בשורה משמחת לתלמידי ליאו באק חיפה: שנת הלימודים תתחיל כסדרה במבנה ביה"ס הקבוע

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

קצת אופטימיות…

פרשת האסבסט הבלתי נגמרת בביה"ס ליאו באק מסרבת לרדת מסדר היום במשך תקופה ארוכה מאוד, כאשר בכל פעם מחדש עולות טענות, דרישות, השגות והסתייגויות מהצדדים השונים שידם בדבר. כל צד משוכנע שהוא הצודק ודרכו היא הנכונה… בסופו של דבר, יש להניח, וכך אנחנו גם מאמינים, שכל הצדדים, על אף חילוקי הדעות, היו שמחים שהפרשה תיסגר באופן המוצלח ביותר, הווה אומר – שהאסבסט יוסר מהמבנה באופן בטיחותי, בריאותו של איש לא תיפגע והחיים יוכלו לשוב למסלולם.

כפי שעלה בכתבות הקודמות שהתפרסמו בחי פה בנושא, מדובר בתהליך לא פשוט כלל וכלל, ודאי כשמדובר במבנה המצוי בלב שכונת מגורים ועוד יותר כשמדובר במבנה בית ספר, ואלה שיבלו בו שעות רבות באופן יום יומי, הם בעיקר תלמידים.

במשך הזמן הרב שהנושא על סדר היום, ההורים מחו וארגנו הפגנות על אופן טיפול העירייה בנושא, תושבי השכונה הביעו חשש בפני מה שעלול להיגרם להם כשעבודות הסרת האסבסט יצאו לפועל, העירייה ארגנה שיח עם ההורים, הועלו הצעות להעביר את הלימודים למבנים חלופיים עד שהעבודה תושלם, המשרד להגנת הסביבה הוציא צו מנהלי נגד העירייה על שלא ביצעה את תהליך ההסרה עד לתאריך שנקבע לה בחוק (4/8/21), התברר שחסרים תקציבים לעניין, דיונים, ויכוחים והרבה הרבה חששות…

והנה, כעת, קצת אופטימיות, גם אם לא מדובר בפתרון קבוע, או כזה שיאפשר לכולם להניח את העניין מאחור: לאחר בדיקות שנעשו במקום, נראה שבמצב המבנה כפי שהוא כעת, האסבסט אינו חשוף, אלא אטום, ולכן, כך עולה, אין הוא מסכן את השוהים בסביבתו. אסבסט פריך, כידוע, מסכן את מי שנחשף אליו כאשר הוא חשוף לאוויר, ועל פי בדיקות מעבדה שנעשו במקום, מצב זה לא מתקיים במבנה ליאו באק בעת הזו.

אי לכך, הוחלט כי שנת הלימודים העומדת להתחיל ב-1/9/21, תתקיים בשלב זה כסדרה, במבנה ביה"ס הקבוע.

אין להסיק מכך כי הישארות האסבסט במבנה בית הספר הינה מצב תקין שיכול להיוותר כפי שהוא, עדיין קיימת החובה להסירו, זאת עפ"י החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע”א – 2011. 

אז אמנם זו לא תרועת הסיום וברור כי הנושא עדיין לא פתור, אך באופטימיות, גם אם זהירה, אפשר לשמוח לרגע עבור התלמידים, שיתחילו את שנת הלימודים במקום הקבוע והמוכר להם ולא במבנה חלופי שטיבו לא ידוע, ובתקווה שתהיה זו התחלה טובה, נעימה ורגועה. מגיע להם ולכולנו, אחרי תקופה ארוכה עמוסה לעייפה בחוסר ודאות.


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה – תאגיד החדשות בתגובה:

ההחלטה על קיום או אי קיום הלימודים במוסדות החינוך, לרבות סגירת המבנים והקצאת מבנים חלופיים, היא של עיריית חיפה ובסמכותה הבלעדית. במקרים שבהם קיים אסבסט פריך חשוף לאוויר המהווה מפגע, המשרד להגנת הסביבה מפעיל את סמכותו לסגירת מבנים. ואולם, בהתאם למידע שבידינו, האסבסט הפריך במבנה החטיבה העליונה בליאו באק חסום בשלב זה, ואינו חשוף לאוויר. משום כך, המשרד לא הורה בעת הזו על סגירת המבנה. ככל שיחול שינוי לרעה במצב החשיפה וככל שהמשרד להגנת הסביבה ייווכח כי אין כל התקדמות בהסרת האסבסט לפי חוק, המשרד ישקול נקיטה בצעדים נוספים במסגרת סמכויותיו.

יצוין, כי נושא השימוש במבנה הוא נפרד מהליך האכיפה שמקיים המשרד מול העירייה, בשל אי-קיום חובתה להפסיק את השימוש באסבסט הפריך בבית הספר, להסירו ולהטמינו עד למועד שנקבע בחוק.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  אכן , בשורה משמחת. שבת שלום.

 2. ברחנו מליאו בק אמר/ה

  השמחה והאופטימיות ממש לא במקום. למרבה האבסורד אמנם כרגע המצב הבטיחותי תקין אבל חוות דעת מקצועית מ-2017 קבעה כי לא ניתן לנקות את חלל המבנה לחלוטין וכי לאחר הפינוי הוא יישאר מזוהם בסיבי אסבסט למשך שנים ארוכות. למרות זאת הרשויות מתעלמות ממחאות הורים ומתעקשות לצאת לדרך עם הפרויקט המסוכן. כולם יברחו מאחריות בבוא העת כאשר תתפרצנה מחלות אסבסט בקרב בוגרי ומורי ליאו בק ותקום ועדת חקירה. הורים הצילו את ילדיכם!

 3. יותר קרקס מזה באמת כבר אין אמר/ה

  ואוו אז הדרך של עיריית חיפה לפתור את הבעיה החמורה היא לטאטא אותה מתחת לשולחן ולהכריז שאין בעיה עם האסבסט…
  מזעזע

 4. קקי2 אמר/ה

  הבת של המנהל הכללי של ליאו בק לומדת בחטיבת הנעורים של ליאו בק. המשרד להגנת הסביבה יודעים שפרויקט הסרת האסבסט מסוכן ומתעקשים בגלל פוליטיקה. מה שעלול לקרות ואולי כבר קרה זה שנקבע לא באופן רשמי שהפרויקט ידחה לסיום הלימודים של בתו ובאותו הזמן יעזוב את הנהלת בית הספר.

 5. גל אמר/ה

  עיריית חיפה-חרפה מנסה לפגוע בבית ספר מעולה ובעל מוניטין וזו לא פעם ראשונה.
  מעל שנתיים היא גוררת רגליים ולא עושה דבר לתכנון העבודות הנדרשות על ידי המשרד לאיכות הסביבה. עכשיו במקום להציג תכנון ומבלי שיש לוח זמנים היא פונה לבית הספר להתפנות. בית הספר הוא ארגון חינוכי ולא מנהלי עירוני . במקום לעבוד בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הם פונים ישירות לבית הספר בפניות לא הולמות.
  עד מתי רשעים יעלוזו? עיריית חיפה בהנהגתה הנוכחית היא פשוט חרפה, רשלנית ופושעת.

הגיבו כאן לכתבה