פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה • כאן תוכלו להזמין קירות ירוקים לביתכם ולתרום לקהילה

גינת החלומות של הילדים - פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מה קורה בגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה?

בסירקין 1 בחיפה קיימת, כבר עשרות שנים, גינה עזובה ומוזנחת ומסביבה בתים, אשר משקפים את הלך הרוח הכללי בשכונה סביב שוק תלפיות, שכונה אשר סובלת מהזנחה מתמשכת. בשנים האחרונות, מתכננת ערים חיפאית בשם אביב נגבי חברה לעמותת 'ארץ עיר', אשר עוסקת בשיקום פריפריה (ופריפריה עירונית), במטרה להפיח מחדש חיים בשכונה שהייתה פעם שוקקת חיים ועשירה בארכיטקטורה נפלאה. כך, לאט לאט, הם שינסו מותניים והחלו בתכנית הבראה לאזור, ע"י עידוד ועזרה לעסקים חברתיים לקום, כמו הרובין פוד, מתחמי אמנות, מתחם שירה, וגם שחר סיוון, האמן, העתיק לאחרונה את הסטודיו שלו לסירקין 5. בנוסף נפתח שם פאב ה'קרן' אשר מקיים אירועי תרבות ופנאי. לאחרונה אושר, סוף סוף, להקים גם גינה קהילתית באותו מתחם.

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
המתחם לפני הקמת הגינה – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מיהו ניב עוז ?

את הפעילות מוביל ניב אוז'לבו עוז, בחור אמיץ עם לב רחב, כמו הפרויקט שהוא מנסה להרים, עוד בטרם החלו ימי הקורונה ועתה הוא נמצא בגיוס מממנים של פרויקט "קירות ירוקים". ניב מסביר מה קורה בגינה הקהילתית, מהי , ומה הפרויקט שהוא רוצה רוצה להוציא אל הפועל וכיצד.

ניב עוז (אלבום אישי)
ניב עוז (אלבום אישי)

מה זאת אומרת גינה קהילתית?

ניב עוז: "לפני הכל, אנו רוצים לייצר מקום מפגש לקהילה שגרה באזור ולתת מענה לצרכים קהילתיים, כמו למשל, לספק מקום בטוח לילדים לשחק, במקום שיעשו זאת על הכביש. אנו מעוניינים לערוך סדנאות ופעילויות פנאי, לייצר מקום נעים וירוק שאפשר להיפגש אחה"צ לשבת ולקרוא ספרים (יש גם חנות ספרים 'מרתף הספר' של יהודה כלפון ממש בכניסה לגינה). אנו רוצים ליצור פינת ישיבה,  ליצור ריאה ירוקה בתוך השכונה העירונית, ליצר פעילות שוטפת בגינה מתוך אכפתיות למקום ועוד".

את כל הרעיונות לפעילויות מעלה האוכלוסייה שגרה באזור בתהליך שיתוף ציבור, שהחל לפני חודשיים וקורה בשיתוף עם מחלקת הרווחה בעיריית חיפה. הפעילות בגינה נעשית בהירתמות והתנדבות של תושבים בשכונה מתוך אכפתיות לסביבה והאהבה לעבודה עם אנשים ואדמה. כי בסה"כ זה מאוד כיף, מאחד, ואפילו מרפא לעבוד בידיים עם האדמה ועם צמחים חיים.

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
המקום חשוך לפני הפרויקט ותאורת הרחוב – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

שת"פ עם עיריית חיפה – להפוך את המקום לבטוח יותר בלילות

אני מודה מקרב לב לכל מי שנכון להשתתף בפרויקט – אלה האנשים המדהימים, תושבים ובעלי עסקים, שמחזירים עטרה ליושנה, מתוך אכפתיות אמתית ואהבת אדם. עד כה בפעילות קצרה של חודשיים הספקנו להכיר את הדיירים ולערוך מפגש היכרות ראשון עמם. רתמנו את העירייה למקם תאורה ובכך להפוך את המקום לבטוח יותר בלילות אשר היווה מקום מסתור לנרקומנים. התחלנו לעבד את האדמה ולהעלות רעיונות על תהליכים שאנו רוצים לבצע, ערכנו פעילות חשיבה עם הילדים שגרים באזור וציירנו את גינת החלומות' שלנו יחד אתם".

גינת החלומות של הילדים - פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
גינת החלומות של הילדים – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מה קורה בימי הקורונה  בקהילה ?

"הפעילות עוד רבה ומרובה אך לצערנו נאלצנו בעקבות הקורונה להעביר את העשייה למינימום האפשרי לפחות עד שייגמר הסגר. בינתיים אנו מתמקדים בעזרה לתושבים ולאוכלוסיה המוחלשת המתגוררת באזור. הרבה איבדו את פרנסתם בעקבות המצב. לכן בימים האחרונים חברנו עם אפרת מ"קירות ירוקים", במטרה לספק תעסוקה למשפחות בתוך הבתים.

קירות ירוקים • פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
קירות ירוקים • פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מה זה קיר ירוק ואיך זה עובד?

קיר ירוק מורכב מכריות קטנות, אשר ממולאות באדמה ובהם שותלים צמחים, אח"כ תולים את כל הכריות על הקיר ועם הזמן הקיר הופך להיות שוקק בצמחיה מלאת חיים. עכשיו המטרה היא לתת לדיירים בבתים, חומרי גלם לקירו ירוקים, כדי שימלאו את הכריות ויכינו אותן למכירה.

כרית ירוקה - פרויקט קירות ירוקים (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
כרית ירוקה – פרויקט קירות ירוקים (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

על כל כרית ישולם לאנשי השכונה כסף (כשמונה שקלים) ובכך נוכל לעזור להם למקור פרנסה לתקופה הקשה הזאת של סגר הקורונה. הדבר שחסר לנו כדי שהדבר יצליח להתקיים בתקופה הזאת הוא חברות או אנשים פרטיים שירצו לקנות את הקירות הירוקים ובכך לממן את הפרויקט".

להזמנת קירות ירוקים ותרומה לקהילה, צרו קשר עם ניב עוז
בטלפון:
050-9211092
במייל:
nivoza@gmail.com
(חי פה תורמים למיזמים אשר תורמים לקהילה)

הצעה לרכישת קירות ירוקים - פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
הצעה לרכישת קירות ירוקים – פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

איך הגעת לפרויקט הגינה הקהילתית?

ניב עוז: "גדלתי בחיפה, ורוב חיי עסקתי במוזיקה, נגינה ולימוד. עם השנים התחלתי להתעניין בנושאים שונים, פתחתי עסק של שייקים טבעוניים בתקופה שזה לא היה כזה טרנדי, אח"כ עבדתי בתחום בריאות הנפש בקהילת 'הקלאבהאוס' בחיפה, התחלתי להתעסק במכונאות ונורא סקרן אותי להבין איך דברים עובדים וכך גם התחלתי להתעניין בתחומי המדעים, ובכל התקופה הזאת עדיין לא מצאתי בשבילי את המקום הנכון.

כך התקרבתי אט אט לגיל 30 ונשאלה השאלה אז מה בעצם אני רוצה לעשות בחיים?
באותו זמן התחלתי להתעניין בכל התחום של עסקים חברתיים כי רציתי שלעשייה שלי בעולם תהיה משמעות וערך גם בשבילי וגם כלפי אחרים. אז התחלתי לדבר עם אנשים ולראות איך אוכל להשתלב בדבר שכזה. כך הכרתי את אביב ונחשפתי לעשייה שקידמה בשוק תלפיות והיא ספרה לי שרוצה להקים גינה קהילתית ושמחפשת מישהו שיוביל את הפרויקט, אותו ראיתי כבעל פוטנציאל רב עם תרומה גדולה לאזור וגם משהו שאוכל לעשות!

במקביל שכרתי דירה בשוק תלפיות ועברתי בעצמי לאזור המאוד מעניין אך לא לגמרי קל… היום אני עדיין אני לומד על התחום של עסקים חברתיים ומקווה שבעתיד זה יהיה משהו שאוכל גם להתפרנס ממנו ולקדם יוזמות חברתיות-כלכליות. כמו שזה נראה, בשנים הקרובות לא תהיה לנו ברירה להעביר את הכלכלה שלנו לצורה הזו כדי להתמודד עם תופעות גדלות של פערים חברתיים וכלכליים, ניכור, אסונות טבע ועוד.. אבל סה"כ אני אופטימי כי הרבה אנשים מתעוררים ובמיוחד בדור שלי ומבינים שיש צורך בשינוי מהותי בסדרי העדיפות בחברה שלנו".

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מתי ובאילו נסיבות עברת לגור ליד השוק?

   "עברתי לגור בשוק תלפיות באוקטובר 2019 ומאז אני כאן גר ממש צמוד לכנאפה שנפתח לא מזמן. בהתחלה בחנתי כל מיני אזורים פוטנציאלים לגור בהם, אך כשהגעתי להסתכל על דירות בשוק המקום קסם לי וישר ראיתי את הפוטנציאל הגלום במקום הזה, בבניית האבן הישנה ומבני הבאוהאוס. שמתי לב גם להרבה גינות ומרחבים שפעם כנראה היו פורחים ומטופחים. נסיתי לדמיין איך זה היה נראה פעם, כשהילדים משחקים בחצרות הפסטורליים. כיום הן עזובות, פרועות ומלאות בפסולת של אנשים, אך אני בטוח שבשנים הקרובות תהיה הירתמות לחידוש נרחב של האזור וגם הוצאת גורמי הפשע מכאן". 

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

מדוע החלטת לעבור לשוק?

"כאמור אחת ההחלטות לעבור לשוק נבעה מהרצון שלי לקחת חלק בפעילות חברתית-כלכלית בעיר ואז החלטתי שהשוק זה המקום, הרגיש לי שמשהו כאן התחיל כבר לבעבע ודברים טובים הולכים לצאת מכאן. אך כמו בחיים תמיד קורים דברים לא צפויים וחודש וחצי לפני שהייתי אמור כבר לעבור עברתי תאונת דרכים עם כמה שברים חביבים… עם זאת ידעתי שאם אעצור אז אשקע, ולכן  החלטתי במאמץ נוסף עם יד ורגל מתפקדים לעבור בכל ולהמשיך בתכנון המקורי, ובדיעבד אני שמח שעשיתי כך. כיום חצי שנה אחרי כבר חזרתי לתפקוד די מלא ואכן התחלתי בעשייה שרציתי". 

פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))
פרויקט הגינה הקהילתית ברחוב סירקין בחיפה (צילום: ניב אוז'לבו (עוז))

איך הגעת לתחום הגננות?

"אני לא גנן אך יודע ללמוד ולהקשיב לאנשים שמתעסקים ובעלי ידע בגינות והיה מזל וכרגע שותפים בפרויקט של הגינה אנשים בעלי ידע בגינון טיפולי, פרמקלצ'ר, בניית גינות קהילתיות קודמות ועוד ואני מודה מאוד על כך שהם איתנו. בנוסף, המטרה שלי בפרויקט זה לארגן ולחבר את האנשים ולהביא אותם לפעולה, וזאת משימה לא קלה במיוחד עכשיו בתקופת ההסגר שאנו די מנועים מפעילות, שזה ממש חבל כי בדיוק התחלנו סוף סוף להתניע ולבצע מפגשים ועשייה בשטח אך זאת הייתה ממש ההתחלה, לכן אני מצפה מאוד לחזור לשגרה". 

מה קורה עם הפרויקט בתקופת הקורונה?

"נכון לעכשיו אנחנו פועלים במסגרת מצומצמת מאוד בגלל האיסור להתקהל. אך כדי להמשיך את העשייה מצד אחד נוצר שיתוף הפעולה עם אפרת והקירות הירוקים ומצד שני נחלק לבתים של הדיירים ערכות ועציצים ויוכלו לקשט ולטפח בביתם ולאחר מכן לשתול בגינה כשייגמר ההסגר ונשמח לעוד פעילויות העשרה להמשך". 

מי קהל היעד שלכם? 

"בפרויקט הגינה הקהילתית אנו פונים לדיירים שגרים מסביב לגינה ופעילים ומתנדבים משכונת הדר. האנשים השותפים בפרויקט הזה באים מכל הרקעים הדתות והצבעים, יהודים ערבים נוצרים רוסים, משפחות אריתאויות סודניות וישראליות מכל הגילאים. זאת הזדמנות ליצור קהילה רב גונית וייחודית פה בהדר. כל אחד מביא תכונה ייחודית משלו. באים אנשים בעלי עסקים, אמנים, גננים, אדריכלים, עובדים סוציאליים, מהנדסים ועוד.. ושיתופי פעולה נוצרים ומתחדשים כל הזמן. באופן אישי אני רואה את הפרויקט הזה כהשראה למיזמים נוספים שיבואו למען שיפור האזור וחיבור בין אנשים וקהילות, מי שמתעניין ורוצה לקחת חלק או להביא רעיונות נוספים מוזמן ליצור איתי קשר Niv Oz בפייסבוק".

11 תגובות
 1. דפנה עשת אמר/ה

  הצעד הראשון והכי רלבנטי בשלב זה
  הוא לא לעקור את ה״עשבים השוטים״,
  אלא להכיר לתושבים את צמחי הבר הנפלאים
  שגדלים להם שם
  וללמד אותם כיצד להכין להם מזון.
  אם תרצו ייעוץ ממני בתחום הגינון הקהילתי
  פנו אליי
  דפנה עשת

 2. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  מי שתורם לקהילה שיבורך.

 3. משה אמר/ה

  מיזם נהדר, רק שיחזיק לאורך זמן

 4. יעקב בירן אמר/ה

  בילדותי גרתי בסירקין 3. זכורני כי בסירקין 5 היתה משתלה גדולה שכנראה נזנחה במשך השנים.בחצר האחורית היו מחסנים והיתה גם חנות ספרים של ליאון לנדאו שמשפחתו בנתה את הבנין הענק .זוכר את הוריו שהיו בעלי המקרר החשמלי הראשון ברחוב וגם הראשונים שהיה להם רכב פרטי קטן ושחור.פיאט או פיג'ו?
  אעשה מאמץ לבקר בקרוב בגינה וברחוב

  1. נס אמר/ה

   אני גרתי ביחיאל פינת עקרון עליזה התחברתי לבועז עמוס שלמשפחתו היתה ממש וילה עם חצר ענקית ששם שיחקנו והיום נמצא שם קניון קטן שפעם היה גם בנק.זה היה אחד הרחובות היוקרתיים באיזור השוק שנזנח כנראה בכוונת מכוון עובדה שמנורה הקימה שם בניין יוקרתי שעלה לה גרושים בהכוונת מהנדסי העירייה שידעו למה הם מכוונים שם בדייוק כמו בוואדי ניסנס שפינו תושבים בגרושים והיום דורשים שם על בית כאילו הוא בדניה.עושק.

 5. יואל אמר/ה

  ומה קורה עם העזיבה של סורקים 21,המקום הפסטה התחתון נטוש ופירות לעבריינים,אנשים שם רכשו נכס ש41 שנים אין בו פעילות והעיריה מתעללת הבעלים שרק משלמים ארנונה,ממש בושה לעיריית חיפה שמנצלת קשישים שאין להם הכנסה במבנה ששוויו אפס ואין בו כל תועלת

 6. שמיל אמר/ה

  אני נולדתי ברחוב סוקולוב שם זכרונות הילדות הראשונים שלי

 7. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  מיזם מרהיב.מעולה.מצוין.למי שיזם את זה מגיע לו יישר כוח וגם את ברכתי האישית והחמה בברכת חג פסח כשר ושמח.חג חירות שמח.כל הכבוד.ראוי לכל שבח שבעולם.

  1. ורדינה אמר/ה

   מרגש,כיף לדעת שפרויקטים כנל צצים בעירנו

 8. אלונה אמר/ה

  כל הכבוד על הרעיון והעשייה לקידום החברה והסביבה בשוק תלפיות

לא ניתן להגיב