נשים חזקות בכנס "מחוברות" • יום האשה 2019 – חיפה

סיגל שטרנברג, נגה כרמי, עינת קליש רותם, גלית רנד וביאטריס כץ (צילום: ויטלינה מוחין)

התכנסות של יותר משלוש נשים חזקות בחדר אחד, הייתה מלחיצה כל גבר… הערב (11/03/19) התקיים כנס "מחוברות" בחיפה, אשר עסק בהעצמת נשים מובילות ופורצות דרך בחברה החיפאית ובעידוד נשים נוספות לשאוב השראה ולהצטרף למעגל ההובלה של העיר. להיות בין כ-100 נשים חזקות ואינטליגנטיות… כנראה שגם הנשים החזקות נרגשו מהמעמד המכבד הזה.

מחוברות" הנו כנס נשים פורצות דרך בתחומי המדע והטכנולוגיה, בהשתתפות ראש העיר, ד"ר עינת קליש-רותם. הכנס נועד להעניק לנשים מכל המגזרים, העוסקות בתחומי הטכנולוגיה, הזדמנות להרחיב את מעגל ההיכרויות שלהן, ליצור קשרים ולפתוח הזדמנויות חדשות.
בין הנשים היו סטודנטיות, יזמיות, מתכנתות, מנהלות מוצר, מהנדסות ערביות ויהודיות כאחת.

ד"ר גלית רנד (צילום: ויטלינה מוחין)
ד"ר גלית רנד (צילום: ויטלינה מוחין)

ד"ר גלית רנד


את הערב הנחתה ד"ר גלית רנד, מומחית למחקר ולתוכניות אסטרטגיות כלל מערכתיות. גלית מנהלת את האגף לתכנון אסטרטגי ומחקר בעיריית חיפה. היא הציגה בפנינו את הרעיון של המפגש המעצים הזה, בין נשים יזמיות, בעלות חזון והזמינה את כולנו להתחבר, בזמן אמת, לאפליקציה "Instant CheckMate" אשר מציגה את האנשים שסביבנו, את העיסוק שלהם, מטעם מי הגענו לכנס ומה המרחק בינינו, ככה שנוכל ללא חשש לגשת אחת לשנייה ולהכיר יותר לעומק או פשוט לדעת מי יושבת/עומדת לצידנו.
ד"ר גלית רנד המליצה למשתתפות הכנס לקרוא את סיפרה של מישל אובמה, אשר מדבר על המנגנון הפנימי של האישה, המוביל אותה להצלחה, על פי אובמה, מנגנון זה נשען על החינוך שמקבלת האשה במהלך הילדות שלה.

ד"ר גלית רנד, הזמינה את ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם לשאת דברים.

ד"ר עינת קליש-רותם

ד"ר עינת קליש-רותם דיברה על כברת הדרך שעבר המין החזק והיפה – המין הנשי, אך ציינה שיש עד כברת דרך נוספת שעלינו לעבור. עינת קליש הדגישה שהדרך לא תעבור מעצמה, לכן אנחנו חייבות להמשיך לנהל ולהתקדם. עינת קליש-רותם מסבירה שאנחנו עוד רחוקות מהשוויון בעולם ההייטק ובכלל. עינת מזכירה שאנחנו פה למען מטרה משותפת אחת – ליזום, כי אנחנו יכולות !
עינת קליש מודה לכל העוסקים במלכה ומעודדת את הנשים להמשיך לפעול למען חיזוק מעמדנו בעולם היזמות. היא ציינה בפנינו את שיתוף הפעולה עם ארגון "צופן" שמטרתו לקדם חברה משותפת בישראל באמצעות פיתוח ההייטק בחברה הערבית.

ד"ר עינת קליש רותם (צילום: ויטלינה מוחין)
ד"ר עינת קליש רותם (צילום: ויטלינה מוחין)

פרופסור מונא ארון

מונא מארון היא פרופסור לפסיכולוגיה, עוסקת בחקר המוח – נוירוביולוגיה של למידה וזיכרון וחקר רגשות. היא מכהנת בתפקיד ראש החוג לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה. פרופסור מונא מארון נבחרה לאחת מבין ה 50 הנשים המשפיעות בישראל.

מונא מארון, במסגרת מחקריה, מפתחת "תרופה" אשר ניתנת בהזרקה ומאפשרת למחוק זכרונות של פחד ואת מקורן. פרופסור מונא מארון מספרת על ילדותה ונעוריה בעוספיה, מספרת שמשפחתה רצתה שתהיה רופאה ולכן החלה ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. היא מספרת על אהבתה הראשונה – חולדת המעבדה. מספרת על התואר השני והשלישי במדעי המוח. מספרת על כך שהייתה האשה הראשונה שסיימה דוקטורט בכפר שבה גדלה.
פרופסור מונא מארון מדגישה שבכל התקדמותה לא חשה אפלייה, בשל היותה ערביה, להיפך – היא חשה תמיכה רבה, אך למרות זאת פגשה אתגרים רבים בדרכה, בשל היותה אישה. מונא מצווה על נשות החזון לא להקשיב ל"רעשי רקע" ולהתמקד במטרה שהצבנו לעצמנו. והכי חשוב, לשמור על הייחודיות והאישיות של עצמנו ולא להקשיב לאיש שמסית אותנו מהגשמת החזון האישי שלנו.

מונא מארון (צילום: ויטלינה מוחין)
מונא מארון (צילום: ויטלינה מוחין)


פרופסור אסתר סגל

פרופסור אסתר סגל מהפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון, זוכת איי.סי.אס 2019. היא מספרת לנו על השפעת האנטיביוטיקה, על חסרונותיה ועל כך שיש לשמור על מינון אופטימלי-מינימלי לפי הנחיות הרופאים. מספרת על "אנטיביוטיקה מותאמת אישית" וכי עלינו, לפני לקיחת מרשם אנטיביוטי נוסף מהרופא, לבקש בדיקה מיוחדת אשר בודקת את סוג החיידק שישנו בגופנו ואיזו אנטיביוטיקה נלחמת בו. הרי חיידקים כבר פיתחו עמידות לחומרי חיטוי ואנטיביוטיקה.

פרופסור אסתר סגל (צילום: ויטלינה מוחין)
פרופסור אסתר סגל (צילום: ויטלינה מוחין)

לאחר ההרצאות המרתקות חולקו הנשים לקבוצות דיון בנושאים שונים לפי תחומים טכנולוגיים אשר בחרנו מראש. גם במעמד זה הכרנו, למדנו והחכמנו. ללא ספק, המפגש היה מעניין ומחדש וכמו כן היה נעים להיות באולם מלא בכוח נשי.

סיגל שטרנברג, נגה כרמי, עינת קליש רותם, גלית רנד וביאטריס כץ (צילום: ויטלינה מוחין)
סיגל שטרנברג, נגה כרמי, עינת קליש רותם, גלית רנד וביאטריס כץ (צילום: ויטלינה מוחין)

לא ניתן להגיב