103 שנים לשחרור חיפה על ידי ההודים • חלון להיסטוריה

טקס זכרון בניו דלהי לציון "יום חיפה" (באדיבות Haifa Celebrations 2021)

אמש לפני 103 שנים (23/9/1918) כבש הצבא הבריטי את חיפה במלחמת העולם הראשונה, מידי הטורקים. את הכיבוש ביצעה חטיבת הפרשים ההודית ה-15 של הצבא הבריטי ולוחמיה הפכו לסמל גבורה הודי. בשיתוף עם העמותה לתולדות חיפה, אתר חי פה – תאגיד החדשות מביא את סיפורו של הקרב ששינה את מהלך ההיסטוריה של חיפה.

רקע למאורעות

מלחמת העולם הראשונה פרצה ב-1914. מצד אחד עמדו "מדינות ההסכמה": צרפת, בריטניה, רוסיה (פרשה מהמלחמה ב-1917), איטליה (נכנסה למלחמה ב-1915) וארצות הברית (נכנסה למלחמה ב-1917). הן נלחמו ב"מעצמות המרכז": בולגריה, האימפריה העות'מאנית, אוסטרו-הונגריה וגרמניה.

ביוני 1917 הגנרל אדמונד אלנבי הבריטי מונה למפקד חיל המשלוח המצרי והוא התחיל במתקפה על ארץ ישראל, שעדיין נשלטה על ידי העות'מאנים (טורקים).

טקס זכרון בניו דלהי לציון "יום חיפה" (באדיבות Haifa Celebrations 2021)

הבריטים מתחילים בכיבוש ארץ ישראל

הגנרל אלנבי כבש את ירושלים בדצמבר 1917 ללא קרב. ניצחון זה הביא לסיום הכיבוש העות'מאני בארץ ישראל שנמשך 400 שנים, אך חיפה הייתה עדיין תחת שליטת העות'מאנים. לקראת קיץ 1918 תכנן אלנבי לכבוש את צפון הארץ ולהתקדם לכיוון דמשק. בספטמבר 1918 כבשו את עפולה ונצרת. חיפה לא הייתה בתוכניות הכיבוש הבריטיות בעת ההיא, אלא כחלק מכיבוש כלל הצפון.

בעקבות דיווח מוטעה על פינוי הכוחות העות'מאנים, ב-22/9/1918 ניסו הבריטים לכבוש את בלד א-שייח' (נשר של ימינו) אך נכשלו. בעקבות הכישלון, הורה הפיקוד הבריטי על חטיבת הפרשים ההודית ה-15 לכבוש את חיפה למחרת.

טקס זכרון בניו דלהי להרוגי הקרב על חיפה (באדיבות Haifa Celebrations 2021)

ההודים באים (על סוסים)

ב-23/9/1918, עם שחר, פתחו הפרשים ההודים במתקפה על העיר חיפה. 2 גדודי פרשים של החטיבה לקחו חלק בקרב: גדוד הרומחים ג'ודפור וגדוד הרומחים מייסור. בסיוע של יחידת מקלעים בריטית, סיירים וסוללת תותחים, ולאחר שעות של קרב, הצליחו הכוחות לכבוש את העיר בשעות הצהריים.

הכוחות ההודים של גדוד ג'ודפור לחמו באומץ רב וספגו אש מתותחים ומקלעים עות'מאניים. מפקד הגדוד, רס"ן טאקור דלפט סינג, הוביל את ההסתערות אך נפגע ונהרג. את מקומו מילא סרן באהדור אמאן סינג ג'ודהה שהוביל לכיבוש העיר.
גדוד ג'ודפור ספג 6 הרוגים (כולל המג"ד), 34 פצועים וכ-60 סוסים הרוגים.

טקס זכרון בניו דלהי להרוגי הקרב על חיפה (באדיבות Haifa Celebrations 2021)

גיבור חיפה

לאחר מותו, קיבל טאקור את התואר "גיבור חיפה" על אומץ לבו וגבורתו. ב-1924 נחנכה בניו דלהי בירת הודו אנדרטת "טין מורטי" (שלוש הדמויות) ועליה חקוקים שמות כל החיילים ההודים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה. בכל שנה ב-23 בספטמבר מציין הצבא ההודי את "יום החייל ההודי", לזכר הקרב לשחרור חיפה.

הקרב לשחרור חיפה הפך להיות אבן יסוד במסורת הצבאית ההודית, סיפור גבורה של ממש. החל מ-2010, עת נחשף סיפור זה, בכל שנה ב-23 בספטמבר מקיימת שגרירות הודו בישראל טקס זיכרון לזכר החיילים ההודים שנפלו בקרב. הטקס נערך בחלקה ההודית בבית העלמין הצבאי הבריטי בקריית אליעזר, ומשתתפים בו חיילים הודיים, נספחים צבאיים וקהל רב.

בעקבות החגים, יערך השנה הטקס ביום חמישי, 7/10/2021.

הגיבו כאן לכתבה