"שחזור אינו שימור" • גורלו המעורפל של בניין הפקולטה לאווירונאוטיקה בטכניון

בניין הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (צילום מתוך ויקיפדיה)

עתידו של הבניין בפקולטה לאווירונאוטיקה בטכניון לוט בערפל

מבנה הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון תוכנן ע"י האדריכל יוחנן רטנר, שהיה אדם בעל שיעור קומה, מראשי "ההגנה", אלוף בצה"ל ובין היתר שימש כפרופסור בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון.

הבניין הייחודי הוקם בראשית שנות ה-50 של המאה הקודמת, תוך שימוש בטכנולוגיות בנייה שהיו נכונות לאותם זמנים. בשנים האחרונות התברר כי הבניין נתון לשקיעה מתמשכת עקב תזוזת קרקע וביסוס לקוי.

בשל ההכרה בחשיבותו של הבניין וערכו ההיסטורי והאדריכלי, יש הכרח לבחון בזהירות רבה את החלופות להצלת הבניין, נבחנות האפשרויות לגבי שימור הבניין, כך שמצד אחד הבטיחות לא תיפגע ומצד שני יהיה ניתן לשמור על ערכו התרבותי הרב.

פעולה שסותרת כל הגיון שימורי

יש לציין כי הידיעה כי נשקלת האפשרות שהמבנה ייהרס ולאחר מכן ייבנה מחדש עוררה סערה בקרב אדריכלים רבים, שכן הבניין הוכרז כמיועד לשימור. הכוונה הראשונית, כך התברר, הייתה להרוס את המבנה הקיים ולהקים תחתיו מבנה המשחזר את המבנה המקורי, תוך הרחבה ניכרת, אך אדריכלים ומומחים לשימור טענו שפעולה מעין זו סותרת כל הגיון שימורי ותביא לתוצאה הרסנית. עמדתם זו אף הובאה לידיעתם של מהנדס העיר, המועצה לשימור אתרים ולגופים רלוונטיים נוספים.

בניין הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (צילום מתוך ויקיפדיה)

שיקוף התפתחותה של האדריכלות הישראלית

האדריכל ואליד כרכבי, מנהלה לשעבר של מחלקת שימור מבנים בעיריית חיפה, אמר:
"אכן מדובר בבניין מוכר ומיוחד. אוסיף ואומר שלפני כמה שנים, במסגרת הכנת תוכנית מתאר חדשה לטכניון, נדרש הטכניון להכין סקר שימור ואף נשכרו שירותי אדריכלים מסוימים למטרה זו.

חייבים להבין שהבינוי בטכניון הוא סוג של מעבדה המשקפת את התפתחותה של האדריכלות הישראלית. מבנה הפקולטה לאווירונאוטיקה הוכרז כבניין לשימור. מדובר במבנה ייחודי לא רק בשל ערכו ההיסטורי – בהיותו הבניין הראשון בקמפוס, אלא גם בעל ערכים אדריכליים מיוחדים. ההחלטה להרוס ולשחזר את המבנה תמוהה מאוד. הרי כולנו מזמן כבר יודעים, מתוך הפרקטיקה, ששחזור זה לא שימור", מוסיף ואומר כרכבי, "זהו אוצר ששייך לכלל הציבור ויש לצאת במחאה ציבורית כדי לאלץ את כל הנוגעים בדבר לשנות את ההחלטה!"

חובת השימור אינה 'המלצה'

חשוב לציין כי לאחרונה נדמה כאילו רשימת שימור המבנים בעיר מתקבלת כאן כאילו מדובר בהמלצה חביבה ולא כפי שנכון להתייחס אליה: אמירה חדה וברורה שיש למלא אחריה. כאשר נקבע כי מבנה מסוים מיועד לשימור, עומדים מאחורי קביעה זו שיקולים מקצועיים רבי משמעות, שנשקלו ונבדקו לעומק ע"י אנשי מקצוע המומחים לכך. אין מדובר בהחלטה שרירותית או קלת דעת, ההיפך הוא הנכון, בניינים לשימור הם כאלה שיש להם ערך רב מבחינות מגוונות.

בניין הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (צילום מתוך ויקיפדיה)

תגובת הטכניון:

בניין הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל נבנה בראשית שנות ה-50 של המאה הקודמת תוך שימוש בטכנולוגיות בנייה מיושנות. בשנים האחרונות התברר כי הבניין נתון לשקיעה מתמשכת עקב תזוזת קרקע וביסוס לקוי. התזוזה והסדקים בבניין החמירו מאוד בשנה האחרונה ולאחר בדיקה הנדסית מקיפה נקבע שחלקים מהבניין מסוכנים, והמשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון הורה לפנות את אחד מאגפיו לאלתר ולהיערך לפינוי שאר חלקי הבניין בבוא העת. בהיותו הבניין הראשון שנבנה בקמפוס ומתוך הכרה בערכיו ההיסטוריים והאדריכליים קבע בעבר הטכניון שהבניין ראוי לשימור. עתה נבחנות חלופות שונות לשימור ערכיו של הבניין ואלה ידונו עם מומחי שימור וגורמי השימור בעיריית חיפה.

תגובת עיריית חיפה:

שימור מבנים בעלי ערך היסטורי וארכטקטוני הינם ערך עליון עליו עומדת ומקפידה העירייה. הבעיות המבניות במבנה האווירונאוטיקה דווחו לעיריית חיפה רק לאחרונה. בשל חשיבות הנושא נקבע סיור במקום בהשתתפות מהנדס העיר, אדריכלית העיר ואנשי מחלקת השימור.
למותר לציין כי לא התקבלו כל החלטות לגבי עתיד המבנה והדברים יוצגו וידונו בפני הגורם המוסמך לכך על פי חוק ועדת השימור העירונית.

בתוך כך, הבהירה העירייה למוסד הטכניון כי נושא השימור הינו ערך שחייב לקבל ביטוי משמעותי בתוכנית המתאר החדשה שהוגשה על ידי המוסד וככל שיוותרו מחלוקות הן תובאנה להכרעה בדיון בוועדת השימור טרם קידומה של התוכנית.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. דן ברלב אמר/ה

  כתבה מצויינת תודה רבה על התיבה מעניין ביותר

 2. זיאד אמר/ה

  באם הורסים אפשר לבנות מחדש – בהקטנה 50%.
  כך המבנה יתפוס פחות מקום וביתרת השטח שיתפנה ניתן יהיה לבנות משרדים לכל המרצים בפקולטה.
  למבנה המוקטן ניתן יהיה לקרוא במקום "בנין אוירונאוטיקה" פשוט "בנין אויר"… על לשון "לופט-גשעטפן".

 3. כשהכל עקום אז הכל עקום אמר/ה

  הטכניון מחסל את ההיסטוריה של עצמו לא צריך להתפלא כל המניעים היום זה כסף יוקרה כסף יוקרה כסף יוקרה

 4. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  כתבה מצויינת

 5. ד״ר דוד בר און, אדריכל אמר/ה

  כתבה מאלפת מאוד! התנהלות הטכניון בנושא הבנייה בקמפוס היא כשל ״מדינה בתוך מדינה״. דרושה אכיפה החלטית של חוקי השימור מצד עירית חיפה כדי שנכסים תרבותיים כמו בניין האווירונאוטיקה לא יאובד לדאבון כולנו.

 6. אילן אמר/ה

  למדתי שם בשנות השמונים, בניין יפה מאוד, כמהנדס אגיד דבר אחד, תהרסו אותו ותבנו אותו במדוייק מחדש, זה חינוך נכון למהנדסי אווירונאוטיקה, ועדיף על פני טלאי על טלאי.

 7. פרופ' אדר' דוד גוגנהיים אמר/ה

  הטכניון (בו למדתי אדריכלות ) חינך אותנו בין היתר על חשיבותם של ערכי תרבות
  לא יכול להיות שהיום מוותרים על ערך תרבותי יחודי שנוצר בטכניון
  היום יש יכולות טכנולגיות עשירות שבוודאי יאפשרו חיזוק המבנה ושימורו
  אסור לוות על הבנין !!!!!!
  פרופ' אדר' דוד גוגנהיים

 8. דניאל כהנא אמר/ה

  לא להרוס!!
  לשמר

 9. חיים לוטנר אמר/ה

  מכירים את האבא שאומר לבן שלו "די עם הטלפון!", ואז שומע ציוץ מהטלפון שלו והוא שוכח הכל למשך השעה הקרובה?
  הטכניון, הפקולטה לארכיטקטורה, מדברים גבוהה גבוהה על מורשת ארכיטקטונית, כבוד למקצוע, יש אפילו לימודי שימור. אבל כשזה מגיע לכסף, ל'עולם האמיתי', שוכחים את זה.
  איך זה שאין שביתה כללית של הפקולטה, שבה למדתי מזמן? בתקופת הלימודים שלי היתה שביתה כללית. הנושא: דרך הלימוד. ממש לא קשור לכסף!
  בושה למוסד ובושה לעיריה.
  הבניין לא ייהרס!

 10. אדריכל ארידור יהודה אמר/ה

  לדעתי חייבים תחזק ולשמור על בניין הפקולטה לאוירונוטיקה בטכניון כערך עליון, הרבה לפני מבנים רבים אחרים, הבניין מקסים בנופיו ונעים היה ללמוד בכיתות הלימוד שבו בשנות הלימוד הראשונות שלי בטכניון (כן למרות שלמדתי בפקולטה לארכיטקטורה) ומאוחר יותר, לקיים בו פגישות עם הפרופסורים של אוירונוטיקה ומכונות במהלך תכנון ובנייה של הבניין ע"ש לידי דויס הסמוך שחיברנו אותו אליו בגשר (וגם הוא קולקל, וזנח ונעזב).
  הטכניון חייב לשמור על הנכסים הישנים והטובים שלו, ושיחזור לחלוטין אינו שימור, ואסור לקרא לשיחזור שימור, ואני יודע זאת היטב מנסיוני.
  כשם שלא יעלה על הדעת להרוס ולשחזר את בניין הטכניון בהדר הכרמל, כך לא יעלה על הדעת לעשות זאת לבניין הפקולטה לאוירונוטיקה בטכניון, אשר המתכנן שלו, פרופ' יוחנן רטנר, תכנן ובנה גם את בניין המוסדות הלאומיים בירושלים ועוד, היה קציו בצבא הצאר ברוסיה, דיקן הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, אלוף בצהל ורמטכ"ל כאשר יעקב דורי חלה, ומבנה זה הינו אחד האיקונם שהשאיר לנו.

הגיבו כאן לכתבה