ערר נגד התכנית ההרסנית להקמת מתחמים לוגיסטיים בגדות נחל קישון

חברי מועצת העיר אביהו האן ומוטי בליצבלאו, יחד עם רשות נחל קישון, הגישו ערר למועצה הארצית נגד התכנית ההרסנית להקמת מתחמים לוגיסטיים בגדות נחל קישון

יו”ר הירוקים של חיפה חבר מועצת העיר אביהו האן, וחבר מועצת העיר מוטי בליצבלאו, ורשות נחל הקישון הגישו השבוע ערר למועצה הארצית לתכנון ובניה נגד תכנית “מתחם לוגיסטי נמלי ישראל” של חברת נמלי ישראל פיתוח ונכסים בע”מ (חנ”י), המבקשת להקים משטחי אחסנת מכולות ומחסנים לוגיסטיים בצמוד לגדות הנחל ולפארק מורד נחל קישון.

העררים הוגשו לאחר שרשות נחל הקישון קיבלה אישור הגשת ערר מהמועצה הארצית זאת לאחר שהוועדה המחוזית אישרה את תכנית חברת נמלי ישראל. תוכנית פיתוח מתחם לוגיסטי בסמוך לנחל שיהיה על חשבון שטחים פתוחים איכותיים, וייפגע בסביבת הנחל, הנוף ובערכי הטבע הנדירים במקום.

לשטחי האחסנה חלופות רבות במרחב המפרץ, בעוד שלנחל קישון אין חלופות מיקום

האן ובליצבלאו ציינו בערר, תוכנית מתחם לוגיסטי נמלי ישראל, היא אחת ממספר תוכניות אותן מקדמת חנ”י לפי שיטת הסלאמי ללא ראיה כוללת של השפעות סביבתיות של כלל התוכניות על המרחב, שכלול בו גם נחל הקישון ושטחים בעלי ערך ביולוגי אדיר וייחודי.

הם טוענים, כי טוענים בתוכנית זו אין התייחסות להגבלת כמויות מכסימליות של החומרים המסוכנים (החומ”ס) המותרים לאחסון בכל תא שטח נתון, או מגבלה של תאי שטח בהם לא ניתן יהיה לאחסן חומרים מסוכנים, אלא תנאי בלבד כי האחסנה של חומ”ס תותר אם הסיכונים ממנו אינם חורגים מגבול המגרש, והאחסנה תהה באמצעים ואריזות סגורים.

בכך נסללת הדרך להגדיל ללא מגבלה את רמת הסיכונים והאיומים לאור גידול הוודאי של כמות המטענים שיעברו בשטחים אלו, ובהתחשב במגה אירוע שהתרחש לאחרונה בלבנון בירות.

נחל הקישון (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)
נחל הקישון (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)

לתושבי חיפה מגיע פארק קישון גדול ומורחב ולא להיות מוקפים במכולות ובחומרים מסוכנים

עוד הוסיפו בערר, תכנית זו הופכת את מרחב הקישון הלכה למעשה לאזור של מחסני ענק ומשטחי אספלט לאחסון מכולות, במקום שמן הראוי היה להקים בו פארק רחב ידיים לטובת תושבי האזור, נכתב בערר. רשות הנחל מבקשת לקבוע בערר שהגישה, כי השטחים הצמודים לבית הגידול הלח והנדיר של מלחת הקישון דינם להיות מצורפים לשטחי הפארק ולא לשמש כשטחי אחסון מכולות ומקום להקמת מחסני ענק לטובת נמל המפרץ.  

לתושבי חיפה מגיע פארק קישון גדול ומורחב ולא להיות מוקפים במכולות ובחומרים מסוכנים. כחלק מתכנית החדשנות שמובילה רמ”י יש להתייחס בצורה שונה לכל מפרץ חיפה ולצמצם עד כמה שניתן את השטחים לצרכים לוגיסטיים ולהרחיב עד כמה שניתן את שטחי המפרץ לצרכי תרבות, פנאי ותיירות. תכנית עורף הנמל אינה עונה על עיקרון זה.  בתכנית עורף הנמל יש ריבוי מוגזם ועצום של שטחים לוגיסטיים שלמעשה מונעים שימושים נוספים איכותיים יותר בהיבטי מסחר, תיירות, תרבות ופנאי.

מתחם 95 דונם נמצא במרחק של מטרים ספורים מגדתו הדרום מערבית של נחל הקישון. איזור זה בעל רגישות אקולוגית גבוהה נכבש ע”י אספלט ואחסון מכולות וחומרים לוגיסטיים שונים שמקומם לא שם. יש להקצות איזור זה לצרכי הנחל ולהרחבה המיועדת של פארק מורד נחל הקישון. אין בשום מקום בעולם איזורי אחסון לוגיסטי בקרבה כזו גבוהה לנחל הזורם בלב עיר.

הקצאת שטח זה יפגע קשות בשימור וטיפוח השטחים הפתוחים וערכי טבע ונוף לאורכו של הנחל  ולשיקום המערכת האקולוגית והנופית של גדת הנחל. אסור לאפשר לזה לקרוא.

לשטחי האחסנה חלופות רבות במרחב המפרץ, בעוד שלנחל קישון אין חלופות מיקום. בבדיקה שערכה רשות הנחל נמצא כי ברדיוס של 2.5 ק”מ מנמל המפרץ קיימים כבר כיום קרוב ל 2,400 דונם של מחסנים ומכולות שהוקמו בעיקר ע”י יזמים פרטיים. לפיכך, תמוהה התעקשותה של חברת נמלי ישראל לגזול מהציבור את השטחים הערכיים הצמודים לנחל, דבר שיגרום להכחדת מינים נדירים השוכנים במלחת הקישון. עוד הצביעה הרשות על היעדר בחינה ביחס להיקף פעילות עורף הנמל וביקרה את הועדה המחוזית אשר אימצה ‘ככזה ראה וקדש’ את מצגיה של חנ”י עצמה. 

אין כל צדק והיגיון שבמחוזות אחרים במדינת ישראל יאושרו פארקים רחבי ידיים ואילו במחוז חיפה יאושר פארק צר ומצומצם

בערר אותו הגישה הרשות צוין, שאין כל צדק והיגיון שבמחוזות אחרים במדינת ישראל יאושרו פארקים רחבי ידיים ואילו במחוז חיפה שממלא רווי בתשתיות ותעשיות מזהמות יאושר פארק צר ומצומצם.

עוד הצביעה הרשות בכתב הערר על כשלים באישור תכנית חברת נמלי ישראל ובהם חריגה מהוראות תכניות מתאר ארציות, אשר קבעו צורך בקבלת אישורים וחוות דעת כתנאי לדיון בתכנית, אישורים שלא התקבלו במקרה הזה. בנוסף, נכתב בערר הרשות על הצורך לבחון את התכנון במפרץ חיפה בראייה מתכללת ולא בראייה צרה כפי שמתח על כך ביקורת מבקר המדינה, השופט בדימוס פרופ’ יוסף חיים שפירא, בדוח שכתב בשנת 2019.

שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)
שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)

מנכ”לית רשות נחל הקישון, שרון נסים מסרה לחי פה:

חברת נמלי ישראל ממשיכה לעשות באזור ככל העולה על רוחה והמצב הזה לא יכול להימשך כך. התכנית הרסנית, יש בה פגיעה בלתי מידתית בחי ובצומח במורד הנחל והיא תפגע קשות בהקמת פארק מורד נחל קישון המיועד לכלל תושבי האזור.
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

יו”ר הירוקים של חיפה, אביהו האן מסר לחי פה:

הערר שהוגש על ידי סיעת הירוקים חשוב ביותר. אנו לא רק מדברים אלא פועלים. לצערינו ראש העיר שחובתה להגיש ערר ויתרה ללא מאבק לגזילת השטחים האיכותיים של מפרץ חיפה לטובת מחסנים ולוגיסטיקה.

שטחים אלה נדרשים לצרכי הקמת פארק נחל קישטן גדול שתושבי חיפה זכאים לו בזכות ולא בחסד. תקוותי שהמועצה הארצית לתכנון ובניה תשקול נכון ותחזיר לתושבים מאות דונמים איכותיים לטובת הפארק.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. מיכאל אמר/ה

  למה לא בירקון ?

 2. רונן אמר/ה

  בדוק חברת חני לא רואה אנושות בטח לא את הטבע בזיון מטורף הם מסוגלים לזהם את הים בשביל אינטרסים שלהם בזיון חובה להתעורר עליהם

 3. מירי אמר/ה

  הלב נקרע כשנוסעים בכביש 22 ורואים את פארק המכולות והבטון והגשרים של הסינים.
  למה לחיפאים, שגרים בעיר שפעם היתה ירוקה ויפה, לא מגיע פארק כמו שיש בתל אביב ובערים אחרות בעולם? לנוח, להירגע, ספורט, אויר צח, טבע, צמחיה וכו’.
  ל מ ה לנו לא מגיעה!!!!!!
  מכרנו את נשמתנו ואת חיפה לשטן. רשות הנמלים והסינים הרגו לנו את העיר.
  ה צ י ל ו !!!!!

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מסכים במאה אחוזים עם ידידי אביהו האן, חבר מועצת העיר חיפה וגם מוטי מהירוקים. יישר כוח אביהו ומוטי.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו