השקת סיפרו של ד”ר כמיל סארי – עין הים – ואדי אל ג’אמל – סיפורה של שכונה קסומה בחיפה • סיקור מצולם של ערב ההשקה

כאחת שגדלה ב-7 שנים הראשונות לחייה בשכונת עין הים, עליי לציין שדבריו של כמיל סארי מחבר הספר, דבריה של פדואה סרוג’י, תושבת עין הים ודבריו של דוד הנדל תושב וותיק של העיר חיפה, שהציגו לקהל מפות החל משנת 1880 של שכונת עין הים ואת תעודת הלידה של הנדל, בממשלת פלשתינה, ריגשו אותי מאוד. נזכרתי בילדותי, באנשים ובמקומות שבהם אגרתי את זיכרונותיי הראשונים ואף גיליתי את מקורם של בניינים שסביבם גדלתי ולא ידעתי את ההיסטוריה שלהם.

אירוע השקת ספרו של קמיל סרי התקיים בבית העמותה לתולדות חיפה. את ערב ההשקה הנחה חבר הנהלת העמותה – אלי רומן. בערב ההשקה, נמכרו הספרים בעלות של 40 ש”ח ואת התמורה ממכירתם, ד”ר כמיל סארי תורם לעמותה.

ספרו של ד"ר כמיל סארי - עין הים - ואדי אל ג'אמל (צילום: ויטלינה מוחין)
ספרו של ד”ר כמיל סארי – עין הים – ואדי אל ג’אמל (צילום: ויטלינה מוחין)


אלי רומן בדבריו:
“כיום, העיר חיפה מתפרשת מנשר ועד לטירת הכרמל, הרצף האורבני נוצר עם השנים. חיפה מאגדת בתוכה את השכונות המרכיבות אותה. חלק גדול משמות השכונות נשמרו עם השנים והרבה שונו. עין הים אינה שכונה יהודית במקורה, אך עם השנים הפכה לשכונה מעורבת.”
אלי הודה ובירך את ד”ר כמיל סארי על הספר והודיע לכולם שעקב ההתרגשות סביב הוצאתו לאור של הספר, ד”ר כמיל סארי עובד על מהדורה מורחבת יותר.

מחבר הספר, כמיל סארי ד”ר לארכיולוגיה ומנהל מרחב צפון ברשות העתיקות, נושא דברים ומספר על רעיון כתיבת הספר:
“לא אספר על השכונה כי אז לא תיקראו את הספר, אבל אגיד מספר מילים על הסיבה לכתיבת הספר. אנחנו לא יודעים היכן אנו חיים, אמנם שמעתי סיפורים מאימי ואבי שגדלו בעין הים והקימו שם בית, אך רציתי לחקור ולהנגיש לדור הצעיר את הידע על המקום בו הם חיים.”

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
מפה שהוצגה באירוע להשקת ספרו של ד"ר כמיל סארי - עין הים - ואדי אל ג'אמל (צילום: ויטלינה מוחין)
מפה שהוצגה באירוע להשקת ספרו של ד”ר כמיל סארי – עין הים – ואדי אל ג’אמל (צילום: ויטלינה מוחין)

כמיל סארי סיפר סיפור מרגש על אביו בתקופת הקמת המדינה ועל הערכים שעליהם גדל וחונך, שהם אהבת הזולת:
“אבי, אשר היה צריך לשלם מכספיו כדי לחזור לביתו אחרי קום המדינה, אירח משפחות יהודיות שעלו ארצה ממדינות מזרח התיכון ולא היה להם די כסף למחיה. הוא לא סתם אירח, הוא מישכן את ביתו כדי לקחת הלוואות למען משפחות יהודיות. על חינוך כזה גדלתי. אהבת האדם באשר הוא אדם.
רציתי להעביר סיפורים והיסטוריה לדור הצעיר ולנוער שחי בשכונה. בספר אף מוצג הפסיפס העתיק בשכונה שעליו כתוב (כתרגום) “זהו מקומם של הימים המאושרים”, פסיפס מהתקופה הביזנטית.

שכונה מעורבת:
כיום, בשכונה חיים בשלום תושבים שמחציתם יהודים ומחיצתם השנייה – ערבים. שכונה לתפארת ושלום בין תושביה. הופתעתי מאוד מתגובות הוותיקים לספר שכתבתי, שהתרגשו מאוד ואף בכו מהתרגשות ונזכרו בימי ילדותם. אך יותר מכל הופתעתי מתגובתם של הצעירים שרוצים לקחת חלק בספר השני ולספר את סיפוריהם בנוגע לשכונה!

מעיין לייד כנסיה – שם נחו הגמלים:
מקור שם השכונה בעברה, ואד אל ג’מאל, הוא בעקבות המעיין שנמצא ליד הכנסייה, שם היו נחים הגמלים. הדרך שעוברת ליד המעיין נחשבה לדרך הראשית לדרום הארץ (דרך החוף) כבר לפני 4000 שנה.”
זכינו למידע רב, שנמצא ברשותו של כמיל סארי – ד”ר לארכיולוגיה.

שכונת עין הים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שכונת עין הים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בין הנואמים בערב ההשקה, נאמה גם פדואה סרוג’י, שאמרה:
“ההון האנושי זה מה שחשוב!” סיפרה על הנדנדה המפורסמת בחוף שיקמונה שכל ילדותי שחיתי שם עם אבי ואחיי, סיפרה על בתי המרחץ בחוף. סיפרה שעד היום חיים בעין הים זוגות מעורבים. ומראה לכולנו את הטוב שבאדם ובחיים בשכונה קסומה!

לסיכום, עליי לציין שהייתי מצפה באירוע כזה, נוכחות יותר חזקה של הצעירים!
סטודנים, בתי ספר וכו’, כי כמו שהזכירה לנו פדואה סרוג’י וציטטה את דבריו של יגאל אלון:
“עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו בערפל”

בהמשך הערב, כמיל סארי הודה לכל האורחים וכולם ניגשו לרכוש את ספרו.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אליא עבליני אמר/ה

    אולי תגובה מאוחרת … אך לצערי ידעתי על הדברים רק עכשיו… זה פשוט מחמם את הלב … ד”ר כמיל סארי הוא אדם הידוע בחוכמתו … והידע שלו יהווה אבני בסיס לידע ….

הגיבו כאן לכתבה