תכנית התחדשות עירונית בקריית חיים • פתיחת שכונות אל הים • דברי המתכננים ותגובות התושבים

עיריית חיפה הציגה חזון לתכנון מחודש של כל שכונת קריית חיים, כולל מבנים חדשים, מבני ציבור, גנים, דרכים וחזית ים עירונית, תוך הסתת הכביש הראשי לאחור

התושבים תמכו, התרשמו וגם הביעו ספקות בנוגע לנכונות היזמים להשקיע בשכונה שגובלת במכלי דלק מסרטנים ובשדה תעופה רועש


תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)
תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

מאות תושבי חיפה גדשו את אולם הספורט ברחוב דגניה בחיפה, בכנס מאורגן להפליא, בו הציגה הנהלת עיריית חיפה, בראשות ד"ר עינת קליש רותם, את חזונה, הן לגבי שינוי פניה של שכונת קריית חיים והן בנוגע לשיתוף הציבור בהליך ההתחדשות העירונית המורכב הממושך. בכניסה לאולם עמדו שולחנו לאיסוף פרטי קשר עם תושבים בעלי עניין. על רצפת האולם היו מסודרים מאות כסאות לבנים, עבור הציבור הרחב שהגיע.
נואית בן שמחון פתחה את הכנס והזמינה את התושבים להקשיב, להביע עמדות וליצור שיח מפרה ומכבד

נואית בן שמחון – פתיחת כנס תכנית התחדשות עירונית בקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

ד"ר עינת קליש-רותם מציגה – תכנית התחדשות עירונית בקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

עינת קליש רותם: אני נרגשת להיות כאן היום, בקריית חיים. עומדים הרבה נושאים על הפרק.
ידוע שיש בעיות רבות מפרץ חיפה, זיהום אוויר , קרית חיים מזרחית, שדה תעופה וכו…
הדיון הערב עוסק בקריית חיים מערבית, בנושא התחדשות עירונית. כל התהליך יתקיים בשיתוף התושבים ויהיו עוד הרבה מפגשים. צוות התכנון עבד במשך שנה מאומצת, אבל כלום לא יקרה בלעדיכם, התושבים. זו רק תחילת הדרך ואני מבקשת את הסבלנות שלכם. לפי החזון של העירייה בראשותי, האנרגיות הכלכליות של העיר עוברות לשכונות החוף – לאותן שכונות שלא ראו אותם שנים… אני רוצה לראות את השכונות שליד הים מתחברות לים. אתם נמצאים במקום הכי שווה בארץ – שכונה ימית ובחזיתה תהיה ריביירה.

גורי נדלר מהרשות הממשלתית להתחדשות עירונית

גורי נדלר מהרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: אני נמצא כאן בשם גוף ממשלתי, שהוקם לפני שנתיים, שמטרתו לעזור לרשות המקומית לממש את חזון ההתחדשות העירונית. התכנית של קריית חיים היא תוכנית טובה. היה שלב של הפסקה, אבל כעת חזרנו בכל הכח ואנחנו בשלב הביצוע. כל דייר שיש לו צורך בעזרה מוזמן לפנות לממונה על פניות דיירים בטלפון 3906* .

אריאל וטרמן ואורנה מור – הצגת תכנית לקריית חיים

מהנדס העיר חיפה אריאל וטרמן: אנחנו עובדים על תכנון כולל לשכונה, במסגרתו אנו מתכננים פתרון מים, חשמל, כבישים, גנים, מבני ציבור ועוד… חשוב לנו שאתם תדעו על מתווה התכנית, על מנת שכאשר אתם תשבו לדיונים עם היזמים במתחמים, אתם תוכלו לנהל טוב יותר את האינטרסים שלכם. עד היום היה כאוס תכנוני במתחמים העירוניים, עכשיו הכל יהיה ברור ומוסדר בתכנית כוללת. המפגש היום הוא תחילתו של תהליך.
לאחר תכנון השכונה, התכנית תעבור לאישור מועצת העיר חיפה. אנו מעריכים שתהליך זה ייקח כשנה מהיום (כלומר, סוף 2020). אחרי שנה, כאשר יהיה תכנון עקרוני מאושר לשכונה, הכדור עובר אליכם וליזמים. אתם תעבדו עם עורך הדין שייצג אותכם מול היזם. הליך התכנון של המתחם יארך כ-3-4 שנים. לאחריו תחל בניה שתימשך 2-3 שנים.
אני מאמין שאם נפעל יחד ביעילות, נראה בימינו את השכונות מתחדשות.
יש מחלקה בעירייה שבראשה עומדת אורנה מור: אורנה מובילה את תוכנית הדגל הזאת שמיועדת להקנות לכם כלים להתחדשות עירונית. יצרנו אתר אינטרנט בקרוב תפתח שלוחה של המנהלת בקרייץ חיים, במטרה לתת מענה קרוב לתושבי השכונה.

אדריכלית פרופ׳ אירית צרף נתניהו

אדריכלית פרופ׳ אירית צרף נתניהו: זהו כבוד עבורי לתכנן שכונה שנמצאת על הים.
אני רוצה לצייר לכם את החלום עליו אנחנו עובדים ואותו נגשים למציאות. כל מה שאנחנו עושים כאן זה על קרקע של מציאות. התכנון שכבר בוצע (ואותו רואים בוידאו) הוא פרי עבודה של קבוצה גדולה של מתכננים. קריית חיים נמצאת ברצף של המפרץ והקריות ואנו מתכננים אותה בהתאם לפוטנציאל העצום של שכונה בעלת חזית ימית. חשוב לנו שיהיה מרחב, כיכרות, חזית ימים ומרחב בו נוח ונעים לחיות. על מנת שהפרויקט יהיה כלכלי אנחנו מדברים על מכפיל שיהיה כדאי לקבלן – מכפיל 4 דירות על כל דירה שנהרסת. אם אין קרקע זמינה במתחם עצמו, אנחנו ניתן ליזם קרקע חלופית, כאשר אנחנו מתכננים על עתודות הקרקע שמקום בו היה אצטדיון קריית חיים. אנחנו לא מתכננים כאן שכונת מגדלים. המטרה שלנו היא להגיע לבניה משולבת, גיוון ועושר שיגיעו לשכונה תושבים מגוונים.
לדעתנו, כמתכננים, אתם נמצאים על קרקע נדירה שהיא חוף ים. בתכנון, פינינו את כל קו הים
כדי לאפשר מעבר לכל השכונה להגיע רגלית אל הים.

התושבים הגיבו לתכנית במגוון נושאים

תגובות התושבים עסקו בשאלת סילוק המזהמים, הרעש משדה התעופה, לוחות הזמנים, הנגישות למידע, רווחיות הקבלנים המעוניינים ביחס של 1:6, בעוד שהתכנית מדבר על 1:4. שרית דיברה על הפגיעה האפשרית במרקם האנושי, כאשר השכונה תשנה את פניה ואנשים אשר חיו לצד שכנים, ייאלצו להיפרד מהם.

תושבת ששואלת מתי התכנית תתחיל – תכנית התחדשות עירונית בקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

תושבת שמסבירה שהיום בקריית חיים אין מקלטים ויש לזרז בניה בטוחה

שושנה מסבירה כי יש לה קושי עם מציאת הפרטים באינטרנט

תושב מסביר על בעיית הזיהום מחוות המיכלים ועל רעש שדה התעופה

שרית מסבירה על המרקם האנושי בקריית חיים ועל סכנת הפגיעה בו

שירן מסביר על הקושי בהוצאת היתרי הבנייה

תושב מתריע מפני גוש בתים גבוהים שיחסום את האוויר מהים

ד"ר עינת קליש – רותם ואריאל וטרמן משיבים להערות התושבים:

קליש משיבה להערות ושאלות התושבים

ד"ר עינת קליש – רותם: אחת המטרות שלנו היא ליצור ודאות תכנונית ליזמים. ברגע שהתכנית תאושר יהיה קל לכם וליזמים להשתלב בהליך בצורה נוחה וטבעית.
בנוגע לתכנון אמרה קליש: אנחנו מכוונים לשכונה בה מעט מאוד מכוניות. אחנו רוצים שלתושבים יהיה דואר לייד הבית, בית הקפה, גן ציבורי, שבילי אופניים ועוד… זה הכיף הגדול בשכונה איכותית וזה מעודד קהילה תוססת. אין פה רק מגדלים – זה לא יהיה.
כשהתכנון יושלם, אני בטוחה שהיזמים ירוצו להשקיע כאן.

אריאל וטרמן ועינת קליש-רותם משיבים לתושבים

אריאל וטרמן משיב לתושבים

4 תגובות
 1. חגי גוטמן אמר/ה

  הכל טוב ויפה אבל אני רוצה לראות מעשים ולא דיבורים בנתים אין כלום להציג תוכנית ולקשקש זה כולם יודעים

 2. אזרח דלת אמר/ה

  לפני שהולכים לתכנן חזית לים, צריך להבין מה צפוי לחופי קרית חיים. צפויה המשך נסיגה של החוף, וקיימים סיכוני הצפה בעת סערות חזקות בהם עולה מפלס פני הים וגם בגלל עליית מפלס הים ובגלל הקטנת כמויות החול המגיעות למפרץ חיפה (שחלקם נחסם ע"י נמל הפולינום ונמל המפרץ- וההזנה המלאכותית הבלתי מספקת, וחלקו פשוט לא מגיע ויקטן בכמות בגלל השפעת שינוי האקלים). כמו כן, קיים סיכון משמעותי באירוע צונאמי צפוי במועד בלתי ידוע בטווח 50 השנים הקרובות והבנייה הקיימת לא תוכל לספק הגנה ועמידה בצונאמי (הצפה בגובה עד כעשרה מטר מעל פני הים באותו הזמן). בין הפתרונות לעמידה בצונאמי יש צורך גם לבנות מבני מילוט לגובה, כולל רבי קומות ולאמץ הנחיות בנייה לפי התקינה האמריקאית החדשה לעמידה בפגיעת והצפת צונאמי. אבל לא שמעתי שיש מי שנתן דעתו לנושא.

 3. דוד גרוס אמר/ה

  אנחנו מברכים את מחלקת התחדשות עירונית
  שהכל יילך מהר יותר מהצפוי!

 4. איזבל גולדשטיין אמר/ה

  מברכת על היוזמה!
  יחד עם זאת חשוב להקים ועד שכונה לענייני קריית חיים מערבית בלבד, מורכב מ-13 חברים אשר מחד ילקט בצורה מסודרת את דרישות התושבים – באמצעות ריבוי פגישות המוניות באותו האולם, במטרה להציגן בפני ראשת העיר, מהנדס העיר וכל יתר ממונים על הנושא !
  מציעה עצמי לעמוד בראש ועד שכזה, להקימו ולסייע ולקדם את הנושא העמיץ הזה בצורה תרבותית, עניינית ומעשית כעל שניתן יהיה.
  שמי: איזבל גולדשטיין
  0545-789954
  isabella77739@gmail.com

לא ניתן להגיב