אושר החוק המחייב הצבת מצלמות במוסדות סיעודיים למניעת התעללות בקשישים

אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

כזכור בעקבות פרשת ההתעללות הקשה והמחרידה בבית אבות נאות כיפת  הזהב בחיפה שנחשפה בחודש פברואר 2017, החליט סגן שר הבריאות יעקה ליצמן, להחמיר את הפיקוח על המוסדות הסיעודיים בין היתר הצעת חוק המחייבת התקנת מצלמות במוסדות שבפיקוח המשרד. היום (שני 31/12/18) כאמור החוק אושר בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת וייכנס לתוקף.

יש לציין כי החוק למניעת התעללות בקשישים חסרי ישע הוא פרי עבודה משותפת של מספר משרדי ממשלה בהם משרד הבריאות ומשרד המשפטים בעקבות מספר אירועים בהם תועדו מקרי התעללות קשים ואכזריים מצד צוות מטפל כלפי מאושפזים קשישים בבתי חולים סיעודיים, ביניהם פרשת כיפת נאות הזהב בחיפה שזעזע את המדינה, הוביל סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן, מהלך שמטרתו לחייב כל בית חולים גריאטרי / מוסד סיעודי בו שוהים קשישים חסרי ישע – להתקין ולהפעיל מצלמות למעקב.

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן אמר:

זהו צעד מבורך לטובת האוכלוסייה המבוגרת השוהה במוסדות לקשישים. אסור שתמונות כאלו יחזרו. נבטיח את הביטחון של הסבים והסבתות שלנו”.

מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב:

“במשרד חשו זעזוע מתמונות האלימות נגד קשישים שראו: “אנו מחויבים להבטיח את שלומם של כל הקשישים במוסדות בכל האמצעים שעומדים לרשותינו. בשנים הקרובות יחול גידול משמעותי באוכלוסייה הקשישה במדינת ישראל ואנחנו חייבים היערכות לאומית להזדקנות האוכלוסייה בעיקר באמצעות יישום הרפורמה בסיעוד. לצד זאת אנו נדרשים לתוספת כוח אדם טיפולי ושיפור תנאי ההעסקה של המטפלים לצד תגבור הפיקוח”.

במשרד הבריאות מדגישים כי מטרות החוק הן:הרתעה שתסייע במניעת פגיעה במאושפזים, ברווחתם ובשלומם, איתור מקרי פגיעה באמצעות בקרה, ויכולת שימוש בתיעוד פגיעה שקרתה לצורך חקירה וענישה.

על פי החוק יותקנו מצלמות הן במרחב הציבורי שבמחלקות והן במרחב הפרטי ויאפשרו השגחה בכל זמן בו המאושפז שוהה במחיצת מטפל. החובה להתקין מצלמות והוראות ביחס לאופן בו יופעלו, יוסדרו בתקנות, אשר הסמכות להתקינן תיקבע בתיקון המוצע לפקודת בריאות העם, 1940.

התיקון יסמיך את שר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות לעניין מנגנון ההסכמה או ההתנגדות של מאושפזים להצבת מצלמות, ובפרט ביחס למאושפז שאינו מסוגל להבין בעניין ושלא מונה לו נציג חוקי המוסמך לקבל החלטה עבורו.

 

הגיבו כאן לכתבה