הרבה שאלות, מעט תשובות – קליש רותם נפגשה עם הורים לשיחה על האסבסט בליאו בק

מימין לשמאל: נחשון צוק, מ"מ רה"ע, קליש רותם, אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה (צילום: שקד ברויר)

כ-50 איש, בהם הורים לתלמידים בבית הספר ליאו בק, תושבי שכונת הכרמל הצרפתי והורים לתלמידים מבתי ספר בסביבה, נפגשו אמש (א', 20/6/2021) עם ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, בבניין העירייה.

כזכור, עבודות לפירוק האסבסט ממבנה ביה"ס ליאו בק תוכננו בתחילה להתבצע בקיץ 2020, אך נדחו לחופשת הקיץ הנוכחי, בשל מחאת הורי התלמידים ותושבי השכונה, שחששו כי פעולה זו עלולה להוות סיכון בריאותי משמעותי. ההורים והתושבים דרשו להיות שותפים במהלך הדברים, בעיקר כדי לוודא כי ננקטים כל הצעדים הדרושים כדי למנוע פגיעה שכזו.

כשמחאת ההורים התעצמה, הודיעה לפתע קליש כי היא עוצרת את התהליך. הפרויקט היה אמור להתחיל אתמול (א', 20/6/21), אך נכון לרגע זה ההקפאה נמשכת. מנגד, המשרד להגנת הסביבה ממשיך ללחוץ על קידום הפרויקט ועמידה בלוחות הזמנים, אשר נקבעו בחוק.

המפגש הסתיים בכך שמזכירות עיריית חיפה אספה את מספרי הטלפון של ההורים המודרגים וסוכם על המשך ההידברות.


החוק מגדיר את חובת פירוק האסבסט:

יש לזכור כי לגופים השונים האמונים על הנושא, ניתן פרק זמן נדיב של 10 שנים כדי להרחיק את האסבסט ממבנה בית הספר, לפי חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע"א-2011, שקבע כי יש לפנות את האסבסט עד לתאריך 4/8/2021.

מקומות חלופיים לתלמידים

בשבוע שעבר פורסם בחי פה – תאגיד החדשות, כי נמצא מקום חלופי עבור תלמידי בי"ס ליאו בק במתחם בי"ס ברמת הנשיא לשנה"ל הקרובה ובבית רות בקריית ספר עד לחודש מרץ 2022.

מימין לשמאל: נחשון צוק, מ"מ רה"ע, קליש רותם, אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה (צילום: שקד ברויר)
מימין לשמאל: נחשון צוק, מ"מ רה"ע; ד"ר עינת קליש רותם; אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה (צילום: שקד ברויר)

החשש מהשלכות סביבתיות, בעיקר בתקופת הקיץ

במהלך השיחה הביעו הורי לתלמידי ליאו בק ותושבי האזור חשש מהתכנית לפרק את האסבסט מגגות בית הספר במהלך חודשי הקיץ, משום שפיזורו באוויר עלול לגרום לנושמים את חלקיקי האסבסט לסרטן. מנגד, הורי התלמידים בבתי הספר האחרים באזור טענו כי פיזור תלמידי ליאו בק לבתי הספר האחרים יגרום לפקקים בכבישי השכונות באזור ולפגיעה באיכות חייהם.

אבי זוהר, תושב שכונת הכרמל הצרפתי, במהלך הפגישה עם קליש רותם:

עם כל הכבוד לתלמידי בית הספר, אני מבקש שהעירייה תתן דעתה בקשר לתושבים. יש כאן אנשים מבוגרים, יש כאן אנשים חולים… אסור להפקיר את התושבים… אני מבקש מהעירייה לקחת את תושבי השכונה לתשומת הלב.

ניכר כי הבעיות המשמעותיות העולות מפרויקט הסרת האסבסט ומדאיגות את ההורים ואת תושבי הסביבה הן:
איפה ילמדו תלמידי בית ספר ליאו בק בזמן ביצוע העבודות, היכן יתגוררו תושבי האזור בזמן ביצוע העבודות ומה יהיו ההשלכות על השכונות בהן שוכנים בתי הספר שיאכלסו זמנית את תלמידי ליאו בק.

אבי, תושב רמת הנשיא, במהלך הפגישה עם קליש רותם:

ההחלטות מתקבלות על רגל אחת ללא תכנון לעתיד… כשההורים מליאו בק יביאו את ילדיהם לבית הספר בשכונה יווצרו פקקי ענק בכל בוקר… אנחנו מאוכזבים ממך, אנחנו לא קיימים מבחינתך, אנחנו החצר האחורית של חיפה… אני לא מזלזל באסבסט ולא הייתי רוצה שבני ילמד שם (בליאו בק), אבל אני לא מוכן שזה (העברת התלמידים מליאו בק) יבוא על חשבון תושבי רמת הנשיא.


קליש רותם התקשתה לספק תשובות לשאלות הרבות שהועלו בפניה, והרבתה לגלגל את האחריות לטיפול במצב לפתחם של המשרד לאיכות הסביבה ולהנהלת בית הספר ליאו בק. היא אף סירבה לאפשר לכתב חי פה – תאגיד החדשות לשאול שאלה בתואנה שלא מדובר במסיבת עיתונאים.
◄ במענה לדרישת התושבים לספק להם דיור חלופי, אמרה קליש כי אין אפשרות שכזו.
◄ במענה לדרישה לבדיקות שוטפות על תקינות האוויר, הציעה קליש כי ההורים ימנו מפקח מטעמם, על חשבון ביה"ס ליאו-באק.

כיתות חלופיות לתלמידי ליאו-באק:

אחד התרחישים מפניהם חוששים מנהלי הפרויקט הוא האפשרות שהפרויקט לא יסתיים עד לתחילת שנת הלימודים הקרובה (ה-1 בספטמבר, 2021). בהקשר לכך הסבירה קליש כי העירייה תקצה את כל הכיתות הפנויות באזור וביניהן מבנה בית הספר ברמת הנשיא. מתשובה זו קשה להבין האם המקום הפנוי בכיתות באזור יכול בכלל להכיל את כל התלמידים שיפונו מהמתחם, לכן התשובה הזו מותירה רמה גבוהה של עמימות בקרב השומעים. תושבי רמת הנשיא, אשר אחדים מהם נכחו בדיון, העלו את חששם מפני עומסי תנועה כבדים, אשר יסתמו את השכונה הקטנה והפקוקה ממילא.

מתוך דבריה של עינת קליש רותם, ראשת עיריית חיפה:

אף כיתה בבתי הספר השונים באזור לא תישאר ריקה וכל כיתה פנויה תהווה מקום למידה זמני עבור תלמידי ליאו בק… על הורי התלמידים מליאו בק ותושבי הכרמל הצרפתי לשכור פרויקטור מטעמם שיקבע האם ומתי בטוח לחזור ללמוד בבית הספר.

לסיכומו של עניין הכיתות החלופיות, נראה כי איש משלושת הצדדים השונים (תושבי רמת הנשיא, הורי התלמידים ותושבי השכונה) לא יצא מסופק מהערב הזה, ובכל זאת כולם מקווים שכל הבעיות הקשורות בנושא יפתרו בהקדם האפשרי.

הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך, המשרד להגנת הסביבה)
הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך, המשרד להגנת הסביבה)

עו"ד תומר ישראל, אב לתלמידים בבי"ס ליאו בק

עו"ד תומר ישראל בריאיון לחי פה:

קליש מפנה אצבע מאשימה כלפי הנהלת בי"ס ליאו בק והמשרד לאיכות הסביבה ולא לוקחת אחריות… אני חושש מאוד למה שיקרה… אני שמח מאוד שדיברו איתנו, זו תוצאה של מאבק רציני. אני מקווה שימשיכו להתייחס אלינו ושיביעו דאגה לבריאות של ילדינו.

נמשיך לעקוב אחר התפתחות העניינים בשטח ונעדכן בסדרת הכתבות שאנו עורכים בנושא

4 תגובות
 1. אייל חיפה אמר/ה

  כל מה שהעירייה תעשה ייגמר במחדל קשה, את זה אנחנו כבר למדנו מהרבה נושאים אחרים
  ההורים צריכים לפנות ישירות למשרד הגנת הסביבה והחינוך להתערב בעניין כי יהיה אסון בריאותי כבד.
  כמו ש"טיפלו" בחזירי בר או בחומ"ס בצ'ק פוסט של מפעל שמן ככה "מטפלים" בלאו בק

 2. מנה אמר/ה

  עוד גישלון חזירי של קליש

 3. ירון חנן אמר/ה

  למה בדיוק ציפיתם מקליש? ראיתם בעיה רצינית אחת בחיפה שהיא לקחה עליה אחריות? וזה כולל את התפשטות הקורונה בחיפה בזמנו ואת מכת החזירים שמתפשטת ללא שליטה בגללה ואת האלימות והירי ברחובות… הכירו את "עינת המגלגלת" זה הכינוי המתאים לה- גם מגלגלת עיניים לשמיים בכל פעם שצף מול עיניה משבר עירוני וגם מיד נשלפת מפיה בלי לחשוב לרגע תסמונת קליש המגלגלת את האחריות לכווולם, כולל אל התושבים…אבל היא תמיד תישאר טפלון, פטורה כביכול מכל אחריות ללא שום חובה וניסיון להירתם לפתרון מצוקות התושבים האמיתיות

 4. אמא מודאגת אמר/ה

  איפה האחריות של הנהלת ביה"ס שמגלגלת ( כרגיל ) את האחריות לפתחה של העירייה ?
  אנחנו רשמנו את הילדים לליאובק שהוא פרטי ולא לבי"ס עירוני והוא מתגלה כאכזבה וכסכנה אחת גדולה.
  בושה וחרפה שכך מתנהלים מוסד חינוכי וגוף עירוני .

לא ניתן להגיב