לראשונה: פעילים סביבתיים ביקרו בתש"ן ונפגשו עם מ"מ המנכ"ל ביוזמת סגן השר מזוז

צפו בווידאו: ביוזמת סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז, התקיים היום (ה') סיור בשיתוף פעולה עם פעילים מארגוני סביבה רבים במוקדים במפרץ חיפה, כשגולת הכותרת היתה הסיור במפעל תש״ן, שם נפגשו לראשונה הפעילים הסביבתיים עם מ"מ מנכ"ל תש"ן, שמעון אזולאי, ממנו זכו לקבל אינפורמציה ותשובות, גם על שאלות קשות. מזוז: "נעשים פה דברים, ביחד עם הארגונים, שלא נעשו אף פעם".

סיור לחיזוק הקשר ושיתוף הפעולה בין הארגונים הירוקים למשרד להגנת הסביבה והמפעלים התקיים היום במפרץ חיפה ביוזמת סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז.

במסגרת הסיור ביקרו פעילי הארגונים הירוקים ברשות ניקוז הקישון שם קיבלו סקירה רחבה ומפורטת ממנכ"ל רשות הניקוז, ומהמהנדס הראשי של פרויקט הקישון, על פעילות הרשות, על פרויקט הקישון ופרויקט הנחלים והניקוז למניעת הצפות עתידיות במפרץ חיפה כפי שקרה בעבר בגלל בעית הניקוז. ביקור שהסתיים בתצפית על הפארק המטרופוליני העתידי שיכלול שלוש גבעות.

 

במהלך הסקירה נשאלו מספר שאלות והתקבלו תשובות אך עקב המוגבלות בזמן וההתחייבות לעמידה בלוח הזמנים סוכם כי בסיום הסיור בכל המוקדים, הפעילים ישלחו את כל השאלות בצורה מסודרת למשרד להגנת הסביבה ובהמשך יתקיים פורום, בהשתתפות כל הגורמים, כדי לקבל תשובות מפורטות ומורחבות על מנת לחזק את ההידברות ושיתוף הפעולה.

כנען קוואס, המהנדס הראשי בפרויקט הקישון, הסביר את הפעילות המתבצעת במסגרת הפרויקט להקמת הפארק המטרופוליני: "כל הסדימנט שהוצא מנחל הקישון עבר טיפול ביולוגי. החומר שעבר טיפול מהווה בסיס לבניית הגבעות הנופיות לפארק המטרופוליני העתידי כאשר כל הגבעות 3 במספר אטומות בתחתית עם יריעות פלסטיק ואטומות בחלקן העליון עם חומר חרסיתי נקי שהוצא מהשדות של יגור והוא למעשה מהווה איטום עילי כך שלמעשה כל החומר המטופל הוא אטוס בחלק התחתון והעליון. בפארק יוקמו שלוש גבעות A B C שתיים בגובה 12 מטרים ואחת בגובה 10 מטרים. כאשר בסופו של התהליך הפארק יהיה מעין אי כאשר הקישון זורם מצד צפון והנפתול עוטף אותו מכיוון מזרח דרום ומערב עם שתי כניסות לפארק".

יובל ארבל, רכז ים וחופים בעמותת צלול: "הוצאת בוצת הדלקים מקרקעית הקישון לא הושלמה בקרקעית הנחל נותר זיהום רב שאריות תזקיקי הדלק, בניגוד להבטחות ולמכרז. סוגי ורמת הסיכון לציבור ולמערכת האקולוגית של הנחל לא נחשפו במלואם לציבור מעולם. עמותת צלול לא קיבלה את סקר הסיכונים ולא את התוצאות הסופיות של טיפול בבוצה למרות שבקשנו מספר רב של פעמים. אי מסירת המידע הנ"ל הגיעה עד לשכת מנכ"ל משרד להג"ס ולתלונה ביחידה לחופש המידע במשרד המשפטים. אם לא נקבל את כל הבקשות מידע הנ" ל וגם בקשת מידע על אירועי זיהום קרקע ומי תהום בתש"ן (כולל סקרים שנעשו באתר ב25 שנה האחרונות) לא יתקיימו יותר פגישות כאלו עם סגן השר וצוות המשרד.להג"ס דיבורים וכיבודים ייקנו אותנו. לא נקבל כל תחליף לדוחות מעבדה מאומתים ודוחות יועצים בלתי תלויים במשרד להגנ"ס ובמפעלים".

 

לראשונה – סיור בתש"ן

זאת הפעם הראשונה שפעילי סביבה נכנסים ונפגשים עם מ"מ מנכ"ל תש"ן, שמעון אזולאי. שם נערכה סקירה רחבה על כל הפעילות של תש"ן על עבודות התחזוקה לשמירה על סביבה בטיחותית שכן מדובר במתקנים קרובים לאזורי מגורים. בנוסף הוצג פרויקט קרקעות הצפון וחשיבותו בשינוי מצב אחסון הדלקים במפרץ חיפה. פרויקט זה, בהיותו שנוי במחלוקת, לא יורד מהכותרות ופעם אחר פעם נתקל בהתנגדויות. פעילי הסביבה הקשיבו קשב רב, היה ויכוח בעניין כמות הדלקים שתישמר בחווה החדשה (אם תאושר).

מרוצים ממה ששמעו ? הם בהחלט לא, אבל כפי שכבר נאמר תשובות לכל השאלות יתקבלו בפירוט במפגש הבא.

מוטי בליצבלאו

מוטי בליצבלאו, חבר ועד קריית על הביקור במפעל תש"ן: "כתושב קרית חיים שחי בצד השני מהגדר ברחוב דגניה אפשר להגיד שהיה מוזר לראות את החווה מבפנים אבל קיבלנו ציור כמו של הצייר ואן גוך… ציור יפה עם שמש ופרחים אבל האמת היא לא בדיוק כמו שצוירה. נכון שהם עושים ניסיונות לפתור בעיות שלא תהיינה תקלות אבל הדגשתי שעדיין הפליטות מזהמות. עוד אמר בליצבלאו , בהתייחס לתחלואה בקרית חיים, כי על פי נתוני משרד הבריאות, מי שגר ליד החווה, הסיכון שלו לחלות בסרטן עד גיל 65 הוא פי חמש מהממוצע בישראל. בהתאם לנתונים, הועדה האיפדמיולוגית קבעה את אזור דרום קריית חיים כ"נקודה חמה". אז קיבלו אותנו יפה, ניסו לצייר תמונה יפה המצגת נחמדה אבל המציאות על הפנים".

 

שלמה כץ – מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה

מנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה שלמה כץ על חוות המיכלים וקרקעות הצפון: "הפרויקט הראשון הוא מיגון המיכלים הגדולים הנמצאים בקרבת מקומות בילוי ומסחר, מיכלים המכילים כ-50,000 טון דלקים וזאת ע"פ פסיקה של בית משפט העליון ועל פי הדרישות שלנו. הפרויקט השני שיצא לפועל בעוד כשנתיים זה קרקעות הצפון והוא למעשה העברה של כל חוות הדלקים, בהיקף של 400,000 טון, לאזור המזרחי הפטרוכימי ובזה נרחיק את המיכלים שגורמים לזיהום אוויר מאוכלוסיה. היה ויכוח לגבי כמות הדלקים שתהיה מאוחסנת בחווה החדש שאמורה, בשלבים הסופיים של הפרויקט, אחרי שתיבנה החווה, אם תיבנה, להכיל את המלאי שמאוחסן היום בשלוש חוות דלקים: חוות קרית חיים, חוות אלרואי בטבעון  והחווה שבתוך נמל הדלק.

בשלב ראשון מדובר בהעברה של חוות הדלקים בקרית חיים ושל נמל הדלק ומכאן נבעה אי הבנה בעניין השלב הראשון לביצוע ולשלבים הבאים של הביצוע. החווה תכיל את אותה הכמות של כל החוות גם יחד".

הסיור בחוף קריית חיים

בחוף קרית חיים ניתנה סקירה על כל פרויקט הזנת החול ושיקום החוף.

אודות נסיגת החול מחופי קריית חיים תוכלו לקרוא כאן

 

הסיור הסתיים ברשות נחל הקישון. שם ניתנה סקירה מורחבת ממנכ"לית הרשות שרון ניסים על הפרויקט, על השיקום שנעשה בנחל ותוצאותיו כולל שייט בנחל עצמו".

סגן השר ירון מזוז – סיור במפרץ חיפה. צילום – סמר עודה

סגן השר מזוז מסכם: ״מטרת הסיור במפרץ חיפה ביחד עם הארגונים הסביבתיים והירוקים הוא בשביל להוביל שינוי סביבתי אמיתי במפרץ חיפה ובשיתוף פעולה איתם. אני הובלתי את ההידברות עם הארגונים ועד שהגעתי, לא היה איתם שיתוף פעולה. שואלים אותי הרבה איך ח״כ מהליכוד חובר לארגונים הירוקים, אז אני עונה שכשמדובר בחיי אדם, אין כאן שמאל או ימין".

"אני אמשיך לסייר במפרץ חיפה עם כל מי ששם למטרה כנגד עיניו להילחם במפעלים המזהמים ולכן היה לי חשוב שהפעילים יגיעו גם לתש״ן ויקבלו תשובות לכל שאלה. חיי אדם חשובים מהכל ונעשים פה דברים, ביחד עם הארגונים, שלא נעשו אף פעם. ביחד נפעל לכך שמפעלים מזהמים לא יישארו במפרץ״.

לא ניתן להגיב