התחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן בחיפה – תכנית העירייה – פברואר 2020 – הנוסח המלא

עיריית חיפה ממשיכה בהצגת תכניות להתחדשות עירונית בשכונות העיר, כאשר הכוונה היא להניח תשתית תכנונית לכל שכונה. תשתית זו תאפשר גם ליזמים להשתלב במסגרת שמכתיבה העירייה. בחודשים האחרונים ראינו כנסים בהם הוצגו תכניות לקריית אליעזר ולקריית חיים והשבוע הוצגה התכנית לנו”ש

עיקרי התכנית להתחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן בחיפה:

התכנית הוצגה ביום שלישי, 25/2/20, בישיבת הועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית חיפה. התכנית כוללת בתוכה את שכונות יזרעאליה, רמות רמז, זיו ומורדות נווה שאנן.
בבסיסה: פיתוח רחובות ראשיים לפעילות עירונית, הנגשת השכונה באמצעות מערך כבישים חדשים, הכנסת קווי מטרונית והקמת טיילת נוף היקפית “סובב נווה שאנן”. שכונת נווה שאנן רבתי היא השכונה הגדולה ביותר בחיפה ומונה כיום כ-44,000 תושבים, המהווים כ-15% מאוכלוסיית העיר.

הנוסח המלא – התחדשות עירונית בנו”ש

התחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן בחיפה – תכנית העירייה שהוצגה בעדה המקומית לתכנון ולבניה – פברואר 2020

ראש העיר חיפה, ד”ר עינת קליש רותם:

אני שמחה להציג תוכנית נוספת במסגרת התוכניות הרבות עליהן אנו עובדים בשנה האחרונה – התחדשות עירונית לשכונת נווה שאנן רבתי. מדובר בתוכנית מקיפה הנוגעת לכל תחומי החיים של התושבים החיים בה, ועתידה להפוך את נווה שאנן לאחת השכונות היפות, הנוחות והאנושיות בעיר. התוכנית שומרת על מאפייניה ההיסטוריים של השכונה תוך הסתכלות קדימה לעבר המאה ה-21, עם חשיבה מתקדמת על איכות הרחובות, הצמחיה, התחבורה ועוד. מדובר בתוכנית שתיצור גאווה גדולה ותחושת שייכות לתושביה.
הצגת תוכנית אסטרטגית להתחדשות עירונית בנווה שאנן, ועדת תכנון ובנייה בעיריית חיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

אגף תכנון עיר במינהל ההנדסה של עיריית חיפה יוזם ומקדם את התוכנית האסטרטגית להתחדשות עירונית בנווה שאנן (חפ/2550), בשיתוף חברת יפה נוף. התוכנית, שהוכנה על ידי פרופ’ אדריכלית אירית צרף, מגדירה את היקפי הבנייה למגורים וגובה הבנייה, הנחיות תחבורתיות, מתחמים לשימור, שטחים למבני ציבור, מסחר ותעסוקה, תוך שמירה על מאפייני השכונה, נופיה והמורשת האדריכלית שבה.

התכנון שהוצג בתוכנית כולל חלוקת שכונת נווה שאנן לרובעים. כאשר כל רובע יפותח בהתאם למאפייניו הייחודיים, שיקבעו את אופי והיקף הפיתוח בו. דגש מושם על רמת צפיפות הבינוי ואופיו, קרבה לוואדיות ולערכי טבע, ערכי שימור ועוד. למשל, הגדרת מספר רובעים ברחבי השכונה כ”רובעים מיוחדים”, דוגמת אזור זיו. אזור זה יפותח כרובע סטודנטיאלי, בו יושם דגש על שילוב מגורים לצד פיתוח ועידוד הקמת עסקי בילוי, מסחר ותעסוקה. רחוב התיכון יוגדר, אף הוא, כאזור מיוחד, ויהווה חלק מ”רובע העסקים הקטנים”, בו יושם דגש על שמירת אופי המרקם ועידוד פתיחת עסקים קטנים.

אחד המרכיבים המרכזיים בתכנית הוא יצירת שלד ראשי, תוך ראיית הרחובות המישוריים והנוחים להליכה כאזור המרכזי של נווה שאנן. מתוך כך, רחוב טרומפלדור כרחוב עירוני ראשי, בעל עירוב שימושים, שכולל חזית פעילה של מסחר ומשרדים בשילוב מגורים בבנייה מגוונת. באופן דומה, יפותחו רחובות חניתה ושלום עליכם.

הדמיה רחוב טרומפלדור (הדמיה אירית צרף נתניהו)
הדמיה רחוב טרומפלדור (הדמיה אירית צרף נתניהו)

מרכיב מרכזי נוסף מתייחס ליצירת קישורים תחבורתיים – פנימיים וחיצוניים. התוכנית מציעה הקמת מערך כבישים חדשים, שיציעו חיבור ישיר לצירי גישה מהירים לשכונה: חיבור השבשבת לשמחה גולן, חיבור נווה שאנן מזרח לכביש דורי ועוד. המלצות נוספות בתוכנית הן: הכנסת קווי מטרונית, אשר יעברו ברחובותיה ובמוקדיה הראשיים של השכונה, ליצירת חיבור פנים שכונתי וכן לחיבור מהיר למוקדים כלל עירוניים. אמצעי נוסף אשר יסייע ליצור קישורים לשכונה וממנה היא הרכבלית, שעתידה להתחיל לפעול, בשנה הבאה, ותחבר את השכונה ללב המפרץ ולאוניברסיטה. בנוסף, הקמת מערך דרגנועים, שבילים ומדרגות ליצירת חיבורים פנים-שכונתיים. במסגרת זו, יוקם מערך שבילי אופניים, בהתאם לתוכנית האב לשבילי אופניים, שאושרה זה מכבר, שיקשר בין מרחבי השכונה.

שידור ישיר ועדה מקומית לתכנון ובנייה חיפה 25/2/20

שידור חי – מליאת ועדה מקומית I 25.02.2020

שידור חי – מליאת ועדה מקומית 25.02.2020על סדר היום:תכנית אסטרטגית להתחדשות נווה שאנן רבתי, יזרעאליה ורמות רמז.תכנית אסטרטגית ותכנית אב להתחדשות עירונית במתחם סירקין שבהדר הכרמלתכנית לשיפוץ מבנה שוק תלפיות.גגונים קבועים לדוכנים במרחב שוק תלפיות

פורסם על ידי ‏עיריית חיפה‏ ב- יום שלישי, 25 בפברואר 2020

היבט חשוב נוסף, עליו מושם דגש בתוכנית, הוא ערכי השימור בשכונה. במסגרת זו, ממליצה התוכנית לשמור על גרעין נווה שאנן, על “הגגות האדומים”, “כיכר בן ארצי” ועל הרחובות העורפיים לאורך רחוב טרומפלדור כמרקמים לשימור, בהם תותר בנייה מבוקרת. בנוסף, הוגדרו בתוכנית מתחמים לשימור, מבני אתרי מורשת, גנים ומצפורים. דגש יושם גם על פיתוח ושימור הערכים הנופיים, בהם “גן השבשבת” ושטחים ירוקים רבים, הפרושים ברחבי השכונה ותוקם טיילת נופית היקפית מסביב לשכונה. טיילת שתגדיר את תחום הבינוי ותאפשר קיום פעילות ספורט, פנאי וספסלי ישיבה לצפייה אל הנוף הנשקף ממנה. בנוסף, יושם דגש על פיתוח כיכרות ומוקדים ראשיים דוגמת כיכר זיו, המהווה נקודת מפגש בין הצירים: טרומפלדור-שלום עליכם ונחל זיו.

התחדשות עירונית בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. חנה אמר/ה

  הרכבלית – איך היא תעזור לתושבי נווה שאנן כשהתחנות שלה רחוקות ומנותקות לגמרי מהשכונה – תחנת הטכניון נמצאת בקצהו הקרוב לנשר ולא לנווה שאנן !?

  1. ירון חנן אמר/ה

   אכן הרכבלית לא משרתת כלל את תושבי נווה שאנן. התחנה בכהיש דורי מרוחקת ולא שימושית. ככלל כל הפרויקט הזה נועד להביא ולהוציא סטודנטים למוסדות הלימוד כמה שיותר מהר ולא להביאם להסתובב בחיפה. כלל לא ברור אם הפרויקט הזה יהיה כלכלי וכך אמרתי לפני כמה שנים כשהייתי חבר בדירקטוריון יפה-נוף.

 2. ירון חנן אמר/ה

  הרכבלית כאמור לא נועדה לתושבי נווה-שאנן. מצד שני לא ברור מדוע קליש התנגדה למטרונית בציר הרכס ודווקא בנווה שאנן היא כן מציעה מטרונית ולא את הרעיון ההזוי שהציעה בציר הרכס- שילוש מספר האוטובוסים שינועו על שעה על הציר. למה ריבוי אוטובוסים אינו פתרון טוב פתאום לציר ארוך כמו בכל נווה שאנן ופתרון המטרונית אינו פתרון גרוע בצירי נווה שאנן?? לצוקליש פתרונים.

 3. ירון חנן אמר/ה

  יעד הציפוף של נווה שאנן לפי קליש הוא 70 אלף תושבים תוך 20 שנה!
  מי בדק את היעד הזה? מדוע הוא לא מוצג בהדמיות? איך זה מסתדר עם אופי הרובעים המוצע? לא ברור ולא מוצג

 4. ציפורן אמר/ה

  תוכניות יפות מילים יפות יותר. כל עוד לא תפסיקו את זיהום האוויר שנו”ש נחנקת ממנה, לא יעזרו כל הבניינים והעסקים.

 5. אכרם ספדי אמר/ה

  עורכת דין בעלת ניסיון במקרקעין

הגיבו כאן לכתבה