אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הסיפור מאחורי מוזיאון רכבת ישראל בחיפה

קטרים וקרונות מפוארים הלכתי השבוע למוזיאון רכבת ישראל שנמצא בתחנת...

חסימת כבישים בחיפה • תהלוכת מריה הקדושה היום

(חי פה) - תהלוכת מריה הקדושה מתקיימת היום (יום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

הכנות לחג פסח עם אמא

30 שנים ללכתה 30 שנים אחרי שאימא עזבה אותנו בעודה...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

המפעלים במפרץ חיפה בז"ן, כרמל אולפינים, וגדיב בין עשרת המפעלים המזהמים בארץ

האוויר שאנחנו נושמים בחיפה והקריות, לא משהו…

המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (ב') את הרשימה האדומה של המפעלים בישראל וזאת על פי מדד ההשפעה הסביבתית ונתוני הסיכון הסביבתי ממפעלי התעשייה. המדד בוחן את הסיכון הסביבתי מכ-40 חברות, כ-100 מפעלי תעשייה וקרוב ל-1,000 תחנות תדלוק ציבוריות  בז"ן, כרמל אולפינים וגדיב בראש הרשימה.

על פי מדד ההשפעה הסביבתית של המשרד להגנת הסביבה ל-2017 המתפרסם זו השנה השביעית, ניכרת המשך מגמת העלייה בפיקוח והאכיפה הסביבתית עם עלייה של 29% בהפרות המדורגות. מהמדד עולה, כי המפעל בעל ההשפעה הסביבתית הגדולה ביותר הוא רותם אמפרט נגב, בין השאר בשל אירוע הדליפה החמור לנחל אשלים בקיץ 2017 וכן הפרות נוספות שתועדו בפיקוח ואכיפה.

אחריו "מככבים" בראש הרשימה האדומה: בז"ן, בית זיקוק פז אשדוד, מפעל כרמל אולפינים, מפעל גדיב, מפעל מגנזיום ים המלח, תחנת הכוח רוטנברג, מפעל נייר חדרה, מפעל טבע טק, ותחנת הכוח אורות רבין.

זיהום אוויר בחיפה – צילום לילה – 3.2.2018 – 19-00

מפעל בז"ן – בתי זיקוק לנפט בחיפה, דורג במקום השני עם עלייה בניקוד משנה שעברה של 11% הנובעת בעיקר מהפרות שתועדו בפיקוח ואכיפה. ב-2017 המפעל הורשה בפלילים על הפרות של חריגות בפליטות לאוויר ושל תשתית ותפעול. למפעל הוצא צו מנהלי על חריגות בניטור הסביבתית של בנזן והוצאו התראות על חריגות מערכי הסף המותרים לפליטה לאוויר של מגוון מזהמים.כרמל אולפינים וגדיב מדורגים במקום הרביעי והחמישי.

במשרד להגנת הסביבה מציינים, כי בשנת 2017 נרשמה עלייה של 29% באיתור הפרות סביבתיות במפעלים המדורגים במדד, כתוצאה מהגברה בפיקוח ובאכיפה של המשרד להגנת הסביבה על מפעלי התעשייה הגדולים.

זיהום אוויר כבד בחיפה 16.02.2018 (צילום – חי פה – חדשות חיפה)

 

ניתן לראות מי עשרת המפעלים הגרועים סביבתית, עשרת המידרדרים ועשרת המשתפרים (2017 לעומת 2016) באתר המשרד להגנת הסביבה.

 

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין:

"המשרד להגנת הסביבה פועל להקטנת ההשפעה על הסביבה באמצעים שונים ומגוונים. מדד החברות המפורסם היום הוא כלי המאפשר לאזרחים ולמנהלי השקעות לקבל את התמונה האמיתית על ההשפעה הסביבתית של החברות ועל מידת הסיכון הסביבתי שאליו הציבור חשוף. מדד זה מפורסם כבר מספר שנים, ובעזרת שיתוף הפעולה של הציבור לנושא הוא כלי משמעותי לשיפור איכות הסביבה במדינת ישראל".

[bs-white-space]

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר:

"אנחנו ממשיכים במגמת ההרחבה וההעמקה של הפיקוח לצד החמרת האכיפה, תוך שימוש בכל הכלים העומדים לרשותנו – וזאת כדי למנוע פגיעה בתושבים ובבריאותם. אנו קוראים לציבור ולמשקיעים להיעזר בנתוני המדד ולקחת בחשבון את ההתנהלות הסביבתית של החברות".

[bs-white-space]

מבז"ן נמסר לחי פה בתגובה: 

"מדד ההשפעה אינו מתחשב בהיקף הפעילות של המפעלים אותם הוא מודד, ואינו לוקח בחשבון את התועלת של המפעלים למשק – כלכלית וסביבתית. יש לציין, כי גם לדברי מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, על מפרץ חיפה מושתים תקני הסביבה המחמירים ביותר בעולם המערבי".

"לאחרונה פרסם המשרד להגנת הסביבה דוח שקבע, כי כל 1 שקל השקעה שביצעו המפעלים משמעותה תועלת של 3 שקלים למשק בעקבות הפחתת מזהמים. תוצאות ההשקעה במפרץ חיפה – שיפור של למעלה מ-90% באיכות האוויר באזור, כפי שמעידים הדוחות של הגופים הרשמיים במדינה. התועלת למשק כולו מההשקעות הסביבתיות של התעשיה הכימית – ובזן בראשה – באיכות הסביבה נאמדת בכ-7.48 מיליארד שקל. ההשקעות של בזן בתחום איכות הסביבה הן בטכנולוגיות מיטביות (BAT)".

[bs-white-space]

ח"כ יעל כהן פארן, יו"ר השדולה למען הבראת מפרץ חיפה תקפה בחריפות, את דו"ח מדד ההשפעה הסביבתית ל-2017 שפרסם המשרד להגנת הסביבה. ומסרה לחי פה בתגובה:

"העובדה שבז"ן ואמפרט עומדים בראש המזהמים זו תעודת עניות ליכולות המשרד להגנת הסביבה. אגיש הצעת חוק שתאסור זיקוק נפט בישראל. מפעלי בז"ן ואמפרט הם המפעלים המזהמים ביותר בישראל, מפעלים שגורמים נזק בריאותי ותחלואת סרטן למאות אלפי אזרחים, מחריבים שמורות טבע וגורמים להרג בעלי חיים בטבע. הנתונים בדו"ח הם תעודת עניות למשרד להגנת הסביבה, כל שנה מפעלים אלה מובילים ברמות הזיהום והאכיפה לא יעילה ולא מועילה. מפעלי בז"ן שמזקקים נפט ומרעילים את מפרץ חיפה כבר הורשעו בפלילים בעקבות הפרות של חריגות בפליטות לאוויר וזיהום קרקע. בכוונתי להגיש הצעת חוק תקדימית שתאסור על זיקוק נפט בישראל ובכך לזרז את הבראת מפרץ חיפה. זוהי קריאת השכמה, מדינת ישראל חייבת לפעול כנגד מפעלים מזהמים בסנקציות חריפות ולעבור לתעשייה נקייה מבוססת גז ואנרגיות מתחדשות. רק אז לא נזדקק יותר לדו"חות אדומים".

"מפעלי בז"ן ואמפרט הם המפעלים המזהמים ביותר בישראל, מפעלים שגורמים נזק בריאותי ותחלואת סרטן למאות אלפי אזרחים, מחריבים שמורות טבע וגורמים להרג בעלי חיים בטבע. הנתונים בדו"ח הם תעודת עניות למשרד להגנת הסביבה, כל שנה מפעלים אלה מובילים ברמות הזיהום והאכיפה לא יעילה ולא מועילה. מפעלי בז"ן שמזקקים נפט ומרעילים את מפרץ חיפה כבר הורשעו בפלילים בעקבות הפרות של חריגות בפליטות לאוויר וזיהום קרקע. בכוונתי להגיש הצעת חוק תקדימית שתאסור על זיקוק נפט בישראל ובכך לזרז את הבראת מפרץ חיפה. זוהי קריאת השכמה, מדינת ישראל חייבת לפעול כנגד מפעלים מזהמים בסנקציות חריפות ולעבור לתעשייה נקייה מבוססת גז ואנרגיות מתחדשות. רק אז לא נזדקק יותר לדו"חות אדומים".

[bs-white-space]

ד"ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה מסרה לחי פה בתגובה:

״מדי שנה אותם המפעלים הפטרוכימים מתאגיד בזן זוכים בתואר המפוקפק להיות בחמישייה הפותחת של ׳מזהמי השנה׳: מדי שנה האזור בישראל הסמוך למפעלים המזהמים בישראל, מפרץ חיפה- זוכה בתואר המפוקפק ‘עיר הסרטן׳ בתסקירי משרד הבריאות- ולמרות כל זאת המדינה עדיין טומנת ראשה בחול ומתכחשת לקשר ההדוק בין זיהום לתחלואה. בכך מוסדות השלטון מתנערים מאחריותם למיגור זיהום הסביבה, בכך נמנעים במסדרונות הגנת הסביבה להתעמת עם איילי הון העושים רווחיהם על חשבון איכות חיי אזרחים, בכך המדינה מפקירה את הציבור שוב ושוב לתחלואה כרונית".

אנו דורשים בדק בית במסדרונות המשרד להגנת הסביבה: יש לבדוק מדוע המשרד להגנת הסביבה מאפשר פגיעה סביבתית וציבורית בהיקפים מדאיגים ומועל בתפקידו כשומר סף.״

[bs-white-space]

הירוקים של חיפה מסרו בתגובה: 

"בעקבות הממצאים שפורסמו בצהריים ולפיהם מפעלי מתחם בז"ן ניצבים בראש רשימת המפעלים בעלי ההשפעה הסביבתית הגרועה ביותר, סיעת הירוקים של חיפה מזכירה כי אביהו האן והירוקים של חיפה הם מובילי המאבק להבראת מפרץ חיפה, מאבק בזיהום האוויר ובתחלואה הנובעת מפליטות המזהמים מהתעשיה הפטרוכימית במפרץ חיפה. מאז ומתמיד אנו פועלים כך לצמצום משמעותי של מאגרי החומרים המסוכנים העצומים בהיקפם במפרץ חיפה ובנמל"

"לכל אורך הזמן ידענו כי המצב במפרץ גרוע בהרבה מכפי שפורסם וכי נעשו מאמצים כבירים להסתיר מהציבור את תמונת המצב האמיתית. לכן פעלנו יחד עם ארגוני הסביבה על מנת להציג לציבור בשקיפות מקסימלית את כל המידע האמיתי שהצלחנו לחשוף. טענו כלפינו שאנחנו מנסים "להפחיד את הציבור" אבל את האמת המרה הזו לא ניתן יותר להסתיר כפי שמתברר כעת".

"בין הפעולות שעשתה סיעת הירוקים של חיפה במהלך השנים האחרונות: הגשת ערר נגד הרחבת בז"ן; הקמת צוות מומחים שסייע מאד בסגירת מיכל האמוניה ובהליך המשפטי שליווה את מאבק האמוניה; הצעת חלופות למיכל האמוניה שהתקבלו בחלקן. הירוקים של חיפה היו הסיעה היחידה שמצהירה כבר שנים שאין עתיד למתחם בז"ן במפרץ חיפה ודין התעשייה הזו להיסגר. כעת מגיע דוח מקינזי ומלמד כי צדקנו וכי אפשר לסגור את בז"ן בתוך 7 שנים".

"אביהו האן היה חבר המועצה היחיד שנסע למשרד רה"מ ונפגש עם הצוות של מקינזי לתדרוך מעמיק; הירוקים היו אלה שהפגינו לראשונה מול בית שר האוצר כחלון בעניין מפרץ חיפה ובזכות הפגנות אלה קוימה פגישה בין אביגדור יצחקי, יו"ר המועצה לתכנון ובניה דאז, לבין האן ובה נקבעו כמה פרמטרים חשובים שהוטמעו בהחלטת המועצה והביאו לצמצום משמעותי של תכנית ההרחבה".

 

 

 

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

חיפה גבר כבן 70 נמשה מהמים ללא הכרה

מאיחוד הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה בהחייאה בדקות אלו על גבר כבן 70 שנמשה מהמים ללא הכרה בחוף הכרמל בחיפה....

קרית אתא: בת שנתיים במצב בינוני לאחר שטבעה

מאיחוד הצלה הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע לילדה (כבת שנתיים) שנמשתה מהבריכה בחצר ביתה ברחוב זלמן שניאור בקרית...

קייטנת אנגלית קטנה ומיוחדת בחיפה – לגילאי 5-12 • קיץ 2024

פעילות של כיף הנאה ולימוד אנגלית: 21/07-08/08/24 • 15 ימי קייטנה 11-15/08/24 אופציה לשבוע נוסף לפרטים והרשמה – שוש קולין: 04-8364464, 052-3324117 קייטנת אנגלית מיוחדת במינה צוות מדריכים...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל...

כריכים מיוחדים ליום הפיקניק הבין לאומי

עטפו טעמים ושמחה לסלסלה שלכם עם מתכוני כריכים מעוררי השראה ליום הפיקניק הבין-לאומי! בין פיתה מלאה בטעמים, לחם גזר ניחוחי ולחם שיבולת שועל מפתה,...