באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

עונת הרחצה החלה והחוף הולך ומתכווץ • מי מעכב את הזנת החול בחופי מפרץ חיפה?

(חי פה בחופים) – חוף קריית חיים הפך מסוכן לרחצה, לאחר שהשנה טרם בוצעה בו הזנת חול, כך שחלק ניכר משטחו מושבת בשל "הכרסום" שהתחולל בו. מסיעת הירוקים של חיפה פנו לחנ"י (חברת נמלי ישראל), שאחראית על ביצוע הזנת החול, בדרישה שיטפלו בנושא באופן מיידי וישיבו 75 אלף קוב חול לחופי המפרץ וקריית חיים.


כזכור, רק לפני מספר ימים פורסמה בחי פה כתבתו של החוקר הימי מוטי מנדלסון, אודות מצבו של חוף קריית חיים בעקבות נסיגת החול המסיבית שמתרחשת בו, ועל כך שחלק ניכר משטח החוף נחסם והושבת בשל מסוכנותו למתרחצים, וזאת דווקא כעת, לאחר שהחלה עונת הרחצה.


אך למעשה, עוד קודם לכן, בחודש מרץ האחרון, פורסמה בחי פה כתבה נוספת של מנדלסון בנושא, בה הצביע החוקר הימי על ההחרפה שמתחוללת בשנים האחרונות בכל הנוגע למחסור בחול בחופים, ואף ציין כי השנה הקדימה התופעה להגיע. לאור זאת הביע מנדלסון תמיהה על כך שטרם החל ביצוע הזנת החול בחופי המפרץ.

שטח החוף שנחסם בקריית חיים בשל נסיגת החול (צילום: מוטי מנדלסון)

על אלה יש להזכיר גם את שהתרחש בשנה שעברה בחודש אוגוסט, כשמתרחצים בחוף קריית חיים מצאו עצמם שוחים ומשתכשכים במים שתוארו על ידם כשמנוניים ובלתי נעימים למגע, בלשון המעטה, מה שהתברר בדיעבד כתוצאה זמנית של הזנת חול שבוצעה זמן מה קודם לכן, בשיאה של עונת הרחצה. חברת המועצה הילה לאופר אף הגישה שאילתה בעניין למועצת העיר.

הזנת חול בחופי קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
אביהו האן (צילום: יח"צ)
אביהו האן (צילום: יח"צ)

המועמד לראשות העיר אביהו האן וחבר סיעתו מוטי בליצבלאו, שיגרו הבוקר (א' 4/6/23) מכתב נוקב לשרת התחבורה מירי רגב, בו ביקשו כי השרה תדרוש מחנ"י (חברת נמלי ישראל) להחזיר באופן מיידי 75 אלף קוב חול לחופי המפרץ וקריית חיים.

במכתב ציינו האן ובליצבלאו כי בשנת 2014, כאשר החל קידום הקמתו של נמל המפרץ ע"י חנ"י באמצעות חברת SIPG, היו אלה חברו סיעת הירוקים של חיפה שהתנגדו לכך בחריפות וטענו כי כריית חול מחופי מפרץ חיפה וקריית חיים תגרום לפגיעה קשה בחופי הים. לטענתם, ממשלת ישראל ומנהל התכנון לא שעו לאזהרותיהם ודחו את הצעתם על הסף, ובמקום להביא מיליוני קוב חול לצורך הקמת מזח הנמל, החליטו לשאוב את החול מחופי המפרץ, כשהתנאי היה הזרמת 75000 קוב חול לחופים אלה.

יסודות החומה נחשפים בשל נסיגת החול (צילום: מוטי מנדלסון)

״כמעט בכל שנה אנו נאבקים, וכך גם השנה, כדי שהחול יוזן כמובטח, אך בתגובה אנחנו נתקלים בהתעלמות מוחלטת״, כתבו האן ובליצבלאו לשרת התחבורה. ״עונת הרחצה התחילה ומשום מה "שכחו" את הזרמת החול לחופי מפרץ חיפה. לכן אנחנו מבקשים את התערבותך המיידית לפעול כך שחנ"י תבצע באופן מיידי הזרמה של מאות אלפי קוב לחופי המפרץ, כדי שלתושבי קריית חיים והקריות תתאפשר עונת רחצה סבירה בשנת 2023".

עוד הוסיפו: "מצב חופי הים של קריית חיים בכי רע. חופי הים נעלמים ותושבי קריית חיים והקריות נתקלים במציאות בה אין חופים, הים נגס כמעט בכל״.

בתוך כך הגישו האן ובליצבלאו שאילתה למועצת העיר ובה דרשו תשובות לשתיקתה התמוהה, לדבריהם, של ראש העיר: ״מדוע ראש העיר אינה דורשת מחברת נמלי ישראל (חנ"י) לעמוד בהתחייבותה ולהזרים כבר בתחילת עונת הרחצה 75000 קוב חול לחופי קריית חיים?״ תהו. ״מדוע ראש העיר, שאמונה על צרכי התושבים, אינה פועלת באופן מיידי?"

מוטי בליצבלאו (צילום: אלדד צלמים)
מוטי בליצבלאו (צילום: אלדד צלמים)

טענות על גוון החול

במענה למכתבם של הירוקים, נמסר ממשרד התחבורה כי חברת חנ"י ערוכה זה מכבר להטלת 150,000 מ"ק, עם אוניית מחפר ייעודית וצוות עבודה, פרויקט שתקציבו כ-6 מיליון שקלים, וזאת, כמידי שנה, לאחר שהמשרד להגנת הסביבה אישר את ההטלה.

הגורם המונע את הזנת החול, כך נמסר מהמשרד, הינו הנהלת עיריית חיפה שאיננה מאשרת את ההטלה (הזנת החול), בשל טענות בדבר גוון החול" כך לפי משרד התחבורה. "כאמור, המשרד להגנת הסביבה וחנ"י פועלים מדי שנה למדידת מצב החופים לקביעת כמויות הזנת החול, לאיתור מקור חול מתאים ולבדיקות איכות בנושא מזהמים אפשריים".

מחברת נמלי ישראל נמסר לחי פה:
"חנ"י מוכנה וערוכה מזה תקופה ארוכה להתחיל במלאכת הטלת החול, לאחר שהחול אושר על ידי המשרד להגנת הסביבה. לצערנו, ראשת עיריית חיפה, עינת קליש רותם, היא זו שמעכבת ומונעת את הטלת החול".

סיתות החוף מדרום למגדל (צילום: מוטי מנדלסון)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. לקבלנים שמביאים חול ובטח גונבים אותו ממקום אחר תוך כדי הרס אקולוגי של עוד בית גידול.
  את הים כבר הרסתם עם הטיילות והבנייה. הניחו לו ולנו ולשאר הסביבה.

 2. חופי הים בישראל מזוהמים , שומר נפשו ירחק . אשפוזים של שבועיים עם אנטיביוטיקה לוריד .

 3. אחת ההצלחות הגדולות של ממשלות הליכוד וביבי בראשן הייתה לרכז את הזבל והטינופת של המדינה במפרץ חיפה , לפי התכניות בתי הזיקוק ושאר תעשיות הנפט המזהמות היו צריכות להיות מחוסלות ובמקומן אפשר היה להקים נמל תעופה. החול של מפרץ חיה רווי שמן נפט ושאר חומרים מסרטנים .ותאמינו לי אין קשר עם ראש העיר או שאר בעלי ההשפעה אבל אני לא הייתי נכנס למים של של חוף קרית חיים ולהתרחץ בהם. המים אצלכם באסלות השירותים נקיים ובטוחים יותר.

 4. פוליטיקה על חשבון התושבים, בסוף יזינו חול באמצע עונת הרחצה ועונת הרבייה של הדגים ככה שכולם יפגעו מהספין התקשורתי שלכם!

  חכם אחד שיעשה את זה בתקופה בה אין שימוש גדול בחופים על ידי מתרחצים ובעלי החיים ויציל את המצב אך בנתיים מי מגייס יותר קולות ומשגר מכתבים משורשרים

 5. איפשרו לסינים להשתלט על שני נמלים בישראל, ל-25 שנה
  איפשרו לחברת נמלי ישראל חנ"י להשתלט על חוף שמן ושטחי אדמירלטי ולהפוך אותם ל"עיר הנמלים" אקס-טריטוריה של חיפה וכזו שהורסת את החופים והפארק המטרופוליני, מונעת מחיפה ארנונה בשטחה (מחדל של יונה יהב באישור נמל המפרץ) ויוצרת חיץ בלתי עביר בין חלקי חיפה, חיץ שהולך ומתרחב.
  וכמובן הנזק לחופי הקריות, שזכור לי היטב שהירוקים במועצה בראשם אביהו האן הזהירו במפורש שמדי שנה החופים בקריות יילכו ויאבדו את הסעת החול אליהם ויצטרכו כמות אדירה של השבת חול. והפלא ופלא חלק מהחול המושב גם מזוהם, אחרי שממשלות ישראל הפכו את שפך הקישון לתעלת הביוב הלאומית (בזמן שמטהרים בעשרות מליוני שקלים את הירקון ומסלקים ממנו את כל המזהמים לידו). תל אביב סיימה לפנות ממנה את כל המזהמים: מיכלי דלק, תע"ש השרון, חוות הגז בגלילות, מתחם השלישות, הר הזבל ביפו ועוד. ובחיפה באותו זמן הוכשר הרס הולך וגדל של סביבת הקישון ושל קו החוף. אין שוברי גלים. אין פיתוח מלונות. אין מרינה.
  ראשי הקריות (מהימין) עושים תחרות מי מתחנף יותר לממשלות במקום לדרוש מליארדים בפיתוח קו החוף של הקריות וסילוק חוות הדלקים של תש"ן. זיכרו – את אותם מיכלים תל אביב סילקה. את המזהמים לאורך החוף תל אביב סילקה. בחיפה ובקריות יונה יהב עצם עיניים ונרדם בלשכה ולא פעל לדאוג לאינטרסים של חיפה. חתם על נמל המפרץ הארור בלי חלופות, בלי לדאוג לארנונה ממנו, בלי לדאוג למזער פגיעה בגשרים בקישון אל הנמל, בלי כלום. עמרם מצנע הרס את חוף הכרמל עם מגדלי הכיעור ויונה יהב הרס את חופי הקריות – כדאי שנגיד את האמת בפרצוף.. כי שניהם חושבים שהם היו נפלאים ומוצלחים והם הרסו לחיפה את חוף הים.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...