לכאורה, זה לגבות את הכסף. כשאני שואל על מה בעצם הגבייה, האם הנכס ההרוס שלי מקבל שירותים עירוניים שעליהם אני משלם, אומרים לי שאין מה לעשות. ההרגשה היא שרק רוצים לנפנף אותי. הייתה לי פגישה עם עוד כמה עשרות תושבים עם ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם. הסברתי לה את הבעיה שלי, היא הקשיבה ברוב קשב. היא כתבה את עיקרי הדברים ולקחה את מספר הטלפון שלי. מאז עברו כבר כמה חודשים, ואף אחד לא חזר אלי. באמת שאני כבר מיואש. יש בעלי נכסים שפשוט מרימים ידיים ומוכרים את הנכס. אני מקווה שאני לא אגיע לזה".

תגובת העירייה:

תיקון 131 לפקודת העיריות אשר חוקק במטרה לעודד מחזיקים בנכסים שאינם ראויים לשימוש לשקם את נכסיהם קובע:
א. פטור לנכס שאינו ראוי לשימוש לתקופה מרבית של שלוש שנים שלאחריהן תחל תקופת תשלום מופחתת בת 5 שנים.
ב. באם מסיום תקופת הפטור יוותר הנכס במצבו ההרוס או הניזוק יופטר הנכס כליל לתקופה בלתי מוגבלת בזמן.

עיריית חיפה פועלת על פי הקבוע בחוק שאינו מותיר כל שיקול דעת וכפי שהיא מחויבת ביחס לחיוב הנכס לאחר תקופת הפטור הראשונה.

בתוך כך יצוין כי במהלך השנתיים האחרונות הובילה וקידמה עיריית חיפה עשרות תכניות התחדשות עירונית רחבות היקף בשכונות העיר הוותיקות והיא נמצאת במקום הראשון בארץ במספר הדירות הנמצאות בשלבי תכנון וביצוע במתחמי התחדשות עירונית במסגרתן יחודשו דירות רבות שאינם מחוזקות, אינן עומדות בתקני רעידות אדמה ואשר חלקן אף הרוס או ניזוק.

הגיבו כאן לכתבה

27 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  טוב מאד שגובים ארנונה. היה לכם שנים רבות לפעול לשפץ ולהשמיש את הנכסים
  נמאס לנו לראות חורבות במרכז העיר. אם אתה לא יכול להחזיק – תמכור.

 2. הבל אמר/ה

  תמכור! למה שייגרם סבל לכלל החברה בגלל הרפתקאות השקעה כושלות של פרטים. ולתקן שוב את החוק שתיגבה ארנונה גם מהשנה השמינית ואילך! הזוי שיש פטור מלא מהשנה השמינית ואילך לנצח

 3. גיא לוי אמר/ה

  נכטן למה קניתם נכס שלא השמשתם ולא כלום העיקר להפנות אצבע מאשימה לערייה הערייה לא אשמה תהרוס ותבנה

 4. חסן שוקרי אמר/ה

  לא מבין אותך- תבנה מה שאתה רוצה ואיך שאתה רוצה ואם יבואו אליך בטענות ( ולא יבואו כי הם יודעים בדיוק כמה תלונות על שוחד הם יקבלו התגובה) תשלח אותם קודם להרוס את החריגות הקיימות כבר עשרות שנים ברחובות שונים בעיר(כ 100 מטר לכל כיוון מאיפה שאתה בונה)

 5. דין דין אמר/ה

  נכס הרוס לא מכניס לבעליו שכר לכן העיריה חייבת לזרז את מתן אישורי הבניה כדי שהבעלים ישכיר אותו ואז גם ישלם ארנונה.

 6. שלמה אמר/ה

  ממש חוצפה לגבות ארנונה על חורבות כאלו

 7. צבי. אמר/ה

  לא מדובר בעידוד לשקם את הנכס. גם לא מדובר בארנונה שהיא תשלום של המחזיק בנכס ראוי לשימוש עבור השירותים שהוא מקבל מהעיריה. מדובר בתהליך של השתלטות של העירייה על קרקעות שנותרו עליהם אבני בנין. למעשה מדובר במס רכוש חדש מטעם העירייה הפעם, שבוטל בזמנו משום שהיה מקפח. יש חוקי עזר עירוניים שבאמצעותם העירייה דואגת לתחזוקת המבנים הללו כך שמדובר רק בכסף ובהשתלטות על קרקעות. העירייה שיחררה מארנונה נכסים כאלו מאז 1934 משום שאין בכוחה לתת למחזיק בהם שירותים. יתר על כן שיקום של בנין שנהרס מונע מהבעלים לנצל את כל זכויות הבניה על הקרקע לאחר שההריסות יסולקו, מונע ממנו לגייס כספים מהבנק כדי לשקם כי העירייה עיקלה את הקרקע וחייב לה חובות כבדים. אין כאן שום תמריץ. יש חוקי עזר עירוניים שעוסקים בבניינים. אם יש חוק בלתי חוקי על העירייה להגיש נגדו בג"ץ, ולא להתחכם. מדובר בפגיעה ישירה בזכות הקניין, וזכות העיסוק. לדוגמא: הנאצים כתבו בכניסה למחנה אושוויץ " העבודה משחררת" בתור תמריץ, גם הטילו על היהודים לשלם קנס כבד כדי לתמרץ אותם לפנות את הדירות והעסקים שלהם לגרמנים העניים, ובסוף לקחו את כל רכושם בחינם.

 8. צבי אמר/ה

  כדאי להוסיף ולציין כי העירייה לא חייבה את בעלי הבניינים נשרפו הכרמל, וגם לא את הבניינים שנפגעו מטילים של חיזבאללה. למעשה, כל מי שיש לו בניין שייפגע או נפגע מטיל, רעידת אדמה, שטפון, בלאי זמן, ותאונה אחרת – חייב ארנונה.

 9. צבי אמר/ה

  כדאי להוסיף ולציין כי העירייה לא חייבה את בעלי הבניינים נשרפו הכרמל, וגם לא את הבניינים שנפגעו מטילים של חיזבאללה. למעשה, כל מי שיש לו בניין שייפגע או נפגע מטיל, רעידת אדמה, שטפון, שריפה, בלאי זמן, ותאונה אחרת – חייב ארנונה. אם כל בנייני העיר יהרסו במלחמה, חס וחלילה, העירייה תגיד שהיא חייבת לגבות מתושבי העיר ארנונה על פי סעיף 131 בפקודת העיריות החדש

 10. צבי אמר/ה

  מה שחמור עוד יותר הוא, ְְְְְשועדת ערר בחיפה, ובית המשפט המחוזי, ישלחו את תושבי העיר לבג"ץ על חשבונם. כרגע, העירייה לא מוכנה לתת אף פרוטה, לא כעזרה או הלוואה לשיקום, ולא עזרה בתשלום לעורכי דין עבור בג"ץ, להיפך, היא היד המבצעת של העושק של ציבור תושביה, שהרי בזמן הטורקים, וראש עיר ערבי בחיפה, ובשליטת האנגלים, לא היה גזל ועושק ברמה כזאת, כי פשוט לא היו כל כך "מתוחכמים" כדי לקרוא תמריץ לארנונה.

 11. צבי אמר/ה

  ועוד, פניה לבג"ץ או ישירות לכנסת או לעירייה צריכה קהל תומך. מי שמעמיק ולא רוצה להיפגע מתחבולות כאלו בעצמו בעתיד, מתבקש להגיב כאן. שים לב, בכנסת ובעירייה לא יותר חכמים ממך!!! נעודד ונתמרץ את עיריית חיפה להיות חכמה והגונה, הרי אנחנו בחרנו, ומינינו אותה, ולא הכנסת. מי שחושב שצריך לכפות על קבלנים ובעלי נכסים שנהרסו לבנות בניינים בחיפה, ילווה להם את הכסף וייקבל ריבית, וישאיר את הרעיונות " היפים" לאחרים !

 12. צבי אמר/ה

  יש למועצת העיר בהחלט שיקול דעת והוא, להגדיר בנין בצו בארנונה, כמו שהיה, והוא, נכס שניתן להשתמש ולהחזיק בו. שהרי, לצורך זה היזם בנה אותו. בדיוק כמו כל מוצר אחר שבני אדם מייצרים ומשתמשים עד שנהרס וחזר להיות חומר ממנו נוצר. לא ניתן להחזיר בניין לחיים בכוח כדי להעשיר את העירייה דווקא. זו בדיוק דיקטטורה. גם ברוסיה ובסין כבר שכחו מהשיטות הללו.

 13. צבי אמר/ה

  גרמניה מפצה על מי שרכשו נגזל תחת שלטון הנאצים. עיריית חיפה עד כה מעמידה פנים עבור בצע כסף קטן, שנגזל מקבוצת אנשים קטנה משום שהיא חלשה. המדינה תומכת בכסף רב בכל מי שזקוק לדירה בתכניות בניה רבות. עיריית חיפה הגישה בג"ץ נגד תמ"ה 38. אין בה תעשיה כי הארנונה גבוהה, והרכבת לתל אביב עמוסה בבוקר. מעניין מי חתם על התגובה של העירייה ? זו לא מועצת העיר וגם לא ראשת העיר. נא לפרסם מי חתם על התשובה !

 14. אייל אמר/ה

  נכס הרוס צריך לשלם ארנונה לא על השירותים העירוניים שמקבל הנכס, אלא על העלות העקיפה לסביבה ולחיי העיר שהוא גובה מעצם השארתו נטוש או ריק, כמו למשל שריפות שפורצות כשהומלסים מציתים אש בתוך מבנה. או למשל חולדות שמתרבות על ידי הזנחת גינות ומבנים. אתם תשלמו ארנונה שהולכת על הנזקים שאי פיתוח המבנים שלכם גורמים לכל תושבי חיפה.

 15. צבי אמר/ה

  המבנים אטומים על פי חוקי העזר העירוניים כך שלא הומלס או חולדות יכולים להיכנס. גם אם יש בתוכו חולדה העירייה מנקה רק שטח ציבורי, כך שהעלות של הפיקוח והניקיון היא על בעל הקרקע, שדואג לרכושו. בעלים של קרקע לבניה מעולם לא שילם ולא משלם ארנונה ויש הפליה. לא מדובר בכלל בבנין. מדובר בחומרי בניין ישנים. מי שבונה בנין לא משלם ארנונה עד שהבניה הושלמה כליל, וניתן להשתמש בו. לעירייה ולרשות מקרקעי ישראל יש בניינים הרוסים בואדי סאליב לרוב והם לא משלמים ארנונה. הם מוכרים את הקרקע במחיר מכרז הגבוה ביותר לציבור, ועל כן, אין להם שום מוטיבציה לפתח את העיר. אם רשות מקרקעי ישראל והעירייה יחליטו לפתח את שכונת "ואדי סאליב", למשל, בכספי המיסים, גם הנכסים הפרטיים שם יהרסו לצורך בניה חדשה על הקרקע תוך ניצול כל אחוזי הבניה, במקרה כזה גם בנק וגם אתה, בעל הרעיונות " היפים ", ילווה לי את הכסף. וגם יקבל ריבית מעבר לריבית של הבנק. אם העירייה רוצה תשלום עבור נקיון לתחזוקה של שטח פרטי תחוקק חוק עזר לצורך זה. בינתיים, אם הביוב דולף בחצר שלך אתה משלם את התיקון. אני שמח שהגבת כי העירייה אפילו לא מגיבה, לפי תגובתה, מי שאשם היא וועדת הכספים בכנסת, וזו גם טענתה בבתי המשפט, אבל היא לא מוכנה בינתיים להצטרף לבג"ץ, או להפעיל את השפעתה בכנסת, וזו הבעיה האמיתית. לעיריית חיפה יש הרבה יותר כח מאשר לבעלי הנכסים שנהרסו מבחינה כלכלית מוסרית. עליה להגן על כל, כל תושביה, ולעודד רכישת קרקעות בשטחה, שיתפתחו במוקדם או במאוחר, וכך היתנהלה עד שתיקון 131 בפקודת העיריות נחקק לאחרונה, מבלי שנשאלה לדעתה אפילו. 6 אנשים בוועדת הכספים הצביעו בעד התיקון הזה, בלי לבקש מידע ממחלקת המחקר של הכנסת, תוך כדי חקיקת חוק שפוטר ישיבות וכוללים מארנונה. כלומר, מדובר בעסקה מושחתת, שהעירייה ובתי המשפט מתעלמים ממנה משום שנעשתה בכנסת. תקרא את הפרוטוקולים של וועדת הכספים, ותיווכח בעצמך. זו מדינה שהדת שולטת בה, והציבור החילוני שותק. עיריית חיפה פוטרת ישיבות וכוללים מארנונה אע"פ שאינם בית כנסת, ואלפי הלומדים בתוכם מקבלים שירותים חינם, מעבר ליתר התיירות הכספיות שנכנסו לתקציב המדינה לאחרונה. המפלגות הדתיות יושבות גם במועצת עיריית חיפה.

 16. צבי אמר/ה

  ועוד, עד היום עיריית חיפה הצליחה להשתלט בחינם על בניינים מבוקשים ברחוב העצמאות, שיקמה אותם, ומשכירה דרך חב'. "שקמונה", שנמצאת בשליטתה, בתחרות עם השוק החופשי. כמו כן, קיבלה בחינם את בניין "שוק תלפיות", תשקם, ותיגבה ממנו שכר דירה חופשי, בתחרות עם בעלי החנויות בעיר. אם כך, עליה לרכוש מבעלי הנכסים ההרוסים את הקרקע, לשקם, ולבנות ולהשכיר. במקום לעודד ולתמרץ באלימות ועיקולים, על הקרקע, לשלם כסף כמו כל קונה רגיל. פקודת העיריות מרשה לה גם להיכנס לבית שלך ולעקל, משום שסיפקה שירותים. אם לא סיפקה שירותים לבעלים של הבית שנשרף או נהרס ברעידת אדמה או שטפון או בלאי, או מלחמה, אין לה זכות להשתלט על הקרקע והאבנים שעליה. העירייה טוענת בבתי המשפט לשוויון, אך בפועל, היא לא דואגת לשיוויון, והפעם, בטענה שהכנסת ציוותה עליה. כך שהיא מסכימה להיות היד המבצעת של דיקטטורה.

 17. צבי אמר/ה

  לידיעת כל מי שהדמוקרטיה חשובה לו: פרוטוקול הדיונים בוועדת הכספים מה-23-7-2012 מגלה שמשה גפני, ראש ועדת הכספים, שיכנע 5 חברי הועדה זו להצביע בעד שני חוקים. האחד פוטר ישיבות וכוללים מארנונה, שני, מחייב בעלי נכסים שנהרסו בארנונה. עשה זאת בניגוד לתקנון הכנסת, ובידיעה של עורכי הדין של הוועדה, מבלי לשאול את העיריות, שבדיאבד מבצעות את שני החוקים, משום שהעסקה מתאימה להם,
  כי בלאו הכי הם לא מוכנות להתמודד נגד מנהיגי המפלגות הדתיות. ולכן, מי שמעוניין לתת את שמו כדי לפנות לממשלה או לבג"ץ, או, למפלגות הדתיות, כדי להסיר את מעשה השחיתות מעל הכנסת, מתבקש להגיב כאן. עיריית חיפה מסרבת לתמוך, כי למעשה חלק גדול מהתקציב משמש אותה לתשלום משכורות לעובדיה ולקבלנים שלה ולחברות הגביה, כולל תוספת כוח אדם וקרקעות למחלקת הנכסים שלה. לראשי העיר אין שום כוח לפטר עובדים ולשנות את השיטה, ועל כן, חיפה הלכה והתדרדרה במרוצת השנים מבחינה כלכלית, והארנונה תופחת. מי שעונה לטענות שמועלות כאן זה יחצן שלא מזדהה בשמו, ולא מועצת העיר. בתל אביב התארגנו אנשים לקבוצה שהגישה בג"ץ והצליחה להפיל את חוק דירה שלישית, שכחלון יזם. כחלון היה בעל חנות לחלקי חילוף לרכב בעיר התחתית של חיפה, ומסר את הקרקעות של מחנות הצבא למתווך שמכר אותן לקבלנים, ובאופן כזה שמט את הקרקע תחת שיקום בניינים ישנים בתוך בעיר. אתה מתבקש להצטרף ליוזמה ממשית בעניין זה כאן. לכל מסע יש צעד ראשון בהתארגנות.

 18. צבי אמר/ה

  הטענה שהבעלים יכול למכור את הנכס היא פגיעה קשה בזכות הקניין. מכירה מוגדרת כהעברת נכס כלשהו ממוכר מרצון לקונה מרצון. כאשר המוכר מוכר בכפייה לא יקבל את מחיר השוק של הנכס או המוצר. בהוצל"פ נכס כזה מוערך ב 30 אחוז פחות. מי שקונה נכס הרוס קונה קרקע עם אבנים ולא חייב על פי חוק זה לבנות על הקרקע או לשקם הריסות. ועל כן, יפחית מהמחיר גם את הארנונה שתוטל עליו לאחר שקנה מהמחיר שישלם למוכר, בנוסף על הפחתה של ערך הנכס עקב מכירת הוצל"פ. המוכר מחוייב במס שבח. לא ישאר למוכר כלום. העירייה מחכה עד שהחוב יגיע לשווי הנכס עם ריבית קצוצה,, שהרי לבעלים אין הכנסות מהנכס, ותציע לחייב לתת לה את הקרקע – הנכס כנגד החוב, עם הנחה, ולא, תמכור בהוצל"פ. מי שנפל בפח זה הבעלים המקורי, בו ביום שהחוק קיבל תוקף, ועד היום הזה. השם שניתן למס כזה הוא עושק וגזל ברשות התורה, זה לא ארנונה, זה לא מס רכוש., סכום החיוב ארטילאי לחלוטין, מחושב לפי שטח שנרשם בספרי העירייה ולפי סיווג שנרשם בספרי העירייה, אי שם בעבר, שלא רלוונטיים בכלל לאחר שהנכס נהרס והפך לקרקע למעשה. הפטור ניתן רק לאחר שהבעלים הוכיח לעירייה עם מהנדס ושמאי שערך השיקום שווה לערך הנכס. כלומר, מדובר בקרקע. אין יותר בניין. לכן, החיוב לא שוויוני כי בעל קרקע לבניה לא משלם ארנונה. גם לא הוגן כי הנכס לא יכול להניב. להיפך, יש הוצאות שמירה נגד פלישה ונקיון. ההונאה מתבססת על רמאות בהגדרה של בניין, שכל בר דעת עם קצת מוח בראש מבין, חוץ מבית משפט משום מה. העירייה יכולה לתקן את העוול בקלות אם תגדיר בניין כמבנה שניתן לשבת ולהשתמש בו בצו הארנונה או, תתעלם, כפי שעושות עיריות רבות. התשובה של העירייה כאן לא מזכירה שום ראש עיר ושום עובד עירייה או חבר מועצה ספציפי, ועל כן, אין לה שום ערך. אודה לכם אם תעזרו.

  1. אייל אמר/ה

   אדוני אף אחד לא כופה עליך להחזיק נכס. לכל דבר יש חוקים ותקנות. בדיוק כמו שקבלת טופס 4 כתנאי לאכלוס לא פוגע בזכויות שלך ולא כופה עליך אי שימוש בנכס אלא מחייב אותך לעמוד בתקנים ואישורים כדי להשתמש בו. אז גם כאן, העירייה מחייבת אותך לשלם את מיסיך כדי להשתמש בנכס. אם אתה לא מעונין, ובא לך להחזיק הלאה בניינים ריקים שפוגעים קשות בערך הנכסים של אנשים אחרים סביבך, שדורשים תחזוקה עודפת עקב הזנחה, אז אתה תשלם ארנונה או תמכור. לא בכפייה, אלא כי אנחנו צריכים עיר מתפקדת, ובניגוד לחשבון בנק, החזקת הנכס שלך במצב ריק ומוזנח פוגעת בתושבים סביב. קפיש מר צבי??
   כל החשיבה שלכם כאילו הנכס שלכם עומד בפני עצמו ואין לו השלכות סביבתיות ועירוניות, עקומה מהשורש. הייתי אפילו אומר תכפילו את הארנונה על נכסים ריקים. הם פוגעים בערך הנכסים ליד, והעירייה צריכה להשקיע יותר בשמירת סביבה הולמת עקב הזנחת בעלי הבניינים והנכסים. תכפילו להם את הארנונה עד שישמישו את הנכס.

  2. אייל אמר/ה

   ועוד דבר. יש מדינות שבהן נכס שעומד ריק יותר משלוש שנים, בכלל עובר לחזקת העיריה וזכותה להשמיש ולאכלס אותו בעסקים שישלמו לה ארנונה ומיסים ומתחיל הליך בירור עירוני מול בעל הבניין מדוע לא פעל לשפץ ולאלכס את הבניינים.
   רק במדינת הג'ונגל שלנו מאפשרים לאנשים להחזיק נכס הרוס כמו איזה כסף בפק"מ ולפגוע ככה בכל חיפה עם מאות בניינים
   ריקים. בזיון

 19. צבי אמר/ה

  קרקע פרטית היא השקעה. חוק זה פועל רטרואקטיבית, ועל כן הוא רמאות. את מעשה המירמה ניתן לראות גם בפרוטוקול של וועדת הכספים – כיצד זה נחקק כנגד פטור לישיבות וכוללים בהם גרים תושבים כמוני וכמוך וצורכים שירותים. אף קבלן לא בונה בואדי סאליב אם 93 אחוז מקרקעות המדינה נמצאים בידי רמ"י, והיא מוכרת אותם בזול במיקום טוב. המבנים ההרוסים שלה בחיפה ובארץ לא משלמים ארנונה. נבנו אלפי דירות בהלוואות מסובסדות של 30 שנים. אפילו דירות ישנות וראויות לא מושכרות ומשלמות ארנונה היום, ואחד לא פוצה פה. הרמאות היא בהגדרה של בניין, ובעניין השרותים של העירייה למחזיק.
  אם הכנסת רוצה להחזיר את מס רכוש לתוקף על קרקעות תיתקל בהתנגדות חזקה, ועל כן בחרה בקבוצה קטנה וחלשה, שהשקיעה את כספה בתום לב בקרקעות העיר. ולראיה, מר כחלון נכשל בבג"ץ בעניין מס על דירה שלישית, כי עמד נגד גוף חזק. המס על דירה שלישית היה אמור להיגבות על ידי האוצר, כי האוצר יודע שארנונה היא תשלום עבור שירותי העירייה למחזיק בבניין ראוי לשימוש, אחרת היה מטיל אותו בדרך של ארנונה, כי מנגנון הגביה של העירייה הרבה יותר יעיל ממנגנון הגביה של יתר המיסים. הארנונה היא מלכתחילה מס' מקפח, והיו הצעות חוק להעביר את המימון של העיריות לאוצר, כי הם לא יעילות. מדובר על קופה משותפת, כי האוצר מסבסד את חוסר היעילות של העירייה. המטרה לכאורה של החוק היא תוספת דירות למדינה, ולא נזק לבניינים סמוכים. המדינה רשאית להפקיע קרקע לצורכי ציבור תמורת תשלום מלא. העירייה גונבת את הקרקע, ולמרבית האירוניה מפקיעה בעזרת הארנונה רק קרקעות עם ביקוש, כמו ברחוב העצמאות, ובשוק תלפיות. יש לה נכסים גם בואדי סאליב, ושם היא לא בונה ולא משלמת ארנונה. מדובר בגוף שפועל על פי הגיון כלכלי, רק לא רוצה לשלם פרוטה, ומעדיפה לקחת. היא לא תיתן לך את הקרקע שהפקיעה ולא לציבור בחינם. צו הארנונה הוא על בסיס כלכלי. מי שיקנה בניין הרוס קנה למעשה את הקרקע בזול תחת כפיה, ואותה הוא לא חייב לשקם. קנה בזול. תוכל לשאול אותו מדוע הוא לא הורס ובונה, ומדוע הוא ממשיך להוריד את ערך הבניינים הסמוכים. אלא, שהוא חישב את הנזקים מראש, קנה בזול, וייפעל על פי הביקוש, והטענות שלך לא ישפיעו עליו כלל. אם יהיה ביקוש לקרקע הבנק יסכים להלוות לו כסף. הבנק לא מלווה אם אין ביקוש, וגם אתה לא תלווה. הנושא של פיתוח קרקעות העיר הוא בידי העירייה. הטענה שנגרם לבניין סמוך נזק, אם היא נכונה, לא לוקחת בחשבון שהבניין ההרוס נהרס עוד לפני שנכסים הסמוכים נבנו, כך שמי שקנה בהם דירה כבר קיבל הנחה מהיזם עבור המפגע לכאורה, ואין לא זכות טעון. כאמור, הבעיה היא גם ברטרואקטיביות, מעבר לעסקה המושחתת בכנסת שהעירייה מגבה בדיאבד. יתר על כן, הטלת עוד מיסים על יזמים מעלה את יוקר המחיה, כך שגם הטענה של תמריץ לבניה זולה היא בלוף, שנועד למי שלא חושב, מה שנקרא פרופגנדה. הנאצים הטילו מיסים על היהודים, בשיטות של התעמולן גבלס, רק שהוא לא נתן להכנסות שם "ארנונה", ואמר במפורש שהוא רוצה לסלק את היהודים מארצו ולהעביר את רכושם לגרמנים העניים. ואומנם, תסתכל בסלולרי שלך ותראה כמה פרסום יש להשקעות בנכסים בכל קצות העולם, כך שהחוק הזה מבריח גם את ההון מהמדינה, וגם אחריו את התושבים הצעירים, והכל בעבור בצע כסף קטן של השלטון. ההון מחפש כלכלה חופשית. הטענה שלך על מה שעושים במדינות אחרות תואמת את חוקי העזר של העירייה, שדורשת אטימה ונקיון בשטח הנכס שנהרס. בשום מקום בעולם לא מפקיעים קרקע חינם. ברוסיה של סטלין חילקו קרקעות של הפיאודלים לתושבים, היום ישראלים משקיעים ברוסיה, ובסין, ובאוקראינה. המדינה מפסידה.

 20. צבי אמר/ה

  חולדות, עכברים, חתולים, מחפשים אוכל, אותו לא ימצאו בבית הרוס. אשר לנוף מהדירה, אם הבית ההרוס לא יפה, בדירה חדשה בבלוקים של 100 דירות שבונים היום, הנוף הוא הדירות של הבלוק ממול, והכביסה שממול, במרחק של כמה עשרות מטרים, והוא לא יותר יפה, וגם אויר לא תקבל תמורת מליון וחצי שקל, וגם לא שכנים נחמדים. בעל הבית ההרוס ישמח לדבר איתך, וגם מוכן לתת לעני חסר דיור לישון בשטח בחינם, וגם ישמח למכור לך את הנכס בגלל סעיף 131 בפקודת העיריות החדש הנ"ל. רק איפה הקונה ? ואל תשכח , הארנונה החדשה מוטלת גם על חנויות, אשר ננטשו כתוצאה מהקניות שלך בסופרים, ובמרכזי הקניות. וגם מבני תעשיה הרוסים ונטושים צריכים לשלם ארנונה, מאחר שאתה קונה הכול מסין. איך יתחרו בסינים ? תנובה שלהם, הנמל שלהם, ים המלח שלהם, מי שעבד במסחר ותעשיה במבנים שנהרסו מקבל היום ביטוח לאומי 1500-2000 שקל, אם בכלל, חי כמו כלב, אך אתה משלם. כחלון בנה וילה מפוארת בכרמל, ומעסיקים אותו בחברה שזקוקה לחסדי האוצר, במשכורת אדירה. חבר, יש לך מיליארדים של תאים במוח, לא פחות מאלו של עובדי הציבור למיניהם, שמשכורתם וכמותם תופחת מידי יום ביומו על חשבון יתר העם. מי שיושב באוצר אלו חבר'ה צעירים, שלא יודעים מה זה שוק תחרותי, לא מתייעצים עם כלכלנים, לא אחראים למעשיהם, לא עובדים בידיים, לא מפרנסים עובדים, ומחפשים בלי הרף כל מיני חוקים, שיוסיפו בסופו של דבר רק למשכורתם, תחת טענות מפונטזות כאילו העם הוא הרמאי. העם שותק. בית משפט לא מתעסק עם נושאים כלכליים. בקורונה פקידי המדינה לא הפסידו אף פרוטה. הם מאורגנים ושובתים כרצונם, היתר חסרי אונים. ראה, חוץ ממך והעירייה, עד כה אין תגובות אפילו, לא לטובה ולא לרעה, מה שמצביע על הפחד מהשלטון. במצרים, כאשר העלו את מחיר הלחם עשו הפגנות. בצרפת עשו הפגנות. פה , ביבי לא ביבי, ואוכלים קש מילדי האוצר, עם ובלי ביבי, שהרי הם השליטים האמיתיים במדינה, אותם לא ניתן לפטר מהעבודה, קביעות לכל החיים. כל הורה חולם היום להכניס את ילדיו למשרה ציבורית, וגם כבוד מקבלים, בטענה שהם משרתים את העם. קצת אומץ לא יזיק, את דוד המלך בחרו משום שהיה אמיץ כאשר הרג את גוליית, שכחנו ?

 21. צבי אמר/ה

  הקונה לא אידיוט. אין לו שום עניין לריב עם משרד האוצר וחברות הגביה של העירייה, ועם בתי המשפט, ולהפסיד בסוף את הקרקע לעירייה. מה יבנה אם אין ביקוש ? הבניין שיבנה יעמוד בטל, יהרס מחדש. אתה מוכן לתת ביטוח שיימצא קונה שיחזיר לו את ההשקעה ? העיריה, האוצר, מוכנים לתת ביטוח כזה ? מחנות צבא האוצר והעירייה מחלקים בחינם, עם הלוואות מסובסדות לקבלן ולקונה 30 שנים – על חשבונך, ומהריסות באזורים שהוזנחו ומוזנחים על ידי העירייה ורמ"י , מאז קום המדינה, מבקשים מהקונה התמים במכרז מדינה ארנונה, בלי אזהרה מראש ? מחר יבוא עוד חבר כנסת שרוצה להתחסד ולהתפרסם ויכפיל את הארנונה לאבנים אלו. למה שבר דעת יקנה את המוקש הזה בכסף שהרוויח בעבודה קשה בשוק תחרותי ? איך אפשר להאמין לעירייה ולכנסת ? איפה תמצא בעולם הונאה וקיפוח בהיקף כזה ? את החתולים והכלבים מאכילים ! יש עמותות מסובסדות לצורך זה וקרקע עירונית הוקצתה חינם. העירייה דואגת גם לחזירים שיוכלו מפחי האשפה שלך. תציע לעירייה לשכן את החזירים, והחתולים, במכלאות בבתים שהזניחה מ -1948 בשכונת "ואדי סאליב" !!!

 22. צבי אמר/ה

  טענת שחוק צריך לקיים. הדיקטטורות מתנהלות על פי חוק. תקרא את פרוטוקול הדיון בכנסת. מי שעמד מאחורי הסעיף 131 הזה אלו העיריות. העירייה טוענת שהיא משרתת את התושבים, חוק זה הוא הוכחה שהיא משרתת את משכורות עובדיה, וחברות הגביה. הבלוף הכי גדול במדינה הוא שעובד הציבור משרת את הציבור. המשכורות שלהם גבוהות יותר מהממוצע, וזו הראיה, שהחוק לא מעניין אותם כאשר מדובר בכסף. לכן, צריך בית משפט אמיץ, שכולל מחלקת מחקר כלכלית, ולא להטיל את עול הראיה על התושב, ואת התחזוקה של מונופול עורכי הדין על התושבים. עורכי הדין והעיריות הם מונופולים הגדולים במשק מלבד הבנקים. צריך כנסת, בית משפט עליון מתפקד, תושבים, תקשורת, כולם אמיצים, ומאוגדים, כנגדם. לא תיתאגד, ימשיכו עם חוקים, כגון, חוק דירה שלישית, חוק מזומנים, חוק כסף שחור, חוק שקיות בסופר, חוק כלי פלסטיק, מס על דלק, שהעבירו את השליטה המלאה במשק לעובדי הבנקים, המונופולים, העיריות, לעובדי משרדי ממשלה חדשים, לעיריות, כולם עם עוד תוספת של כוח אדם יקר ובטלן עם משכורות עתק. לא הרווחת כלום, להיפך, המחירים עולים, העניים התרבו, ביטוח לאומי למבוגרים 2000 ש'ח לחודש, אינפלציה.

  , ולחברות אספקת האינטרנט, בזק, הוט, שעושקים את העם. המזומן בוטל כדי לתמוך במונופולים, שמעלים את המחירים, ובהם העירייה ומממשל הם בפועל המונופולים הכלכליים המרכזיים בארץ.

 23. צבי אמר/ה

  איך אתה רוצה להילחם בפרסים, בחיזבאללה, בחמאס, לשלוט בשטחים, למנוע נשק לעבריינים, ובמגזר הערבי, כאשר הקופה בידי תועמלנים, ופקידי חיובים וגביה, עם משכורות גבוהות, והקיפוח שולט. רומא נפלה, וגם המדינה שלנו תיפול אם תמשיך ככה.

 24. צבי אמר/ה

  שתי נשים טענו בפני שלמה המלך שהתינוק שלהם. מה עשה ? הורה להרוג את התינוק. האמא האמיתית של התינוק הסכימה לוותר עליו. מהמשל לנמשל. אתה טוען שהבניינים ההרוסים מטרידים אותך ואתה מפסיד כסף בגללם. איך בודקים אם אתה שקרן, מציעים לך אותם עם הארנונה. תקנה. לדבר לא עולה כסף. גם העירייה והאוצר לא מוכנים לקנות, ואין לעירייה שום בעיה לקנות בניין הרוס כי התקציב שלה הוא 4 מיליארד שקל, ויש לה אשראי בבנקים, ותמיכה כספית מהאוצר, שגם הוא נועד לעזור בפתרון בעיות כלכליות של העם. משמע, שהם משקרים. הם לא משרתים את העם, למרות שלכך נועדו. וגם מי שתומך בגזל מוזמן לקנות, אחרת הוא צבוע ומתחסד.

 25. צבי אמר/ה

  חבר, תקרא כתבה באינטרנט על התפתחותה הכלכלית של חברת " מילגם". קונה חברות על ימין ועל שמאל. זו חברה פרטית מונופוליסטית שגובה את הארנונה עבור העירייה, עם חוזה שמבטיח לה כנראה חלק מכספי הגביה. אם הבית שלך ישרף, יפול ברעידת אדמה או פגם בבניה, שיטפון, תאונה, בלאי, חברה זאת תגבה ממך ארנונה על פי סעיף 131 בפקודת העיריות, ותשגשג עוד יותר. גם מחלקת הנכסים של העירייה תצבור עוד קרקעות בלי שהעירייה נתנה לך שירות כלשהו. וגם העובדים שלה וקבלני המשנה יחגגו על הכסף שלך, ויגידו לך שהם מקיימים את סעיף 131 הנ"ל. יגידו שהם משרתים את בעלי הבתים הסמוכים שערכם נפגע מאחר שהשריפה פגעה גם בהם. גם העכברושים נשרפו. כבר אין עכברושים.
  בלוף, גניבה בחסות החוק, לא?

הגיבו כאן לכתבה