תכנית "עמק החדשנות" של השר כחלון ורמ"י לפינוי התעשייה המזהמת אושרה ע"י עיריית חיפה – המצגת כאן לעיונכם

תכנית "עמק החדשנות" למפרץ חיפה, או בשמה השני: "צפון ירוק".

רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) פועלת תחת משרד האוצר, בראשותו של השר משה כחלון ותחת הנחייתו הישירה בנוגע למפרץ חיפה. רמ"י פרסמה תכנית לשינוי ייעוד הקרקע במפרץ חיפה, בהיקף של 41 אלף דונם. בכך, לראשונה בהסטוריה של מדינה ישראל, מציב השר כחלון תכנית שתוגש לוועדת עורכים בחודשים הקרובים ותעבור תהליך סטטוטורי של אישורים בוועדות התכנון, שיימשך מספר שנים.

מצגת צפון ירוק – עמק החדשנות – ע"י משה כחלון ורמ"י

אמנם התכנית עדיין בחיתוליה ואישורה ייקח עוד שנים, אך מרגע פרסומה, הפכה התכנית לעובדה קיימת (!) ובכך היא מחייבת התייחסות תכנונית בכל תכנית גובלת שתוגש למוסדות התכנון בנוגע למפרץ חיפה (לדוגמה: תכניות במפעלים הפטרוכימיים, בנמל, במתקני דלקים, בהולכת גז ועוד). אם כך, לעינת קליש ונחשון צוק יש כעת כלי רב-עוצמה ביד, כדי לשנות את ההליך התכנוני במפרץ חיפה, גם לפני שתאושר התכנית החדשה (מהלך שייקח מספר שנים).

משה כחלון בכנס השקת קמפיין הבחירות של מפלגת כולנו בחיפה 01/02/2019 (צילום: ירון כרמי)
משה כחלון בחיפה (צילום: ירון כרמי)

לשון ההחלטה במועצת העיר חיפה:
מועצת העיר מאמצת את תכנית "עמק החדשנות", למפרץ חיפה נקי מזיהום, אשר הוכנה על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל – בעלי הקרקע).

מדובר בתכנית המהווה מהפכה של ממש , בכך שהיא יוצרת חזון חדש למפרץ חיפה. היא מנצלת את משאבי הטבע במרחב מפרץ חיפה.

ייזום התכנית מהווה נקודת מפנה ביחסה של ממשלת ישראל לתכנון מפרץ חיפה, בכך שלראשונה מוצג הפוטנציאל העצום של הפיכתו של מפרץ חיפה ללב המטרופולין, תוך שיקום, ניקוי ושינוי פני הסביבה כולה ופינוי התעשיות המזהמות. זאת בניגוד לגישה שהייתה נהוגה לאורך שנים, לפיה היה מפרץ חיפה מוקד לפיתוח תשתיות מסוכנות ומזהמות.

תכנית זו ממצבת את מפרץ חיפה באופן חד משמעי כמטרופולין הצפון, בהתאם לתמ"א 35 ובניגוד לאמירות תכנוניות ופוליטיות שהושמעו בשנים האחרונות.

לראשונה מוצגת באופן ברור תמונת עתיד שונה, המהווה בסיס לשינוי המגמה השלילית של פגיעה מתמשכת באיכות חיי התושבים.

הוועדה המקומית חיפה מחליטה להקים מיידית צוות אשר יקדם את מימוש התכנית. הוועדה המקומית פונה לממשלת ישראל בדרישה לממש את המתווה, ללא דיחוי. התכנית מחברת את העיר לים, משלבת נמל תעופה במרחב העירוני, משנה את אופי התעסוקה במרחב חיפה ומציעה הקמה של 80 עד 100 אלף יחידות דיור במרחב חיפה, על שטח של כ-41 אלף דונם.

שידור הדיון המלא: ועדה מקומית חיפה – מפרץ חיפה – דיון אסטרטגי

התכנית למפרץ חיפה – כך נולד הרעיון – נגה כרמי ואכרם חסון – ספטמבר 2016

לא ניתן להגיב