ועדת העררים לקראת הכרעה: האם ייבנו מגדלים נוספים על שפת הים של חיפה? • מגדלי חוף הכרמל – שלב ב'

תכנית משנות ה-70 מאפשרת לחברת "חוף הכרמל תיירות ונופש" בבעלותו של יצחק תשובה לבנות 4 מגדלים בסמוך למלון לאונרדו פלאזה (מרידיאן לשעבר). בימים הקרובים ועדת העררים של מנהל התכנון תחליט האם לאפשר המגדלים על אף שמאז נחקק חוק שמירת החופים שאוסר בנייה במרחק 100 מ' משפת הים. מחברת חוף הכרמל נמסר בתגובה שהבניה המתוכננת במקום הינה בהתאם להוראות התב״ע הקיימת והמאושרת,

ועדת העררים של מנהל התכנון נדרשת בימים אלה להכריע האם לאפשר בנייה של מגדלים נוספים על שפת הים של חיפה בנוסף לשני המגדלים שהוקמו. חברת "חוף הכרמל תיירות ונופש" בבעלות של יצחק תשובה מעוניינת להמשיך ולבנות לצד מלון ליאונרדו פלאזה (לשעבר מלון מרידיאן). עיריית חיפה וארגוני הסביבה מתנגדים לאפשר את הבנייה, כיון שהבניינים פוגעים בקו החוף של חיפה וזוללים שטחים הנמצאים היום בידי הציבור.

המבנה הראשון שנבנה במסגרת התכנית

מלון מרידיאן בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מאז שאושרה התכנית, עבר חוק שמונע בנייה במרחק 100 מ' משפת הים. יותר מכך, גם לאחר 100 מ' משפת הים, יש הגבלות רבות על הבנייה מתוך התפיסה שחוף הים שייך לציבור.

התכנית לבנות על שפת הים היא עוד מסוף שנות ה-70, כשראש העיר היה אריה גוראל ז"ל. על פי התכנית היו אמורים להיבנות 6 מגדלים על חוף הים, בפועל נבנו שני מגדלים המשמים היום כמלון ובית דירות. לאחר הבנייה של שני המגדלים קמה זעקה גדולה בעיר, ובניית 4 הבניינים הנוספים, שהתכנית כבר מתירה, לא יצאה לפועל. היום בה היזם ומעוניין להמשיך בבנייה אבל הרבה דברים השתנו בשנים האחרונות והוא נתקל בהתנגדות גורפת.

ניסיון להחלפת שטחים:

בשנים האחרונות היה ניסיון שלא צלח למצוא קרקע חלופית לחברת "חוף הכרמל תיירות ונופש" על מנת שלא תהיה בנייה על שפת הים. העירייה הציעה מספר חלופות, אך המשא ומתן לא צלח ולכן החברה רצתה להמשיך ולבנות על שפת הים. כעת העירייה פועלת מול וועדות הערר על מנת למנוע את הפגיעה בשפת הים לטובת מגדלי מגורים.

יש לציין, שבשנת 2013 קבעה הוועדה המחוזית שעל מנת שחברת "חוף הכרמל תיירות ונופש" תוכל לממש את זכויות הבנייה שלה יהיה עליה לייבש חלק מהים ולבנות שובר גלים. לאחר מכן נשמעו טענות לפיהן לא ניתן יהיה לדעת לפני הקמת שובר הגלים מה יהיה ההשפעות שלו על הסביבה.

מנדי זלצמן – מנכ"ל נמל חיפה – מתמודד על ראשות העיר חיפה (צילום – יח"צ) 

מנדי זלצמן מועמד לרשות העיר חיפה:

"יש באישור פרוייקט מגדלי חוף הכרמל כפי שמבוקש על ידי היזמים פגיעה אנושה בפרוייקטי פינוי בינוי של השכונות המערביות".

 

יו"ר סיעת הירוקים של חיפה לשעבר האדריכל שמואל גלבהרט היה בין מובילי המאבק לעצור את בניית המגדלים:

שמואל גלבהרט  (צילום: ירון כרמי)

"מגדלי חוף הכרמל רכשו להם מקום של כבוד בספרות המקצועית, כדוגמה מצוינת איך לא מתכננים מלונאות ותיירות לאורך החוף. ולא שלא רוצים, אבל לא ככה!
במזימ… סליחה, במיזם הזה חברו יחד מספר חטאים, ביניהם:
א. קירבה לים של פחות מ-100 מ'.
ב. ייעוד למגורים בדרכי רמייה תוך התחמקות מהיעוד המותר למלונאות.
ג. ניפוח זכויות הבניה למסה אימתנית מנותקת מהקונטקסט האורבני, למרות שהיזם גייס את גדולי האדריכלים בארץ, והגיש מטעמם לבית המשפט חוות דעת שהמגדלים האלה מביאים לחיפה אוירה של כפר דייגים ים תיכוני…
ד. חסימת נוף ורוח הים בפני תושבי נווה-דוד, למרות שהיזמים פיזרו להם עלונים, שהמיזם יעלה את ערך דירותיהם…

עמותת "אדם טבע ודין" ייצגה אותנו במאבק הסביבתי, ולי היה הכבוד להוביל לראשונה, יחד עם אחרים, מאבק סביבתי וחברתי בחיפה. כב' השופט דן ביין התייחס בהבנה רבה לדרישתנו להקפיא את המיזם, אולם דרש מאיתנו כחוק ערבות של מיליונים, לשיפוי היזם במקרה שהמשפט יתארך, ובסוף הוא יזכה, ויסבול מהפסדים כבדים בגין הקפאת העבודה. כמובן לא יכולנו לעמוד בכך, והוא נאלץ, לדעתי לצערו, להתיר המשך הבניה, ולפתוח במקביל לכך בהליך המשפטי.
כידוע, טחנות הצדק סובבות לאט, והמיקסרים של בטון סובבים מהר, וכך, עד שזכינו במשפט, זכה היזם להשלים בנין ראשון, ועוד חצי הבניין השני. יתר 4 וחצי הבניינים הוקפאו, ולא נאריך בכל התנאים והדרישות והנסיבות. דבר אחד טוב בכל זאת יצא מה"פיאסקו" הזה: בוטל מיזם יותר מטומטם, המרינה בבת גלים. ועדת פנים וסביבה של הכנסת סיירה בחיפה, ובאמצעות המגדלים יכולתי להמחיש להם את המשמעות של מסת בינוי כזו, ואפילו גדולה פי כמה, מול שכונת בת גלים.

עכשיו מה הלאה? ליזם יש לכאורה זכויות בניה. מהן דרכי הפעולה האפשריות לממש אותן ללא החמרת המצב, או להפקיע אותן ללא הוצאה ציבורית משמעותית".

יו"ר מגמה ירוקה, ליהי שחר:

"חופי הים של חיפה הם מהיפים בארץ. בנייה של ארבעה מגדלים נוספים על בסיס החלטה היסטורית היא טעות איומה. בשנים האחרונות המודעות לגזל החופים עולה משמעותית ולאור חוק החופים המונע בנייה במרחק 300 מטרים מהחוף, על הרשויות להתנגד באופן נחרץ לתוכנית ולמצוא פתרון הכולל פיצויים ליזם. בניית המגדלים משמעותה פגיעה אנושה בעיר חיפה כולה. אני קוראת לציבור להצטרף למאבק נגד המגדלים ולפנות למקבלי ההחלטות בנושא זה".

 

תגובת עיריית חיפה:

עיריית חיפה לא תאפשר את המשך הפגיעה ההרסנית בקו החוף על-ידי ייבוש רצועת החוף והקמת מבנים שנועדו לשרת אינטרסים כלכליים על חשבון ערכי הנוף והטבע השייכים לתושבי העיר.
העירייה תמשיך לפעול בחזית אחת יחד עם החברה להגנת הטבע ועמותת צלול למניעת הבנייה בחוף, מתוך הבנה משותפת, כי הפתרון הנכון והיחיד למימוש זכויות הבנייה שלא מומשו הינו בתחום המחנה הצבאי הסמוך המיועד לפינוי. מהנדס העיר חיפה, אריאל וטרמן, הופיע בפני הוועדה והביע את התנגדותה הנחרצת של העירייה לבנייה בחוף. לא נסכים לסגת מעיקרון זה, על פיו פעלנו במשך כל השנים, ואשר אושר גם בתוכנית המתאר החדשה לחיפה.

מחברת חוף הכרמל נמסר בתגובה:

הבניה המתוכננת במקום הינה בהתאם להוראות התב״ע הקיימת והמאושרת, שחלה על השטחים הנמצאים בבעלות הפרטית של החברה, ואשר נועדה לאפשר בין השאר, פיתוח והגדלה של רצועת חוף הים לרווחת הציבור,
לצד פיתוח מלונאי ומרכזי סחר ובילוי, בדומה לנעשה בערים מובילות בעולם השוכנות לאורך החוף, ואשר יהוו מוקד משיכה למבקרים רבים שיגיעו לחיפה מהארץ ומחו״ל.

לא ניתן להגיב