סיור והסרת הלוט – לזכרו של יוסי מורג – "העיר התחתית" – קמפוס הנמל בחיפה

הסיור להנצחתו של יוסי מורג ז"ל, התקיים ביום שישי ה 21/2/20. מהיום שיוסי נפטר קשה לחנה, לבני המשפחה ולחברים לקלוט את העדרו הכל כך בלתי נתפס של האיש הכל כך משמעותי בחי המשפחה ובחי העיר חיפה. בכל הזדמנות חנה והבנים מנציחים את האיש היקר שלה ושלנו "יוסי מורג".

סיור לזכרו של יוסי מורג ז"ל וצילומים מסיור שערכנו עם יוסי מורג בעיר התחתית

כשחנה הזמינה לאירוע בעיר התחתית, היא ציינה בפני שמדובר באירוע קטן של "30 איש גג", הרי היא לא בשיא וממש ממש בסיום מחלה, להפתעתי (או שלא…) במקום 30 הגיעו 300. הרי אף אחד לא יכול לסרב לחנה כשהיא מזמינה.
את הסיור הובילו חנה מורג ושרון שטיינבוק – אדריכל ומדריך בעיר חיפה. חנה ושרון ניסו להמחיש לאורחים את הקשר המיוחד של יוסי לעיר התחתית של חיפה ועל סגירת המעגל האישי של חנה במקום הזה, שכה-אהב.

היזם ערן אלדור הנציח את יוסי מורג על קיר הבניין שבבעלותו

ערן אלדור , היזם שהנציח בבניין שלו, בניין שהיה של סבו וסבתו. מסתבר שיד המקרה או לא, הדירה בקומה הראשונה של הבניין הייתה של סבא וסבתא של חנה, בילדותה. ערן כתב בדף הפייסבוק שלו:
"יוסי מורג ז"ל היה בשבילי חבר וגם מורי ורבי לעסקים. מלבד היותו גיבור חיל ואיש עסקים חד, יוסי היה גם איש ספר ומשורר מחונן. איש רב פעלים. כבוד גדול נפל בחלקי – להנציחו על קיר הבניין בנתנזון 11/ משה אהרון 5. בניין שהיה קרוב לליבו של יוסי."

חנה מורג פתחה את האירוע בדברים ואמרה

לאחר סיום עבודתו של יוסי מורג ז"ל בחוצות המפרץ, הגיע טלפון מראש העיר דאז, יונה יהב:
"יוסי, אני קורא לך לדגל, צריך להזיז את העיר התחתית, צריך לפנות את השוק התורכי, לארגן, לשקם, לאכלס למטרות אחרות…".

האתגר אשר עמד לפני עיריית חיפה היה ענק: היה ברור שיוסי יכול לתרום מניסיונו ומראייתו הרחבה וכמובן יכולתו הביצועית – לפיתוח האזור.
יוסי, יצא מיד לסיור רגלי בעיר התחתית, סרק, בחן ובעיניים בורקות עם חזון, ואמר לי: יש כאן עבודה חשובה, חשובה לעיר, חשובה לעתידה של העיר חיפה.
הסיור שנעשה היום הוא חלק קטנטן ממה שיוסי נהג לערוך מדי יום בכל אחד משלבי הפעילות שלו באזור.

חנה ועידו מורג נושאים דברים בסיור לזכרו של יוסי מורג ז"ל (צילום: מערכת חי פה – חדשות חיפה)

סיור במנהרת הזמן של העיר התחתית עם שרון שטיינבוך

שרון שטיינבוך המשיך בהדרכה, אחרי דבריה של חנה והוביל אותנו במנהרת הזמן מתחנת חיפה מרכז, לצפייה בעבודת אומנות גראפיטי של ה"ברוקן פינגז". שרון סיפר על חיפה העות'מנית ותפקידה של רשת מסילות הברזל בעלייתה של חיפה על המפה. המשכנו לרחוב הנמל לאזור המכונה "קמפוס הנמל" כדי לשמוע על הפרשים ההודים שהסתערו על העיר וכבשו אותה בשמה של ממלכת בריטניה. בקמפוס הנמל התחילה ההתחדשות של העיר התחתית של שנות 2000.

חצינו את העיר התחתית לעבר רחוב יפו כדי להתרשם מהדרך שחיברה בין חיפה הקטנה לבין יפו הגדולה והוותיקה. לאורך הרחוב ראינו בתי מידות מאבן וביניהם את בנק אנגלו-פלסטינה, שתוכנן ע"י הארכיטקט אלכסנדר ברוואלד, מתכנן הטכניון. רחוב יפו עבר אף הוא חידוש משמעותי, שכלל הרחבת המדרכות, תיעדוף הולכי הרגל על פני תנועת כלי הרכב והצבת ריהוט רחוב ועצים מצלים.
לקראת סוף הסיור פקדנו את מתחם השוק התורכי, מרחב משופץ של פאבים, מלונות וגלריות, שהתמקם במקום בו היה המרכז המסחרי הראשון של חיפה. שם גם מונצח יוסי מורג ז"ל עם שירו "סונטה לבוני נמל"

סיור בעיר התחתית לזכרו של יוסי מורג ז"ל (צילום: מערכת חי פה – חדשות חיפה)

חנה מורג הוסיפה וסיפרה על חזונו של יוסי מורג לעיר התחתית:

יוסי סרק את הרחובות והסמטאות הציוריות, התיישב בבתי הקפה ואצל סוחרים רבים נוספים ולמד את מצוקותיהם ממקור ראשון. בכל פעם, שב הביתה ופרט את רעיונותיו לתכנית יישומית. יוסי יצר מגעים גם עם יזמים פרטיים והניע אותם להשקיע באזור. בסיוע אגפי העירייה על עובדיהם, נוצר הפלא הגדול: הסכמה של בעלי הדוכנים, בשוק התורכי, להסדר פינוי למען שיקומו של המתחם.

חנה סיפרה שהיא ויוסי טיילו יחד, בנפתולי רחובותיה של העיר התחתית ופגשו בה מן הריחות והטעמים של העבר, ההווה והעתיד שלה, שלנו. פגשו את הבתים ושוכריהם, את בעלי הנכסים, את העסקים ובעליהם ויתר המבקרים בה.

עוד סיפרה חנה על סגירת המעגל הפרטי שלה וסיפורי ילדותה. סיפורי סבה, שהיה סוור בנמל חיפה, סיפורי דודיה, כל אחיו של אביה, שעבדו גם הם בנמל וסיפורי הבתים, בהם גרו בני המשפחה המורחבת, ברחובותיה של העיר התחתית, עם עלייתם לארץ ישראל בשנת 1947.

ככה זה כשלב נפגש עם לב, כך מצליחים לייצר שינוי
יוסי זכה לראות את חזונו נרקם ומתגשם

"סונטה לבוני הנמל" מאת יוסי מורג ז"ל (צילום: מערכת חי פה – חדשות חיפה)

סונטה לבוני הנמל / יוסי מורג

מְנוֹפֵי-עָל וְדַחְפּוֹרֵי-יָם
דּוֹבְרוֹת עִם מָנוֹעַ עָצְמָתִי
מְזִיזוֹת עוֹקְרוֹת כָּל חֵפֶץ
בְּכָל רוּחַ וּסְעָרָה
כְּכוֹכָבִים בְּחֶשְׁכַת הַיָּם
מִשְׁתַּלְּבִים בִּתְמוּנָה קְסוּמָה
לַיְלָה בְּמִפְרַץ חֵיפָה
שֶׁמֶשׁ הַבֹּקֶר וַסַּת תְּאוּרָה
אֵין הַשְׁכָּמָה הַכֹּל מַמְשִׁיךְ
הַקּוֹלוֹת הַכְרָזוֹת וּוַעַד הָעוֹבְדִים
תְּנוּעַת מַשָּׂאִיּוֹת בִּלְתִּי פּוֹסֶקֶת
עִיר תּוֹסֶסֶת
וְהַלַּיְלָה כְּמוֹ שַׂלְמַת כּוֹכָבִים
זֵר טָרִי לְבֶּטוֹן וָמֶלֶט.

סיימנו את הסיור בטקס מרגש ליד הלוט שתרם בעל הנכס ליוסי זכה למכור ודאג לשיקומו וכאן נסגר בעצם המעגל של חנה שהמקום אותו בית בו הלוט של יוסי הוצב גדלה ובילתה את רוב ילדותה בעיר התחתית של העיר חיפה קינחנו בטעימות בורקס תורכי שיוסי מאד אהב.

5 תגובות
 1. חיים י אמר/ה

  מרגש,
  יהי זכרו ברוך.
  מהפך בעיר התחתית שהונע בזמן כהונתו של יונה יהב.

  1. חנה מורג אמר/ה

   אכן כך. את השינוי הזה איש לא יוכל להחזיר אחורה

 2. לאה שזר אמר/ה

  יוסי היה אדם משכמו ומעלה,
  תרם רבות לחיפה , בטוחה שידעו להנציח את דמותו ופועלו,
  יהי זכרו ברוך

  1. חנה מורג אמר/ה

   יוסי אהב והאמין בחיפה בכלל ובעיקר התחתית שם שימש יועץ לפיתוח עסקי. פעל עם אסטרטגיה ועם לב ענק. רק כך אפשר להצליח.

 3. חנה מורג אמר/ה

  אכן כך. את השינוי הזה איש לא יוכל להחזיר אחורה

לא ניתן להגיב