"הם מתים עם מבט עצוב" • 12 גופות במצב ריקבון מתחילת 2023

מתנדבי זק"א (צילום: זק"א)

(חי פה) – מתחילת 2023 נמצאו 12 גופות במצב ריקבון בישראל, מתוכן שתיים בחיפה ואחת בקריות. אליעזר סמט מארגון זק"א: "אסור לנו כעם, כבני אדם, לתת לדבר הזה להמשיך לקרות".


בעקבות מקרים חוזרים ונשנים בהם נמצאים בני אדם לאחר שמתו בבדידותם, זמן רב לאחר המוות וכשהם כבר במצב של ריקבון, הגענו בחי פה להבנה המתבקשת, כי מדובר בנושא שצריך להישאר על סדר היום, חובה להמשיך ולהציף אותו ולהעלות את המודעות בנוגע אליו כמה שיותר, לעורר את הגופים שבידם לסייע, וגם להירתם כולנו, כחברה, כדי למנוע מעוד מקרים כואבים כאלה לקרות.

בראיון עם אליעזר סמט מארגון זק"א, נחשפת בפנינו תמונת מצב קשה מנשוא, ממנה עולה מסקנה ברורה – חובה לעשות את כל המאמצים כדי לעצור את התופעה.

על פי נתוני זק"א, בשנת 2022 נמצאו 13 גופות במצב ריקבון בחיפה ו-8 נוספות בקריות. 21 מקרים בהם נמצאו בני אדם בביתם לאחר מותם, מבלי שאיש היה מודע למצבם או חש בחסרונם. מדובר במספר בלתי נתפס. חיפה למעשה נמצאת במקום השני והלא מחמיא בלשון המעטה, מבחינת מספר הגופות שנמצאות בה, כשלפניה ממוקמת ת"א.

שנת 2023 רק החלה, וכבר במהלכה נמצאו 12 גופות במצב ריקבון ברחבי הארץ, מתוכן 2 בחיפה ואחת בקריות. אחת הגופות שנמצאו בחיפה היתה במצב קיצוני במיוחד אפילו ביחס למקרים אחרים, כשנמצאה לאחר חודשיים ממותה, וכל שנותר ממנה היה רק שלד ועצמות.

אליעזר סמט זק"א (אלבום פרטי)

"האדם במצב של תת-שפל, הכי נורא שיש"

"בשלוש-ארבע השנים האחרונות התעוררה זעקה בעניין הקושי של המתנדבים בעקבות המקרים האלה, מצוקה שאי אפשר לעבור עליה לסדר היום. הכוונה היא למקרים בהם אנשים נמצאים כשהם במצב ריקבון, אנשים שקורה להם משהו בבית ואף אחד לא היה שם בשבילם", אומר אליעזר.

הדבר שבדרך כלל מעורר את חשד השכנים או האנשים בסביבה, הוא הריח החזק והחריף שעולה, ריח נוראי שמקשה עליהם להיכנס או להתקרב לבניין, ריח שבגללו הם לא יכולים לאכול ולא יכולים לישון, אז הם פתאום נזכרים שאולי בבניין שלהם יש איזה שכן או מישהו שאולי מת". כך מספר סמט בראיון נוגע ורגיש, שרק מלשמוע אותו עולות בראש תמונות קשות ומחשבות כואבות על מה עבר אותו אדם לפני מותו, מה הרגיש ברגעיו האחרונים, מה חשב, לבדו, בבדידות מוחלטת, בלי שנפש חיה היתה לצדו".

מתנדבי זק"א (צילום: זק"א)

רואים את המבט העצוב גם אחרי מותם

"כזכור, בשבוע האחרון דווח בחי פה אודות מקרה קורע לב, בו הגיעו לדירה בחיפה מתנדבים של זק"א, ולנגד עיניהם נגלה מראה מחריד, גופה שכל שנותר ממנה היה שלד ועצמות. מספר סמט, "מדובר בבני אדם" אומר סמט, "אנחנו רואים את האדם במצב בשיא השפל הכי תת שפל שיש. מדובר באנשים שנשכחו ולא שמו לב אליהם. אנשים בודדים/גלמודים או שהמשפחה שלהם מתגוררת במדינה אחרת. אנחנו מגיעים לבתים ומגלים גופה במצב ריקבון גופה של אדם שסך הכל ניסה להתקלח והחליק ואף לא היה שם בשבילו לעזור. גופה של אדם עם מחלות שלא היה מי שיטפל בו ברגעים האחרונים ויחזיק את ידו. אנחנו רואים גופות במצב שקשה לתאר במילים רואים את המבט העצוב גם אחרי מותם".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

מגפה שקטה במדינת ישראל

מדובר במגפה שקטה במדינת ישראל. אנחנו בשנת 2023, במדינה מתקדמת והעולם כולו מתקדם. כל כך עצוב שאנשים מטובי בנינו שנלחמו מלחמות למעננו ובזכותם אנחנו חיים כאן, אין מישהו שילחם בשבילם והם מתים בצורה הכי זוועתית. אסור לנו כעם, כבני אדם, לתת לדבר הזה להמשיך לקרות".

מתחילת שנת 2023 נמצאו כבר 12 גופות במצב ריקבון. בקריות היה מדובר באמא מבוגרת שמצאה את בנה במצב ריקבון, שהיה ידוע שיש לו מחלות רקע, אבל לא היה מי שיטפל בו. גופת הגבר שנמצאה בחיפה היתה של גבר כבן 50 שהיה מאושפז בעקבות מחלת סרטן, אבל בשבועות האחרונים לפני מותו לא היה מי שיחזיק לו את היד ברגעים האחרונים שלו.

"מגיע לכל אדם למות בכבוד"

הם מתים בבדידות וזה מרסק את הלב. תחשבו שאישה בת 70 שהשכן בא כל ערב להגיד לה לילה טוב או בוקר טוב, ביום שהיא לא תענה הוא יוכל לדעת שקרה משהו וגם אותה שכנה תרגיש ביטחון שאם קורה לה משהו היא תצעק ותבקש עזרה. אבל בן אדם שממילא יודע שאף אחד לא איכפת לו… הם מתים עם מבט עצוב. אנחנו לא מאשימים אף אחד, המטרה שלנו היא העלאת המודעות. מגיע לכל בן אדם למות בכבוד.

לא מזמן הגענו לבית של אישה מבוגרת, כבת 80, היא רצתה להתקלח והחליקה ושכבה 4-5 שעות במקלחת. הבן שמתגורר בעיר אחרת והיה רגיל כל בוקר לדבר עמה יצר איתנו קשר לאחר שאימו לא ענתה במשך שעות".

מתנדבי זק"א – ארכיון (צילום: זק"א)

"שבועיים לא מצליחים לאכול, הריח נדבק לבגדים ונשאר בזיכרון"

על ההתמודדות של המתנדבים מספר סמט: "אנחנו לא יכולים להתמודד עם הדברים הקשים האלה, מה שקורה בזירה כזאת מלווה אותנו כל הזמן. אנחנו מגיעים לבצע את המשימה בשביל כבוד המת. בארגון יש פסיכולוגית, ומי שמתקשה להתמודד דואגים לו, לחזק את החוסן, וזה עצוב. יש מתנדבים ששבועיים וגם יותר, לא מצליחים לאכול, בגלל הריח, שנדבק לבגדים ונשאר בזיכרון. אנחנו רואים את ההתנדבות שלנו כמשימה קדושה, ושמחים שלפחות אנחנו מטפלים בהם בכבוד בדרכם האחרונה", הוא אומר.

"אפשר למנוע את זה, עוד היום"

"זה נכון שבמקום שיש בו חיים יש גם מוות, אבל לא בדרך הזאת. יש בידיים של כל אחד ואחד מאיתנו את היכולת למנוע את זה. יש הרבה גופים שצריכים להתאסף ולהתאגד יחד – העירייה, אגף הארנונה, חברת החשמל, תאגידי המים. ביכולתם לשים לב אם קורה משהו, אם יתקינו מד מים דיגיטלי או מונה חשמל דיגיטלי, למשל, יש הרבה פתרונות. לא פעם קרה שאנשים נכנסו להתקלח, החליקו ומתו והמים המשיכו לזרום עד שהגיעו לשכנים. אפשר לבדוק לפי רשימת השמות שיש בכל הגופים האלה. אפשר לשים חיישנים לצד מגירת התרופות או במקרר, וכך לשים לב במקרה שהמגירה או המקרר לא נפתחים. יש לחצני מצוקה, יש את כל הדברים האלה שחייבים להשתמש בהם כדי למנוע מאנשים למות במצב כל כך נורא, כשהם בודדים ועצובים… ברגע שכל הרשויות והגופים ייקחו את הדבר הזה בידיים כדי לשפר את השירות, כבר היום אפשר למנוע עוד סיפורים כאלה".

יפעת מזרחי
יפעת מזרחי (אלבום פרטי)

יפעת מזרחי, עובדת סוציאלית קלינית, מומחית לבריאות הנפש בזקנה ורכזת תחום ידע זקנה בבית הספר המרכזי לעבודה סוציאלית של משרד הרווחה, אמרה לחי פה:
"הפתרון למצב הוא איגום משאבים בין מספר רשויות. ראשית, הרשות המקומית חייבת להתייחס למצב בעדיפות ראשונה. שנית, יש לקיים פגישות קבועות בין נציגי אגף הרווחה בעירייה, הפיקוח של משרד הבריאות, נציגי משטרה ונציגים של אזרחים ותיקים בשכונות, כשבאופן קבוע יועלו מקרים של הזנחה מתמשכת בקהילה והדרכים למנוע זאת. שלישית, יש לבצע מיפוי של האזרחים הבודדים, ליצור קשר ומעקב אחריהם לפחות פעמיים בשבוע. רביעית – לעשות שימוש באמצעים דיגיטליים לניטור מצבם של אנשים בודדים".

העלאת המודעות – זק"א
העלאת מודעות זק"א
העלאת מודעות זק"א
4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  מעיריית חיפה נמסר: אין תגובה.
  ממחלקת הרווחה נמסר: אין רשימה.
  ממזכירת מנכל העירייה החדש נמסר צליל הטלפון: ——טוטוטוטו.

 2. ישוע אמר/ה

  עניים חייבים לקחת הלוואה ולעזוב את הארץ

 3. עופר אמר/ה

  הכי גרוע זה למות לבד בלי שידעו עד שימצאו את הבנאדם מסכנים כול אלה יהיה זכרם ברוך

 4. יאנה אמר/ה

  הממשלה והעיריה צריכים להבין:
  בדרך כלל אנשים אלו לא רוצים להטריח בן אדם זר אלא רק את הממשלתי עצמו (שאכן מקבל כסף על עבודותיו).
  אתם מעיאיה ומממשלה תעשו רשימות של מי שגר לבד,תעסו סקר לא אנונימי ותבקרו וצלצלו להם או תתקינו צלצול לחירום בביתו.משהו כזה!!!
  לא יעזור לחכות לנו לשכנים אשר עובדים מהבוקר ללילה ואז ילדים וריצות מפה עד להודעה חדשה!!!

לא ניתן להגיב