10 שנים והאסבסט טרם פונה • המשרד להגנת הסביבה מתייחס לפינוי האסבסט בבי"ס ליאו באק בחיפה

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

לאחר מאבק מתמשך של הורי תלמידי ליאו באק ודיונים רבים שנעשו בנושא הסרת האסבסט ממבנה בית ספר ליו באק בשכונת כרמל צרפתי בחיפה, ולאחר שביצוע ההסרה נקבע בשנה שעברה במהלך תקופת הקורונה, כשבית הספר שבת מפעילותו ומיד נדחה, כעת מתברר כי כבר לפני 10 שנים יצא חוק המורה להסיר אסבסט פריך מכל המבנים הציבוריים. אם כן, מדוע הדבר לא התבצע עד כה?

המשרד להגנת הסביבה: "לקדם ללא דיחוי הסרת האסבסט"

מכתב נשלח מטעם המשרד להגנת הסביבה לעיריית חיפה, בה הוא דורש הסרה מיידית של האסבסט הפריך הנמצא בבית הספר ליאו באק בחיפה. כבר לפני עשור, בשנת 2011 נחקק חוק בו נדרשה הסרת האסבסט הפריך ממבנים ציבוריים, עד אוגוסט 2021, מה שהשאיר לרשויות כ-10 שנים לבצע את המשימה, אך במבנה של בי"ס ליאו באק בחיפה, נותר האסבסט כשהיה.

עיריית טירת כרמל – רחב

במכתב, המשרד הגנת הסביבה מציג ראשית את החוק: "סעיף 6 לחוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע"א-2011, קובע כי על בעל מקום ציבורי שבו נעשה שימוש באסבסט פריך מותז, להסיר את האסבסט הפריך עד ליום 4 באוגוסט 2021. ובהמשך: "מועד זה קבע תקופת היערכות ממושכת של עשר שנים אשר ניתנה לבעלי המבנים, מתוך הבנה של המורכבות הכרוכה בפעילות ההסרה, החל מגיוס המשאבים, דרך היערכות לוגיסטית הנוגעת לשימושי המבנה ועד לגמישות בקביעת העיתוי לביצוע ההסרה".

 רעות רבי, מנהלת אגף אסבסט ואבק מזיק במשרד להגנת הסביבה (צילום:נתי הורטיג)
רעות רבי, מנהלת אגף אסבסט ואבק מזיק במשרד להגנת הסביבה (צילום:נתי הורטיג)

והנה כבר חלפו עשר שנים אותן הקצה המשרד להגנת הסביבה, וכאמור, האסבסט טרם הוסר. במהלך עשר השנים האחרונות, בעקבות טענות שעלו בדבר מורכבות הפינוי מכיוון שההתזה בוצעה על לבני איטונג, המאופיינים בפני שטח שאינם אחידים, אשר לפי טענת בעלי המבנה, ניסיון להסיר את החומרים המכילים אסבסט מתקרות המרכז החינוכי, יהיה מסוכן ובלתי מקצועי. הוחלט על ביצוע פיילוט ב-2018 על שטח של כ-25 מ"ר, שהסתיים בהצלחה. אם כן, מדוע טרם בוצעה הסרת האסבסט, על אף הפיילוט המוצלח?

התקציב הועבר כבר לפני שנה

במכתב נוסף שיצא אל ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש-רותם, מראש מחוז חיפה של המשרד להגנת הטבע והסביבה, שלמה כץ, הוא מציין כי "בשל הסיכון הגדול מחשיפה לאסבסט והעלויות הגבוהות של ההסרה, אישרה קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה העברת תקציב ייעודי של 10 מיליון ש"ח למשרד החינוך, אשר מחצית ממנו יוקצה להסרת האסבסט בביה"ס ליאו-באק. התקציב הועבר לפני כשנה ועיריית חיפה היא אשר עצרה את תכנית ההסרה שקידם בית הספר בשנת 2020, במאמציו לנצל את תקופת הקורונה לביצוע העבודה בעת שהמבנה הושבת מפעילות".

"יהיה בסדר"? לא בבית סיפרנו

ההורים מחר יוצאים להפגנה על ההתנהלות והדרך של עיריית חיפה ובית הספר ליאו באק

ליאו באק – כרזת ההורים להסרת האסבסט

למרות תקופת ההכנה הארוכה שניתנה לעיריית חיפה, הפיילוט שבוצע והתקציב הרחב שהוענק למטרה זו, הדבר לא התבצע, וכעת ראה לנכון המשרד להגנת הסביבה להתערב ולשלוח מכתב בו נדרשת עיריית חיפה לעמוד בחוק ובדרישות שהוצגו לפני עשור.

מודעים לחששות ההורים

כעת על בית הספר ליאו באק לנצל את חופש הקיץ הקצרה, על מנת לעמוד בחוק שנקבע עוד לפני כ-10 שנים, במקום לנצל את תקופת הקורונה בה שהו כולם בבתים כפי שתוכנן בהתחלה. וכעת הם נמצאים במרוץ נגד הזמן, תוך כדי ניסיון לבצע את התהליך בצורה הבטוחה ביותר עבור הילדים והתושבים שנמצאים בסביבת בית הספר.

שלמה כץ במכתבו מוסיף כי "המשרד להגנת הסביבה מודע לחששות ההורים בבית הספר ליאו-באק, ומדגיש כי יפעל לכך שהסרת האסבסט והסיכון הקיים במבנה ייעשו באופן הבטוח ביותר, כפי שנעשה בכל העבודות שבוצעו בארץ ועם ההקפדה הנדרשת בשים לב לכך שמדובר במוסד המשרת ציבור רגיש בלב אזור עירוני מאוכלס".

תגובה
  1. עומר אמר/ה

    10 שנים מזלזלים ופוגעים בחוק ןשום דבר לא קורה. אז גם עכשיו בחסות פחליש ראשת העיר גם זה לא יקרה . זה רק משליח על שאר הססמאות של השקרנית גמליאל על פינוי בתי הזיקוק וכו… . אין ספק שבתקופת פחליש לא רקה כלום וגם לא יקרה כלום . יש לנו לסבול עוד שנה וחצי איתה ועם החזירים שהיא מטפחת בעיר

לא ניתן להגיב