ניצולת השואה שפוחדת ללכת ברחוב והאם הצעירה שנצורה עם תינוקה בבית • תושבים מספרים על החיים שהשתנו בגלל מכת החזירים | צפו

תושבים דורשים פיתרון לבעיית חזירי הבר (צילום: חי פה)

חיפאים נפגשו בגן הציבורי לשיחה גלויה על מכת החזירים:

המשק נפתח, אבל אי אפשר לצאת לרחובות בגלל החזירים • תושבים מבוגרים בחיפה חוששים מחזירי הבר ודורשים פתרון לבעיה • דרוש מתנדב לתפעול מימון המונים בנידון • ירון חנן מציג את מצב האין-הידברות עם עיריית חיפה • מומחים אומרים – אם לא יימשך הדילול, המצב ימשיך להחמיר.


השנה האחרונה, שנה של בדידות ושל ריחוק חברתי, היתה קשה עבור אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל. החגים נחגגו מרחוק, משפחות התראו בקושי, וכל יציאה מהבית היתה כרוכה בסכנת חיים ממשית. והנה, אחרי שלושה סגרים ממושכים ומבצע חיסונים מוצלח, כשסוף סוף נפתחו אירועי התרבות והמשק חזר לשגרה, נראה שהרגע שבו אפשר לצאת ולחזור לחיים הגיע. אבל תושבים מבוגרים רבים מפחדים לצאת לרחובות חיפה, במיוחד בשעות הערב — הם לא רוצים להיתקל בחזירי הבר.

זעקת התושבים – צפו

״אנחנו רוצים לצאת לסיבוב בשמש, להניע עצמות, לשתות קפה בחוץ, לשבת בגן ציבורי ולראות אנשים, זה מגיע לכל אזרח. אירועי התרבות נפתחו, הסינימטק וחוגים, אבל חלקינו לא מעיזים להסתובב בחושך, גם אם להליכה קצרה של עשר דקות, כי אנחנו פשוט מפחדים.״ סיפרה לחי-פה עירית לנדסברגר.


ירון חנן בשיחה עם תושבים

ירון חנן: ״פעם קראו למטה השכונות ׳מטה השכונות להחזרת החזירים לטבע׳. היום, לצערינו הפיתרון הזה כבר לא אפשרי״ | צפו:

יצאנו לשטח כדי לשמוע את קולות התושבים:

אחת התושבות סיפרה לחי-פה כי קרה לא פעם שכשחזרה לביתה נתקלה במשפחת חזירים ליד תיבות הדואר בכניסה לבניין, וזה הפחיד אותה מאוד. אחרת סיפרה על הפחד לצאת מהבית בשעות הערב – אם היא יוצאת לבד בחושך, היא מבקשת שמישהו ילווה אותה. עוד סיפרה אחת התושבות כי ״החזירים מגיעים לגינות בבניין, חופרים וחודרים עם האף כדי למצוא צינורות מים, ואז הם מנקבים אותם. בינתיים מונה המים שלנו מזנק פלאים ואנחנו לא מבינים מדוע מקבלים חשבון מים כל כך גדול.״

אל התחושות של התושבים המבוגרים מצטרפים גם זוגות צעירים, שמלבד הפחד להסתובב עם עגלת תינוק ברחוב למשל, חוששים שהתופעה, אם לא תטופל, תוריד את ערך הדירות בחיפה.

תושבים דורשים פיתרון לבעיית חזירי הבר (צילום: חי פה)
תושבים דורשים פיתרון לבעיית חזירי הבר (צילום: חי פה)

סכנות לשני הצדדים

חזירי הבר מגיעים לעיר כי יש בה שפע מכל מה שהם צריכים – מים, אוכל ומחסה. בהיעדר הרתעה, הם מאבדים את הפחד מבני האדם, מתרגלים לאורח החיים הנוח ומאבדים את האינסטינקטים ההישרדותיים שלהם, כך שמי שסובל מהמצב הקיים הם לא רק האנשים, אלא גם החזירים עצמם. החיכוך שלהם עם סביבת החיים האנושית טומן בחובו סכנות לשני הצדדים.

חיה חכמה שמותירה עיר מלוכלכת

התושבים סיפרו שהצעדים שנקטה העירייה למניעת הנזק הסביבתי לא עוזרים. החזירים מצליחים לקפוץ מעל הגדרות, הם מגיעים אל הפחים המיוחדים שהוצבו, ומתגברים גם על קשירת הפחים. מדובר בחיה חכמה, והיא מצליחה למצוא את דרכה אל האוכל ומשאירה אחריה לכלוך רב.

הבטחון האישי בשפל

ומה בנוגע לתחושת הבטחון האישי? המצב היום, שבו תושבי העיר נושאים על עצמם גם את הפחדים והחששות, גם את הצער על איך שהעיר נראית, וגם את האשמה המוסרית שמרחפת סביב הפיתרון שנראה כי הוא הפיתרון היחיד — דילול אוכלוסיית החזירים — הוא מצב לא הוגן. רבים מהתושבים הם אוהבי בעלי חיים, הם לא מעוניינים להסב להם סבל, ויש גם אלה שנוכחות החזירים במרחב אינה מפריעה להם ואולי אף להפך. אבל ככל שיתרבו החזירים ויפקדו את הרחובות ללא פחד, כך יהיה קשה יותר לטפל בבעיה, ואין זו בשורה טובה לחיות הבר. התושבים דורשים מהרשות המקומית לספק את פיתרונות, ויפה שעה אחת קודם.

מימון עתירה משפטית

ירון חנן, מרַכֵּז מטה השכונות נגד מכת החזירים בחיפה, מנסה לארגן כעת מימון המונים למען עתירה משפטית של התושבים אל מול העירייה. ״אנחנו צריכים להתחיל לעשות בעצמינו, ולא רק לקטר. הכסף שנגייס יושקע בעתירה מנהלית, באגרת בית משפט וחוות דעת של מומחים. לוקח זמן לגייס כסף, ומדובר בהתעסקות. אנחנו צריכים מתנדב. זה אפשרי, וזה מצליח, אבל אנחנו צריכים בן אדם שיוכל לקחת את זה על עצמו, במשך חודש-חודש וחצי.״

18 תגובות
 1. grossshlomo1952@gmail.com אמר/ה

  אף אחד לא שומע את קולה של ראש העיר קליש אשר גרמה להתרבות החזירים בחיפה מה היא אומרת

 2. משה אמר/ה

  אנשים ירדו מהפסים עם החזירים.
  אף אחד לא הותקף על ידי חזיר וכל מי ש"הותקף" התגרה בחזיר.
  כל מי שנפגע מחזיר ש"פגע" במכוניתו שוכח לספר שנסע בצורה לא זהירה ולכן זה לא שהחזיר רץ לתןך האוטו אלא שהנהג נכנס בחזיר…
  צריך להביא את החזירים למצב של העדפת הואדיות על פני מרכז העיר אבל האיון של הטבע והעיר אם רוצים עיר ירוקה באמת מחייב גם מהתושבים להסתגל…
  הדבר היחיד שקאליש עשתה טוב עד כה זו ההתנהלות המאד זהירה שלה בעניין הזה.
  תפסיקו להפיץ פאניקה ורוע…

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  עירית חיפה חייבת למצוא פתרון מיידי לבעיית חזירי הבר. שבוע טוב

 4. יעקב אמר/ה

  ראשת העיריה מצאה פיתרון—היא מגדלת את חיות המחמד שלה….חזירי בר….ברחבי העיר חיפה.
  ולא רק זה—-יש גם מכת מקבצי הנדבות שעוברים כל גבול :
  -כל יום שישי, מפיעה תזמורת שלמה של מקבצי נדבות עם קלידי, מגברים ותופים שנשמעים מרחוק.
  בכיכר מאירהוף, מכיוון שאין שום פיקוח עירוני, חנויות פרטיות התפרשו על כל הכיכר עם הסחורות שלהם.

 5. לימבו אמר/ה

  נניח, שבמקום משפחת חזירים שמטיילת בגינה פרטית היה מדובר במשפחה חרדית?
  אם במקום חזירים מתפלשים במדשאות גינות ציבוריות תוך הברחת הילדים שמשחקים בה, היה מדובר במשפחות חרדים שהיו מתפרסות על הדשא?

 6. עמי אמר/ה

  אשתי חוזרת מחו"ל. ב-2 בלילה היא מתקשרת אלי אחרי שהיא יורדת מהמונית – בוא תעזור לי להגיע הביתה, יש פה חזיר ענק שחוסם לי את המעבר ועושה קולות כשאני מתקרבת. "חיים בחיפה"…

 7. אלי אמר/ה

  אם לא ימחקו את הנגע הזה זה יפגע בתיירות ישראלית חו"ל

 8. א.ד. אמר/ה

  בכותרת כתוב שניצולת שואה חוששת לצאת מביתה בגלל החזירים, שאלתי: קשישה שאינה ניצולת שואה, לא חוששת? למה צריך להיות ניצולי שואה כדי לתפוס כותרת, האם הקשישים שברחו מאירופה לפני השואה ובנו את הארץ הזאת לא נחשבים? בכל כתבה שרוצים תשומת לב תמצאו את "ניצול שואה", ומה עם ניצולי הקמת המדינה ובנייתה?

 9. יורם אמר/ה

  עירייה וראשה אשר עסוקים שנתיים וחצי רק בתכניות אך שום פעילות ביצועית לא יצאה לדרך.
  עירייה שהחזירים חשובים לה יותר מהתושבים

 10. אסתר אמר/ה

  כל פעם שאני יורדת מביתי במיוחד בשעות החשיכה אני מבקשת מבעלי שילווה אותי כי לא פעם נתקלתי בחזיר ענקי מלווה בחזירים קטנים. זו פגיעה חמורה באיכות החיים שלי., ולדעתי כל ראש עיר אחר היה דואג בראש וראשונה לאיכות ולרווחת החיים של תושביו. אני מתגוררת בחיפה כ 30 שנה, ולא חוויתי תופעה כזו. ראשת העיר שאינה יכולה לדאוג לתושביה צריכה להתפטר!!!

 11. אייקו אמר/ה

  כתבה נכונה. אנחנו עוברים מחיפה בגלל זה. בהצלחה.

 12. קובי אמר/ה

  החזירים פוקדים את השכונות בכרמל גם ביום ובעיקר בלילות משאירים אחריהם חורבן וזוהמה ,לאוהבי החזירים אני מציע שילכו לגן חיות ,אנחנו חיים בעיר קרובה לטבע ובאף מקום בעולם אין כזו עליבות שלטונית של העיריה וגורמי הטבע והגנים ,במקום להתמודד עם הבעייה הם מגדרים פחי אשפה זה לא עוזר ,חייבים פתרון מיידי לתופעה בישראל שהיא מדינת חלם והיהיה בסדר" חוגג ,עד שלא קורה אסון לא פועלים ולא מונעים במקרה הטוב מקימים ועדה שלא עושה כלום והמסקנות לפח , הפכנו את חיפה לחי-פארק ללעג לצחוק כל מי ששמע חיפה מזכיר את החזירים בושה !!!

 13. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  תפסיקו לזרוע פאניקה ! אנשים מעודדים אחד את השני לפחד מכלום. גם אני רואה חזירים מידי פעם. מעניין אף אחד מהם לא ניסה לפגוע בי. אנשים בלי כבוד והבנה לטבע רואים חזיר ומספרים לעצמם שתקף אותם. היופי בעיני המתבונן וגם הפחד והשינאה. . בכל הארץ בטוחים שהחזירים כל הים תוקפים אותנו…ת ר ג ע ו ותרגיעו מהר. היסטרים.

 14. חיפאי אמר/ה

  מעניין.
  כל מי שלא גר בחיפה טוען שזו סתם פאניקה
  וכל תושבי חיפה מתארים מצוקה.
  בוא מחליט שמי שלא גר בעיר ולא חווה את הזוועה שלא יגיב…
  נ.ב. אני מגדל חיות מחמד ואוהב מאוד חיות.

 15. אור אמר/ה

  הזוי, חייבים לטפל בתופעה לא יתכן שזה יפגע בחיי התושבים, שמונע מהם לנוע חופשי. מה קורה, ? אוזניים אטומות.. איפה הרשות המטפלת, שומעים את מצוקתם של תושבי חיפה בכל הארץ זמן ממושך וכלום לא קורה,.עדיין הרשות לא מצאה פתרון אז יפסיקו התושבים לשלם ארנונה ואז אולי יבער שם למישהו למצוא פתרון. תחשבו אנשים פוחדים. לא מאמינה שזה קורה לי במדינה.

 16. אדריאנה אמר/ה

  חבל מאוד שככה אתם מציגים את העניין.
  לא מדובר במכה אלא בברכה, בעובדה שאנשים עדיין מפחדים מה חזירים היא רק בגלל שלמדנו לפחד מחיות הבר במקום לאהוב אותן.
  אם נתמקד בדברים המפחידים נגביר את הפחד. בואו נבחר להתמקד ביופי, ובכך נוכל ללמוד לחיות איתו, במקום להרחיק אותו מאיתנו.

 17. מיכל אמר/ה

  חזירים אומללים!!ממש ציד מכשפות!!!הם חיים איתנו עשרות שנים ויש להם זכות לחיים בדיוק כמו לנו.עושים להם עוול בכך שמתארים אותם כטורפים אכזריים.הם לא פוגעים וכשרואים אותם צריך לעצור ולתת להם לעבור ולסיים עיניניהם.

 18. יעל אמר/ה

  חי פה מפיץ רוע ושקרים.החיה הכי אכזרית פה זה בני האדם.אוכלים כל מה שזז .פוגעים בחיות עם המכוניות .ועוד מאשימים את החזיר שנתקע ברכב שלהם.מצחיק כמה שזה עצוב.

לא ניתן להגיב