חזיון שדה התעופה הבינ"ל בחיפה – הסוף • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

מטוס על המסלול בשדה התעופה של חיפה (צילום - סמר עודה )

טור פרשנות

הקמת שדה תעופה משמעותי בלב ליבו של מפרץ חיפה היה חלומם של נחשון צוק וד"ר עינת קליש-רותם, לאורך שנים ארוכות. אף על פי כן, מסמך העקרונות שהניח השבוע צוק על שולחנו של שר התחבורה מהווה הזמנה רשמית לאירועי ניפוץ החלום הזה. זאת ועוד, הוא מהווה אקורד סיום גם למאבק למען חזית הים בחיפה, הרחבת פארק הקישון ועוד. מכאן שלא מדובר בסתם מסמך עקרונות אלא במסמך כניעה כולל המהווה את תמונת החזון של הנהגת העיר למפרץ חיפה וקו החוף בכלל. אולי זאת הסיבה שבגינה מיהרו נציגי משרד התחבורה וחברת נמלי ישראל להחליט על אימוץ המסמך. לאור זאת לא נופתע לגלות גם ש"ההישג" עליו הכריזה העירייה הוא לא יותר מהשיג פוליטי עשוי מנייר שככל הנראה לא יותיר זכר בחולות מפרץ חיפה.

משרדי הממשלה בתרדמת
מבחינת העיתוי של כל הסיפור, הרי שהמאבק למען שדה התעופה הבינ"ל בחיפה לא יכול היה להתרחש בתזמון גרוע יותר. זאת מכיוון שבעוד מאבקם של צוק וקליש נמצא בטורים הגבוהים ביותר האפשריים מבחינה משפטית, הרי שמשרדי הממשלה נמצאים בתרדמת העמוקה ביותר זה עשרות שנים. התוצאה היא שגם אם הייתה נרשמת הצלחה במהלכים המשפטיים הרי שהיא חסרת משמעות באופן מעשי. זאת מכיוון שלא ברור מי יהיו השרים בממשלה הבאה ומה תהיה מדיניותם ביחס למפרץ. מה שבטוח הוא שמדיניותם של השרים החדשים הללו תוכל לשנות כל מציאות משפטית או סטטוטורית שתיכתב היום.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' וראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' וראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם

שדה תעופה מנייר
השימוש במונח "מסמך עקרונות" מעיד גם הוא על הנסיגה מהשאיפה של נחשון צוק וד"ר עינת קליש-רותם, להשיג החלטת מדיניות מסודרת ומחייבת ואולי חמור מכך, מדיניות חברת נמלי ישראל ומשרד התחבורה יכולה להיות נקייה עתה משיקולים חיפאיים כלשהם. ניסוח מסמך העקרונות הוא דרך להכריז על מדיניות הצהרתית, חסרת בסיס יישומי. לכן, גם עשרים שופטים לא יוכלו לכפות את הוצאתה אל הפועל, אם השר הבא לא יחפוץ בכך. הסיבה לחוסר הבסיס היישומי של מסמך העקרונות נעוץ בכך שלא מופיע בו לוח זמנים ולא ברור מאיפה יבוא התקציב למימוש הפרויקט היקר הזה. ומדוע שדה התעופה החיפאי כל כך יקר? התכנית הטנטטיבית כוללת העתקה של טרמינל, מנהור מעבר הולכי רגל באורך של כ-300 מטר וייתכן שיהיה צורך לבנות את המסלול מעל לפסי רכבת (סעיף ד' במסמך). בנוסף לכך, לא ניתן להעריך גם את הערך האמתי של כל זה, מכיוון שלא פורסם לוח זמנים לביצוע הפרויקט. המשמעות היא שאין תכנון, אין חלופות, אין דיונים, אין התנגדויות ובקיצור – אין.

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

גם חזון המפרץ הירוק הוא מסמך עקרונות
מסמך העקרונות שהשיגו נחשון צוק וד"ר עינת קליש-רותם הוא אולי חסר משמעות יישומית לאור התחלפותה של הממשלה אבל הוא כן מזכה אותם בניקוד פוליטי. מסמך העקרונות ממלא לצורך כך בדיוק את אותו ההישג שמילא חזון המפרץ הירוק, שפרס כחלון רגע לפני הבחירות הקודמות של 2019. כל מה שיידרש לאחר חתימת המסמך הוא מהלך הסברתי שיוכיח לכולם שאולי שדה תעופה בחיפה לא יקום בעתיד הנראה לעין אבל ניתן בכל זאת להריח את ענני דלק הסילון שהוא יביא עימו… מתישהו. 

עיריית טירת כרמל – רחב

נקודת אור
וכך, עם נפילתו הכמעט-סופית של שדה התעופה בחיפה, נותרו צוק-קליש ללא פרויקט דגל בגינו ניתן לגזור סרט לקראת סוף הקדנציה. ומכיוון שעברה למעשה כמעט שנה שלמה ללא הישגים וללא התנעה של פרויקטים משמעותיים, הרי שעכשיו נוצר חלון הזדמנויות מלא תקווה לתחילתו של פרויקט דגל אחר.

הסכם העקרונות – הנוסח המלא לעיונכם

11 תגובות
 1. ירון חנן אמר/ה

  מסכים עם על מילה יריב. לא יכולתי לנסח זאת טוב יותר!

 2. שלמה מומו כהן אמר/ה

  פרוייקט יישומי אפשרי וחיוני הינו הקמת מרינה בחיפה.

  1. Alexis אמר/ה

   הצחקת אותנו מר כהן
   אין למדינה,או למי מגופי התפעול ,כמו חנ״י או עיריית חיפה,אינטרס לבניית מרינה!
   המדינה בנויה מאינטרסים (בעיקרן כלכליים)
   ומלוביסטים שדוחפים את הקיום האינטרסים הללו לקו הביצוע.
   מרינה או שדה תעופה בחיפה לא כלול באינטרסים הללו.
   רצונם של ציבור חובבי ספורט השייט לא נספר בכלל!

 3. דביר לנגר אמר/ה

  יריב תודה על הכתבה הנהדרת. עדיף שהצמד חמד לא ייקח על עצמו פרויקט דגל חלופי ויכבד התחייבותו בפני המדינה שלא להופיע במסדורונות מינהל התכנון.

 4. רופי אמר/ה

  לא צריך להתאמץ כדי להבין לאיזה כיוון פוליטי עירוני מכוון המאמר הזה והמאמרים הקודמים של הכותב . וזכותו כמובן לכתוב כל מה שעולה על דעתו . ונכון יהיה שהמערכת הנכבדה תאפשר למושאי הכתבות ( קליש ,צוק ) להגיב ולהתייחס .

  1. ירון כרמי אמר/ה

   פרסמנו ראיון ענק עם נחשון צוק בעניין שדה התעופה בשבוע שעבר
   יש מקום לכולם
   https://haipo.co.il/item/142044
   הציבור קורא ומגבש דעותיו מתוך הכרה של מגוון דעות

 5. מוטי בליצבלאו אמר/ה

  מה שהיה הוא שיהיה , אין כלום לא היה כלום לא יהיה כלום ,
  (היה מי שאמר כך לפני) , חוץ מהגברת תנועת המטוסים הזעירים כי הרצליה נסגר……

 6. רועי ח אמר/ה

  לא הבנתי מה כל כך נורא. השדה יורחב לקבלת טיסות קצרות וזולות שיוכלו לפעול ממנו. זה לא היה מתוכנן להיות תחליף לשדה בינלואמי מלא אף פעם. האמת לא בטוח שנרצה את זה כל כך קרוב. אם יהיה ביקוש, יהיו טיסות.
  עכשיו מתחילה העבודה על החזון. בוא נתן צ'אנס לראשת העיר להזיז עניינים. תקציב ימצא אם יעבדו על זה. יש גם תמריץ לעירייה לאור הפוטנציאל של הכנסות עתידיות

  1. מירי אמר/ה

   מסכימה עם תגובת רועי ח. גם אני חושב שצריך לתת צאנס לחזור ובמידה ויורחב השדה חיפה רק תתפתח ותיפתח גם למקומיים שיגיעו לטוס וגם לאורחים שינחתו אצלנו.
   לנו זה יהיה מאוד נוח לטוס מחיפה. למה לא בעצם? בעולם יש המון שדות תעופה פחות בינלאומיים. למה שם כן טוב ופה לא?
   ברור שכדאי וניתן סיכוי. והלוואי וזה יקרה בימינו.

 7. Alexis אמר/ה

  זאת הצהרת הקבורה לעיריית חיפה עם ראשת העיר הכושלת
  שום פרויקט לא מקודם (להיהפך)הכל נסגר ללא עשייה וללא עתיד.
  מוציאים את התלמידים הדרוזים ממוסדות החינוך (בושה בושה בושה לקליש)!!!
  עוד קדנציה שלה וחיפה תאבד את כל ההישגים מהעבר!
  יאללה קליש תעשי טובה לעיר תתפטרי!!

  1. חיליק אמר/ה

   ראש עיר שמתאים לחזירי בר.תעופי לכרמל.

לא ניתן להגיב