כביש הדמים | מעברי חצייה בסיבוב ומהירות מופרזת הופכים את רחוב טשרניחובסקי בחיפה למלכודת מוות להולכי רגל

הולכת רגל נהרגה על מעבר חציה בתאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה (צילום: זק"א)

במשך שנים מתריעים תושבים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה בפני העירייה על סכנת הנפשות האורבת להולכי הרגל במעברי החצייה ברחוב, ועל מהירות מופרזת של נהגים שמאבדים שליטה על רכבם וגורמים לנזק ברכוש במקרה הטוב ובנפש במקרה הנורא מכול, ומבקשים שיוצבו פסי האטה בכביש.

ברחוב טשרניחובסקי נמצאים שני בתי ספר (ליאו-באק ובית הספר טשרניחובסקי). במקום יש תנועה ערה של ילדים, נוער וקשישים. המפגש בין הולכי הרגל לבין נהגים שנוסעים במהירות מופרזת הוא מסוכן וקטלני. בשנים האחרונות היו מספר תאונות קטלניות ברחוב.


בעקבות התאונה ב-10/06/21, שבה נהרגה אישה בת כ-70, מנכ״ל עמותת אור ירוק פנה אף הוא לעיריית חיפה, בבקשה שתפעל לשיפור המצב, על ידי הצבת פסי האטה ברחוב.

תאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי - רכב הקיה התנגש במכוניות חונות (צילום: אלכסנדרה שר)
תאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי – רכב הקיה התנגש במכוניות חונות (צילום: אלכסנדרה שר)

מעברי החצייה אמורים להיות המקומות הבטוחים עבור הולכי הרגל, אך נהיגה פרועה בכביש, שאנחנו עדים לה מדי יום ביומו, מונעת מהם להיות כאלה. אם לא די בכך, בכבישים מפותלים ותלולים, כמו הכבישים בחיפה, נוצרת בעיה קשה של שדה-ראיה. תוסיפו למשוואה שמש ישירה לשמשה ומעברי חצייה בסיבוב, חלקם לא מרומזרים, ותקבלו מתכון קטלני שממרר את חיי הולכי הרגל. כזה הוא רחוב טשרניחובסקי בחיפה, הרחוב שחוצה את שכונת כרמל צרפתי, ולא פלא שבכל שנה פוקדות אותו תאונות דרכים קטלניות.

רכב התנגש בעוצמה ברכב חונה, בחוב טשרניחובסקי בחיפה וגילגל אותו אל הקיר (צילום: אלכסנדר סבנקוב)
רכב התנגש בעוצמה ברכב חונה, בחוב טשרניחובסקי בחיפה וגילגל אותו אל הקיר (צילום: אלכסנדר סבנקוב)

מהנדס התחבורה מתריע כבר שנים:

משה ליבוביץ׳, תושב שכונת כרמל צרפתי ומהנדס תחבורה, תנועה ודרכים, התריע בפני העירייה לפני כ-16 שנים על המצב המסוכן ברחוב.

כך כתב במכתב השני ששלח באותה שנה, באוקטובר 2005:
״מהנדסי התנועה והדרכים בעירייה קבעו בזמנו שהרחוב הינו עורקי ולכן לא ניתן להתקין בו פסי האטה, דעתי שונה, ובהחלט ניתן לבצע זאת, לפחות במעברי החצייה שקיימים ברחוב, שאחד מהם הינה בדיוק בנקודה רגישה בסמוך לעיקול שליד הכניסה לבסיס, גם ב"מחיר" יצירת אי נוחות מסוימת לרכבים הגדולים, שגם הם שותפים לחגיגת המהירות…המציאות פשוט זועקת והכתובת רשומה על הקיר. כמה איתותים ללא נפגעים בנפש צריך לקבל עד שיהיו גם נפגעים בקרב אנשי השכונה/הולכי הרגל במדרכות?״

הולכת רגל נהרגה על מעבר חציה בתאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה (צילום: זק"א)
הולכת רגל נהרגה על מעבר חציה בתאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה (צילום: זק"א)

חלפו 15 שנה ודבר לא נעשה…

במכתב ששלח בחודש יוני האחרון כתב ליבוביץ׳:
״ניתן היום לבצע הגבהות מוארכות המאפשרות מעבר של רכבים גדולים כדוגמת אוטובוסים ומשאיות בלי שהדבר יהווה בעייה, וידוע לי שהעירייה מבצעת פסי האטה מעין אלה כבר במספר מקומות ברחבי העיר…כל פתרון שלא יאלץ את הנהגים להאט באופן פיסי, דבר שניתן לקבל באמצעות הגבהות אלה, לא יגרום לנהגים להאט וישאיר את אותן הבעיות של איבוד שליטה, פגיעה ברכבים, וחלילה וחס בפגיעות בנפש.״

תאונה ברחוב טשרניחובסקי בכיכר
תאונה ברחוב טשרניחובסקי בכיכר

גם בעמותת אור ירוק מוטרדים מהמצב

ב-21/06/21, לאור פניות רבות שהגיעו לעמותת אור ירוק, פנה מנכ״ל העמותה, ארז קיטה, לראש עיריית חיפה עינת קליש רותם בבקשה שהעירייה תפעל לשיפור הבטיחות ברחוב על ידי הצבת פסי האטה שיכולים לצמצם באופן משמעותי את היפגעם של הולכי רגל. ״בחיפה נפגעו 1131 הולכי רגל במעבר חציה בעשור האחרון (2011–2020), מתוכם 18 בני אדם נהרגו. בשנת 2020 נפגעו במעבר חציה בעיר 85 הולכי רגל, מהם שני בני אדם נהרגו״

עוד כתב קיטה כי "מדינת ישראל היא מקום מסוכן ללכת בו ברגל. אנחנו מחנכים את הילדים שלנו לחצות רק במעבר חציה אבל המעבר הפך למסוכן ולא בטוח. זירת ההיפגעות מאוד ברורה ולכן חייבים לרסן ולמתן באמצעות פסי האטה את מהירות נסיעת כלי הרכב כדי להפחית את הסיכון לפגיעה. ריסון מהירות כלי הרכב ומיתון התנועה יכולים לצמצם באופן משמעותי את מספרי הנפגעים ואת כמות תאונות הדרכים. חשוב לפעול כעת כדי למנוע את הנפגע הבא ולהציל חיים".

הולכת רגל נהרגה על מעבר חציה בתאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה (צילום: ירון כרמי - חי פה)
הולכת רגל נהרגה על מעבר חציה בתאונת דרכים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה (צילום: ירון כרמי – חי פה)

עיריית חיפה הגיבה בקירצוף הכביש

לאחרונה, ככל הנראה בעקבות התאונה הקטלנית שארעה בטשרניחובסקי בתחילת חודש יוני, נעשו עבודות חספוס בעיקול הכביש מול הכניסה לבסיס הצבאי, אך חספוס הכביש מונע החלקה ולא מספיק ממתן את המהירות בכביש.

בשבועות האחרונים משטרת ישראל יצאה במבצעי אכיפה מוגברים וממוקדים בעיר במסגרת המאבק בתאונות הדרכים, וטוב תעשה אם תמשיך במבצעי אכיפה אלו לצד פעילות יום-יומית בלתי מתפשרת.

שתי פעולות חייבות להיעשות במקביל:

משטרת ישראל חייבת להשליט סדר ולהגביר את הנוכחות שלה ואת האכיפה בכבישים, הן העירוניים והן הבין-עירוניים, והרשות העירונית חייבת להציב פסי האטה או רמזורים, כל דבר שיכול למתן את מהירות הנסיעה באופן אורגני ומיידי.

מעיריית חיפה סירבו למסור תגובה לכתבה


הגיבו כאן לכתבה

14 תגובות
 1. דוד שחף אמר/ה

  אנחנו בשכונת הדר סובלים מאותה בעיה ברחוב רבי עקיבא הוא כביש ראשי ויש בתי ספר וגני ילדים ויש במפרים לניראות בגובה שלא גורם להאטה ונהגים טסים בכביש ללא שדה ראיה.

 2. ניר אמר/ה

  אני גר בשי עגנון וכל לילה רעשי מכוניות מירוץ שעולות ויורדות בסטלה מאריס , ואין משטרה , הם רוצים שאעלה למעלה וארשום את מספר הרישוי של הרכבים הללו , ממש הזוי

 3. לימבו אמר/ה

  נגד נהגים משתוללים יש רק פתרון אחד:
  העמדה לדין.
  בחו״ל יש מצלמות
  בארץ קדחת.
  אירי חצות אתמול: רוכב אופנוע השתולל ברח׳ טרומפלדור. הלו וחזור.

 4. חנה מורג אמר/ה

  לא מצליחה להבין איך לא משתלטים על כבישים כל כך אדומים בתוך העיר. שד הנשיא, רח טשרניחובסקי, ועוד כבישים הסמוכים לבתי ספר.
  בטכניון יועצי תחבורה בעלי שם.
  לא מצליחה להבין את הכשל הזה .😱

 5. אייל אמר/ה

  לשים פסי האטה ברחובות ראשיים בחיפה יהפוך את הנסיעה לבלתי נסבלת. יש רמזור וכיכר תנועה, מה הבעיה.

 6. אודי אמר/ה

  עיריית חיפה מגיבה על איזשהו נושא בכלל? ראש העיר הכושלת בתולדת העיר והמדינה

 7. מיכאל אמר/ה

  הכול בולשיט !
  אל תגנו על רוצחים או רוצחות !
  חוק תעבורה מספר 1 אם אין שדה ראיה או עוצרים בזהירות או מורידים
  רגל מהגז ולוחצים אט אט על הבלמים .
  הכביש זו לא חויית אקסטרים או לונה פארק !
  מי שרצח את בת ה 67 צריך לגזור ע' עונש מוות !!!!!!
  לא לנסות להחליק את הרצח לבעית ראיה . נקודה !
  המהירות המותרת בעיר מופרת באופן קבוע לכדי נסיעה במהירות
  70 . 80 . אין פה אפילו ספק שיום שלא קורה משהו , זה יום שעבר בנס .

 8. א.ד. אמר/ה

  התגוררתי שם לפני כ-30 שנה וכבר אז פנינו לגורמים ולא נעשה דבר. בכל בוקר מתעוררים ומתפללים שהרכב שלך החונה בכביש, לא נפגע בלילה בתאונה. למרות פניות רבות דבר לא נעשה ולכן עברתי דירה לאזור אחר.

 9. אייל אמר/ה

  נשמח לכביש שיקצר את הירידה אל סטלה מאריס דרך הבסיס והמשך רחוב זאב מרכוס ללא צורך בעיקוף הענק הקיים היום בטשרניחובסקי.
  כל מה שצריך זה מנהרה קטנה היכן שמתחיל הבסיס אחרי רחוב דוד מרכוס, שתתחבר מכביש סטלה מאריס אל טשרניחובסקי ותחסוך כ-5-6 דקות נסיעה לעיקוף דרך המצפור.
  לא מבען למה לא נעשה עד היום וגם יוריד דרמטית את נפח התנועה בהמשך טשרניחובסקי.

 10. פוזמק חוטטרה אמר/ה

  יש משהו שכדאי להפנים: רמזורים מסוכנים לצבור משום שהם מיצרים מפגש מלאכותי של נתיבי תנועה, המייצרים עצירות פתאומיות והאצות מטורללות כאשר הרמזור מתחלף, וגם מתח ועצבנות של הנהגים. כמו כן רמזור פגום זה ממש אסון וחלוקת הזמנים לכל כוון הרבה פעמים שגויה. בקצור: הרמזור הינו קוצב לב מלאכותי המורכב על לב בריא. במקום רמזורים חייבים לחזור לשיטת הכבישים החד סיטריים ואם זה בלתי אפשרי, אז כיכרות (דו מסלוליות). זה גם מאט את המהירות ומיצר בטיחות וגם לא מיצר פקקי תנועה ומאפשר לתנועה לזרום ברוגע.. כל מה שנשאר לנהג הוא ללמוד עקרונות פשוטים של נהיגה בכיכר (השתלבות ריצ'רץ', מעבר נכון מנתיב לנתיב, תנועה רגועה) וזהו זה. עד היום במשך כחמישים שנה, אני היחידי שמדבר על כך.

 11. רונן אמר/ה

  אני בשוק!
  מטעם עיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

  האם קליש או ראש העיר בפועל נחשון צוק מסרו אי פעם תגובה?

 12. רונן אמר/ה

  בנו"ש יש כמעט על ערב מירוצי מכוניות.
  מזיו לאורך טרומפלדור וברחוב הגליל שם אין אפילו איזור הפרדה בין הנתיבים.
  תאונה קטלנית זה עניין של זמן.

 13. א.ד. אמר/ה

  לרונן, על המירוצים בלילות, ברחוב הגליל, דיווחתי מספר פעמים למשטרה וכלום לא נעשה. בעבר, כשצילצלתי שוב ושוב למשטרה, נעניתי כי אינם מוצאים את הרחוב, מאז 🙈🙊🙉 … נחכה לעוד תאונה מעבר לאלו שכבר התרחשו במקום.

 14. שוקי אמר/ה

  ישבה מועצת החכמים של ראשת העיר הכושלת בתולדות העיר חיפה והחליטה לקרצף את הכביש! עכשיו כל פושעי הכביש יכולים לנסוע אפילו מהר יותר כי קליש סידרה להם אחיזת כביש טובה יותר.

הגיבו כאן לכתבה