תגלית בחיפה – הבית ברחוב הציונות 26

הבית ברחוב הציונות 26 בחיפה

אילן גרייבר, היסטוריון המתגורר בחיפה מספר: “לפני כחודשיים במסגרת הסיורים של העמותה לתולדות חיפה, הגעתי לבית ברחוב הציונות 26 בחיפה. בסיור פגשתי את ההיסטוריון שי פרקש”.

שי פרקש עוסק בשימור מבנים, חוקר צבע ויודע לאבחן קיר וצבעיו. “קירות הם כמו ספר, מקלף את השכבות, זה כמו דפים, כל שכבה היא היסטוריה של הבית”. הבית היה נטוש, הצוות של שי עומד על פיגומים, חושף התמונות שעל תקרת הבית ומשחזר את הציורים.

קהילת רמות מתעדת את ההפתעה ברחוב הציונות 26 בחיפה

בשנים 1890-1900, בנה את הבית טייקון לבנוני. הוא מזמין שכן שלו, צייר טמפלרי הגר ברחוב הגפן, שמו יוהנס פנדר. יוהנס אמן מדהים, צייר מוכשר מאוד. בימים ההם, האופנה והתרבות של הטמפלרים שהיו שכנים, תרמו המון מידע ומהידע שלהם.אילן גרייבר, היסטוריון מספר:

במחצית המאה ה – 19 האימפריה העות’מאנית מחליטה לעשות רפורמות, טנזימת (בטורקית), על מנת לנסות ולשפר את המצב. באותה תקופה מעמדה של חיפה הולך ועולה, חיפה מתפרסמת כעיר העתיד, עיר עם פוטנציאל כלכלי בלתי רגיל. עבדו שם אמנים ברמה מאוד גבוהה. בנגרות, באבן, בצבעים, בציורים ובשיש. כל הציורים המצוירים בשיש מאוד איכותיים. צוות של אנשים מוכשרים שייצרו עיצובים אלו, למדו את המקצוע ברמה מאוד גבוה. מי שהגיע לגיל 18 בזמנו, התקדם לנהל קבוצות של צעירים ולהקים צוותים נוספים.

לדברי שי, שהוא המומחה בעניין השחזור והצבע, בחיפה היו עשרות רבות של בתים עם סגנון דומה של ציורים, בתי עשירים. לצערנו, כמעט רובם נהרסו או שציורים אבדו.
השחזור אינו פשוט, לא ניתן לשחזר ב – 100% גם לא ב – 95%. לייצר את המוצר שאנשים לפני 120 שנה, איננו פשוט כלל. צייר בימים ההם צייר ציור במשך שבועיים. בימים אלה הצוות עובד כבר כ – 6 חודשים ועדיין מנסים לשחזר. שי מומחה ולכן, אפילו בוגרי בצלאל יש התשוקה לעבוד איתו.

קבלן המשפץ את הבית בתשבי 26 מספר: “הבית הזה, הוא בניין שאסף וחיבק את כל היופי של חיפה. חיפה אחלה עיר. אין הבדלים. כל העדות חיות יחד כמו משפחה אחת. חיים בשלום זה עם זו”.

הבית ברחוב הציונות 26 בחיפה
הבית ברחוב הציונות 26 בחיפה
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. יליד חיפה בן שבעים אמר/ה

    אולי זו הדרך להחזיר את חיפה לגדולתה? להחזיר את התורכים והטמפלרים לראשות העיריה!!!

    1. אביב יצקי אמר/ה

      התורכים התנהגו באכזריות עם תושבי הארץ והטמפלרים, חלקם אימצו את עמדת הנאצים. אז לא כדאי…

הגיבו כאן לכתבה