ניסוי בחזירים • האם החזירים של חיפה ידוללו בזיכרון יעקב?

משפחות חזירים בחיפה (צילום: עומר מוזר)

חזירים עם GPS מתוכננים לעבור לשמורת הר חורשן, סמוך לזיכרון יעקב, למטרת ניסוי, ביוזמת רט"ג ועיריית חיפה • במועצה המקומית זיכרון יעקב אומרים: "יש אצלנו דילול מבוקר. אל תעבירו אלינו את הבעיות שלכם" • בשטחי המטעים בסביבה פועלים גם ציידים • ירון חנן: "עוד ספין מבית קליש, שמטרתו למשוך זמן".


רשות הטבע והגנים (רט"ג) מתכננת, במשותף עם עיריית חיפה, ניסוי להעתקת מספר קטן ומצומצם של חזירי בר לשמורת הר חורשן הסמוכה לזיכרון יעקב, כניסיון אפשרי לפתרון בעיית חזירי הבר המחמירה והולכת בחיפה. במסגרת הניסוי, יילקחו מספר חזירי בר מחיפה, הרגילים לתנאי העיר, ויועברו לשמורה, זאת לאחר שהוצמד אליהם מכשיר מעקב (GPS) שיאפשר את בחינת התאקלמותם והתנהגותם בביתם החדש.

הניסוי אמור לספק תשובות על סוגיות שונות: האם יצליחו חזירי הבר לשרוד בסביבתם החדשה? האם יסתגלו לתנאים בה, על אף שהתרגלו לתנאי העיר, כשמזון זמין להם בפחי האשפה, מחתולי הרחוב המואכלים ע"י תושבים וכיו"ב, וכשלמדו לחיות לצד בני אדם ללא פחד? האם יישארו בסביבת החורשה, או שמא שוב יפלשו לאזור העירוני? מה יעלה בגורל השטחים החקלאיים בסביבה? והאם ציידים יהרגו אותם, כאשר יגיעו לשטחי המטעים הרבים הנמצאים בסביבה?

חזיר תולש את שלט הבחירות בקלפי בחיפה (צילום: אורית כרמי)
חזיר תולש את שלט הבחירות בקלפי בחיפה (צילום: אורית כרמי)

בזיכרון יעקב לא מחכים לחזירים מחיפה:

זמן קצר לאחר שהתפרסמו הדברים, יצא ראש מועצת זיכרון יעקב והסביבה, זיו דשא, בתגובה זועמת. דשא הביע את מחאתו לא רק על עצם התכנון לקיים את הניסוי בקרבת זיכרון יעקב ויישובי הסביבה, דבר שעלול, כמובן, לגרום לקשיים שונים לתושבים באזור, אלא גם בשל כך שנודע לו על העניין לא מפנייה של יוזמי הניסוי, אלא דרך אמצעי התקשורת.

זיו דשא ראש מועצת זיכרון והסביבה (צילום: זיו דשא)
זיו דשא, ראש מועצת זיכרון והסביבה (צילום: באדיבות המצולם)

זיו דשא, ראש מועצת זיכרון והסביבה, מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

הרעיון הוא מאוד בעייתי. במידה שהניסוי הזה יצליח, מה זה אומר? יעבירו אותם לזיכרון? או למושב אחר? לא לוקחים בעיה אקולוגית ומעבירים אותה למקום אחר. כל האזור הוא חקלאי, זה יכול לגרור בעיות עבור החקלאים, שלא לדבר על כך שהחזירים הם חיות טריטוריאליות. יש גם סיכוי לא קטן שלא ידעו בכלל כיצד לשרוד בטריטוריה החדשה.
גם פה בזיכרון יש לנו בעיית חזירים, אומנם לא בסדר גודל כזה, כמו בחיפה, כיוון שאנחנו לא נותנים לבעיה לגדול. אנו פועלים בכל מיני דרכים על מנת למגר את הבעיה, ואחת מהדרכים היא דילול מבוקר, יש באזור גם היתר ציד מדוד.
שמורת הר חורשן סמוך לזיכרון – כאן אמור להתבצע הניסוי (google maps)

דשא מוסיף: פנינו לרט"ג בקריאה שלא לקיים את הניסוי. אני בטוח כי יש דרכים אחרות לטפל בבעיה בצורה שלא תעביר אותה ממקום אחד למקום אחר.

חזירי בר חיפאים, מראה שגרתי (צילום חי פה)
חזירי בר חיפאים, מראה שגרתי (צילום חי פה)

לאן ילכו אלפי חזירים?

תהיות רבות עולות מעצם רעיון הניסוי הזה. כיצד ייתכן שלא התייעצו מבעוד מועד עם המועצה בה מתוכנן הניסוי להתקיים? הרי על המועצה להיות שותפה ישירה למתרחש בתחומיה, כדי, לפחות, לאפשר לה להיערך בהתאם, אם בכלל תסכים לכך. ובכלל, מה יחשב כהצלחת הניסוי? האם חצי שנה ושני חזירים בלבד, מספיקים כדי לאפיין את תגובתם למעבר? ומה בדבר התרבות החזירים? האם נלקח בחשבון הקצב המוגבר שלה במהלך השנים האחרונות? ובמקרה שהניסוי יוכתר כהצלחה, האם כל אלפי החזירים המציפים את חיפה, יועברו גם הם לשמורת הר חורשן? אולי למקומות אחרים? והאם אז תועלה הסוגיה בפני המועצה אליה מתכננים להעבירם?

וגם, האם חיפה היא העיר היחידה בהיסטוריה שמתמודדת עם בעיה שכזו, ואין שום מקום בעולם שמכיר את הסוגיה ויכול לתרום מהידע שצבר לפתרונה, עד כדי שמתקיימים כאן ניסויים מניסויים שונים, כל זאת כשחזירי חיפה ממשיכים להתרבות באין מפריע?

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

ירון חנן, חבר מועצת העיר לשעבר וראש המטה להחזרת החזירים לטבע, מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

אני לא מאמין לספין הזה, שכל מטרתו, כרגיל, למשוך זמן ובעצם, תחת המסווה של כאילו עושים משהו, לא עושים כלום. הרעיון הזה שפורסם, זה לא פתרון. לעיריית חיפה היה תקציב של 800 אלף ש"ח לשנה שהשאירו לה קודמיה לטיפול בחזירים. ראש העיר הפסיקה את תהליך הדילול ואמרה שהיא רוצה לחקור את הנושא. היא הזמינה מחקר מאוניברסיטת חיפה ועד היום ממצאי המחקר לא פורסמו. זה דו"ח שאמור להיות ציבורי, הרי המחקר ממומן מכספי הציבור, אך משום מה, העירייה מסרבת לפרסם אותו.

מה שמוזר עוד יותר הוא, שמצד אחד יש מחקר שנעשה, ומהצד השני רוצים לעשות עוד מחקר, שהוא למעשה הניסוי שמתכננים עכשיו לעשות. כל הדברים שהם רוצים לבדוק היו צריכים כבר להיחקר, עוד מחקר זה אומר עוד בזבוז של כסף. בשנה שעברה הייתה שורה של פעולות אותם סיכמתי עם מנכ"ל העירייה ובינתיים לא נעשה דבר ממה שסוכם. מה שכן נעשה, נעשה בצורה עקומה ובניגוד למה שסוכם. הפרסום על הניסוי שמתוכנן, הוא חד משמעית לא הבשורה שתושבי חיפה כל כך מחכים לה.
חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)
חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה – יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)

מרט"ג נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:

במסגרת בדיקה משותפת, מתוכנן ניסיון העתקה של מספר מצומצם של חזירים אשר ייענד להם משדר GPS, אשר יעקוב אחר תנועתם והתנהגותם. לאור תוצאות הבדיקה יוחלט האם העתקת חזירים זה אמצעי נוסף שניתן יהיה להיעזר בו. להערכת הרשות ידרשו אמצעים נוספים, שיטה זאת הנה אחת מתוך רבות, והתוצאות, יהיו אשר יהיו, לא יפסלו אף שיטה. מיקום הניסוי יעשה בידיעת והסכמת ראשי רשויות שבהן יעשה הניסוי.13 תגובות
 1. ישראל אמר/ה

  מסכנים תושבי חיפה מהצרה שנחתה עליהם ומגישת הקרבניטים.
  אין זה זמן לניסויים ולבדיקות. חיסול שיטת פינוי האשפה.
  פחי אשפה טמונים מיידית ! ! !
  ככל שלא יהיה לחזירים אוכל לאכול יסתלקו מהאזור
  ויחפשו מקור אוכל ביערות. אולי העירייה צריכה לספק להם אוכל הרחק מהעיר.

 2. גורל מר אמר/ה

  קליש הזו ממש תחמנית מיומנת,כך גם נבחרה בקומבינות כשמעל ראשה האשמה על עברה בחוק. מה זה להחליט בלי הסכמה של ראש מועצת זיכרון? ושם יש אישור ציד,מסכנים החזירים מי יודע אם לא יוצגו אותם. מר גורלם! ראשית עיר פושעת.

 3. אייל אמר/ה

  באמת ספין עלוב ועכשיו הצלחנו לריב על ארבעה חזירי בר גם עם ראש המועצה בזכרון??
  תגידו מה יהיה הסוף עם כל הכשלונות אפילו בתור גימיק ספין תקשורתי זה כשל בכל צורה.
  אם העיריעה לא מסוגלת לדלל כמה מאות חזירים מיידית צריך פשוט לדלח את העירייה הזו בפניה למשרד הפנים לעקוף את ראש ומנכל העיריעה ולהביא לפה כמה ציידים מיידית ולתת להם רשיונות ציד. יש כבר אלפי חזירי בר בכל רחוב בכל שכונה זה מטרד מדי יום ופחד להסתובב.
  מספיק הגענו לקצה הסבלנות מול ספינים ריקים והודעות לתקשורת

 4. לחשוב אמר/ה

  יודעים מה לא יאמן? לקחת בעיה שלנו ולזרוק אותה על עיר אחרת – זה ממש חזירות ממש חוצפה של ראשית עיר ,ויותר לא יאומן לראות פחי אשפה מוזנחים שבורים במיוחד שזה הכי מושך חזירים לעיר. מה הבעיה לעשות פרוייקט החלפת כל הפרחים הפגומים ,גידור כל הפחים עם דלת גדר וידית ???? ומה הבעיה להעביר את החזירים אם כבר ליערות ולשים תחנות האכלה ,וגם לגדר מקומות מפגש ואדיות / עיר

 5. בשנה הבאה המצב כבר יהיה בלתי נסבל לחלוטין אמר/ה

  עו"ד שרית גולן דורשת לראות את סקרי העירייה על פלישת חזירי הבר לחיפה.
  העירייה מסרבת להעביר את החומרים למרות החוק הקובע שהכל יהיה פתוח לעיון חברי המועצה.
  מה עיריית חיפה מסתירה? היא מסתירה את הסקרים שהעריכו שנוספו אלפי חזירי בר בכל העיר.
  לפי התחזית הכי ממעיטה, בקצב הריבוי שנצפה השנה יהיו בשנה הבאה כ-10 אלף חזירי בר בכרמל!!!!
  מאות ייכנסו לרחובות ולגינות. אין להם שום פחד יותר מהשטח העירוני.
  אנחנו נראה רחובות שנסגרים במשך שעות בגלל עדרים של חזירי בר, מאות יחצו מואדי לואדי.
  המאבק הפנימי שלהם על מזון יביא להגדלת האלימות גם כלפי התושבים. יהיו תקיפות של אנשים עם מזון ברחובות.
  העירייה משחקת באש, ממש כך. והסירוב לחשוף את המספרים רק מראה כמה הבעיה הולכת וגדלה.
  כל ההזויים שנגד דילול חזירי בר יצאו במו ידיהם מגיפה חדשה שהולכת לגרום נזק אדיר לתושבי חיפה בשנים הקרובות.
  נזקים במליוני שקלים לרכוש, תאונות, פגיעות גוף, תביעות נגד העירייה והכי גרוע הפצת מגפות ומחלות לבני אדם.

 6. איטליז ג'ורג אמר/ה

  לקליש רותם יש כזכור סנטימנטים לזכרון יעקב, פליליים, במיוחד למרתפים…

 7. BABA SALI אמר/ה

  להעביר את אולפני משחקי השף להר הכרמל ולהנות ממזווה טבעי וחינמי ממנעמי הטבע הנדיב

 8. שימון אמר/ה

  ראש עירייה פושעת

  ככה זה שנותנים לסמאלל ההזוי לשלוט

  תושבי חיפה מטומטמים

 9. אילן בורנשטיין אמר/ה

  בתמונה נטען כאילו החזיר מנסה לכאורה לתלוש שלט בחירות. החזיר כידוע איננו נגד ההליך הדמוקרטי. החזיר בסך הכל ניסה לסייע לפוליטיקאים שרוצים בטובתו. לא צריך סתם לזרוק האשמות על חזיר חף מפשע שכל עניינו הוא לסלק מפה את ההולכים על שתי רגליים – אותם אלו תמימם שעוד מאמינים – שפרנסי העיר מתייחסים אליהם כאילו היו אזרחים בעלי זכויות או כבוד – וסליחה לבודדים מבין פרנסי העיר שכן מתייחסים לאזרח ודעתם כידוע אינה קובעת מה קורה פה בחלם הקטנה שלנו

 10. זהר אמר/ה

  זה היה כל כך ברור שזכרון לא תסכים לכך ,ובצדק
  כפי שברור שסה עוד ספין של קליש.
  ואני שואלת את מעלה הדברים את דעתו על תבעית תושבי כרמליה משרת הפנים בהקשר של ועדה קרואה

 11. נתי אמר/ה

  תבינו! הניסוי הוא לא בחזירים! הניבוי הוא בתושבים -עד מתי יסבלו בעיר הזאת ומתי יעברו לעיר אחרת

 12. אלכס לוין אמר/ה

  טיפשים. החזיר הבר טעים מאוד יותר טעים מחזיר הבית. צאו לצוד אותם. עם רשתות. ואו אביזרים אחרים במיוחד את הקטנים. ויהיה לכם אוכל על הגריל או במחבת בטעם מעולה. אין בשר טעים יותר מאשר חזיר בר צעיר. חיפיים תנצלו את האושר. השפע הזה שנפל לכם מהדמיים ותחסכו הרבה כסף על בשר צעיר וטעים. כך תדללו את האוכלוסיה. תחסכו כסף. תוכלו בשר טעים. תחשבו על זה. חבל שאני לא חיי בכרמל. הייתי נהנה ש
  משפע בשר טעים וצעיר ובריא.

 13. שמעון שיטרית אמר/ה

  זה ניסיון לרצוח אותם. יעצרו בדרך ויירו בהם. רק תמימים יאמינו לשקרים. נתפלל שתושבי חיפה יפנימו שהרוב אוהב טבע וחזירים. ושהם אינם תוקפים בני אדם. אלא באו רק לחפש אוכל. בסוף גם הצעקנים הכי גדולים יירגעו ויעסקו בעניניהם.

לא ניתן להגיב