סקר ביצועי עיריית חיפה 2019 – עמדות הציבור, כולל השוואה בין ביצועי קליש 2019 לביצועי יהב 2018 • ד"ר איתי בארי – אונ' חיפה

סקר עמדות הציבור 2019 הוא מחקר אמפירי, המפורסם מדי שנה. הסקר בוצע במהלך דצמבר 2019 עד ינואר 2020, הניתוח בוצע בפברואר ופורסם אתמול, 8/3/20. המחקר נערך ופורסם על ידי ד"ר איתי בארי מהמחלקה למנהל ומדיניות ציבורית בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.
הסקר מציג ירידה באמון הציבור בנוגע לעיריית חיפה בכל המדדים העיקריים. לעומת כהונתו של יהב ב-2018. יחד עם זאת, אציין כי מדובר בשנה ראשונה של תפקודה ד"ר עינת קליש רותם כראש עיר. אני מאחל לה הצלחה בהמשך הדרך. הצלחתה = הצלחתנו.

ד"ר בארי מסר לחי פה, עם פרסום המחקר:

ד"ר איתי בארי

במחקר זה, אין מדובר בניתוח או תאוריה מורכבת, אלא בדו"ח שמשקף את עמדות הציבור, כפי שהן. הנתונים נאספו בדצמבר 2019 עד ינואר 2020. הנתונים הם מעניינים, אך מוקדם לומר כי מדובר במגמה שכן חלפה רק שנה מתחילת הקדנציה הנוכחית. נבצע סקרים נוספים אחת לשנה, בשנים הבאות, ומבחן את המגמות לאורך זמן. ניתן לקוות ולצפות שביצועי העירייה ישתפרו במהלך כהונת הקואליציה והעומדים בראשה.

בכתבה זו בחרתי עבורכם כמה שקפים שבעיניי הם מעניינים במיוחד, מבחינת סדר היום הציבורי והכנסתי כמה מילים משלי. במסמך המלא תוכלו לראות את כל הערות המחבר – ד"ר איתי בארי. אני מזמין אתכם לעיין בסקר המלא המצורף בהמשך הדף. ירון כרמי

שביעות רצון משירותים עירוניים

כאן ניתן לראות ירידה חדשה בשביעות רצון התושבים בשנת 2019 (מימין) מהשירותים העירוניים אשר מעניקה עיריית חיפה, לעומת 2018 (משמאל).
הערת ד"ר בארי: בהשוואה בין תומכי עינת קליש רותם לבין תומכי יהב נמצא הבדל מובהק באשר לשביעות הרצון משירותים עירוניים. ממוצע שביעות הרצון משירותים עירוניים בקרב תומכי קליש רותם עומד על 2.8 ( סטיית תקן: 1.0 ) ונמצא גבוה יותר מממוצע שביעות הרצון
משירותים עירוניים בקרב תומכי יהב שעומד על 2.3 ( סטיית תקן: 0.8)

עיריית טירת כרמל – רחב
שביעות רצון משירותים עירוניים - סקר 2019
שביעות רצון משירותים עירוניים – סקר 2019

אמון במנהיגות המקומית

כאן ניתן לראות ירידה מתונה באמון הציבור במנהיגות המקומית ב-2019 (העמודות הכחולות), כאשר בקרב מצביעי קליש הירידה היא מתונה ובקרב מצביעי יהב הירידה היא חדה. ניתן לראות שגם תומכי קליש מביעים ירידה באמון בקדנציה של קליש לעומת 2018 (שלטון יהב)

הערת ד"ר איתי בארי: בהשוואה בין תומכי יהב לתומכי קליש רותם, נמצא הבדל מובהק באשר למידת האמון במנהיגות המקומית. תומכי קליש רותם הביעו אמון גבוה יותר במנהיגות המקומית – בממוצע 2.6 (סטיית תקן: 0.8) בהשוואה לתומכי יהב שממוצע האמון שלהם במנהיגות המקומית עמד על 2.5 (סטיית תקן: 0.7) בשתי הקבוצות מידת האמון מעט נמוכה יותר ב-2019 בהשוואה ל-2018 .

עיריית טירת כרמל – רחב
אמון במנהיגות המקומית - סקר 2019
אמון במנהיגות המקומית – סקר 2019

הערכת ביצועי עיריית חיפה

במדדים החיוביים רואים ירידה מובהקת – העמודות הכחולות הן ביצועי 2019 מול הכתומות (2018).
במדדים השליליים רואי עלייה מובהקת אדום – 2019, מול ורוד – 2018

הערכת ביצועי עיריית חיפה - סקר 2019
הערכת ביצועי עיריית חיפה – סקר 2019

ועדי השכונות – הסוגיה שהסעירה את העיר

כזכור, קליש ביטלה את ועדי השכונות והכריזה כי "הם פיקציה". קליש גיבתה את דבריה בהסבר כי כל תושב יכול לפנות לעירייה ישירות והוועדים הם למעדה גורם מיותר בתקשורת. בסקר עולה תמיכה מובהקת של הציבור בוועדי שכונות שייצגו אותו מול העירייה

נחיצות ועדי השכונות - סקר 2019
נחיצות ועדי השכונות – סקר 2019

תמיכה בהקמת שדה תעופה בינלאומי

כאן קיימת התנגדות מובהקת של מרבית הציבור להרחבת שדה התעופה של חיפה (פרויקט הדגל של קליש). כאן אני מוכרח לומר שנתוני הסקר הפתיעו גם אותי מכיוון שמדובר במוטיב מרכזי בקמפיין הבחירות של קליש והייתי משוכנע שהציבור השתכנע.

תמיכה בהרחבת שדה תעופה בינלאומי בחיפה - סקר 2019
תמיכה בהרחבת שדה תעופה בינלאומי בחיפה – סקר 2019

הפעלת הכרמלית בשבת

באופן לא-מפתיע יש רוב מוחץ להפעלת הכרמלית בשבת. כזכור, נושא זה נפסל פעמיים במועצת העיר על ידי קליש וצוק, אשר עמדו מאחורי ההסכם הקואליציוני עם החרדים – סיעתו של מיכי אלפר, אשר הצליח עם מנדט אחד למנוע את השירות הזה מאלפי בני נוער אשר מעוניינים לרדת לעיר התחתית מהכרמל בערבי שישי וכן מתיירים המבקשים לטייל בקו הזה בשבתות.

הפעלת הכרמלית בשבת - סקר 2019
הפעלת הכרמלית בשבת – סקר 2019

חזירי הבר – דילול בירי

בסוגיית הדילול בירי קיים רוב בקרב הציבור להמשך הדילול בירי, כאשר ניתן לראות כי 20 אחוזים מהציבור מתנגדים באופן מובהק לירי (ומהווים מיעוט קולני ברשתות החברתיות). אני מעריך כי התמיכה בדילול לא נובעת מרצון לראות חזירים מתים, אלא מהיעדר תכנית חלופית. עיריית חיפה המנסה למתג את החזירים כאייקון חיפאי חביב – נמצאת במיעוט.

חזירי הבר - דילול בירי - סקר 2019
חזירי הבר – דילול בירי – סקר 2019

פנינו לעיריית חיפה בבקשה לתגובה, אך הם סירבו (כרגיל) להגיב לתוצאות המחקר

5 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  כן. זו תמונת המצב.
  מייד תעוט הלהקה על כותב הדוח, על ניתוח הנתונים, על ניסוח השאלות, על עיבוד וייצוג. רק לא להישיר מבט למציאות😭

 2. נט אמר/ה

  לא יודעת בקרב מי נערך הסקר. אני תושבת חיפה ולא השתתפתי בו.

  בהתאם, לא נאמרה המילה שלי, שקליש פשוט גרועה.

  1. חנה מורג אמר/ה

   זה סקר, בדוח המלא מצוין מספר המשתתפים.
   ואלה התוצאות………😭

 3. א.א.חיפה אמר/ה

  באמת נכון איזה סקר ערכו. מי בכלל הצביעה עבורה. אני המומה. כי כל הזמן אנשים מקטרים יוצאים הפגנות נכד קלוש. אז יש בעדה. כנראה מי שהצביע סתם אנשים מסוממים.

 4. רון אמר/ה

  כנראה סקר מוזמן…משיחות עם מאות חיפאים , היא הפכה לבדיחה , 0% תמיכה בקליש היום , פשוט הורסת כל פינה טובה בחיפה

לא ניתן להגיב