סדר פסח בחיפה: אף אחד לא נשאר לבד • מאות יחגגו השנה עם הרב יהודה גיזבורג

הרב יהודה גינזבורג (צולם ביום חול על ידי ירון כרמי)

בערב שישי, עשרות אלפי תושבי העיר יארחו ויתארחו ויחגגו את חג הפסח. מאות יחגגו בכרמל הצרפתי בליל סדר שכונתי שמארגן הרב גינזבורג.
"יש סדר ביתי וסדר למאות אנשים, יש סדר שעלותו יקרה וסדר שלא עולה כלום, למי שלא מסוגל לממן, אבל מה שהכי חשוב הוא שכולנו נחגוג!" כך אומר הרב יהודה גינזבורג – רב חב"ד בכרמל הצרפתי


האולם מתחיל להתמלא לקראת ליל הסדר של חב"ד בכרמל הצרפתי (צולם לפני כניסת החג):
ליל סדר חב"ד בחיפה (צולם בטרם כניסת החג)
ליל סדר חב"ד בחיפה (צולם בטרם כניסת החג)

מצווה גדולה: אלה שידם אינה משגת, חוגגים בכל שנה בליל הסדר הקהילתי עם הרב גינזבורג

ביום שישי בערב, כשכולנו נשב לשולחן ליל הסדר 300 תושבי חיפה יחגגו באולמי אורנים בכרמל הצרפתי, בסדר של חב"ד. בין הסועדים יהיו חיילים בודדים, מוגבלים, ניצולי שואה, קשישים בודדים ודיירים של הוסטלים ולצידם אנשים, ששלמו מחיר מלא, על מנת להשתתף בארוחת ליל הסדר. "היופי הוא שאף אחד לא יידע ידו של מי לא הייתה משגת לשלם עבור הסדר והוא מתארח אחרי ששילם שקל אחד או לא שילם בכלל ומי שילם ממיטב כספו", אומר רב הקהילה של חב"ד בכרמל צרפתי יהודה גינצבורג.

הרב יהודה גינזבורג (צולם ביום חול על ידי ירון כרמי)
הרב יהודה גינזבורג (צולם ביום חול על ידי ירון כרמי)

זו השנה השמינית, שבה הרב גינצבורג עורך ליל סדר למאות תושבים והפעם השלישית, שליל הסדר נערך באולמי אורנים:
"קודם כל, חשוב להבין שנאלצנו לדחות כמות גדולה של אנשים, שרצתה לחגוג איתנו, מכיוון שיש לנו אפשרות לקבל רק 300 חוגגים. ליל הסדר עולה לנו כ-100,000 ש"ח והכסף מגיע מתרומות. הכשרת אולם אורנים, על מנת שיהיה ניתן לערוך בו ליל סדר, עולה לנו הרבה כסף. על אף שאנחנו לא משתמשים בכלים של האולם, אנחנו עדיין מכשירים את השולחנות והכיסאות באולם.

בנוסף, קשה מאוד למצוא מלצרים, שיהיו מוכנים לעבוד בערב ליל הסדר. אנחנו מתמודדים גם עם הקושי לערוך את הסדר ולהשמיע את הדברים לקהל גדול, כשאסור להשתמש במיקרופון ורמקול. בליל הסדר הראשון שערכתי, למדתי שיש רגישות רבה לנושא שפע המזון המוגש ולמדתי מזה שאם יש לי 300 מוזמנים, אני צריך להזמין 500 מנות.

מגיעים אלינו, לליל הסדר, אנשים שחוזרים לבית, שהמקרר בו ריק, ולכן אנחנו מראש מכינים בשבילם קופסאות מזון לקחת איתם הביתה. במהלך ליל הסדר אנחנו נחגוג גם בת מצווה של נכדה של ניצולת שואה, שאנחנו מלווים אותה כבר הרבה שנים. מלבד אותה נכדה, אין לקשישה קרובי משפחה. יש לנו ליצנית רפואית שתגיע במיוחד באותו ערב על מנת לשמח את הילדה".

14 סדרים של חב"ד ברחבי העיר חיפה

בערב ליל הסדר לצד הסדר באורנים יערכו עוד 14 סדרים ציבוריים של חב"ד. לסטודנטים יהיה ליל סדר באוניברסיטת חיפה, בטכניון ובמרכז הרפואי רמב"ם. בשכונות הדר וחליסה יערך ליל סדר ליוצאי רוסיה וסדר נוסף יערך לדוברי צרפתית. מי שיחגוג את ליל הסדר מחוץ לישראל יכול להיכנס לאתר של חב"ד ולאתר את ליל הסדר הקרוב אליו בחו"ל.

מכירת חמץ באתר חב"ד

מעבר לחגיגות ליל הסדר במסגרת ההכנות לחג ניתן למכור את החמץ באתר של חב"ד ללא יהודי, וכך החמץ בבית לא בבעלותך עד חצי שעה אחרי יציאת החג. בחב"ד בכרמל צרפתי עורכים גם הגאלת כלים בימים רביעי וחמישי. ניתן להגיע עם הכלים הזקוקים להגאלה ולקבל הסבר מה ניתן להגאיל ומה לא, וכל זה ללא עלות

"בדרך כלל בערב ליל הסדר ובחג עצמו יש פחות נוכחות בבתי הכנסת", מציין גינצבורג, "ועדיין יש שתי שכונות, שבהן אין בית כנסת למתפללים. בשכונת רמת הנשיא מחכים לאישורים למקום לבניית בית הכנסת, ואחרי האישורים יתחיל שלב איסוף הכספים. בנאות פרס בשלב הנוכחי מתפללים בבית הספר, כיון שאין כסף לבנות בית כנסת".

הרב יהודה גינזבורג


הגעלת כלים עם הרב גינזבורג (צילום: ירון כרמי)

לא ניתן להגיב