דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

קליש משיקה תכנית נסיונית להרחקת חזירי הבר מחצרות הבתים בחיפה ללא דילול מקצועי

החזירים ברחבי העיר חיפה:

בכנס שנערך בעיריית חיפה בהשתתפות תושבים, הכריזה ראה"א, ד"ר עינת קליש-רותם, כי היא עוצרת את דילול חזירי הבר בירי ומשיקה תכנית חדשה שכוללת מגוון פתרונות להתמודדות עם חזירי הבר. מרבית המומחים וביניהם הוטרינר הראשי של חיפה, ד"ר יאיר וייס, הסבירו לחי פה כי החזירים נמשכים לשפע המזון שמשאירים התושבים ברחובות, הן עבור חתולים והן מזון זמין בפחי האשפה, שאינם עמידים בפני החזירים וזהו מוקד משיכה עבורם, המעודד את ההתקרבות שלהם לבני האדם. חלק מהתושבים אף מאכילים את החזירים באופן יזום. בטבע החזירים מתרחקים מבני אדם אך בחיפה הם הורגלו לצרוך מזון בקביעות בחצרות הבתים וברחובות העיר ואת זה יש למנוע כדי להרחיקם.
נציין כי רשות הטבע והגנים (רגולטור) וכן החברה להגנת הטבע פרסמו הנחיות לציבור הקוראות להימנע מהאכלת חיות בר, בשל שינוי הרגלי ההתנהגות שלהם, הן באזורי טבע והן במרחב העירוני. גם עיריית חיפה יצאה בשנת 2014 בקריאה ברורה לתושבים להימנע מהאכלת חזירים, אך נושא זה לא נפתר ולא נאכף עד כה בחיפה.

חזירים אוכלים מזון שהשאירו תושבים לחתולים בכרמל הצרפתי (צילום: ירון כרמי)

מומחים, עובדי עירייה ותושבים בשיתוף ציבור
בכנס, אותו הובילה ראש העירייה ד"ר עינת קליש רותם, השתתפו גם פרופ' דן מלקינסון, ראש צוות וחוקר בתחום האקולוגיה באוניברסיטת חיפה, נואית בן שמחון, מנהלת האגף לפניות הציבור ולאיכות השירות בעירייה,  ד"ר יאיר וייס, מנהל השירות הווטרינרי בעיריית חיפה עו"ד אביטל בן נון, פעילה למען זכויות בעלי החיים ואלכסנדר אייל – מומחה לדו קיום בין בני אדם לחיות בר ובהשתתפות תושבי העיר.

חזירים הופכים פחי אשפה (צילום: עופרה נתן)
חזירים הופכים פחי אשפה (צילום: עופרה נתן)

התכנית הניסיונית תכלול מגוון כלים להרחקת חזירי הבר וביניהם:
הסברה בנוגע להפסקת האכלה של חזירי הבר, ניקיון שאריות מזון של חתולים המפוזר בשפע בנקודות רבות בעיר, הקמת יחידת מתנדבים שתסייע לתושבים במפגש עם החזירים, קיבוע פחי האשפה, גידור אזורי מעבר של חזירים, סקר מקיף ובחינת דרכים נוספות. במפגש הוצגו הפתרונות בהרחבה וזאת לאחר שהפתרון שהונחל בשנים האחרונות, צמצם את כמות החזירים בחצרות הבתים, אך לא פתר את התופעה, לשביעות רצון התושבים.

התושבים דרשו בכנס פתרון מיידי ולא תכנית ניסיונית ואף איימו כי יקחו את החוק לידיים
התושבים השמיעו את קולם בנושא ושיתפו את הגורמים בפחדים ובחששות שלהם. חלקם הציעו פתרונות וחלק דיברו בזעם ודרשו פתרון מיידי. היה גם אחד התושבים שאיים כי אם העירייה לא תפעל במיידי הוא יפעל לבד וירעיל את החזירים. הנציגים שדיברו הסבירו כי לא מדובר בפתרונות קסם. חלקם טענו כי מדובר בפתרונות יעילים יותר מאשר ירי, פתרונות שהוכיחו את עצמם במקומות אחרים וכי הייחודיות של העיר חיפה מחייבת למידה והבנה וחקר הנושא.

עינת קליש רותם בכנס בנושא חזירי הבר בחיפה

ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם:
"אנחנו חייבים להתחיל לחשוב אחרת ולפעול אחרת. עיריית חיפה מחוייבת ואני מחוייבת וכל הצוות שאיתי מחוייב לפעול לפתרונות אחרים. זאת ההנחיה שעברה לכולם. הפחד והחרדה מהחזירים הם ברורים לגמרי אף אחד לא מזלזל בהם אבל אני חייבת להגיד שראיתי ילדים שנשכו ע"י כלב מאשר ע"י חזירי בר. אנחנו מחוייבים לטפל בבעיית החרדה אנחנו נעשה את זה ונטפל בכל מי שחרד מסיטואציה זו ואנחנו נעשה את זה בכל דרך אפשרית, אבל המצב לא יימשך כפי שזה היה אני שמתי לזה סוף.
אנחנו ניסינו למצוא כל מיני פתרונות אחרים אנחנו צריכים לכנס לעידן החדש ואנחנו צריכים את העזרה שלכם ולטפל בנושא של הסניטציה והאשפה אנחנו חייבים להשאיר את העיר שלנו נקייה, אנחנו חייבים ללמוד קצת פחות לפחד, וחייבים ללמוד וללמד את האנשים מה קורה כשנפגשים עם בעל החיים שהוא באמת "מפחיד" אף אחד מאיתנו לא אומר אחרת. אבל כולנו יחד צריכים להתחיל לגבש עתיד אחר לעיר הזאת בנושא. אנחנו נלמד לחיות עם הטבע אנחנו נעשה הכל בשביל להרחיק אותם מאיתנו אנחנו לא רוצים את חיות הבר בתוך העיר אנחנו נעשה הכל להרחיק אותם אבל ירי והרג זה לא פתרון. אנחנו נהיה כל הזמן זמינים ומקווה שנצליח להקים סיירת של תושבים בכל חיפה שיודעים איך להתמודד במצבים כאלה ויעזרו לכל מי שזקוק לעזרה ואוליי הסיירת תגדל מפעם לפעם".

ד"ר יאיר וייס – הוטרינר הראשי של חיפה בראיון לחי פה בנושא חזירי הבר

ד"ר יאיר וייס מנהל השירות הווטרינרי בעיריית חיפה: "יש לעצור את האכלת חזירי הבר ואת הגישה שלהם למזון זמין ברחבי העיר: אנחנו מדברים על תוכנית כוללת שמוגדרת כגלגל שיניים ענק כשכל שן תורמת לגלגול שלו ואם שן חסרה הגלגל נתקע. אנחנו פועלים בתחומים של חינוך ובתי ספר אנחנו נכנסנו יחד עם משרד החינוך ועיריית חיפה מחלקת החינוך לתוכניות חינוך בבתי ספר לשלל כיתות כולל עם נוער, תנועות נוער מועצות תלמידים וכו'…אנחנו מדברים על הסברה. מה לעשות ויותר נכון מה לא לעשות לא להאכיל ודברים כאלה ולאהוב את חיות הבר. אנחנו מדברים על מחקר בקנה מדינה עולמי שככל הנראה יהיה המחקר הכי גדול שנעשה עד היום בעולם הזה. אנחנו מדברים על כל האפשרויות וכל השיטות, גינון ומה שצריך כדי למנוע את כניסת חזירי הבר ולהקטין את המשיכה שלהם. חזירי הבר באים אלינו, לא בגלל עירינו היפה, אלא בגלל האוכל הזמין שיש –  זה או שאנחנו העירייה שמים פחים לא מתאימים או לא מפנים את הפחים, או שתושבים משאירים אוכל ויש גם לא מעט תושבים משאירים להם אוכל ויש מאכילי חתולים ברחובות. סניטציה, מזון חינוך הסברה מניעת דרכי גישה כל הפעולות ביחד עם קצת תפילה ובשורה אני מקווה מאוד שיצליח".

עו"ד אביטל בן-נון בראיון לחי פה בנושא חזירי הבר

עו"ד אביטל בן נון פעילה לזכויות בעלי חיים: "המטרה של המפגש הזה היתה למעשה גם הודעה של ראש העיר על כך שהיא מפסיקה את הצייד. הצייד הוכח במשך 12 שנים כאמצעי בלתי יעיל ולא פותר את הבעיה. גם אני שאוהבת בעלי חיים ואין לי בעיה עם חזירים אני מבינה שיש אנשים שמפחדים ושלטובת שני הצדדים – בני אדם וחזירים עדיף להיפרד. והשאלה איך עושים את זה ואיך פותרים את הבעיה.
אז כאשר 12 שנים משתמשים באמצעי כבלתי יעיל ,סוף סוף העירייה בראשותה של עינת קליש רותם, שהחליטה ביוזמה חדשה להפסיק את הפתרון שהוא לא הומני לא חוקי ולא יעיל ולהחליף אותו בעצם במכלול של מספר פתרונות. של שילוב ביניהם בבוא העת יכול לעזור להפחית בצורה משמעותית את כניסת החזירים לשכונות המגורים. שיתוף הפעולה של התושבים דרוש בעיקר בשני נושאים האחד השמירה על הניקיון כי הבעיה העיקרית היא של פחי אשפה. כאשר פחי האשפה עמוסים ואנשים זורקים אשפה מחוץ לפחים זה קורא לחזירי הבר להכנס.
העירייה מצידה תפעל עכשיו לקבע את פחי האשפה שזה מאוד חשוב בצורה שאי אפשר יהיה להפוך אותם והחזירים לאכול מהאשפה. במקביל אנחנו התושבים צריכים להקפיד לא להשאיר אשפה ברשות הציבור, לא בים, לא ביער, לא בגינות ציבוריות ולא לשלוח ילדים שלא מגיעים לפח שמשאירים את האשפה מחוץ לפח. לא לקחת עגלה של סופר להעמיס אותה בשקיות  ולזרוק ליד הפחים זו עבודה של כולנו לשמור על הניקיון. הדבר השני אנחנו מקימים סיירית של תושבים שלא מפחדים מחזירים כדי לעזור במקרים של אנשים במצוקה שמפחדים להכנס הביתה, אנשים אלה יוכלו להתקשר למוקד 106 ובשיתוף פעולה עם היחידה של המתנדבים והביטחון של העירייה אנחנו נגיע לאותם אנשים ונעזור להם להתמודד עם הפחד ואולי גם נצליח לחנך אותם שאין ממה לפחד".

ד"ר דן מלקינסון ראש צוות וחוקר בתחום האקולוגיה באוניברסיטת חיפה

ד"ר דן מלקינסון ראש צוות וחוקר בתחום האקולוגיה באוניברסיטת חיפה: "במסגרת המחקר אנחנו מנסים בין השאר מספר קולרי ג'י פי אס על החזירים וננסה להבין את דגם דפוס התנועה שלהם אם הם נכנסים לאזורים בגלל מזון חתולים, או פחי אשפה או שהם באים לגינות כדי לאכול מהמקומות האלה. אנחנו ננסה לקשר בין הנושאים ולראות איזה גורמים משפיעה על התנהגות החזירים. כשנבין את זה יותר טוב אנחנו ממש מקווים שנוכל לתת פתרונות יעילים יותר בשביל להפחית את הקונפליקט בין החזירים לתושבי העיר".

ד"ר עמית דולב אקולוג ברשות הטבע והגנים במחוז צפון אמר בשיחה לחי פה: "ללא ספק בחיפה יש בעיה של אוכלסיית יתר של חזירי בר. אני לא רואה שום צורך והצדקה שהחזירים יהיו בעיר אלא בטבע כי השטח הפתוח זה המקום שלהם. השאלה למה הם נכנסים לעיר?  מתוך ניסיון בארץ בחו"ל ידוע כי החזירים יודעים לנצל הזדמנויות של משאבים כמו מים ומזון ואם הם נמצאים זמן רב בעיר הם מתרגלים וזהו מצב בעייתי ומסוכן ועם זה העיר חיפה מתמודדת לא מעט שנים. יש אוכלוסייה שאיבדה את החשש מהתושבים כי זו אוכלוסייה עם קצב ריבוי אדיר. וכאן הדילמות. אם ניקח את רמת הגולן והגלבוע התופעה לא קיימת אבל בהרי הכרמל כן  וזה התחיל בגלל שיש 20 חניונים אותם פוקדים מטיילים שמשאירים כמויות אדירות של אשפה ומשאירים את האשפה מפוזרת ובפחים פתוחים.

בחניונים בהר הכרמל החלפנו את הפחים ושמנו מצלמות לפני ואחרי וראינו ירידה של פי 4 בפעילות בתנים ופי 2 בחזירים. מה שמוכיח שהבעיה העיקרית היא אשפה ומזון זמין. אם מטפלים בבעיה זה מוריד באופן משמעותי את אחוז החזירים המגיעים לעיר. הכי חשוב זה לא לאפשר מזון נגיש לדאוג לגדרות ולעבוד עם התושבים. באזור הצפון הצלחנו להפחית את תופעת התנים והחזירים ב 80% תוך מספר חודשים. לגבי חיפה אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם העירייה.

מפגש תושבים עם ראש העיר בנושא חזירי הבר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
מפגש תושבים עם ראש העיר בנושא חזירי הבר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
מפגש תושבים עם ראש העיר בנושא חזירי הבר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הציבור מוזמן לשלוח תמונות וסרטונים או כל מידע אחר על חזירי בר וחיות אחרות לצוות החוקרים: [email protected]
וכן למערכת חי פה: [email protected]

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. 1. הפחים בחיפה היום אינם מתאימים למציאות של חזירים. חזיר ששוקל 400-450 ק"ג הופך פח מלא כאילו זו קופסת גפרורים. יש פתרונות מותאמים למציאות של חזירים והגיע הזמן שבחיפה ישתמשו בהם, לכל הפחות בשכונות בהן יש נוכחות גבוהה של חזירים כמו רמז וכרמליה.
  2. אנשים משאירים אשפה ליד הפח "כי מגעיל אותם לפתוח את הפח" הגיע הזמן שגם הציבור יקח אחריות ויפסיק להשליך אשפה בכל מקום שהוא לא פח אשפה.
  3. כנל לגבי השלכת אשפה מהחלון (מנהג נפוץ בהרבה מקומות בחיפה לצערי): זה מרשם כמעט ודאי לחזירים מתחת לבית.
  4. יש להסביר לציבור המאכילים – לא להשאיר מצבורי אוכל לחתולים. לתת לכל חתול מנת אוכל אישית של כ-250 ג' ולאסוף את השאריות. חתולים לא יאכלו אוכל לא טרי, ודאי לא – אוכל שעמד בשמש וזבובים חגים מעליו. כמו כן חתולים לא יאכלו תבשילים שונים, או דברים שלא ניתן לפרק אותם לחתיכות (כמו שניצל למשל). זה גדול מדי בשבילם. מי שמשאיר דברים כאלה "לחתולים" לא תורם דבר לחתולים עצמם רק משליך פסולת ברשות הרבים.

 2. התמהונים שבחרו את ראשת העיר המוזרה הזאת חוגגים.והווטרינאר העירוני הוא אחר מהם.חזירה ממליטה בממוצע 10 גורים,מה שאומר שתוך כמה שנים ללא אוייבים טבעיים ,נצטרך לפנות את העיר לטובתם.החזיר מבחינה גנטית קרוב לנו.(לא צוחק).ניתן להשתיל עיברים מחזיר בבני אדם,וכן מחלות שאנחנו חולים בהם ,פוגעים גם בחזירים.מה שאני מנסה להגיד זה ,שמעבר לליכלוך, לנזקים,לסכנת התקיפות.קיימת סכנה הכי גדולה והיא מגפות. מחלה קטלנית שתדביק את החזירים,תתפשט במהירות בניהם,ומשם לבני אדם.וזאת עי פרעושים וכו'.(דבר לדוגמה).כמות המתים יהיה באלפים כמו שקרה במגפות הגדולות באירופה בימי הביניים.הדילול עי ציידים לא צלח,מכוון שהם הוגבלו בכמות ובסוג המטרה.כלומר הותר להם רק , כמה חזירים ספורים ולא נקבות עם גורים.שובו וקראו את ממוצע ההשרצה.ולכן מומלץ להרוג אותם ללא הבחנה ,אם בירי של נשק חם ,או חיצים מורעלים או פתיונות רעל.ביום שהסכנה מהם תפחת,יוכלו כל התמהונים לשום ולחבק עצים וחזירים.

 3. מאות פחים לא מגודרים. שום דבר לא השתנה. בשכונתי – כבביר, הפחים לא מגודרים, מתניידים, לעיתים זזים ממקומם ומגיעים לאמצע הכביש ואכן בשכונתי עשרות חזירי בר ועשרות עגלות אשפה הפוכות. אין האכלת חתולים, סתם סיפורי בדים, אולי באופן מינימלי, ממש אבסורד להגדיר את זה כבעיה מול בעיית הפחים. גם מיעוט פחים ירוקים, ולכן זבל מושלך ליד הפחים, אין שום סיבה להטיל אשמה על התושבים. הזבל, הפחים הניקיון הכללי במצב גרוע וזו אחריות העיריה.

 4. לקחת מספר נגני כינור מהתזמורת הסימפונית חיפה לנגן לחזירים וזה ירחיק אותם לצמיתות!

 5. נהדר. אולי זה יגרום לראשת בעיר לשים לב שרחובות חיפה הם מזבלה אחת גדולה

 6. שוב מעבירים אחריות לתושבים..הסברה/הדרכה/…. מה בדיוק יקרה לחזירים ברוממה אם לא יאכילו אותם ?
  או שמגדרים אותן , או שמדללים

 7. כל הכבוד על היוזמה וטיפול השורש בהתחשבות בכל הגורמים.

 8. הפיתרון המוצע על ידי המומחים מגוחך. יש ללכוד את החזירים ולהעבירם לנגב. מדובר בחיות לומדות אשר יודעות להפוך פחי אשפה ולפתוח אותם , ולומדות לתקוף בני אדם בקרבתם. בבסמת טבעון התישב חזיר בר על ילדה בת 3 והרג אותה. אין לסכן את הביטחון האישי של תושבי חיפה.

 9. אפשר ללכוד אותם ולשלוח אותם לנגב כל פיתרון אחר שמציעים המומחים הוא מגוכך אלה חיות לומדות שהופכות פחים ולומדות לתקוף בני אדם לידיעת ראש העיר בבסמת טבעון התישב חזיר על ילדה בת 3 והרג אותה. המומחים וראש העיר לוקחים אחריות של תקיפת התושבים ופגיעה בבטחונם האישי.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

רובי סער קלאצ'ניקוב, אקדחים 9 מ"מ, רימוני רסס ועוד • מצבור נשק נחשף ע"י המשטרה

(חי פה) - כלי נשק ותחמושת, בהם רובי סער קלצ'ניקוב, רובה צלפים, אקדחים ורימונים ועוד, שחשודים שיועדו למטרות פליליות, נחשפו בעספיא. מהמשטרה נמסר לחי פה: כוחות...

בטטות בטטות • ערמות של בטטות על הכביש • קטע כביש חסום לתנועה◄ צפו

(חי פה) - כמות עצומה של בטטות "נשפכה" על קטע בכביש 4 לפני זמן קצר (ראשון 19/5/24, סביבות 11:00). כפי הנראה, ארגזים מלאים שהיו...

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...