דיון נוסף בוועדה המחוזית בנושא המתקנים בנמל המפרץ | הסינים כבר כאן, אך המתקנים לא אושרו

דיון בנושא נמל המפרץ (צילום: אביהו האן)

היום (ד’, 19/12/2018) התקיים דיון המשך בוועדה המחוזית המחוזית לתכנון ולבנייה. זהו המשכו של הדיון הקודם בנוגע לשטחי התפעול של נמל המפרץ,  אשר נדחה לפני מספר שבועות, על פי דרישתה של עינת קליש, ראש עיריית חיפה.כעת מדובר בשטחי התפעול בנמל עצמו (לא עורף הנמל). לפי שיטת התכנון הנהוגה בישראל, אושר תחילה הנמל ודרכי חיבורי הנמל. כעת, בתהליך התכנון, מדובר בכל המתקנים התפעוליים של הנמל עצמו.

כעת יש חוזה עם חברה סינית שתתפעל את הנמל, על ידי חכירת השטח. החוזה עם הסינים בוצע על ידי משרד האוצר ומשרד התחבורה. הסינים עצמם כבר בשטח, אבל התכניות עצמן, למתקני הנמל, כלל לא אושרו. כעת מגיעה המדינה לעיריית חיפה וטוענת שלא ניתן להתנגד לתכניות, מכיוון שכל החוזים כבר אושרו.

נמל המפרץ (צילום – ירון כרמי)

בנמל עצמו קיימות מספר רב של סוגיות תכנוניות, המצריכות התייחסות של גרומי תכנון מעיריית חיפה, פעילי הסביבה וכמובן הירוקים של חיפה. בין הנושאים קיימות סוגיות של חומרים מסוכנים, דלקים ועוד.

את עיריית חיפה ייצגו עינת קליש, נחשון צוק, ימית קליין ואריאיל וטרמן. את הסיכום לא שמעו נציגי הסביבה ונציגי עיריית חיפה, למעט מהנדס העיר, מכיוון שהם הוצאו לקראת החלק השני, בו נשארו נציגי הממשלה ומינהל התכנון. את תוצאות הדיון נביא בהמשך.

 

דיון בנושא נמל המפרץ (צילום: אביהו האן)
דיון בנושא נמל המפרץ (צילום: אביהו האן)

 

ירון חנן, חבר מועצת העיר, מטעת הירוקים של חיפה, אשר נכח בוועדה, מסר לחי פה:

הועדה המחוזית ממשיכה להתעלם מכמות החומרים המסוכנים העצומה שתזרום למפרץ חיפה, מעבר לכמות האדירה שקיימת היום.
ההיערכות בנמל החדש לטיפול בחומרים הללו היא רק לחלק קטן מאד מרשימה ארוכה של חומ”ס שיגיעו הן באוניות צובר והן במכולות שרוצים לערום אותם בשטחים עצומים במפרץ חיפה שרווי כבר היום במאגרי חומ”ס מסוכנים בכמה וכמה תרחישים.
ביומיים האחרונים נודע שנערך הסכם להפרטת נמל חיפה.
על כך בהחלט הציבור בחיפה צריך לומר את דברו ועוד לא ברור האם מדובר על עוד תשתית לאומית שתעבור לידיים של מדינה אחרת, עם כל ההשלכות מרחיקות הלכת של הפרטה כזו.
אבל במסגרת ההפרטה נאמר שיתאפשר לנמל חיפה להעמיק את הרציפים העתידיים, מה שיאפשר לעוד אוניות ענק לעגון ולפרוק בחיפה.
מכאן שלמעשה איש לא שם גבולות לכמות המכולות שתיפרק ברציפי שני הנמלים הללו כל יום, וכל שבוע, ויאוחסנו במפרץ כשחלק גדול ובלתי ידוע מתוכן יכיל חומרים מסוכנים ביותר שאף גורם ובטח הציבור לא ידע מהי סכנתם.
רק מכל הפעילות הנמלית הידועה כיום, וזה עוד לפני מה שצפוי להיפרק במסוף הדלקים ומסוף הכימיקלים המתוכננים ובנוסף לחימוש הקיים בנמל הצבאי- מפרץ חיפה הופך לנגד עיננו למפרץ האימה והבלהות, הרבה מעבר לקיים , בכל תרחיש ייחוס צפוי: מלחמה עם כ 1000 טילים ביום, רעידת אדמה, צונאמי חמור עם זמן התראה של כמה דקות ספורות שיכול להתרחש כל רגע ותרחיש כשל תפעולי או פיגוע…
לי אישית נמאס להופיע ברדיו, ובערוצי הטלוויזיה לאחר התרחשות אסון נוסף, שהתרעתי מראש מפניו לאור המומחיות שלי לניהול סיכונים ומצבי חירום.

בשם הירוקים של חיפה אני דורש להקדים תרופה לאסון הבא ולהכניס בתוכניות הנמליות במפרץ חיפה כמה דגשים חשובים שפירטנו אותם בהתנגדותנו ובינהם למשל:

1. הרחקת איחסון חומרים מסוכנים במכולות ובכלל ממפרץ חיפה, גם אם מדובר באיחסון לזמן קצר
2. הגבלות על הכנסת חומרים מסוכנים, כולל במכולות, לפי פירוט סוגי החומרים ומגבלה משמעותית על כמותם.
3. דרישות בתוכנית לביצוע תרגילי חירום שנתיים, סביב תרחישי הייחוס למצבי חירום בנמלים ובמפרץ בדגש על אירועי חומ”ס חמורים, על בסיס נהלי חירום מפורטים.
4. התאמת סקר הסיכונים הישן שעליו מסתמכת הועדה לעידכונים חדשים בתרחישי הסיכון, כולל ההשפעה של הרחבת נמל חיפה הקיים לאחר הפרטתו.

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.