מצעד הגבורה הוירטואלי בחיפה • אופטימיות וזיכרון השואה בהובלה חיפאית

דרך חדשנית להסתכל על השואה – פרויקט לאומי מבקש להסתכל על השורדים והנספים כמודלים להשראה יומיומית ובכך להפוך את זיכרון השואה לרלוונטי ליומיום של כולנו – מצעד הגבורה הוירטואלי.

מצעד הגבורה מבקש להעביר את זיכרון השואה מפאסיבי לאקטיבי, במקום להסתכל על סיפורי השואה מנקודת מבט חיצונית, הפרויקט מבקש למקם אותנו בתוך נפש השורדים והנספים ולדמיין את עוצמות הנפש שנדרשו לפעמים כדי לבצע גם פעולות יומיומיות.

המצעד הרשמי החל בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בטקס פתיחה עם הופעה מיוחדת בהתנדבות של הזמר שי גבסו, מילים מפי צבי גיל, שורד שואה (מנהל חטיבת החדשות בטלוויזיה בדימוס), ובהובלת מועצת התלמידים הארצית ותנועות הנוער, מעל ל-12 אלף אנשים צפו בטקס עד כה. כאשר יום קודם לכן קיימה שותפות חיפה בוסטון טקס אינטרנטי עם חיבור קהילתי טראנס אטלנטי, תחת החיבור עם מצעד הגבורה Brave Together – חיזוק גבורת הרוח האנושית. 

מצעד הגבורה הוירטואלי, לווה ב-25 שעות של פעילויות לבחירה: אתגרי גיבורים ברשתות החברתיות במסגרתן הועלתה על נס גבורת הרוח האנושית (16,127 אנשים לקחו חלק), אתגרים אלו קיבלו חיזוק מסוכנות המשפיענים החיפאית WELEAD.

הדוגמנית יערה בנבנישתי משתפת בסיפורה האישי ומזמינה את הציבור להשתתף במצעד הגבורה הוירטאולי

מור ביטון משתפת
סבא שלי הגיבור, יפים חיים פודגוייצקי, יליד אודסה שבאוקראינה. שרד את השואה במחבוא יחד עם הוריו ושלוש אחיותיו.

חדווה חילקו מרקוביץ משתפת
שמחה חילקו ז"ל. יליד סמייטיצה פולין.שרד באושוויץ מ ינואר 1943 עד השחרור ב1945.עלה לארץ באונית המעפילים שבתאי לוז'ינסקי (היא שושנה מהשיר) נתפס ונשלח לקפריסין.הגיע לישראל לאחר השחרור מהמחנה ב 1948.

עינב מושקוביץ משתפת:
סבתא טובה ❤ ילידת הונגריה, שרדה את מחנה אושוויץ יחד עם אחותה חנה ז"ל ויחד עלו לארץ והקימו משפחות

ליאור לנדא משתפת אותנו בגיבור שלה

דנית משתפת אותנו בסיפור הגיבורים האישי שלה
הגיבורים בתמונה אלו סבא וסבתא שלי.
משה – יאנו ואילנה – אילונקה.
התחתנו בתום המלחמה, כשחזרו לבית ריק ממשפחה עניפה, שהנאצים מחו מעל פני האדמה.
סבי וסבתי נולדו וגדלו בהונגריה, סבתי שאיבדה את בנה בן ה-7 ואת בעלה, לא הסכימה לחזור ולבקר בהונגריה.
סבתא וסבא – מאמי ואפו – גיבורים שאתם!
תודה שהמשכתם בחיים ובחרתם להמשיך לקיים משפחה וצאצאים.
מבטיחה לזכור ולהזכיר!
אתם פה חסרים לי! אוהבת אתכם!
מתוך מקבץ מפואר של תמונות בחרתי דווקא את זו- בה שניכם צוחקים.
אף על פי כל ומה- נשאר לכם משהו לצחוק ממנו-הלוואי ויכולתי לדעת.

בנוסף התקיימה סדנה שלימדה כיצד למצוא את רגעי הגבורה בכל סיפור שואה קלאסי ולהפוך אותו לסיפור גבורת החיים, ו-53 מעגלי שיח ב-ZOOM שביקשו להנגיש זיכרון מעצים כדרך לרתום את הציבור לעשייה יומיומית, התגובות מכל מי שעבר את התכנים היו מאוד חיוביות ורתמו לעשייה.

וידאו

יוזמי האירוע

הפרויקט הוקם בשנת 2018, על ידי ליאון בן-נס ואנונו וחבריו לקורס מפקדי פלוגות ומאז הכפיל את עצמו כל שנה, והכל כל בסיס התנדבותי. ב-2020 תוכננו להתקיים 10 מצעדים, בהשתתפות כ- 10,000 משתתפים בכל רחבי הארץ, כולל מצעד גדול בחיפה לאורך הטיילת. אולם בעקבות הקורונה, המצעדים הפיזיים הומרו למצעד וירטואלי, כאשר את הובלתו לקחו על עצמם, מייסד הפרויקט עו"ד ליאון בן-נס ואנונו ממשרד נשיץ ברנדס אמיר, ליטל פרבשטיין רכזת תחום נוער ומנהיגות הנוער בתיכון ליאו באק חיפה, ליאור לנדא מנהלת שיווק ופיתוח עסקי וחברת המנהיגות הצעירה בשותפות חיפה בוסטון, ואלמוג שחר מנהלת קהילות ויזמית חברתית.

היו שותפים רבים לאירוע, אולם ניכר כי נציגי חיפה בלטו ביתר שאת בקרב המארגנים: תיכון ליאו באק וליטל שהובילו את העשייה בצורה מופלאה, שותפות חיפה בוסטון, מועצת התלמידים והנוער המחוזית מועצת התלמידים והנוער העירונית, הנהגת צופי חיפה ושבטי הצופים אילנות, מגשים וכרמל, כאשר גם השכנים הצטרפו, מרכז משמעות מקריית מוצקין, ושבטי צופים נוספים מקריית מוצקין וביאליק.

בין השותפים הארציים ניתן למצוא את תכנית !IMPACT של ארגון FIDF, סוכנות WeLead, תנועת הצופים, הקרן לרווחת נפגעי השואה, מועצת התלמידים והנוער הארצית, אגודת הסטודנט’ באוניברסיטת תל אביב, המרכז להוראת השואה, תנועת אחריי, ארגון יוצאי יוון בישראל, ארגון רוב הנוער, גופים רבים נוספים וכמובן הקהילה האזרחית המופלאה.

לסיכום

המתכונת הוירטואלית הינה מתכונת מופלאה, אולם אין תחליף למפגשים פיזיים ולעשייה פיזית. למרות זאת ובהינתן המצב, מעז יצא מתוק, בתוך חודש בודד הופק המצעד הוירטואלי. יש הרבה ללמוד, אבל בהינתן הזמן, התוצאה יצאה מופלאה, במקום “סמיילי עצוב” רחבי הרשת התמלאו ב”לייקים” של “לבבות” ביחס לגיבורים ולגיבורות שלנו.

“אנחנו רוצים שאנשים ירתמו את זיכרון השואה לטובת יצירת עולם טוב יותר, כפי שאומר שורד השואה, צבי גיל, הזיכרון חייב להוביל לעשייה משמעותית ולמחויבות מוסרית”, אנו מקווים כי זו תהיה התחלה של שינוי תודעה, המסתכל על השורדים והנספים לא ברחמים אלא כהשראה – כגיבורים, ובעקבות כך הציבור ישאב כוחות שיאפשרו לו לקחת חלק גדול יותר בעשייה.

המעוניינים להצטרף לפעילות מוזמנים לחפש את "מצעד הגבורה" בגוגל, פייסבוק ואינסטגרם.
או פשוט להיכנס לאתר brave-together.com

תודה גדולה לציבור לכל מי שלקח חלק והוביל עשייה למען העצמת אורם של השורדים והנספים

לא ניתן להגיב