המאהלים על חוף הים הם לא חוקיים – מבצע פינוי של 70 מאהלים בחוף הכרמל

מאהלים לא חוקיים בחוף הים (צילום רחפן: דוברות מועצת חוף הכרמל)

מפקחי רשות מקרקעי ישראל פינו עשרות מאהלים שהוצבו בניגוד לחוק  מחופי הים הציבוריים בחוף הכרמל

מבצע אכיפה בחופי הים במועצה האזורית חוף הכרמל: מפקחי רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה, בליווי שוטרי מתפ”א, שיטור קהילתי וסיור מג”ב של המשטרה, פעלו לפינויים של כ-70 מתחמי מאהלים שהוצבו בניגוד לחוק על חופי הים הציבוריים ברצועת החוף במועצה האזורית חוף הכרמל, זאת בשיתוף עם מועצת חוף הכרמל.   הישג נרשם לאכיפה כאשר כ-40 מהמאהלים פונו באופן עצמי ע”י מסיגי הגבול, שהעדיפו להתפנות בעצמם על מנת להימנע מהמשך תביעות בגין פלישתם. כ-30 מאהלים פונו ע”י כוחות האכיפה וכל שטחי החוף הושבו לקדמותם ולרווחת הציבור. במקביל הוצבו חסימות למעבר כלי רכב לחופים, בקטע החוף שבין נווה ים לשמורת הטבע חוף הבונים ומהיום לא יתאפשר מעבר כלי רכב בחוף.

כשבעים מתחמי מאהלים, שהוקמו בניגוד לחוק ברצועת החוף שבין הבונים לנווה ים, פונו במסגרת פעילות אכיפה מרוכזת של רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה ובליווי שוטרי מתפ”א שיטור קהילתי וסיור מג”ב, במטרה להחזיר את שטחי חוף הים לציבור.

מאהלים לא חוקיים בחוף הים (צילום רחפן: דוברות מועצת חוף הכרמל)
מאהלים לא חוקיים בחוף הים (צילום רחפן: דוברות מועצת חוף הכרמל)

עבירה פלילית

מדובר בכשבעים מאהלים ענקיים, בהיקף של עשרות מ”ר כל אחד, שכללו גם ציוד נוסף, אשר הוקמו בחוף ים ציבורי בו אסורה הקמת אוהלים או שהייה לטווח ארוך. הקמתם מהווה עבירה פלילית של הסגת גבול במקרקעי ציבור, עברה שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

ציוד רב על שטח ציבורי

בנוסף לציודם האישי, הפולשים הציבו במקום גם מזרנים, ספות, סככות צל, מקררים לאוכל, ציוד לשהיה ארוכת טווח וכדומה כאשר כל אחד מהמתחמים תפס כחצי דונם משטח החוף הציבורי.
עוד לפני הפינוי, מסרו המפקחים ליושבי המאהלים התראות המבהירות להם כי הקמת המאהלים לשהייה לטווח ארוך אסורה לפי החוק, ועליהם לפנות את הקרקע.

ערימות פסולת בחוף הים ממאהלים לא חוקיים (צילום: רמ"י - רשות מקרקעי ישראל)
ערימות פסולת בחוף הים ממאהלים לא חוקיים (צילום: רמ”י – רשות מקרקעי ישראל)
פינוי פסולת בחופי הכרמל (צילום דוברות חוף כרמל)
פינוי פסולת בחופי הכרמל (צילום דוברות חוף כרמל)

בעקבות מסירת ההתראות התפנו כארבעים מאהלים בפינוי עצמי ונותרו כ-30 מאהלים בשטח. לאחר שאותם המאהלים לא פונו מהמקום כנדרש, הגיעו המפקחים, מתוקף חוק המקרקעין, למאהלים שיושביהם לא צייתו לאזהרות שנמסרו להם, ונשארו על הקרקע הציבורית בניגוד לחוק. המפקחים הרסו את המאהלים ופרקו את סככות הצל, פינו את כל הציוד ופסולת הרבה שהצטברה במקום והעבירו אותם להטמנה. באחד המקרים, חבורת נערים חפרה בור גדול בחולות וניסתה להסתיר את ציודה במקום, כדי לחזור ולשהות בחוף לאחר תום מבצע הפינוי, אך מפקחי הרשות והסיירת הירוקה בשיתוף פעולה עם מפקחי המועצה האזורית חוף הכרמל מצאו את המחבוא ופינו את כל הציוד הרב שהוסתר בחול מהמקום.

פינוי פסולת ואוהלים מחופי חוף כרמל (צילום: דוברות חוף כרמל)

בכל המקרים הציוד האישי הונח בצד בכדי שהפולשים יוכלו לאסוף אותו באופן מסודר, המפקחים השיבו את הקרקע לקדמותה ולשימוש כחוף ים ציבורי פתוח לרווחת כלל הציבור.

מבצע זה השלים את הפעילות שבוצעה החל מתחילת השבוע על ידי מפקחי רמ”י  לחסימת מעבר כלי רכב לחופי הים הפתוחים בחלק שבין נווה ים לשמורת הבונים בשיתוף ובאישור המועצה האזורית חוף הכרמל ורשות הטבע והגנים. החסימה בוצעה כאמור על מנת למנוע את המטרד של כלי רכב מסוג 4X4 הגורמת לרעש ,לכלוך  וזיהום אויר.

מפה - אזור ממנו פונו המאהלים והגישה אליו הוגבלה
מפה – אזור ממנו פונו המאהלים והגישה אליו הוגבלה

מזייד פארס, מנהל מרחב השמירה חיפה ברשות מקרקעי ישראל, מסר לחי פה:

בכל שנה, בעונת הרחצה, אנו מתמודדים עם פולשים שמקימים מאהלים, אשר תופסים שטחי חוף ציבורי ניכרים כל אחד. הפולשים כולם פוגעים בזכות הציבור ליהנות באופן חופשי מהחוף, לכך נוספים מטרדי פסולת, רעש וכל הקשור לשהייה ארוכת טווח האסורה בחופים אלה. במבצע הנוכחי פונו כשבעים מאהלים אשר תפסו שיטחי חוף ציבורי ניכרים ובוצעה חסימת המעבר של כלי רכב למקום, כעת כל הציבור יוכל לחזור וליהנות מאותם שטחי חוף בבטחה.

חטיבת הפיקוח של מנהל מקרקעי ישראל ביצעה ביום רביעי 11/7/19 פינוי מאהלים ועוד…(סה”כ פונו כ-20 אוהלים.) במהלך הפינוי הוצאו טונות של אשפה מהחופים, לרבות ספות, שולחנות, משטחי עץ, בזנטים, מקררים ועוד… סה”כ פונו כ-20 אוהלים.

אנו שבים ומבקשים מציבור המבקרים בחופים, לנהוג בהתאם להסדרה.

9 תגובות
 1. יעקב אמר/ה

  הכל זה עארסים מגעילים שהורסים כל חלקה טובה.

 2. זבו בן זאב אמר/ה

  האם בנוסף לפנוי מחייבים את הפולשים בעלות הפנוי ?
  האם הוגשו נגדם תלונות למשטרה ? הרי הפלישה אינה חוקית.
  זבו.

 3. עופר אמר/ה

  שטויות במיץ:
  א. אין שום חוק שקובע שאסור לשהות במאהל (אוהל או רשת צל) בים, זה חוק שהמועצה קבעה על שטחה ומגבה עצמה בעזרת מנהל מקרקעי ישראל.
  ב. במקום למצוא הסדר ל”מפגע” שהוא בתאכלס: הצורך במקום מסודר לזבל ושירותים, המועצה פשוט אוסרת להקים מאהלים.
  “החזרתם את החוף לרווחת הציבור”?
  הרי זהו חוף לא מוכרז עם המון זרמים חוזרים ומסוכן לרחצה, שוכני המאהלים שפינתם הם אותו הציבור שמשתמש ברצועת החוף יא חכמי חלם..
  מישהו שאל באחת התגובות למעלה למה אף אחד לא נעצר או קיבל קנס? כי העו”ד הכי מעפן בארץ היה גורם למועצה לשלם לאותו “עבריין” עוגמת נפש פגיעה ברכוש.. מדינת משטרה!

 4. יוסי טילמן אמר/ה

  רווחת הציבור זה לשבת על החול בשמש. אם אתה שם לך משהו מעל הראש, קטן או גדול כי אתה לא לבד, כדי שיהיה לך קצת צל, או יושב על כיסא ואולי שניים כי אתה לא לבד, ומביא לך ציידנית או מקרר קטן או שניים,כי אתה לא לבד, עם אוכל ושתייה כי יש, משום מה, גם ילדים לפעמים, וחס וחלילה פותח שולחן מתקפל קטן כי אתה בכל זאת בן תרבות, אז כל זה נקרא “זבל” עבור הרשויות. כי מה זה פה, הפקרות? בחוף הפתוח לקהל הרחב הזה מותר לך לשבת על החול בשמש וזהו.

  1. שיר אמר/ה

   צודק. אי אפשר לשהות בים בלי להתארגן על צל, להביא כסאות, מזרונים. אם הרשות כל כך דואגת לרווחת הציבור- תארגנו שירותי חוף! גם לא לדאוג לצל, מים, כסאות, וגם לא לתת לאנשים להתארגן לבד- זה אומר שאי אפשר ללכת לים. וחבל.

 5. דינה גורני אמר/ה

  מתחת לכול ביקורת. מצב החופים הציבוריים לאורך קו החוף הוא מתחת לכול ביקורת. הרשויות המקומית מתעלמות לחלוטין מהחופים. התחזוקה והטיפול בחופים במצב קשה ביותר. והכי חשוב החופים הם של הציבור כולו!!!! אחד ממשאבי הנופש והתיירות הפופולריים ביותר. החופים ההללו שלנו..של הציבור. הגיע הזמן שהמדינה תנהל את רצועת החוף הזו…בזכות רשות הטבע הקימו את מנהל הכינרת שעשתה ועושה עבודה מדהימה….סביב הכנרת
  ..זה מה שצריך לקרא גם בחוף הים התיכון….עזבו את המלחמה בזולות…זה נופש אולטימטיבי…זול נוח….למה לא?….תעשו עבודת פיתוח אמיתית של חופים פתוחים ומונגשים לציבור…..ראיתם איך ניראים החופים שלנו?

 6. יניב אמר/ה

  אני לא הבנתי, מהי ההגדרה לתקופה ארוכה

  אני רוצה לשהות באוהל בחוף לא מוכרז ל3 ימים…

  זו חריגה מהמאושר בחוק?

  לטעמי כל עוד השוהים שומרים על הניקיון, מאפשרים מעבר חופשי לציבור בסמוך לים.
  אין שום סיבה שזה יפריע למישהו.

 7. אסף אמר/ה

  רווחת הציבור???? רשות הטבע והגנים מדירים את הציבור לרווחתם בלבד! הים הוא של כולם וזוהי זכות בסיסית לשים אוהל על החוף ! אם הליכלוך הוא הבעיה אדרבא שיפקחו ויתנו דוחות על מי שמלכלך !!! הם גונבי דעת ובמסווה של אנשים ואגודות ” איכפתיות” מטילים איסורים שפוגעים בציבור !! יש לחקור את הגוף הזה על אגודותיו השונות במרחבי הרשת ולשים סוף לגנבת הדעת

 8. מוראד אמר/ה

  אם הציבור ימשיך להקשיב לגוף המושחט הזה רשות הטבע והגנים בעוד שנתיים נשלם להם על האוויר שנושמים
  כנסו לאתרים שלהם ותראו מה מותר לעשות שם בתשלום בטבע ששיך לציבור (חתונות,אוכל,מוסיקה,)העיקר לשלם כסף והכל מותר
  גוף מושחת

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.