באנר גורדון 230524

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב....

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

מטען חבלה במשקל של 2 ק"ג חומר נפץ נתפס בחיפה

מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מטען חבלה רב עוצמה,...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

היצורים הימיים בריף בת גלים • מתנות יום הולדת מאהוב ליבי

מאי, חודש יום הולדת וים מתנות מאהוב ליבי, הכחול...

הפירמידה של מאסלו והמציאות בשנת 2024 • חוסר בטחון וצורך במנהיגות ראויה

אברהם מאסלו, פסיכולוג חברתי יהודי אמריקאי שחי בתחילת המאה...

עשייה מאהבה ללא תנאי • האגודה למען החייל

מאז ה 10 לאוקטובר האגודה למען החייל באזור חיפה,...

התחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן בחיפה – תכנית העירייה – פברואר 2020 – הנוסח המלא

עיריית חיפה ממשיכה בהצגת תכניות להתחדשות עירונית בשכונות העיר, כאשר הכוונה היא להניח תשתית תכנונית לכל שכונה. תשתית זו תאפשר גם ליזמים להשתלב במסגרת שמכתיבה העירייה. בחודשים האחרונים ראינו כנסים בהם הוצגו תכניות לקריית אליעזר ולקריית חיים והשבוע הוצגה התכנית לנו"ש

עיקרי התכנית להתחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן בחיפה:

התכנית הוצגה ביום שלישי, 25/2/20, בישיבת הועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית חיפה. התכנית כוללת בתוכה את שכונות יזרעאליה, רמות רמז, זיו ומורדות נווה שאנן.
בבסיסה: פיתוח רחובות ראשיים לפעילות עירונית, הנגשת השכונה באמצעות מערך כבישים חדשים, הכנסת קווי מטרונית והקמת טיילת נוף היקפית "סובב נווה שאנן". שכונת נווה שאנן רבתי היא השכונה הגדולה ביותר בחיפה ומונה כיום כ-44,000 תושבים, המהווים כ-15% מאוכלוסיית העיר.

הנוסח המלא – התחדשות עירונית בנו"ש

התחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן בחיפה – תכנית העירייה שהוצגה בעדה המקומית לתכנון ולבניה – פברואר 2020

ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם:

אני שמחה להציג תוכנית נוספת במסגרת התוכניות הרבות עליהן אנו עובדים בשנה האחרונה – התחדשות עירונית לשכונת נווה שאנן רבתי. מדובר בתוכנית מקיפה הנוגעת לכל תחומי החיים של התושבים החיים בה, ועתידה להפוך את נווה שאנן לאחת השכונות היפות, הנוחות והאנושיות בעיר. התוכנית שומרת על מאפייניה ההיסטוריים של השכונה תוך הסתכלות קדימה לעבר המאה ה-21, עם חשיבה מתקדמת על איכות הרחובות, הצמחיה, התחבורה ועוד. מדובר בתוכנית שתיצור גאווה גדולה ותחושת שייכות לתושביה.
הצגת תוכנית אסטרטגית להתחדשות עירונית בנווה שאנן, ועדת תכנון ובנייה בעיריית חיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

אגף תכנון עיר במינהל ההנדסה של עיריית חיפה יוזם ומקדם את התוכנית האסטרטגית להתחדשות עירונית בנווה שאנן (חפ/2550), בשיתוף חברת יפה נוף. התוכנית, שהוכנה על ידי פרופ' אדריכלית אירית צרף, מגדירה את היקפי הבנייה למגורים וגובה הבנייה, הנחיות תחבורתיות, מתחמים לשימור, שטחים למבני ציבור, מסחר ותעסוקה, תוך שמירה על מאפייני השכונה, נופיה והמורשת האדריכלית שבה.

התכנון שהוצג בתוכנית כולל חלוקת שכונת נווה שאנן לרובעים. כאשר כל רובע יפותח בהתאם למאפייניו הייחודיים, שיקבעו את אופי והיקף הפיתוח בו. דגש מושם על רמת צפיפות הבינוי ואופיו, קרבה לוואדיות ולערכי טבע, ערכי שימור ועוד. למשל, הגדרת מספר רובעים ברחבי השכונה כ"רובעים מיוחדים", דוגמת אזור זיו. אזור זה יפותח כרובע סטודנטיאלי, בו יושם דגש על שילוב מגורים לצד פיתוח ועידוד הקמת עסקי בילוי, מסחר ותעסוקה. רחוב התיכון יוגדר, אף הוא, כאזור מיוחד, ויהווה חלק מ"רובע העסקים הקטנים", בו יושם דגש על שמירת אופי המרקם ועידוד פתיחת עסקים קטנים.

אחד המרכיבים המרכזיים בתכנית הוא יצירת שלד ראשי, תוך ראיית הרחובות המישוריים והנוחים להליכה כאזור המרכזי של נווה שאנן. מתוך כך, רחוב טרומפלדור כרחוב עירוני ראשי, בעל עירוב שימושים, שכולל חזית פעילה של מסחר ומשרדים בשילוב מגורים בבנייה מגוונת. באופן דומה, יפותחו רחובות חניתה ושלום עליכם.

הדמיה רחוב טרומפלדור (הדמיה אירית צרף נתניהו)
הדמיה רחוב טרומפלדור (הדמיה אירית צרף נתניהו)

מרכיב מרכזי נוסף מתייחס ליצירת קישורים תחבורתיים – פנימיים וחיצוניים. התוכנית מציעה הקמת מערך כבישים חדשים, שיציעו חיבור ישיר לצירי גישה מהירים לשכונה: חיבור השבשבת לשמחה גולן, חיבור נווה שאנן מזרח לכביש דורי ועוד. המלצות נוספות בתוכנית הן: הכנסת קווי מטרונית, אשר יעברו ברחובותיה ובמוקדיה הראשיים של השכונה, ליצירת חיבור פנים שכונתי וכן לחיבור מהיר למוקדים כלל עירוניים. אמצעי נוסף אשר יסייע ליצור קישורים לשכונה וממנה היא הרכבלית, שעתידה להתחיל לפעול, בשנה הבאה, ותחבר את השכונה ללב המפרץ ולאוניברסיטה. בנוסף, הקמת מערך דרגנועים, שבילים ומדרגות ליצירת חיבורים פנים-שכונתיים. במסגרת זו, יוקם מערך שבילי אופניים, בהתאם לתוכנית האב לשבילי אופניים, שאושרה זה מכבר, שיקשר בין מרחבי השכונה.

היבט חשוב נוסף, עליו מושם דגש בתוכנית, הוא ערכי השימור בשכונה. במסגרת זו, ממליצה התוכנית לשמור על גרעין נווה שאנן, על "הגגות האדומים", "כיכר בן ארצי" ועל הרחובות העורפיים לאורך רחוב טרומפלדור כמרקמים לשימור, בהם תותר בנייה מבוקרת. בנוסף, הוגדרו בתוכנית מתחמים לשימור, מבני אתרי מורשת, גנים ומצפורים. דגש יושם גם על פיתוח ושימור הערכים הנופיים, בהם "גן השבשבת" ושטחים ירוקים רבים, הפרושים ברחבי השכונה ותוקם טיילת נופית היקפית מסביב לשכונה. טיילת שתגדיר את תחום הבינוי ותאפשר קיום פעילות ספורט, פנאי וספסלי ישיבה לצפייה אל הנוף הנשקף ממנה. בנוסף, יושם דגש על פיתוח כיכרות ומוקדים ראשיים דוגמת כיכר זיו, המהווה נקודת מפגש בין הצירים: טרומפלדור-שלום עליכם ונחל זיו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

נגה כרמי
נגה כרמי
נגה כרמי - מנהלת תאגיד החדשות חי פה - חדשות חיפה והסביבה - הודעה בוואטסאפ: 052-2410689 שליחת מייל למערכת: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. תוכניות יפות מילים יפות יותר. כל עוד לא תפסיקו את זיהום האוויר שנו"ש נחנקת ממנה, לא יעזרו כל הבניינים והעסקים.

  2. יעד הציפוף של נווה שאנן לפי קליש הוא 70 אלף תושבים תוך 20 שנה!
    מי בדק את היעד הזה? מדוע הוא לא מוצג בהדמיות? איך זה מסתדר עם אופי הרובעים המוצע? לא ברור ולא מוצג

  3. הרכבלית כאמור לא נועדה לתושבי נווה-שאנן. מצד שני לא ברור מדוע קליש התנגדה למטרונית בציר הרכס ודווקא בנווה שאנן היא כן מציעה מטרונית ולא את הרעיון ההזוי שהציעה בציר הרכס- שילוש מספר האוטובוסים שינועו על שעה על הציר. למה ריבוי אוטובוסים אינו פתרון טוב פתאום לציר ארוך כמו בכל נווה שאנן ופתרון המטרונית אינו פתרון גרוע בצירי נווה שאנן?? לצוקליש פתרונים.

  4. הרכבלית – איך היא תעזור לתושבי נווה שאנן כשהתחנות שלה רחוקות ומנותקות לגמרי מהשכונה – תחנת הטכניון נמצאת בקצהו הקרוב לנשר ולא לנווה שאנן !?

    • אכן הרכבלית לא משרתת כלל את תושבי נווה שאנן. התחנה בכהיש דורי מרוחקת ולא שימושית. ככלל כל הפרויקט הזה נועד להביא ולהוציא סטודנטים למוסדות הלימוד כמה שיותר מהר ולא להביאם להסתובב בחיפה. כלל לא ברור אם הפרויקט הזה יהיה כלכלי וכך אמרתי לפני כמה שנים כשהייתי חבר בדירקטוריון יפה-נוף.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הדגים שאנו אוכלים – איך בוחרים דג טרי בשוק ונזהרים מסיכונים שבקניית דגים מקולקלים

מאז ימי קדם, האדם חי מציד ומדיג. בחלוף השנים, עם הגידול האדיר באוכלוסייה בעולם, עלתה הצריכה באוכלוסית הים ושטחי הים החלו להיות מנוצלים לצרכי...

התפרעות אוהדי הכדורגל: עשן כבד ביציע • הדרבי החיפאי בסמי עופר הופסק

(חי פה) - ברגעים אלה (שבת, 25.5.2024) בדרבי החיפאי, נזרקו ביציעי המגרש באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה האבוקות הירוקות. המשחק הופסק לדקות ספורות. נדמה...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב. מוקדם יותר התקיימה צעדה ממרכז הכרמל ועד צומת חורב. הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) הוידאו קשה לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...