המקומון “כלבו” – ה”פרבדה” של חיפה

עיתון "כלבו" הוכיח השבוע כי הוא באמת המקומון הכי ראוי לתואר המפוקפק - "הפרבדה של חיפה". כזכור בטאון המפלגה הקומוניסטית בברה"מ לשעבר- "פרבדה", ששימש שופר לראשי הדיקטטורה הסובייטית, לפני נפילת מסך הברזל והציג תמיד תמונה ורודה על "הישגי השלטון", תוך השמטת כל ביטוי ולו הקטן ביותר להצגת ביקורת על השלטון.

להלן כמה דוגמאות מ”פרבדה” החיפאי השבוע, בכתבות המעטות שהמקומון הזה כבר טורח לפרסם על מה שקורה בחיפה:

1. קראנו השבוע על “הישגו” של ראש העיר ב”הזזת הפולינום והנמל הצבאי למיקום אותו רצתה העירייה”…ותכלס מה קיבלנו? לא מזיזים את הנמל הצבאי, לא מזיזים את הפולינום, חיל הים עומד להשקיע בפולינום מיליארד וחצי שקלים “במבנה פריק ויביל” עלק “שניתן יהיה להזיזו בעתיד”.. אשרי המאמין. תראו לי מתי בפעם האחרונה פירקו במדינת ישראל משהו בסדר גודל של עשירית ממה שמתכננים פה עם הפולינום? מישהו מעלה בדעתו שחיל הים יפרק מתקציב משרד הבטחון, תוך כמה שנים ספורות את המבנה שבנה בכל כך הרבה כסף? פשוט עובדים עלינו, אבל רק פתיים כמו עורכי עיתון “כלבו” מאמינים לשטות הזו ומדוע כי”ראש העיר והנהלת העירייה הבטיחו שיש פה הישג בלתי רגיל לחיפה”…איפה ההישג? אפילו לא הרווחנו מהעניין את פינוי ממגורות דגון? ואת פתיחת החזית הימית מול המושבה הגרמנית וקבלת שטחי הנמל המערבי להקמת עסקי תיירות ובילוי ברציף המתפנה. את כל הטוב הזה כבר לא נזכה לראות בדורנו, גם יונה יהב לא יזכה לכך….אבל ל”כלבו”, אין שום בעייה לטעת בנו את התחושה ולהטעות את הקוראים שהנה זה קורה אוטוטו!

2. באותו גליון השבוע מפרסמים כי שכונת הדר זכתה להכרה בתיקצוב הממשלתי והיא תשוקם ותהפוך ל”פאוור סנטר” של חיפה. נהדר, רק כאשר קוראים את זה מגלים שאת עיקר המימון יוציאו מכיסם דווקא… סוחרי הדר המסכנים, אשר בקושי מסוגלים לשלם כיום את הארנונה הרצחנית בעצמם. כזכור למרות מחאות האופוזיציה ולמרות המיתון הקשה בעיר, העלתה עיריית חיפה את שיעור הארנונה השנה למקסימום המירבי. בפרוייקט השיקום הזה תממן העירייה רק ¼ מעלותו של הפרוייקט ואת העיקר כאמור יממנו הסוחרים. כל הפרוייקט יעלה בסה”כ 24 מליון ₪.
“כל בו” לא טרח לשאול האם זהו הסכום הדרוש לשיקום המסחר בהדר? האם זה מה שיביא להחזרת רוב הקונים שנטשו את רחובות המסחר בהדר עם הקמת “הגרנד קניון” וקנייונים נוספים בעיר וסביבתה? נכון זו התחלה טובה לאחר התעלמות רבת שנים ושורה ארוכה של מהלכים ומחדלים בשנים שעברו שפגעו קשות במסחר בהדר. אבל למי מגיע קרדיט על המאבק למען חידוש המסחר בהדר (ובעיר התחתית)? ליונה יהב? הצחקתם אותי, הרי הוא לא האמין אף פעם בשכונות הןתיקות של חיפה ותמיד שמעו אותו אומר: מי יסכים לרדת מהכרמל ולעשות את קניותיו בהדר או בעיר התחתית… ל”כלבו” אין בעייה ליחצן את יונה יהב ולהעניק לו פרס על תרגילי היחצ”נות הידועים שלו?

3. והגדיל לעשות ה”פרבדה של חיפה” כשנתן סקירה על האירוע הקולינרי “טעם העיר” בחוף הים ובמסגרת זו איפשר לכתב הקולינארי החדש שלו.. יונה יהב כן ,הפרעסר הידוע, לפרסם טור אישי ובו הוא מתפייט כמה הוא היה מעדיף אירועים יותר תרבותיים סולידיים ובעלי תוכן מעמיק וכמה הוא חשש מאירוע בעל אופי של זלילה וסביאה ולמרות זאת האירוע “ממש היה מוצלח” לדבריו. כן זהו אותו יונה יהב שהביא לנו את האירוע ‘הסולידי והתרבותי’ – “פסטיבל הבירה”, היישר לציר מוריה לאחר שהתפרסמו הנתונים המדאיגים על התמכרות בני הנוער לשתייה חריפה וכדי לחזק את ידידיו בעלי הפאבים בציר מוריה שממררים את חיי התושבים באזור ורובם פועלים בלי רישיון, משקים כל ערב את צעירנו במיטב הבירות והטקילות, תוך עצימת עיין ועידוד עקיף לעבריינות ולתרבות השתייה החריפה ישירות מלשכת ראש העיר “התרבותי” שלנו. ב”כלבו” אחת לא תקראו שום מילה על הבעיות הללו…כי לא מתווכחים עם הפריץ.

מיותר להזכיר כי כל מידע ביקורתי על העירייה שמועבר לכתבי העיתון הזה פעמים אינספור, לא מוצא דרכו לדפי העיתון והוא נותר בסל האשפה לאחר שלא עבר את המסננת של המערכת, רק כדי שלא לקלקל את “החגיגה” שמתרחשת פה בחיפה.
אולי זהו גם ההסבר למה כל כך מעט קוראים יש ל”כל בו” היחצ”ני הזה, שכבר הגיע להתבזות, כאשר מחלקים אותו בחינם בסופרמרקטים בעיר…

והאמת? ביננו, למה צריך עוד “פרבדה” בעיר שלנו? הרי העירייה מפרסמת את ה”פרבדה” שלה באינטרנט ובתפוצה רחבה יותר מתפוצת “כלבו” – זהו מינשר האינטרנט של עיריית חיפה – “העירונט” שיוצא לפחות פעמיים בחודש ומשמש כפלקט או כפוסטר עירוני אינטרנטי המיועד רק לטפיחה עצמית על השכם, כפי שפרנסי העיר שלנו כה אוהבים לעשות לעצמם בכל יום, ובעיקר מול המראה של עצמם…

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

9 תגובות
 1. משתמש אנונימי אמר/ה

  כל גופי ההתקשורת בחיפה ניזונים מתקציבי הפרסום הגדולים של העירייה, מה חדש.
  אין דבר כזה יותר עתונאים כולם יושבים ומחכים שהדובר של עיריית חיפה ישלח להם את ההודעות.

  מה אתה מצפה שיהיו ביקורתיים? אם כבר אני רק מתפלא על מי שמשקיע כמה וזמן לקנות ולקרוא את הג’אנק הזה.
  פעם קנו אותם כדי לקבל לוח של הדירות או אם מישהו מסייד בבית וצריך לרפד את הרצפה.
  היום בכל אתר ברשת יש לוחות טובים, לא צריך לממן את השטויות האלו גם ככה 30% זה פרסומות ותוכן שיווקי.

  נושא הפולינום זאת דוגמא הכי טובה איך לקחו החלטה איומה לעיר וניסו להציג אותה כאילו זה הישג.
  כמו שאמרת הציבור לא טיפש כולם יודעים שאם חיל הים מייבש שטח ומשקיע מליאדי ש"ח שם אז אף אחד לא מתכוון באמת להזיז כלום.
  תעצור 100 אנשים ברחוב 99 יגידו לך שהם לא מאמינים לשקר הזה ברור ששוב בגלל שפה חיפאים עייפים, בתי אבות, מי יפגין?

 2. בר מנורי אמר/ה

  זה כל כך נכון !!!!!!!!!
  עד היום (טרם הקמת חי פה) אפילו לא היה איפה לכתוב את זה. העיתונות החיפאית עושה דבר אדוניה.
  ולמה? שימו לב לכמות הפרסומים של עיריית חיפה בעיתונות המקומית ותבינו למה אסור לה לבקר את העיריה.
  ותחשבו על זה….

 3. שרדר אמר/ה

  שששש בלחש משמרות המהפכה עוד עלולים להוציא אותנו בחשכת הלילה

 4. האמת יוצאת לאור. כלבו כבר לא מה שהיה אמר/ה

  מדבר בעד עצמו:
  כתבה שהתפרסמה בכלכליסט – עיתון כלבו נתבע על העתקת כתבות…
  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3416551,00.html

 5. אלי אמר/ה

  איפה ניתן לראות באינטרנט את תוכן הלוח הבטוח עם לא בעיתון כלבו ?

 6. eiti21 אמר/ה

  לגבי קליטת הילדים בתפקוד גבוה בבית ספר טשרנחובסקי. בשנים האחרונות השילוב של הילדים הללו לא נעשה בבית ספר טשרנחובסקי אלא בבית ספר עין הים בחיפה. לי אישית יש קרוב משפחה שמוגדר בתפקוד גבוה ומשולב בבית ספר עין הים וכל יום אני מודה לאלוהים ששם הוא משולב כי שם נעשה השילוב האמיתי ועובדה שמוכיחה זאת שאנשי עין הים שעושים את העבודה האמיתית בשילוב לא רצים לפרסם את זה בעיתון.
  מבקשת להשאר אנונימית

 7. גדעון אמר/ה

  לא מצליח להבין, האם יש פה משהו אישי/נקמני/נגד המקומון או שזו ‘עיתונות לשמה’?בכנות, לא מבין. אשמח על כל תשובה. ביקורת ואתר רק נגד עיתון ולא אתר המבקר את המתרחש לטוב או לרע בעיר-עושה רושם אישי מאוד.

 8. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  גדעון שלום,
  אתר חי פה נותן במה לציבור.
  במקרה הזה מדובר במאמר של חבר מועצת העיר, ירון חנן.
  אנו חושבים שטוב תעשה אם תחדד את השאלות ותפנה אותן אליו כאן מעל במה זו וכן כי תתייחס באופן ממוקד לטענות שהוא מעלה.
  מהיכרותנו עם ירון, הוא יענה לך כאן.

 9. ירון חנן - הירוקים אמר/ה

  כמי שתקף בעבר ובצדק את המקומון החיפאי "כלבו" על מדיניות מערכת החדשות הקודמת בהנהגת העורכים הקודמים, חשוב לי לציין כעת כי אני מבחין בחודשים האחרונים בשינוי חיובי בגישה שלהם.
  בין השאר העורכים התחלפו, כתב חדש/ישן חזר לחיפה (יגאל חי), והמקומון שינה שתי בעיות מרכזיות שאיפיינו אותו בעבר:

  – כיום הכיסוי החדשותי טוב ורחב יותר על מה שקורה בחיפה.
  – המקומון כבר לא משמש ככלי ביטוי מרכזי ובלעדי של הממסד העירוני והוא מציג תמונה יותר מאוזנת ויותר "נשכנית" כפי שמצופה מעיתונות הוגנת
  ולוחמת.
  איני מצפה מאף מקומון או עיתון לשקף רק צד אחד גם אם זה הצד שלנו, זה מזיק הן לעיתון והן לצדדים השונים.
  העיתונות של היום בכל המדינה מתמודדת עם קשיים לא פשוטים: קיצוצי תקציב, תחרות מול מדיות תקשורת שונות, חשיפת יתר ליח"צנות מקצועית ואגרסיבית, מינוי של מנהלי מערכת וכתבים לא מקצועיים. כל זה הוביל לרדידות רבה של מקצוע העיתונות.
  לכן אין לקנא במי שמעוניין לשמור על רמת עיתונות גבוהה, זו משימה לא פשוטה באווירה הזו ולפיכך אני רוצה לחזק את ידי העורך החדש וצוות הכתבים של "כלבו" ולאחל להם הצלחה!

  אני מברך על שינוי הגישה ומקווה שהמקומון כלבו יגיע להצלחות שיזכירו את ימיו הטובים והחזקים.
  כמו כן אני מאחל לשאר כלי התקשורת בחיפה להיות מתחרים טובים, הוגנים ומעניינים. זו תחרות בריאה ונחוצה בעירנו!

  בהצלחה!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.