שמות ורחובות • איך קיבלו הרחובות בשכונת שפרינצק בחיפה את שמם?

רחוב בר רב האי דוד בשפרינצק. (צילום: מיכל ירון)

את שמות הרחובות בשכונות שפרינצק אני מכירה היטב. לפני 25 שנה עשיתי שירות לאומי בקופת חולים כללית בשכונה, וכך יצא שאני מכירה לא רק את שמות הרחובות, אלא גם את שמות הקשישים שגרו בה פעם וגם את שמות התרופות הרבות שנטלו…

צדק חברתי

שכונת שפרינצק היא דוגמה של ממש לצדק חברתי. מצד אחד זו שכונה עם אוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי נמוך, אך הילדים בשכונה שייכים לבית הספר הטוב ביותר בעיר – ליאו באק, ועם קצת מאמץ הם יכולים להיות בוגרים של בית הספר ולעבור חוויה מעצימה ומעצבת.

כמובן, לשם כך הם צריכים לצלוח את חטיבת הביניים של ליאו באק, שמפגישה אותם עם אלו שהגיעו מליאו באק הפרטי או מבית הספר טשרנחובסקי. ילדים שההורים שלהם מטיסים אותם בסתם יום של חול מסביב לחצי כדור הארץ, פוגשים ילדים שצריכים לעבוד קשה עבור כל דבר שיש להם…

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

שם השכונה

שכונת שפרינצק נקראת כך על שמו של יוסף שפרינצק שהיה פעיל ציוני ויו"ר כנסת ישראל הראשון. הוא כיהן גם כנשיא המדינה בפועל בשנים 1951-1952. רוב הרחובות בשכונה קשורים בצורה כזו או אחרת לצרפת, כמו הכרמל הצרפתי כולו, ששמו ניתן לו בשל הקשר בין קונסול צרפת למייסדי המנזר הכרמליתי השוכן בשכונה, שסייע באמצעות קשריו להקמת המנזר.

רחוב בר רב האי דוד

הרחוב נקרא על שם חבר הכנסת מטעם מפא"י בכנסות הראשונה עד החמישית. יש ברחוב מעגל תנועה, שלפני שנתיים וחצי לפתע נעזב כשהוא בנוי בחלקו. נראה היה כאילו שהפועלים עבדו על מעגל התנועה ובאמצע העבודה מישהו פתאום קרא להם והם פשוט עזבו ולא חזרו יותר, ומעגל התנועה כמו שהוא. במשך קרוב לשנה מעגל התנועה נשאר באמצע העבודה, הייתי נוסעת משם ושואלת את עצמי באיזה עולם דבר כזה יכול להתקיים. אבל פנייה קטנה למי שהיה אז סגן ראש העיר דוד עציוני, שהתחייב שתוך 3 חודשים מעגל התנועה יהיה מסודר, ואכן עמד במילתו. כך נגאל מעגל התנועה מחלקיותו. זה מסוג הדברים שעוברים בשפרינצק, אך כנראה לא היו עוברים בשכונות הרכס.

מעגל התנועה ברחוב בר רב האי דוד (צילום: מיכל ירון)
רחוב בר רב האי דוד בשפרינצק. (צילום: מיכל ירון)
רחוב בר רב האי דוד בשפרינצק – גרסת מעגל התנועה הקודמת (צילום: מיכל ירון)

רחוב שלום קסאן

עורך דין ושופט בימי המנדט הבריטי ובמדינת ישראל. כיהן כשופט בבית המשפט בחיפה בשנים 1937-1942.

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

רחוב כרמיה

על שמו של מי שהיה מדינאי צרפתי יהודי ושימש כשר המשפטים בצרפת. כרמיה נמנה עם מייסדי 'כל ישראל חברים' (אליאנס), חברה שהוקמה במטרה לסייע ליהודים שהופלו על רקע יהדותם ושזכויותיהם הורעו בשל כך. הוא נלחם המשיך ללחום למען שוויון זכויות ליהודים עד סוף ימיו ועד למותו שימש כנשיא 'אליאנס'. אחד הדברים הזכורים והמשמעותיים בפועלו הוא "צו כרמיה" מ-1870, בו הוכרזו יהודי אלג'יריה כאזרחי צרפת.

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

קופת חולים כללית ברחוב כרמיה – המקום הטוב ביותר לעשות בדיקות קורונה בחיפה. התור הקצר ביותר, בפער, ויש אפילו חנייה.

קופ"ח כללית בכרמיה – רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

סמטת אוגוסט רודן

כמו כל הכרמל הצרפתי, גם לסמטה הזו יש קשר לצרפת. רודן היה פסל ידוע מאוד בפריז וכיום ניתן לבקר במוזיאון רודן, שיש בו גם גנים מדהימים ביופיים וגם את הפסלים של רודן. במוזיאון ניתן לראות גם את פיסלה של בת הזוג של רודן, קמיל קלודל. קלודל סייעה לרודן עם הפיסול והייתה זוגתו משך מספר שנים. בשלב מסוים רודן ומשפחתה של קלודל החליטו שקלודל "לא בסדר" והעבירו אותה לבית חולים פסיכיאטרי מחוץ לפריז, שם העבירה את 30 השנה הבאות, בלי לפסל ולו פעם אחת. לפני 100-200 שנה הטיפול בחולי נפש היה פשוט הרחקתם מהחברה "הנורמלית" וכך מצאה עצמה קלודל מורחקת מפריז ולא חזרה אליה שוב, על אף כל תחינותיה.

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

כיכר פרימו לוי

פרימו לוי היה כימאי ששרד את מחנה ההשמדה אושוויץ. לוי כתב על קורותיו במלחמת העולם השנייה מספר ספרים, כשהמפורסם ביותר הוא "הזהו אדם?". לוי ניסה בספריו, בהרצאותיו ובראיונות הרבים שנתן עד ליום מותו בשנת 1987, להסביר מה עזר לו לשרוד את התופת באושוויץ.

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

רחוב אמיל זולא

על שם הסופר והפובליציסט הצרפתי שהתפרסם, בין היתר, בזכות מעורבותו במשפט דרייפוס ותמיכתו בו.

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

בית ספר היסודי 'רמות' בדרך צרפת

בית הספר אליו שייכים ילדי שכונת שפרינצק. אחד מבתי הספר מהם מגיעים אח"כ התלמידים אל חטיבת הביניים ליאו באק.

רחובות שפרינצק (צילום: מיכל ירון)

רחוב בודנהיימר

בודנהיימר היה מנהיג ציוני בגרמניה, ממייסדי ההסתדרות הציונית העולמית ויושב הראש השני של קרן קיימת לישראל.

וכמה זה עולה?

מאתר מדל"ן עולה שהמחיר הממוצע למ"ר בשכונה הוא 21,300 ש"ח. ללא ספק, מה שיוצר את המחיר האסטרונומי הזה הוא מגדל אירופה שברחוב יציאת אירופה, שבו דירות חדשות נמכרות במחיר של 30,000 ש"ח למ"ר. לעומת זאת, בשאר רחובות השכונה המחיר למ"ר נמוך הרבה יותר. דירת 4 חדרים ברחוב כרמיה נמכרה בחודש אוגוסט האחרון במחיר 1.25 מיליון ש"ח. לעומת זאת, ברחוב בודנהיימר, נמכרה דירת 3 חדרים במחיר 920 אלף ש"ח. ברחוב בר רב האי דוד נמכרה דירת 3 חדרים במחיר 900 אלף ש"ח.

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. בני א. אמר/ה

  יפה כתבת מיכל!
  טעות קטנה: רח' אמיל זולא הוא כבר ברמת שאול, ההמשך של רח' דריפוס מצדה השני של דרך צרפת הינו רח' ז'ן לאון ז'ורס שכן שייך לקריית שפריצ. ז'ורס, כמו זולא, גם התפרסם, בין היתר, במאבקו למען זיכויו של דריפוס.

 2. בטי אמר/ה

  השכונה הכי יפה נוף אוויר נקי מיוחדת במבנים

 3. זהבית אמר/ה

  שכונת רמת שאול גובלת בשכונת שפרינצק, לא הייתי אומרת שתושבים אחה בעלי מעמד סוציואקונמי נמוך כלת וכלל

 4. עדה אמר/ה

  כתבה מאוד מעניינת.

 5. אנונימי אמר/ה

  אני גדלתי ברחוב בר האי ירב דוד וזאת בכלל לא שכונה סוציו אקונומית נמוכה תבדקי לפני שאת כותבת

 6. זהבית אמר/ה

  מסכימה איתך . זו רק סטיגמה של סוציואקנומי נמוך.

 7. יעל בלפור אמר/ה

  גדלתי בגבול רמת שאול – שפרינצק ברחוב דרך צרפת פינת כרמיה ,למדתי בבית הספר רמות .הכתבה מאד ריגשה אותי והחזירה אותי לילדות.תודה רבה ♥️

הגיבו כאן לכתבה