הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

האם יש פרפרים פה בקיץ ?

הבהרה קטנה: אנחנו אמנם רצים לחפש פרפרים אבל לא...
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

מרכז חורב • המרכז של הפגנות המחאה בחיפה

מאז תחילת המחאה הציבורית נגד הרפומה המשפטית בשנת 2023,...

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה • כאן תוכלו להזמין קירות ירוקים לביתכם ולתרום לקהילה

מה קורה בגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה?

בסירקין 1 בחיפה קיימת, כבר עשרות שנים, גינה עזובה ומוזנחת ומסביבה בתים, אשר משקפים את הלך הרוח הכללי בשכונה סביב שוק תלפיות, שכונה אשר סובלת מהזנחה מתמשכת. בשנים האחרונות, מתכננת ערים חיפאית בשם אביב נגבי חברה לעמותת 'ארץ עיר', אשר עוסקת בשיקום פריפריה (ופריפריה עירונית), במטרה להפיח מחדש חיים בשכונה שהייתה פעם שוקקת חיים ועשירה בארכיטקטורה נפלאה. כך, לאט לאט, הם שינסו מותניים והחלו בתכנית הבראה לאזור, ע"י עידוד ועזרה לעסקים חברתיים לקום, כמו הרובין פוד, מתחמי אמנות, מתחם שירה, וגם שחר סיוון, האמן, העתיק לאחרונה את הסטודיו שלו לסירקין 5. בנוסף נפתח שם פאב ה'קרן' אשר מקיים אירועי תרבות ופנאי. לאחרונה אושר, סוף סוף, להקים גם גינה קהילתית באותו מתחם.

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
המתחם לפני הקמת הגינה – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מיהו ניב עוז ?

את הפעילות מוביל ניב אוז'לבו עוז, בחור אמיץ עם לב רחב, כמו הפרויקט שהוא מנסה להרים, עוד בטרם החלו ימי הקורונה ועתה הוא נמצא בגיוס מממנים של פרויקט "קירות ירוקים". ניב מסביר מה קורה בגינה הקהילתית, מהי , ומה הפרויקט שהוא רוצה רוצה להוציא אל הפועל וכיצד.

ניב עוז (אלבום אישי)
ניב עוז (אלבום אישי)

מה זאת אומרת גינה קהילתית?

ניב עוז: "לפני הכל, אנו רוצים לייצר מקום מפגש לקהילה שגרה באזור ולתת מענה לצרכים קהילתיים, כמו למשל, לספק מקום בטוח לילדים לשחק, במקום שיעשו זאת על הכביש. אנו מעוניינים לערוך סדנאות ופעילויות פנאי, לייצר מקום נעים וירוק שאפשר להיפגש אחה"צ לשבת ולקרוא ספרים (יש גם חנות ספרים 'מרתף הספר' של יהודה כלפון ממש בכניסה לגינה). אנו רוצים ליצור פינת ישיבה,  ליצור ריאה ירוקה בתוך השכונה העירונית, ליצר פעילות שוטפת בגינה מתוך אכפתיות למקום ועוד".

את כל הרעיונות לפעילויות מעלה האוכלוסייה שגרה באזור בתהליך שיתוף ציבור, שהחל לפני חודשיים וקורה בשיתוף עם מחלקת הרווחה בעיריית חיפה. הפעילות בגינה נעשית בהירתמות והתנדבות של תושבים בשכונה מתוך אכפתיות לסביבה והאהבה לעבודה עם אנשים ואדמה. כי בסה"כ זה מאוד כיף, מאחד, ואפילו מרפא לעבוד בידיים עם האדמה ועם צמחים חיים.

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
המקום חשוך לפני הפרויקט ותאורת הרחוב – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

שת"פ עם עיריית חיפה – להפוך את המקום לבטוח יותר בלילות

אני מודה מקרב לב לכל מי שנכון להשתתף בפרויקט – אלה האנשים המדהימים, תושבים ובעלי עסקים, שמחזירים עטרה ליושנה, מתוך אכפתיות אמתית ואהבת אדם. עד כה בפעילות קצרה של חודשיים הספקנו להכיר את הדיירים ולערוך מפגש היכרות ראשון עמם. רתמנו את העירייה למקם תאורה ובכך להפוך את המקום לבטוח יותר בלילות אשר היווה מקום מסתור לנרקומנים. התחלנו לעבד את האדמה ולהעלות רעיונות על תהליכים שאנו רוצים לבצע, ערכנו פעילות חשיבה עם הילדים שגרים באזור וציירנו את גינת החלומות' שלנו יחד אתם".

גינת החלומות של הילדים - פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
גינת החלומות של הילדים – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מה קורה בימי הקורונה  בקהילה ?

"הפעילות עוד רבה ומרובה אך לצערנו נאלצנו בעקבות הקורונה להעביר את העשייה למינימום האפשרי לפחות עד שייגמר הסגר. בינתיים אנו מתמקדים בעזרה לתושבים ולאוכלוסיה המוחלשת המתגוררת באזור. הרבה איבדו את פרנסתם בעקבות המצב. לכן בימים האחרונים חברנו עם אפרת מ"קירות ירוקים", במטרה לספק תעסוקה למשפחות בתוך הבתים.

קירות ירוקים • פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
קירות ירוקים • פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מה זה קיר ירוק ואיך זה עובד?

קיר ירוק מורכב מכריות קטנות, אשר ממולאות באדמה ובהם שותלים צמחים, אח"כ תולים את כל הכריות על הקיר ועם הזמן הקיר הופך להיות שוקק בצמחיה מלאת חיים. עכשיו המטרה היא לתת לדיירים בבתים, חומרי גלם לקירו ירוקים, כדי שימלאו את הכריות ויכינו אותן למכירה.

כרית ירוקה - פרויקט קירות ירוקים (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
כרית ירוקה – פרויקט קירות ירוקים (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

על כל כרית ישולם לאנשי השכונה כסף (כשמונה שקלים) ובכך נוכל לעזור להם למקור פרנסה לתקופה הקשה הזאת של סגר הקורונה. הדבר שחסר לנו כדי שהדבר יצליח להתקיים בתקופה הזאת הוא חברות או אנשים פרטיים שירצו לקנות את הקירות הירוקים ובכך לממן את הפרויקט".

להזמנת קירות ירוקים ותרומה לקהילה, צרו קשר עם ניב עוז
בטלפון:
050-9211092
במייל:
[email protected]
(חי פה תורמים למיזמים אשר תורמים לקהילה)

הצעה לרכישת קירות ירוקים - פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
הצעה לרכישת קירות ירוקים – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

איך הגעת לפרויקט הגינה הקהילתית?

ניב עוז: "גדלתי בחיפה, ורוב חיי עסקתי במוזיקה, נגינה ולימוד. עם השנים התחלתי להתעניין בנושאים שונים, פתחתי עסק של שייקים טבעוניים בתקופה שזה לא היה כזה טרנדי, אח"כ עבדתי בתחום בריאות הנפש בקהילת 'הקלאבהאוס' בחיפה, התחלתי להתעסק במכונאות ונורא סקרן אותי להבין איך דברים עובדים וכך גם התחלתי להתעניין בתחומי המדעים, ובכל התקופה הזאת עדיין לא מצאתי בשבילי את המקום הנכון.

כך התקרבתי אט אט לגיל 30 ונשאלה השאלה אז מה בעצם אני רוצה לעשות בחיים?
באותו זמן התחלתי להתעניין בכל התחום של עסקים חברתיים כי רציתי שלעשייה שלי בעולם תהיה משמעות וערך גם בשבילי וגם כלפי אחרים. אז התחלתי לדבר עם אנשים ולראות איך אוכל להשתלב בדבר שכזה. כך הכרתי את אביב ונחשפתי לעשייה שקידמה בשוק תלפיות והיא ספרה לי שרוצה להקים גינה קהילתית ושמחפשת מישהו שיוביל את הפרויקט, אותו ראיתי כבעל פוטנציאל רב עם תרומה גדולה לאזור וגם משהו שאוכל לעשות!

במקביל שכרתי דירה בשוק תלפיות ועברתי בעצמי לאזור המאוד מעניין אך לא לגמרי קל… היום אני עדיין אני לומד על התחום של עסקים חברתיים ומקווה שבעתיד זה יהיה משהו שאוכל גם להתפרנס ממנו ולקדם יוזמות חברתיות-כלכליות. כמו שזה נראה, בשנים הקרובות לא תהיה לנו ברירה להעביר את הכלכלה שלנו לצורה הזו כדי להתמודד עם תופעות גדלות של פערים חברתיים וכלכליים, ניכור, אסונות טבע ועוד.. אבל סה"כ אני אופטימי כי הרבה אנשים מתעוררים ובמיוחד בדור שלי ומבינים שיש צורך בשינוי מהותי בסדרי העדיפות בחברה שלנו".

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מתי ובאילו נסיבות עברת לגור ליד השוק?

   "עברתי לגור בשוק תלפיות באוקטובר 2019 ומאז אני כאן גר ממש צמוד לכנאפה שנפתח לא מזמן. בהתחלה בחנתי כל מיני אזורים פוטנציאלים לגור בהם, אך כשהגעתי להסתכל על דירות בשוק המקום קסם לי וישר ראיתי את הפוטנציאל הגלום במקום הזה, בבניית האבן הישנה ומבני הבאוהאוס. שמתי לב גם להרבה גינות ומרחבים שפעם כנראה היו פורחים ומטופחים. נסיתי לדמיין איך זה היה נראה פעם, כשהילדים משחקים בחצרות הפסטורליים. כיום הן עזובות, פרועות ומלאות בפסולת של אנשים, אך אני בטוח שבשנים הקרובות תהיה הירתמות לחידוש נרחב של האזור וגם הוצאת גורמי הפשע מכאן". 

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מדוע החלטת לעבור לשוק?

"כאמור אחת ההחלטות לעבור לשוק נבעה מהרצון שלי לקחת חלק בפעילות חברתית-כלכלית בעיר ואז החלטתי שהשוק זה המקום, הרגיש לי שמשהו כאן התחיל כבר לבעבע ודברים טובים הולכים לצאת מכאן. אך כמו בחיים תמיד קורים דברים לא צפויים וחודש וחצי לפני שהייתי אמור כבר לעבור עברתי תאונת דרכים עם כמה שברים חביבים… עם זאת ידעתי שאם אעצור אז אשקע, ולכן  החלטתי במאמץ נוסף עם יד ורגל מתפקדים לעבור בכל ולהמשיך בתכנון המקורי, ובדיעבד אני שמח שעשיתי כך. כיום חצי שנה אחרי כבר חזרתי לתפקוד די מלא ואכן התחלתי בעשייה שרציתי". 

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

איך הגעת לתחום הגננות?

"אני לא גנן אך יודע ללמוד ולהקשיב לאנשים שמתעסקים ובעלי ידע בגינות והיה מזל וכרגע שותפים בפרויקט של הגינה אנשים בעלי ידע בגינון טיפולי, פרמקלצ'ר, בניית גינות קהילתיות קודמות ועוד ואני מודה מאוד על כך שהם איתנו. בנוסף, המטרה שלי בפרויקט זה לארגן ולחבר את האנשים ולהביא אותם לפעולה, וזאת משימה לא קלה במיוחד עכשיו בתקופת ההסגר שאנו די מנועים מפעילות, שזה ממש חבל כי בדיוק התחלנו סוף סוף להתניע ולבצע מפגשים ועשייה בשטח אך זאת הייתה ממש ההתחלה, לכן אני מצפה מאוד לחזור לשגרה". 

מה קורה עם הפרויקט בתקופת הקורונה?

"נכון לעכשיו אנחנו פועלים במסגרת מצומצמת מאוד בגלל האיסור להתקהל. אך כדי להמשיך את העשייה מצד אחד נוצר שיתוף הפעולה עם אפרת והקירות הירוקים ומצד שני נחלק לבתים של הדיירים ערכות ועציצים ויוכלו לקשט ולטפח בביתם ולאחר מכן לשתול בגינה כשייגמר ההסגר ונשמח לעוד פעילויות העשרה להמשך". 

מי קהל היעד שלכם? 

"בפרויקט הגינה הקהילתית אנו פונים לדיירים שגרים מסביב לגינה ופעילים ומתנדבים משכונת הדר. האנשים השותפים בפרויקט הזה באים מכל הרקעים הדתות והצבעים, יהודים ערבים נוצרים רוסים, משפחות אריתאויות סודניות וישראליות מכל הגילאים. זאת הזדמנות ליצור קהילה רב גונית וייחודית פה בהדר. כל אחד מביא תכונה ייחודית משלו. באים אנשים בעלי עסקים, אמנים, גננים, אדריכלים, עובדים סוציאליים, מהנדסים ועוד.. ושיתופי פעולה נוצרים ומתחדשים כל הזמן. באופן אישי אני רואה את הפרויקט הזה כהשראה למיזמים נוספים שיבואו למען שיפור האזור וחיבור בין אנשים וקהילות, מי שמתעניין ורוצה לקחת חלק או להביא רעיונות נוספים מוזמן ליצור איתי קשר Niv Oz בפייסבוק".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

 1. כל הכבוד על הרעיון והעשייה לקידום החברה והסביבה בשוק תלפיות

 2. מיזם מרהיב.מעולה.מצוין.למי שיזם את זה מגיע לו יישר כוח וגם את ברכתי האישית והחמה בברכת חג פסח כשר ושמח.חג חירות שמח.כל הכבוד.ראוי לכל שבח שבעולם.

 3. אני נולדתי ברחוב סוקולוב שם זכרונות הילדות הראשונים שלי

 4. ומה קורה עם העזיבה של סורקים 21,המקום הפסטה התחתון נטוש ופירות לעבריינים,אנשים שם רכשו נכס ש41 שנים אין בו פעילות והעיריה מתעללת הבעלים שרק משלמים ארנונה,ממש בושה לעיריית חיפה שמנצלת קשישים שאין להם הכנסה במבנה ששוויו אפס ואין בו כל תועלת

 5. בילדותי גרתי בסירקין 3. זכורני כי בסירקין 5 היתה משתלה גדולה שכנראה נזנחה במשך השנים.בחצר האחורית היו מחסנים והיתה גם חנות ספרים של ליאון לנדאו שמשפחתו בנתה את הבנין הענק .זוכר את הוריו שהיו בעלי המקרר החשמלי הראשון ברחוב וגם הראשונים שהיה להם רכב פרטי קטן ושחור.פיאט או פיג'ו?
  אעשה מאמץ לבקר בקרוב בגינה וברחוב

  • אני גרתי ביחיאל פינת עקרון עליזה התחברתי לבועז עמוס שלמשפחתו היתה ממש וילה עם חצר ענקית ששם שיחקנו והיום נמצא שם קניון קטן שפעם היה גם בנק.זה היה אחד הרחובות היוקרתיים באיזור השוק שנזנח כנראה בכוונת מכוון עובדה שמנורה הקימה שם בניין יוקרתי שעלה לה גרושים בהכוונת מהנדסי העירייה שידעו למה הם מכוונים שם בדייוק כמו בוואדי ניסנס שפינו תושבים בגרושים והיום דורשים שם על בית כאילו הוא בדניה.עושק.

 6. הצעד הראשון והכי רלבנטי בשלב זה
  הוא לא לעקור את ה״עשבים השוטים״,
  אלא להכיר לתושבים את צמחי הבר הנפלאים
  שגדלים להם שם
  וללמד אותם כיצד להכין להם מזון.
  אם תרצו ייעוץ ממני בתחום הגינון הקהילתי
  פנו אליי
  דפנה עשת

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...