באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

כל ילד חמישי בחיפה חי בעוני • מחדל שאין דומה לו

מדי שנה הביטוח הלאומי מפרסם את נתוני העוני במדינת ישראל מהשנה החולפת. בכל שנה יש זעזוע גדול למראה הנתונים ומעט מאוד פתרונות. עוברת שנה, מתפרסמים נתונים חדשים וניכר שוב כמה קל לאסוף נתונים על עוני, וכמה קשה עד כדי כמעט בלתי אפשרי לצמצם את מימדי העוני ולהבטיח ביטחון תזונתי לכל תושבי המדינה. כעת נתייחס לנתונים הקשים העולים מהדו״ח שפורסם בסוף שנת 2023 אודות נתוני העוני בישראל לשנת 2022.

18.5% מתושבי חיפה חיים בעוני

מדו״ח של מימדי העוני לשנת 2022 עולה כי אחוז העניים בחיפה עומד על 18.5% (לעומת 17.7% בשנת 2021). מימדי העוני נקבעים באמצעות קו העוני, שהוא מדד המתאר את ההכנסה המינימלית הנדרשת לאדם או למשפחה. אם ההכנסות של האדם או המשפחה יהיו נמוכות יותר מהמדד שנקבע הוא או הם יחשבו לאנשים החיים בעוני.

קו העוני משתנה משנה לשנה וממדינה למדינה. בישראל, הוא מחושב כ-50% מחציון ההכנסה לנפש ולוקח בחשבון גם את מחצית החציון וגם את מספר האנשים במשפחה. בשנת 2022, קו העוני עמד על 3,076 ש"ח לנפש.

קו העוני בחיפה

בחיפה בשנת 2022 18.5% מהמשפחות נמצאות מתחת לקו העוני, 16% מהנפשות נחשבות כחיות בעוני, 19.7% מהילדים חיים בעוני ו-11.8% מהגימלאים מתחת לקו העוני.

חיפה לעומת שאר המדינה

לעומת 18.5% מתחת לקו העוני בחיפה, בשנת 2022 חיו בישראל 1.98 מיליון תושבים מתחת לקו העוני, 873,300 ילדים ו152,500 קשישים, שמשקפים עוני של 20.9% בקרב האוכלוסיה הכללית, 28.2% בקרב ילדים ו-12.7% בקרב האוכלוסיה המבוגרת. מהדו״ח של הביטוח הלאומי עולה עוד כי מדינת ישראל לעומת מדינות אחרות ב-OECD לא משקיעה הרבה ברווחה ובקידום עצמאות כלכלית, שני פרמטרים שיכולים להביא לצמצום מימדי העוני.

כיצד תשפיע מלחמת ׳חרבות ברזל׳ על העוני בישראל?

בדו״ח שנכתב בסוף שנת 2023 יש גם התייחסות למלחמת ׳חרבות ברזל׳, שפרצה בחודש אוקטובר 2023 ועתידה להשפיע כלכלית בעתיד. הדו״ח קורא לסייע כספית למי שנפגע כלכלית מהמלחמה על מנת שבהמשך לא נראה נתונים קשים יותר מאלו, שאנחנו רואים עכשיו.

חיפה לעומת שאר הערים הגדולות

בדו״ח נבדקו גם ערים שבהן מעל ל-80,000 תושבים. מבין הערים האלה העיר עם שיעור העוני הגבוה ביותר היא מודיעין עילית, שבה כמעט כל תושב שני הוא עני (49.7%) ואחריה ירושלים עם 38.1% תושבים מתחת לקו העוני. מבין הערים שבהן מעל 80,000 תושבים, חיפה ממוקמת במקום התשיעי עם 18.5% מהתושבים מתחת לקו העוני. במחוז צפון אחוז התושבים מתחת לקו העוני עומד על 22.5%, כך שאחוז העניים בחיפה נמוך יותר לעומת כלל המחוז.

״אני לא צריך את דוח העוני, אני רואה את העוני כל היום מולי״

שמעון סבג - מייסד ומנכ"ל עמותת יד עזר לחבר (צילום - ירון כרמי)
שמעון סבג – מייסד ומנכ"ל עמותת יד עזר לחבר (צילום – ירון כרמי)

שמעון סבג, מייסד עמותת ״יד עזר לחבר״, מודאג מאוד ממה שהוא רואה סביבו ביום יום בעיר חיפה ואין לו בשורות מעודדות לגבי מה שעומד לקרות בהמשך: "אני לא צריך את דו״ח העוני, אני רואה את המצב בעיר ויותר ויותר אנשים מגיעים אלינו כדי לקבל ביגוד, כדי לקבל מנה חמה בבתי התמחוי שלנו. יותר ויותר אנשים מגיעים אלינו אחרי ניתוקי חשמל. אני פוגש עוד ועוד אנשים, שבאים אלינו כי אין להם כסף לתרופות.

עצוב לראות שבירת הצפון הפכה לבירת העוני. העיר הגדולה בצפון, חיפה, היא גם העיר הכי בה יש הכי הרבה תושבים החיים בעוני – יותר מהקריות, נהריה וקרית שמונה. בנוסף, המצב הולך ומחמיר עם מצב המלחמה. המשק לא יילך וישתפר, אלא רק יילך ויהיה יותר גרוע, אם לא נדע לעצור את זה. עם העוני יש גם תופעות לוואי כמו פשיעה, סמים וואנדליזם. אין מה לעשות זה הולך ביחד".

רב חב"ד חיפה יהודה גינצבורג: ״אנשים עוזרים לחיילים ומפונים, ושוכחים אנשים שהמקרר שלהם ריק״

הרב יהודה גינזבורג • חב"ד כרמל צרפתי – מבצע סלי מזון לנזקקים לכבוד הפסח (צילום שרי קאדרי)

רב חב"ד חיפה יהודה גינצבורג, מסביר שהדו״ח הזה נוגע לכל אחד מאיתנו: "דו״ח העוני חמור מאוד, כוואב מאוד ועליו להניע לפעולה. אנחנו במצב שיש כל כך הרבה אנשים שצריכים עזרה, וזה לא חוכמה להגיד רק מי לא בסדר, צריך להגיד מה כן לעשות. כל אחד צריך להסתכל על האנשים סביבו. אנחנו למשל בחב"ד חיפה דואגים ל-150 ניצולי שואה קשישים לארוחת צהריים. אנחנו מקבלים בזמן האחרון פניות מאנשים שבעבר היו מקבלים עזרה, ופתאום האנשים הפסיקו לעזור להם ועברו לעזור לחיילים, למפונים. כמובן, זה מאוד חשוב, אבל יש אנשים, שאין להם אוכל במקרר.

תושבים יקרים, תסתכלו ימינה ושמאלה, תראו מה אתם יכולים לעזור. העמותות לא יכולות לעזור לכולם. צריך לדאוג למצב שבו אנחנו כאזרחים נוכל לחיות בשלווה ובשלום.״

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

 1. בשנת 2022, קו העוני עמד על 3,076 ש"ח לנפש. אדם עובד כרצף באתרי בנייה. אשתו לא עובדת,, יש לו 3 ילדים והכנסתו המדווחת 10,000 ש'. כלומר: מבחינת הנתונים היבשים, מתחת לקו העוני. אלא שאותו רצף רכש לעצמו רכב עבודה, ב-200,000 שקל. את הרכב כמובן לא רשם על שמו, אלא על שם החברה של דודו, כדי לא לפגוע בהטבות שיקבל כ"משפחה ענייה".
  מדי חודש מרויח אותו רצף עוד 8,000 שקל בשחור, לא מדווחים – ב-2-3 עבודות שיפוץ בדירות ובתים שהוא עושה במקביל לעבודתו באתרי בנייה. אשתו עושה בייביסיטר בבקרים לשני ילדים של קרובת משפחה שעובדת. על כך מרויחה בשחור עוד 2000 שקל בחודש. כלומר: הכנסתה האמיתית של המשפחה היא הרבה מעל קו העוני. אבל – משפחה ענייה.
  וככה פועלת תעשיית העוני והעבודה בשחור בישראל. ככה מנפחים את הנתונים. ילודה מוגברת והופ אתם מתחת לקו העוני.
  מאותה נקודה אתם 'נזקקים' ולא משנה אם יש לכם רכוש, אם יש לכם דוד עשיר שעוזר לכם, או אם לא דווחתם על עוד מקור הכנסה. פשוט וקל.

 2. השקר הקבוע של "העוני" בדו"חות ביטוח לאומי ועמותות רווחה:
  20% כלכלה שחורה בישראל, שחלקה הגדול באותם מגזרים שמככבים בדוחות העוני.
  אותם מגזרים פיתחו תעשייה מתוחכמת של הונאות ועבודות 'בשחור' על מנת לחמוק ממיסים.
  מרבית העניים בישראל תתפלאו לשמוע גרים בדירות ובתים בבעלותם? הכיצד קורה הנס הזה?
  שוק השכירות בישראל יקר מדי לעניים. אנומליה? לא. רוב שוק השכירות בערים הגדולות בהן מחירי הדיור גבוהים.
  רוב העוני המדומה והשוק השחור בישובים מגזריים בהם הדיור זול (או נבנה באופן עצמאי ופיראטי…
  כלומר: בעודכם משלמים משכנתא של מאות אלפי שקלים, או מליוני שקלים, יש מגזרים עניים… בוילות שלוש קומות
  ובדירות חדשות שלמרבה הפלא עלו חצי או שליש ובאורח פלאי, אותם מסכנים יכלו לממן את זה לעצמם.
  מתחת לקו העוני – בהכנסה המדווחת. ומה עם הלא מדווחת? את זה לא מעיזים לבדוק בשום מקום.
  20 אחוז כלכלה שחורה = עשרות מליארדי שקלים. איפה הכסף הזה? ולמה לא מופיע בדוחות??

 3. לדעתי…..תושבי חיפה ותושבי ישראל עניים חייבים לקחת הלוואה חוץ בנקאית ולעזוב את הארץ

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...

ריקודים סלוניים: אלופי ישראל הם הרקדנים מוסטפא וליאל מחיפה

(חי פה) - הכירו את שני הילדים המבטיחים שמביאים הרבה כבוד לעיר חיפה, מוסטפא עודה בן 10 וליאל ברישב גם כן בת 10 זוג...