התעלמות כוללת מסכנת הצונאמי והחומרים המסוכנים שיהיו בנמל | דיון בנושא נמל המפרץ

דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה (צילום: דודי מלבוים)

דיון חשוב ביותר מתנהל בשעה זו בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה בנושא תוכניות נמל המפרץ ובו יתקבלו החלטות הרות גורל. בדיון שאת סיכמו החשוב נביא במשך היום בחי פה, משתתפים נציגי ארגוני סביבה, חברי מועצת עיר ביניהם יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן, ירון חנן ומוטי בליצבלאו, ראשת עיריית חיפה הנכנסת עינת רותם קליש, מהנדס עיריית חיפה אריאל וטרמן ועוד רבים.

"נמל שיש לו עיר"

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן, העלה את השאלה האם  לחיפה יש נמל או שלחברת הנמלים יש עיר? היקף התכניות שיצאו משליטה. כמות התכניות הלא מאפשרות להבין מה תהיה התוצאה הסופית. ואת הבעייתיות הקשה בנושא סקר הסיכונים לחומרים מסוכנים שמנקודת מבטם של הירוקים יש בו חוסרים רבים.

לחי פה נודע כי חברת נמלי ישראל מתעלמת התעלמות כוללת מסכנת הצונאמי והחומרים מסוכנים (חומ"סים) שיהיו בנמל.

מסוף הדלקים – אנייה פורקת מטען אמוניה בחיפה. ברקע – מיכל האמוניה. צילום – חי פה

חבר מועצת העיר ירון חנן, מסר לחי פה:

"בהקשר להתנגדות שהגישו הירוקים של חיפה לתוכנית השטח התפעולי של הנמל החדש, בעיקרי דברי הירוקים של חיפה שהוצגו על ידי נאמר כך:
א. מצטרפים לדרישה הנחושה של עיריית חיפה וראש העיר הנבחרת ד'ר עינת קליש רותם לדחות את המועד להגשת תגובת הועדה המקומית והסירוב של יו'ר הועדה המחוזית איתמר בן-דוד יחייב כנראה הגשת עתירה מצד עיריית חיפה והועדה המקומית, שטרם התכנסה לאור הבחירות.  אני מומחה לניהול סיכונים ומצבי חירום ולכן הדגש בדברי יהיה בסיכונים שיוצרת התוכנית וההיערכות הנדרשת לקראתם".

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

 

ירון חנן הוסיף:

"זו תוכנית מחוררת, חסרת ראייה הוליסטית של כל המפגעים, הסכנות, פליטות המזהמים, ריכוזי החומרים המסוכנים העצומים שכבר קיימים כיום והנמל החדש יוסיף כמויות עצומות של חומרים מסוכנים חדשים וזיהום נוסף, בלי מגבלה. שיטת התכנון הישראלי מעוותת לחלוטין, בניגוד לשיטה המקובלת בסין (והסינים בונים את הנמל במפרץ): כמי שלמד בסין בשנחאי וביקר במסגרת לימודי באוניברסיטת פודן בשנחאי גם בנמל המדהים והגדול בעולם בשנחאי, בישראל לא משקיעים שנים רבות בתכנון כולל ומפורט ורק אז ניגשים לביצוע הפרויקט, אלא עובדים בשיטת הסלמי, מקימים תשתית קרקעית לנמל, עוד בטרם אושרה תוכנית להקמת המתקנים של הנמל, בטרם הוצגה תוכנית למסופים המסוכנים של הנמל- מסוף הדלקים ומסוף הכימיקלים ומאשרים בדירוג את התוכניות, בלי שמתאפשר לציבור לראות בראייה כוללת את כל התמונה ובעיקר התמונה המצרפית וההשפעה ההדדית של כל התוכניות באזור הנמל, שלא לדבר על כל המפרץ".

"התוכנית מנמיכה באופן בלתי קביל את דרישות הסף לקבלת אישור משרדים חשובים וביניהם: הגנת הסביבה, פקוד העורף, רשות הכבאות ומשרד הביטחון.  אנו דורשים למחוק את כל המילים החא מחייבות: התייעצות עם… קבלת חוות דעת מ…. ישקלו אם לדרוש… וכו' ולהכניס במקומם את המילים- "מותנה באישור המשרד/ים…" וגו'".

"בניסוח הזה המקל, שמוצע בתוכנית, לא תהיה שום מגבלה ממשית שתרסן את כמות החומרים המסוכנים בנמל וכמות הפליטות המותרת, בהתייחסות לכל מפרץ חיפה.
לסיכום: היעדר קביעת יעדים מותרים לסוג וכמות החומרים המסוכנים ואופן ההגנה עליהם בתרחישי חירום שונים, אם בצובר נוזלי כמו דלקים וכימיקלים ואם במכולות המאחסנות בתוכן חומ"ס, עלולה לאפשר כניסת כמות בלתי מוגבלת של סיכונים למפרץ. כך גם לגבי פליטת המזהמים לאוויר שבעצם לא כוללת שום יעד לפליטות בכל רגע נתון ומה נדרש מהנמל ביום שבו המפרץ סובל מחריגה קשה בזיהום האוויר".

דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה בנוגע לתכניות נמל המפרץ - 05/11/2018 (צילום: דודי מיבלום)
דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה בנוגע לתכניות נמל המפרץ – 05/11/2018 (צילום: דודי מיבלום)

מהנדס העיר חיפה, אריאל וטרמן, הגיש גם הוא התנגדות לתוכניות נמל המפרץ

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

בהתנגדות מבקש מהנדס העיר אריאל וטרמן לחייב את חברת נמלי ישראל להקים שוברי גלים להגנה על החול בחוף הכרמל ובחוף קריית חיים ולדחות את הדיון בנושא עד לאחר הבחירות על מנת לאפשר לוועדה המקומית להביע את עמדתה.

וטרמן: "מן הראוי כי בעת אישור תכנית זו המהווה אקורד סיום לבניית נמלי חיפה, תיתן הועדה את הדעת גם על מענה לסוגיית הארוזיה בחופים – שבין היתר נגרמה בשל מבנים ימיים כגון נמל אשדוד שהוקם על ידי חברת נמלי ישראל".

בהתנגדות לתכנית חפ/1833/יח – נמל המפרץ מבקש וטרמן לחייב את חברת נמלי ישראל לתת מענה לגריעת החול בחוף הכרמל ובחוף קריית חיים אשר נגרמת כתוצאה מהקמת מתקנים ימיים כמו נמל אשדוד המונעים הגעת חול סדיר לחופי העיר.

הנושא אומר וטרמן הועלה בתכניות קודמות וכעת יש לעמוד על מימושו ועיגונו בתכנית. וטרמן גם ציין כי דרישה כזו עלתה ואושרה בעבר בעת הקמת מסוף כרמל א' – ויש כעת הצדק וחובה סביבתית להשלים את המהלך בהקמת שוברי גלים שיגנו על החוף – כפי שהתבצע במקומות נוספים לאורך החופים.

עוד דורש מהנדס העיר בהתנגדותו כי הנמל החדש יהיה "ירוק" ויכלול את כל האמצעים המתקדמים בטכנולוגיות עדכניות [BAT]  לתפעול, לצמצום זיהום, סיכון ומטרדים לרבות התקנת תשתיות חשמליות לשירות אניות עוגנות.

בפתח התנגדותו מבקש וטרמן לדחות את הדיון בתכנית עד לאחר הבחירות על מנת לאפשר לוועדה המקומית להביע את עמדתה בנושא ומסביר כי: "על פי הנחיות מנהל התכנון, הועדה המקומית מנועה מלדון בתקופה זו בנושאים עקרוניים ומהותיים. אי לכך, אין אפשרות להביא את עמדת הועדה המקומית בלוחות הזמנים שקבעה הועדה המחוזית לדיון ולכן, נכון ואף נדרש יהיה לדחות את הדיון בהתאם".

התנגדות מהנדס העיר לתכנית נמל המפרץ – לעיונכם:

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/11/התנגדות-מהנדס-העיר-חיפה-לתכניות-נמל-המפרץ-אוקטובר-2018.pdf" title="התנגדות מהנדס העיר חיפה לתכניות נמל המפרץ – אוקטובר 2018"]


כל הפרטים והעדכונים ישולבו כאן בהמשך…

דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה (צילום: דודי מיבלום)
דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה (צילום: דודי מיבלום)
דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה (צילום: דודי מיבלום)
דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה (צילום: דודי מיבלום)

לא ניתן להגיב